EN

Polska Flexy zyskują

Biura i projekty wielofunkcyjne
Rynek powierzchni biurowych wygląda inaczej niż przed pandemią, a na znaczeniu zyskują dziś m.in. rozwiązania mieszane – mix tradycyjnych powierzchni oraz tzw. flexów. Eksperci Skanski, Business Link oraz JLL zgodnie podkreślają znaczenie drugiej połowy roku, jeśli chodzi o wyniki i efektywność firm na rynku w 2020 roku.

Dla Skanski pierwsze półrocze bieżącego roku okazało się bardzo intensywne. Dążąc do utrzymania założonych celów biznesowych, spółka pozostawała aktywna zarówno w kontekście najmu powierzchni, jak i sprzedaży poszczególnych projektów biurowych. Zwieńczeniem tych działań była rekordowa umowa najmu, zawarta pomiędzy Skanska i Powszechnym Zakładem Ubezpieczeń, która okazała się jednocześnie największą tego typu transakcją w historii szwedzkiej spółki biurowej.

W kontekście decyzji dotyczących najmu wszystko wskazuje, że obok nominalnej wartości stawek czynszowych, coraz więcej decydentów będzie zwracać uwagę także na czas zawieranych umów. Według JLL globalna pandemia już teraz wpływa na to, gdzie i jak pracujemy, uwypuklając wartość, jaką niesie ze sobą elastyczność. Długofalowo przełoży się to na wzrost zainteresowania powierzchniami flex, które przez lata bardzo niesłusznie były oceniane jako fanaberia, przelotny trend i drogie miejsce pracy.

W momencie wybuchu epidemii, możliwość sprawnego dostosowania umowy najmu z operatorem biura flex, pozwoliła ich użytkownikom na optymalizację kosztową, przegrupowanie i powiązanie liczby stanowisk pracy zgodnie z aktualnymi potrzebami biznesu – komentuje sytuację Adam Lis, doradca ds. Elastycznych Rozwiązań Biurowych, JLL.

Podobnego zdania jest także Maciej K. Król, acting managing director w Business Link, według którego nadrzędną przewagą oferty biur elastycznych nad tradycyjnymi jest możliwość wynajmu na dni, tygodnie czy nawet miesiące – czego nie ma w przypadku tradycyjnego najmu.

Możliwość kształtowania biura według faktycznych potrzeb, bez konieczności kontraktowania przestrzeni biurowej na okres np. 5 lat, to bez wątpienia także korzyść w wymiarze finansowym – wskazuje Maciej K. Król i dodaje, że na przestrzeni ostatnich trzech miesięcy zweryfikowane zostało przekonanie panujące powszechnie wśród najemców. – Dotyczy ono roli biur jako pewnego rodzaju twierdzy, zapewniającej bezpieczeństwo danych, infrastruktury IT i gwarantującej dochowanie szeroko rozumianej poufności. Większość firm musiała dostosować się do nowej rzeczywistości i zdała ten egzamin bardzo dobrze.

Nowa rzeczywistość dotyczy jednak także otoczenia biznesowego, w tym sytuacji na finansowym, która bezpośrednio wpływa na branżę nieruchomości. Już dziś wiadomo, że zarówno w średniej, jak i w dłuższej perspektywie, wszyscy odczujemy skutki kryzysu spowodowanego pandemią. Dla biznesu będzie to oznaczało konieczność poszukiwania jeszcze większej niż dotychczas stabilności, a także budowania na stabilnym fundamencie w postaci finansowania własnego.

Na decyzje podejmowane przez najemców wpływ mają m.in. nowe zasady, w tym obowiązujący obecnie social distancing. W związku z nowymi zasadami bezpieczeństwa pojawiają się trudności z rozproszeniem miejsc pracy czy obsadzaniem pracowników co drugie biurko. Tym samym okazuje się, że firmy są w stanie zmieścić w biurze tylko około 50-60 proc. zespołów.

Epidemia istotnie przedefiniowała sposób, w jaki chcemy pracować. Do niedawna kluczowy dla wielu z nas był tzw. work-life balance. Według tej zasady, pracę należało zostawić w biurze, a w domu w stu procentach skupić się na życiu prywatnym. Moment masowego przejścia w tryb home office udowodnił jednak, że potrafimy pracować w sposób elastyczny, a biuro szczególnie cenimy w kontekście integracji i socjalizacji z kolegami z firmy. Czynnik społeczny to największa wartość, jaką niesie ze sobą przebywanie w przestrzeni biurowej. W naszym badaniu blisko 74 proc. respondentów jednoznacznie stwierdziło, że odczuwa silną przynależność do swojej organizacji pracując z biura, podczas gdy będąc w domu tak samo uważa jedynie 45 proc. ankietowanych. Podobny odsetek wskazał też, że praca w biurze wśród innych osób pozytywnie wpływa na ich poziom motywacji – tłumaczy Adam Lis.

Wszystko to sprawia, że krótkoterminowo najemcy nie będą zmniejszać swoich powierzchni, ale coraz częściej będą rozważali skorzystanie z powierzchni elastycznych – podkreśla Arkadiusz Rudzki, wiceprezes ds. wynajmu i sprzedaży w spółce biurowej Skanska w CEE. – Prawdopodobnie także w umowach najmu pojawi się więcej rozwiązań mieszanych – część powierzchni wynajmowana będzie w tradycyjnym biurze i w oparciu o standardową umowę, a część u operatorów biur flex, które posiadają wszystkie atrybuty pod względem adaptacji do aktualnych uwarunkowań – dodaje.

Popyt na powierzchnie biurowe nie spadnie, ale z całą pewnością zmienią się oczekiwania klientów i użytkowników tradycyjnych biur. Klienci mocniej niż dotychczas docenią możliwość regulowania rozmiaru wynajmowanej przestrzeni czy liczby akredytowanych pracowników, co w zależności od szybko zmieniających się potrzeb może istotnie wpłynąć na całą branżę i sam produkt.

Rynek zachowuje się dziś w dosyć specyficzny sposób. W segmencie biur elastycznych, widzieliśmy to bardzo szybko, ponieważ część klientów skorzystała z możliwości zerwania umów, a inni, mimo okresu spowolnienia, decydowali się na podpisanie nowych kontraktów i wciąż je zawierają. Możemy z całym przekonaniem stwierdzić, że wraz z końcem kwietnia, ilość zapytań ofertowych powoli wraca do naturalnego poziomu. Przypuszczamy przy tym, że druga połowa roku będzie wyglądała podobnie – ocenia Maciej K. Król i dodaje, że spodziewa się, iż stawki najmu w kontekście biur flex powinny utrzymać się na dotychczasowym poziomie. – Podyktowane jest to określonymi kosztami utrzymania tego typu powierzchni. Są to wartości realne i nie możemy oczekiwać, że koszt związany z wytworzeniem tych usług się zmieni – podkreśla.

Brak przesłanek do tego, aby stawki czynszowe zaczęły spadać dostrzega także JLL, wskazując jednak na inne wyzwanie, z którym będzie musiał się zmierzyć rynek.

Przedstawiciele rynku nieruchomości powinni czuwać nad tym, aby nie dopuścić do zachwiania relacji między wynajmującymi a najemcami. Do zaburzenia obustronnego zaufania może dojść na przykład w momencie próby renegocjowania warunków najmu przez podmioty, które gospodarczo nie zostały dotknięte skutkami pandemii. Powinniśmy mieć to wszyscy na uwadze – zauważa Adam Lis.

Wiele podmiotów zmaga się obecnie także z różnego rodzaju wyzwaniami ekonomicznymi i wszyscy szukają rozwiązania, które pozwoli środowisku biznesowemu skutecznie kontynuować operacje.

Dla zachowania ciągłości biznesowej bardzo ważna jest płynność finansowa, która w przypadku wielu firm będzie wymagała odważnych decyzji w dłuższej perspektywie – w wielu przypadkach także w zakresie restrukturyzacji modelu biznesowego, który do tej pory okazywał się skuteczny. Poszukiwanie optymalizacji z pewnością będzie mieć także wymiar geograficzny. W średniej perspektywie czasu możemy spodziewać się, że wiele firm, w tym także z Europy Zachodniej, zacznie rozważać lokowanie swoich zasobów i centrów wsparcia biznesu w regionie CEE. Dzięki temu osiągną one optymalizację kosztową, a jednocześnie wciąż będą miały dostęp do wykwalifikowanych pracowników, pozostając w znacznie bliższym dystansie do macierzystego rynku niż w przypadku prowadzenia podobnych operacji w Indiach czy Chinach – podsumowuje Maciej K. Król.

Ostatnie nowości

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Przejmą udziały w CPIPG

schedule 02 maja 2024
Opr./edited by MR

CPI Property Group podpisało z brytyjską firmą Sona Asset Management umowę przejęcia udziału mniejszościowego w spółce zależnej CPIPG, do której należy 11 nieruchomości biurowych i dwie handlowe w Polsce. Wartość transakcji to 250 mln euro. 

Materiał partnera

Polska Excellent Fern w Off Piotrkowska

schedule 04 kwietnia 2024
Eurobuild CEE

Ruszyła intensywna komercjalizacja wielofunkcyjnego budynku Fern powstającego w Off Piotrkowska Center. Nowoczesny budynek, którego realizacja rozpocznie się na przełomie 2024/2025, oferuje 4,7 tys. mkw. powierzchni usługowej i 2,7 tys. mkw. powierzchni biurowej.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Smacznie i ładnie w Galerii Wiślanka

schedule 02 maja 2024
Opr./edited by MR

Galeria Wiślanka w Żorach przebudowała strefę restauracyjną Wiślanka Food. Oferta gastronomiczna centrum zwiększyła się jednocześnie o trzy nowe lokale, serwujące kuchnię tajską, amerykańską i turecką.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Pitbull powalczy u EPP

schedule 02 maja 2024
Opr./edited by MR

Zarządzane przez EPP centra handlowe Wzorcownia we Włocławku, Galeria Solna w Inowrocławiu i Galeria Olimpia w Bełchatowie rozszerzają swoją ofertę o markę odzieży sportowej Pitbull.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska G City liczy nowych najemców

schedule 02 maja 2024
Opr./edited by MR

Wrocławska Galeria Dominikańska z portfolio G City wzmocniła swoją ofertę restauracyjno-kawiarnianą otwierając lokal Wagożercy (powierzchnia około 240 mkw.), sklep Czas na Herbatę (około 40 mkw.) oraz dwa punkty gastronomiczne – Smaki Ukrainy i Cukiernię Creme.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Aldi trzyma tempo

schedule 02 maja 2024
Opr./edited by MR

Aldi uruchomił dwa nowe sklepy – w Nowej Soli i w Tychach. Dzięki temu łączna liczba placówek sieci w Polsce wyniesie 315. Najwięcej sklepów Aldi działa w woj. śląskim, gdzie po najnowszym otwarciu znajdują się już 72 placówki. 

Rynek mieszkaniowy

Słowacja Kupują w Downtown Yards

schedule 02 maja 2024
Opr./edited by MR

JTRE rozpoczęło przedsprzedaż mieszkań w projekcie Downtown Yards w Bratysławie. Budowa wielofunkcyjnego kompleksu już się rozpoczęła.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Niemcy W kosmos spod Monachium

schedule 02 maja 2024
Opr./edited by MR

VGP wybuduje nową siedzibę Isar Aerospace w w VGP Park Munich w Vaterstetten. Poza biurami, w lokalizacji położonej tuż przy obwodnicy Monachium, powstaną przestrzenie badawcze i rozwojowe oraz fabryka orbitalnych rakiet nośnych. Kompleks zajmie 40 tys. mkw.

Rynek mieszkaniowy

Polska Finiszują na Bernardyńskiej

schedule 02 maja 2024
Opr./edited by MR

Prace przy I etapie Bernardyńskiej 4, wrocławskiej inwestycji Toscom Development, zakończą się na początku III kwartału tego roku. Deweloper kończy też przebudowę ul. Bernardyńskiej.

Infrastruktura

Polska Chemikalia przybiły do Portu Szczecin

schedule 02 maja 2024
Opr./edited by MR

Pod koniec kwietnia do Nabrzeża Dąbrowieckiego w Porcie Szczecin zawinął pierwszy statek – Chemikaliowiec City Island. To oficjalne zakończenie jednego z etapów projektu inwestycyjnego, którego generalnym wykonawcą jest Doraco.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Hebe razy trzy

schedule 30 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

Trzy nowe placówki sieci drogerii Hebe otwarto w Warszawie, Wałczu i Redzie.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Po raz trzeci w Bytomiu

schedule 30 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

W parku handlowym S1 otwarto trzeci salon sieci RTV Euro AGD w Bytomiu. Sklep jest 332 placówką sieci w Polsce.

Rynek mieszkaniowy

Polska Zielona inwestycja Develii

schedule 30 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

Develia rozpoczyna sprzedaż nowej inwestycji we Wrocławiu. Osiedle Augustowska Vita powstanie na zielonych Maślicach w otoczeniu niskiej, willowej zabudowy.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Czechy Czesi postawili na Shell & Core

schedule 30 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

Według danych firmy Colliers, w Czechach coraz popularniejszy jest trend Shell & Core - strategia, w ramach której deweloperzy budują obiekty przemysłowe do etapu zapewniającego podstawowe konstrukcje i infrastrukturę, a następnie czekają na nabywców.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Duża przestrzeń dla małych majstrów

schedule 30 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

W Pasażu Górczewska w Warszawie powstanie sala zabaw należąca do sieci Klockownia. Atrakcje dla dzieci zajmą powierzchnię 1,1 tys. mkw. Otwarcie lokalu zaplanowano na 1 czerwca.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Kawa dla konesera

schedule 30 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

W Centrum Praskim Koneser, zrewitalizowanym kompleksie mixed-use w Warszawie, otwarto kawiarnię sieci Green Caffè Nero. W ofercie Konesera znajduje się kilkanaście konceptów gastronomicznych, a na kolejne miesiące zaplanowano następne otwarcia.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Nowy Rossman w Mikołowie

schedule 30 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

Sieć Rossmann podpisała umowę z DL Invest Group dotyczącą najmu kilkuset mkw. powierzchni w nowopowstającym parku handlowym DL Shopping Mikołów na Śląsku.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Tarnów puszcza oko

schedule 29 kwietnia 2024
Opr./edited by JC

Sieć optyczna Kodano otworzy salon w Galerii Tarnovia. Będzie to pierwszy w mieście, a 98. w Polsce sklep marki.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Era parków wciąż trwa

schedule 29 kwietnia 2024
Opr./edited by JC

Jak wynika z raportu Colliersa "Rynek handlowy w Polsce 2024", w I kwartale 2024 do użytku oddano sześć nowych projektów, a trzy obiekty rozbudowano, co stanowiło 78 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni handlowej.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Balagan w Gdyni

schedule 29 kwietnia 2024
Opr./edited by JC

Galeria Klif w Gdyni zyskała nowego najemcę – polską markę Balagan, oferującą buty, torebki i akcesoria. W sklepie o powierzchni 94 mkw. klienci znajdą ręcznie szyte i lokalnie wytwarzane produkty, a także biżuterię.

Najnowsze w Biura i projekty wielofunkcyjne

schedule 26 kwietnia 2024

Priorytety w nowej rzeczywistości

Koszty, przyciąganie i utrzymanie talentów oraz sprostanie wymaganiom związanym z regulacjami dotyczącymi zrównoważonego rozwoju – to główne wyzwania, z jakimi mierzą się właściciele i najemcy biurowców – wskazuje raport Cushman & Wakefield.

schedule 26 kwietnia 2024

Od papierowej teczki do cyfrowego dokumentu

Iron Mountain inwestuje w swoje centrum digitalizacji w Radomiu. Spółka planuje przeznaczyć na modernizację obiektu około 10 mln zł.

schedule 25 kwietnia 2024

Brakuje biur w centrum stolicy

Według raportu firmy doradczej Newmark Polska „Office Occupier – Rynek biurowy w Warszawie, I kwartał 2024 roku” warszawski rynek biurowy wkracza w okres intensyfikacji działań w zakresie konwersji i modernizacji budynków biurowych.

schedule 25 kwietnia 2024

Pierwszy kwartał poza Warszawą

Na koniec I kwartału 2024 roku całkowite istniejące zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej na ośmiu głównych rynkach regionalnych wyniosły około 6,7 mln mkw. – podaje PINK. 

schedule 24 kwietnia 2024

Mają Empik, czekają na panoramę

W pierwszych miesiącach 2024 roku w kompleksie Sky Tower pojawili się nowi najemcy, zmodernizowano też istniejące punkty handlowe. To część zmian, które zapoczątkowane zostały we wrocławskim wieżowcu w zeszłym roku. 

schedule 24 kwietnia 2024

Wybierają biura w Gdyni

Gdyński biurowiec przy Podolskiej 21, który w 2021 został nabyty przez brytyjski fundusz inwestycyjny First Property Group, zyskuje nowych najemców.

schedule 24 kwietnia 2024

Fort 7 ma zielone światło

Projekt Fort 7 firmy Atenor uzyskał pozwolenie na budowę budynków biurowych. W ramach I etapu inwestycji spółka planuje budowę trzech budynków biurowych o łącznej powierzchni ponad 42 tys. mkw. Wielofunkcyjny projekt jest drugą inwestycją dewelopera w Warszawie.

schedule 23 kwietnia 2024

W poszukiwaniu złotego środka

Eksperci JLL przedstawiają raport „Rok 2024: nowa normalność czy następny etap transformacji hybrydowej… Czyli jak Polacy wracają do biur?” Wynika z niego, że ostatnie cztery lata spowodowały znaczące zmiany w sposobie wykonywania obowiązków służbowych i podejściu do miejsca pracy.

schedule 23 kwietnia 2024

Handel kwitnie w biurowcach

Jak wynika z raportu „Retail @ Office”, przygotowanego przez ekspertów firmy Cushman & Wakefield, 64 proc. warszawskich biurowców oferuje przynajmniej jeden lokal usługowo-handlowy. Niska podaż nowej, typowo handlowej powierzchni w stolicy skłania usługodawców do szukania alternatywnych lokalizacji.

schedule 22 kwietnia 2024

Biurowy Cluster na Siennej

Cluster Offices, polski operator biur serwisowanych i przestrzeni coworkingowych, ogłosił plany otwarcia nowej lokalizacji przy ul. Siennej 75 w Warszawie. Przestrzeń ma być udostępniona w lipcu tego roku.

schedule 22 kwietnia 2024

Podwójny BREEAM dla Acciony

Powstające na warszawskim Ursusie osiedle U-City otrzymało certyfikat BREEAM Interim na poziomie Very Good. To kolejna po Blanco inwestycja firmy Acciona z takim wyróżnieniem.

schedule 22 kwietnia 2024

Nowe The Shire w połowie wynajęte

W warszawskim biurowcu Warsaw Spire C została otwarta przestrzeń The Shire – Beyond Coworking. 40 proc. z 1,5 tys. mkw. powierzchni The Shire zostało wynajęte jeszcze przed otwarciem. 

schedule 22 kwietnia 2024

Kolejne firmy stawiają na Diunę

Do najemców warszawskiej Diuny dołączyły dwie kolejne firmy. Intrum zajęło w kompleksie przy ul. Taśmowej blisko 370 mkw., a Carrier Chłodnictwo około 500 mkw.

schedule 19 kwietnia 2024

Biurowa mapa Krakowa

Całkowite zasoby powierzchni biurowej w Krakowie na koniec 2023 roku wynosiły 1,75 mln mkw., z czego 1,45 mln mkw. to budynki klasy A, 288 tys. mkw. budynków klasy B oraz 10 tys. mkw. budynków klasy C - wynika z raportu Brookfield Partners ,,Office Market Pulse”.

schedule 18 kwietnia 2024

Biurowiec wśród zieleni

Grupa Passerinvest oddała do użytku biurowiec Roztyly Plaza. Obiekt znajduje się w dzielnicy Praga 11, tuż obok stacji metra Roztyly C. To pierwszy nowo otwarty budynek biurowy w Pradze w 2024 roku.

schedule 18 kwietnia 2024

Więcej pustostanów we Wrocławiu

Według raportu firmy doradczej Brookfield Partners całkowite zasoby powierzchni biurowej we Wrocławiu na koniec 2023 roku wynosiły 1,49 mln mkw., z czego 1,15 mln mkw. to budynki klasy A, 331 tys. mkw. – budynki klasy B, a 12 tys. mkw. to obiekty klasy C.

schedule 17 kwietnia 2024

Pierwszy kwartał, cztery projekty

Na koniec marca 2024 roku zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w Warszawie wyniosły niemal 6 mln 245 tys. mkw. - wynika z danych zebranych przez PINK.

schedule 16 kwietnia 2024

Wszystkie piętra The Bridge

Konstrukcja wieżowca The Bridge na warszawskiej Woli osiągnęła swoją ostateczną wysokość, czyli 174 m. Budowniczowie właśnie ukończyli ostatnią kondygnację techniczną. Trwają prace instalacyjne i wykończeniowe wewnątrz obiektu oraz montaż elewacji.

schedule 16 kwietnia 2024

Nowy Rynek dla funduszy

Santander Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych przenosi swoją poznańską siedzibę do realizowanego przez Skanskę kompleksu Nowy Rynek. Najemca zajmie blisko 900 mkw. powierzchni w budynku E.

schedule 15 kwietnia 2024

Fleksy w Cube Flex

W gdańskim kompleksie biurowym Cube Office Park na powierzchni 800 mkw. powstały nowe biura serwisowane Cube Flex. Połowa dostępnej przestrzeni została już wynajęta.

Wydanie 4 (287) kwiecień 2024

Ostatnie komentarze

Kategorie