EN

Polska Formuła pojedzie na Okęciu?

Infrastruktura
Reprezentujący Polskę tor do wyścigów motoryzacyjnych co kilka lat powraca do społecznej dyskusji. Czy m.in. powstanie toru wyścigowego w Polsce może być bezpośrednio związane z planowanym od kilku lat Centralnym Portem Komunikacyjnym pod Łodzią? Eksperci firmy Axi Immo postanowili przedstawić propozycję dla potencjalnych inwestorów zainteresowanych budową takiego obiektu w Polsce.

Od około lat 70 poprzedniego wieku Polska stara się zorganizować wyścig F1. Międzynarodowa Federacja Samochodowa (FIA) była wstępnie zainteresowana taką propozycją i w 1979 roku doszło do pierwszej próby, która odbyła się na do dziś najnowocześniejszym torze w Poznaniu. Jednak pomimo testów, pomysł nie został przyjęty jednomyślnie przez władze organizacji. Rezygnację motywowano m.in. potrzebą większej modernizacji obiektu, który już w tym czasie miał nie spełniać zmieniających się wymogów FIA.

Kolejne próby organizacji wyścigu lub budowy toru w Polsce wróciły razem ze spektakularnymi sukcesami Roberta Kubicy. To mniej więcej w tym czasie firma LG, ówczesny sponsor serii F1, zorganizowała ankietę, w której Polacy mogli w internetowym głosowaniu wybrać jedno z miast i zarekomendować je do zorganizowania wyścigu. Plebiscyt ostatecznie wygrał Wrocław przed Gdynią, Krakowem i Warszawą, ale do realizacji inwestycji nie doszło. Co ciekawe, każda z zaproponowanych opcji była organizowana w formule toru ulicznego, czyli bazującej na obecnej i funkcjonującej siatce ulic każdego z miast.

W ostatnich sześciu latach dwa razy wracano do koncepcji budowy toru w Polsce. Pierwszym miało być Narodowe Centrum Sportów Motorowych i Rekreacji w Gdańsku, jednak inicjatywa upadła w 2018 roku, natomiast drugą jest Polonez Gate, czyli koncepcja budowy toru wyścigowego we wsi Odrowąża miedzy Radomiem a Kielcami. Oba projekty, pomimo dużego zainteresowania zakończyły się wyłączenie na fazie przygotowań.

Każda z dotychczas proponowanych inwestycji była głównie inicjowana przez prywatnych inwestorów. Miasta lub gminy rozumiejąc korzyści wynikające z budowy takiego toru były skłonne przeznaczyć nawet do 200 ha pod taki projekt. Problemem okazywała się najczęściej kwestia późniejszego finansowania. Być może, jeżeli projekt byłby współfinansowany przez miasto lub gminę, a najlepiej przez rząd znalazłaby się grupa polskich akcjonariuszy skłonnych zainwestować w realizację takiego projektu. Co ciekawe w najnowszym rankingu najbogatszych Polaków według magazynu Forbes, w Top 25 znajduje się kilku entuzjastów sportów motorowych. To ogromny kapitał, który obecnie jest uśpiony – mówi Renata Osiecka, partner zarządzająca, Axi Immo.

Potencjalne wybudowanie toru do sportów motorowych w Polsce otworzyłoby dyskusję, czy ostatnio mocno zaangażowana w formułę grupa Orlen byłaby zainteresowana stworzeniem pierwszego w pełni narodowego zespołu. Koncern pokazał, jak w 2019 roku obecność w stawce jako jeden ze sponsorów przyniósł mu korzyści po pierwsze finansowe, a po drugie wizerunkowe. Na rosnącej fali popularności Grupa Orlen mogłaby mieć łatwiejszą drogę – jako jeszcze lepiej rozpoznawalna marka – najpierw do ekspansji w Europie, a następnie na świecie. Obecna atmosfera i struktura właścicielska zespołów w F1 niejako predysponuje do tego, aby zrobić ruch w tym kierunku, ponieważ kilka zespołów zastanawia się nad sprzedażą całego lub większościowego pakietu właścicielskiego.

W historii serii F1 mogliśmy obserwować kilka prób zaistnienia polskich marek, które okresowo wspierały finansowo najlepsze zespoły. Jednak dopiero obecność grupy Orlen w padoku królowej motosportów zdecydowanie zwiększyła rozpoznawalność na arenie międzynarodowej naszego kraju. F1 przyciąga największe marki, dlatego zainteresowanie Polską również jako krajem do zainwestowania wśród potencjalnych inwestorów będzie rosło. Zmieniając nieco dyscyplinę sportową, ale od momentu decyzji o organizacji UEFA Euro 2012 w Polsce i na Ukrainie zaobserwowaliśmy rosnącą liczbę projektów rozwijających polską infrastrukturę drogową. Dlatego, być może i w tym przypadku, czyli pozytywnej decyzji o organizacji wyścigu, a przede wszystkim pomyślnej budowie toru do sportów motorowych moglibyśmy jako kraj, liczyć na kolejny zdrowy impuls do rozwoju naszej gospodarki – dodaje Renata Osiecka.

Biorąc pod uwagę plany polskiego rządu i konsekwencję związaną z budową Centralnego Portu Komunikacyjnego, należy zastanowić się nad przyszłością warszawskiego lotniska im. F. Chopina w kontekście powstania w tym miejscu toru wyścigowego. Dla potencjalnych inwestorów byłaby to najlepsza propozycja, w której spełnione zostałyby wszystkie warunki dotyczące budowy takiego obiektu. Wśród głównych kryteriów wymienia się działkę o powierzchni około 300-500 ha, dobry dostęp do szlaków komunikacyjnych czy bezpośredni dostęp do mediów – wody, prądu i gazu. Obecna infrastruktura lotniska na Okęciu spełnia wszystkie te wytyczne, dodatkowo oferując dużą bazę hotelową w pobliżu, dostępność obiektu straży pożarnej na płycie lotniska, dobrą nawierzchnię, a w kontekście kolejnych lat jeszcze lepszy transport m.in. przez budowaną obecnie Południową Obwodnicę Warszawy.

Lotnisko im. F. Chopina to ciekawa alternatywa na budowę tego rodzaju obiektu sportowego w Polsce. Dostępna tam infrastruktura musiałaby zostać zapewne zmodernizowana, jednak to, jaki to lotnisko ma potencjał, predysponuje go w kategoriach realnej opcji w przypadku przeniesienia całkowitego ruchu lotniczego na CPK. Patrząc z europejskiej perspektywy stolica Polski jako jedna z nielicznych posiada lotnisko w granicach administracyjnych miasta. Obecnie, czy to w Europie, czy na świecie, przyjmuje się, że budowa jakiegokolwiek sportowego obiektu komercyjnego powinna być oddalona o około 20-30 km od granicy miast m.in. przez zachowanie odpowiednich norm hałasu. Dlatego jeżeli pomysł z Okęciem zostałby odrzucony, to w pobliżu Warszawy są jeszcze inne dobrze przygotowane lotniska np. to w Modlinie lub w Radomiu – mówi Tomasz Oborski, associate director w dziale gruntów, Axi Immo.

Inną alternatywą jest obszar logistycznej Polski Centralnej. Zaletą tej lokalizacji jest przede wszystkim rozbudowana infrastruktura drogowa, a także duży dostęp do działek.

Region Polski Centralnej zlokalizowany w miejscu przecięcia dwóch najważniejszych polskich arterii drogowych tj. autostrady A1 i A2 sprawia, że obszar ten jest jednym z najlepiej skomunikowanych w tej części Europy. Nie bez przyczyny to tu od lat swoje centra dystrybucyjne i międzynarodowe huby logistyczne lokują największe międzynarodowe firmy. Co więcej, władze m.in. Łodzi i Biura Obsługi Inwestorów są nastawione bardzo pozytywnie na tego rodzaju inwestycje, które pomagają promować ten region Polski – mówi Renata Osiecka.

Kolejnym przykładem, gdzie należy szukać gruntów pod budowę toru wyścigowego, może być jeden z najstarszych tego typu obiektów zlokalizowany w Wielkiej Brytanii – tor Silverstone. Ten położony około 40 km od Oxfordu, na granicy hrabstw Northamptonshire i Buckinghamshire kompleks sportowy powstał na terenie byłego opuszczonego lotniska wojskowego RAF.

Polska ma duża bazę lotnisk, które są mało uczęszczane lub wręcz są już opuszczone. Potencjalni inwestorzy powinni przeanalizować, które z nich mogłyby zostać przekwalifikowane i przygotowane pod budowę torów wyścigowych. Mając na uwadze, że taki obiekt powinien być zlokalizowany blisko dużego miasta, z dobrym dojazdem zarówno koleją i samochodem czy w pobliżu innego portu lotniczego – mówi Tomasz Oborski.

W projekcie finansowania jakiegokolwiek toru wyścigowego w Polsce musi być on dialogiem pomiędzy inwestorem a miastem. Koszty związane z utrzymaniem takiego miejsca potrafią przekraczać 200 tys. zł dziennie i bez współfinansowania taki projekt nie może się udać. Dlatego z tej perspektywy najlepszą lokalizacją wydają się najbogatsze miasta w Polsce – Warszawa, Poznań, Wrocław, Trójmiasto czy bardzo otwarta na inwestorów Łódź.

Priorytetem w przypadku budowy czy przebudowy obiektu o innym charakterze niż motoryzacyjny powinno być ograniczenie dodatkowych kosztów i skorzystanie z tego, co już mamy. Oszczędności z tego tytułu mogą sięgać kilkunastu milionów, które będzie można przeznaczyć na inne bardziej pilne potrzeby. Z tego względu potencjalny inwestor jako partnera do rozmów powinien poszukiwać w Agencji Mienia Wojskowego czy w Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa. To instytucje, które posiadają dostęp do dużych banków ziemi i mogą pomóc w ewentualnych negocjacjach z rządem przy zmianie w zapisach ustawy o ochronie gruntów rolnych – dodaje Tomasz Oborski.

Z perspektywy rynku nieruchomości komercyjnych budowa toru wyścigowego przyniosłaby także dodatkowe korzyści, ponieważ taki obiekt wymusiłby dodatkowe inwestycje w budowę centrum handlowego, muzeum, kompleksu budynków biurowych, parku rozrywki czy nowoczesnej bazy hotelowej z salami konferencyjnymi i centrum medialnym.

Ostatnie nowości

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Przejmą udziały w CPIPG

schedule 02 maja 2024
Opr./edited by MR

CPI Property Group podpisało z brytyjską firmą Sona Asset Management umowę przejęcia udziału mniejszościowego w spółce zależnej CPIPG, do której należy 11 nieruchomości biurowych i dwie handlowe w Polsce. Wartość transakcji to 250 mln euro. 

Materiał partnera

Polska Excellent Fern w Off Piotrkowska

schedule 04 kwietnia 2024
Eurobuild CEE

Ruszyła intensywna komercjalizacja wielofunkcyjnego budynku Fern powstającego w Off Piotrkowska Center. Nowoczesny budynek, którego realizacja rozpocznie się na przełomie 2024/2025, oferuje 4,7 tys. mkw. powierzchni usługowej i 2,7 tys. mkw. powierzchni biurowej.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Smacznie i ładnie w Galerii Wiślanka

schedule 02 maja 2024
Opr./edited by MR

Galeria Wiślanka w Żorach przebudowała strefę restauracyjną Wiślanka Food. Oferta gastronomiczna centrum zwiększyła się jednocześnie o trzy nowe lokale, serwujące kuchnię tajską, amerykańską i turecką.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Pitbull powalczy u EPP

schedule 02 maja 2024
Opr./edited by MR

Zarządzane przez EPP centra handlowe Wzorcownia we Włocławku, Galeria Solna w Inowrocławiu i Galeria Olimpia w Bełchatowie rozszerzają swoją ofertę o markę odzieży sportowej Pitbull.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska G City liczy nowych najemców

schedule 02 maja 2024
Opr./edited by MR

Wrocławska Galeria Dominikańska z portfolio G City wzmocniła swoją ofertę restauracyjno-kawiarnianą otwierając lokal Wagożercy (powierzchnia około 240 mkw.), sklep Czas na Herbatę (około 40 mkw.) oraz dwa punkty gastronomiczne – Smaki Ukrainy i Cukiernię Creme.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Aldi trzyma tempo

schedule 02 maja 2024
Opr./edited by MR

Aldi uruchomił dwa nowe sklepy – w Nowej Soli i w Tychach. Dzięki temu łączna liczba placówek sieci w Polsce wyniesie 315. Najwięcej sklepów Aldi działa w woj. śląskim, gdzie po najnowszym otwarciu znajdują się już 72 placówki. 

Rynek mieszkaniowy

Słowacja Kupują w Downtown Yards

schedule 02 maja 2024
Opr./edited by MR

JTRE rozpoczęło przedsprzedaż mieszkań w projekcie Downtown Yards w Bratysławie. Budowa wielofunkcyjnego kompleksu już się rozpoczęła.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Niemcy W kosmos spod Monachium

schedule 02 maja 2024
Opr./edited by MR

VGP wybuduje nową siedzibę Isar Aerospace w w VGP Park Munich w Vaterstetten. Poza biurami, w lokalizacji położonej tuż przy obwodnicy Monachium, powstaną przestrzenie badawcze i rozwojowe oraz fabryka orbitalnych rakiet nośnych. Kompleks zajmie 40 tys. mkw.

Rynek mieszkaniowy

Polska Finiszują na Bernardyńskiej

schedule 02 maja 2024
Opr./edited by MR

Prace przy I etapie Bernardyńskiej 4, wrocławskiej inwestycji Toscom Development, zakończą się na początku III kwartału tego roku. Deweloper kończy też przebudowę ul. Bernardyńskiej.

Infrastruktura

Polska Chemikalia przybiły do Portu Szczecin

schedule 02 maja 2024
Opr./edited by MR

Pod koniec kwietnia do Nabrzeża Dąbrowieckiego w Porcie Szczecin zawinął pierwszy statek – Chemikaliowiec City Island. To oficjalne zakończenie jednego z etapów projektu inwestycyjnego, którego generalnym wykonawcą jest Doraco.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Hebe razy trzy

schedule 30 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

Trzy nowe placówki sieci drogerii Hebe otwarto w Warszawie, Wałczu i Redzie.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Po raz trzeci w Bytomiu

schedule 30 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

W parku handlowym S1 otwarto trzeci salon sieci RTV Euro AGD w Bytomiu. Sklep jest 332 placówką sieci w Polsce.

Rynek mieszkaniowy

Polska Zielona inwestycja Develii

schedule 30 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

Develia rozpoczyna sprzedaż nowej inwestycji we Wrocławiu. Osiedle Augustowska Vita powstanie na zielonych Maślicach w otoczeniu niskiej, willowej zabudowy.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Czechy Czesi postawili na Shell & Core

schedule 30 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

Według danych firmy Colliers, w Czechach coraz popularniejszy jest trend Shell & Core - strategia, w ramach której deweloperzy budują obiekty przemysłowe do etapu zapewniającego podstawowe konstrukcje i infrastrukturę, a następnie czekają na nabywców.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Duża przestrzeń dla małych majstrów

schedule 30 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

W Pasażu Górczewska w Warszawie powstanie sala zabaw należąca do sieci Klockownia. Atrakcje dla dzieci zajmą powierzchnię 1,1 tys. mkw. Otwarcie lokalu zaplanowano na 1 czerwca.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Kawa dla konesera

schedule 30 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

W Centrum Praskim Koneser, zrewitalizowanym kompleksie mixed-use w Warszawie, otwarto kawiarnię sieci Green Caffè Nero. W ofercie Konesera znajduje się kilkanaście konceptów gastronomicznych, a na kolejne miesiące zaplanowano następne otwarcia.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Nowy Rossman w Mikołowie

schedule 30 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

Sieć Rossmann podpisała umowę z DL Invest Group dotyczącą najmu kilkuset mkw. powierzchni w nowopowstającym parku handlowym DL Shopping Mikołów na Śląsku.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Tarnów puszcza oko

schedule 29 kwietnia 2024
Opr./edited by JC

Sieć optyczna Kodano otworzy salon w Galerii Tarnovia. Będzie to pierwszy w mieście, a 98. w Polsce sklep marki.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Era parków wciąż trwa

schedule 29 kwietnia 2024
Opr./edited by JC

Jak wynika z raportu Colliersa "Rynek handlowy w Polsce 2024", w I kwartale 2024 do użytku oddano sześć nowych projektów, a trzy obiekty rozbudowano, co stanowiło 78 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni handlowej.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Balagan w Gdyni

schedule 29 kwietnia 2024
Opr./edited by JC

Galeria Klif w Gdyni zyskała nowego najemcę – polską markę Balagan, oferującą buty, torebki i akcesoria. W sklepie o powierzchni 94 mkw. klienci znajdą ręcznie szyte i lokalnie wytwarzane produkty, a także biżuterię.

Najnowsze w Infrastruktura

schedule 02 maja 2024

Chemikalia przybiły do Portu Szczecin

Pod koniec kwietnia do Nabrzeża Dąbrowieckiego w Porcie Szczecin zawinął pierwszy statek – Chemikaliowiec City Island. To oficjalne zakończenie jednego z etapów projektu inwestycyjnego, którego generalnym wykonawcą jest Doraco.

schedule 10 kwietnia 2024

Hillwood i PHN na drodze do logistyki

Spółka powołana przez PHN i Hillwood uzyskała pozytywną decyzję na realizację inwestycji drogowej, która ma zapewnić efektywną komunikację parku logistycznego Hillwood & PHN Zgorzelec z z autostradą A4.

schedule 29 marca 2024

Umowa na S74 podpisana

GDDKiA Kielce podpisała umowę z Mota-Engil Central Europe na zaprojektowanie i budowę najdłuższego odcinka trasy S74 w województwie świętokrzyskim. 30-kilometrowy fragment trasy między Cedzyną a Łagowem to największa inwestycja drogowa w historii regionu. Wartość kontraktu opiewa na 1,149 mld zł.

schedule 29 marca 2024

Piesi i rowerzyści ruszyli przez Wisłę

Po dwóch latach od rozpoczęcia prac, na miesiąc przed terminem, otwarty został most pieszo-rowerowy w Warszawie. Kładka ma 452 metry długości, łączy Śródmieście z Pragą, a z jednego brzegu Wisły na drugi można nią przejść w sześć minut.

schedule 20 marca 2024

Między Obornikami a Poznaniem

Konsorcjum firm Kobylarnia i Mirbud złożyło najkorzystniejszą ofertę na realizację 22-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S11 Oborniki – Poznań wraz z obwodnicą Obornik.

schedule 15 marca 2024

Remonty blisko morza

Dworce kolejowe w powiecie puckim, w Mrzezinie i Swarzewie, zostaną poddane modernizacji. Projekty są częścią Programu Inwestycji Dworcowych, w ramach którego w woj. pomorskim PKP przebudowały m.in. obiekty w Gdańsku czy Tczewie.

schedule 15 marca 2024

Bliżej czwartej linii warszawskiego metra

Warszawska Rada Miasta przeznaczyła 56 mln zł za prace przedprojektowe IV linii metra. Trasa będzie mieć 26 km i 23 stacje, połączy Tarchomin z Wilanowem.

schedule 12 marca 2024

Kolejowy remont w Oleśnicy

Dworzec kolejowy w Oleśnicy (woj. dolnośląskie) zostanie poddany renowacji. Rozpoczęcie prac zaplanowano na październik 2024 roku, a koszt inwestycji szacowany jest na 54,8 mln zł.

schedule 11 marca 2024

Obwodnica Głogowa coraz bliżej

GDDKiA wyłoniła najkorzystniejszą ofertę w przetargu na na projekt i budowę obwodnicy Głogowa w ciągu drogi krajowej nr 12. Przy braku odwołań od rozstrzygnięcia, podpisanie umowy z wykonawcą planowane jest na przełom marca i kwietnia 2024.

schedule 11 marca 2024

Słoneczny gigant w Estonii

Sunly i Metsagrupp wybudują park solarny o mocy 244 MW. Inwestycja w estońskiej miejscowości Risti będzie największym jak dotąd tego typu projektem w regionie bałtyckim. Inwestycja jest I etapem większego projektu energetycznego, w którym ma również powstać farma wiatrowa.

schedule 05 marca 2024

Wybudują most nad Bugiem

Most nad Bugiem, łączący Granne w powiecie siemiatyckim z miejscowością Krzemień Wieś w powiecie sokołowskim, wybuduje firma Domost. Przeprawa ma powstać w ciągu dwóch lat. Koszt inwestycji to ponad 101 mln zł.

schedule 20 lutego 2024

Tramwaj pojedzie w tunelu

Konsorcjum ZUE i Fabe Polska podpisało umowę na budowę trasy tramwajowej w Warszawie na odcinku od Dworca Zachodniego do węzła z ul. Grójecką. Zamawiającym są Tramwaje Warszawskie. Wartość kontraktu to 294,8 mln zł netto, a termin realizacji ustalono na 26 miesięcy.

schedule 16 lutego 2024

Rekordowa estakada na Podkarpaciu

Na trasie Babica-Jawornik (woj. podkarpackie) trwa budowa estakady ES-26. To najwyższa tego typu konstrukcja powstająca obecnie w Polsce.

schedule 15 lutego 2024

Odjazd z Łowicza

Dworzec Łowicz Główny został otwarty dla pasażerów po przebudowie. Prace remontowe na terenie obiektu trwały ponad dwa lata.

schedule 12 lutego 2024

Można się przesiadać w Rzeszowie

Budimex zakończył realizację kontraktu na budowę parkingu podziemnego wraz z przebudową układu komunikacyjnego Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego. Wartość realizacji wykonanej w formule „projektuj i buduj” to blisko 66 mln zł brutto.

schedule 12 lutego 2024

Mają pieniądze na fotowoltaikę

Firma Sunly, deweloper i producent energii elektrycznej działający w krajach bałtyckich i w Polsce, pozyskała od mBanku 65,9 mln euro finansowania na rozwój parków fotowoltaicznych o łącznej mocy 98 MW.

schedule 12 lutego 2024

Bliżej trzeciej linii metra

Ofertę na zaprojektowanie trzeciej linii warszawskiego metra złożyło konsorcjum firm ILF Consulting Engineers Polska i Metroprojekt. Kwota złożonej oferty wynosi około 78 mln zł brutto.

schedule 02 lutego 2024

Pociąg do Lubuskiego

Prace remontowe na dworcach kolejowych w Nowinach Wielkich i Babimoście dobiegły końca. Oba projekty zrealizowano w ramach Programu Inwestycji Dworcowych z dofinansowaniem ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

schedule 01 lutego 2024

Więcej mocy w Rumunii

Photon Energy oddaje do użytku 10. elektrownię fotowoltaiczną w Rumunii. Najnowszy obiekt o mocy zainstalowanej 3,8 MWp zlokalizowany jest w miejscowości Bocșa w okręgu Caraș-Severin.

schedule 31 stycznia 2024

Better Energy rusza na południe

Spółka Better Energy przyłączyła do sieci swoją najnowszą inwestycję w Krapkowicach. Zlokalizowana w woj. opolskim farma fotowoltaiczna o mocy 28 MW jest pierwszą instalacją firmy na południu Polski.

Wydanie 4 (287) kwiecień 2024

Ostatnie komentarze

Kategorie