EN

Europa Środkowo-Wschodnia Magazyny znów z rekordami

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne
W pierwszej połowie 2020 roku w Polsce, w Czechach, w Rumunii, na Słowacji i na Węgrzech podpisano umowy najmu na łącznie 3,74 mln mkw., co stanowiło 55 proc. ubiegłorocznego wolumenu i oznacza wzrost o 10 proc. w porównaniu z pierwszym półroczem 2019 roku – wynika z danych firmy Cushman & Wakefield.

Polska, gdzie oddano do użytku ponad 1 mln mkw. nowej powierzchni, jest nadal największym rynkiem powierzchni magazynowych i logistycznych w Europie Środkowo-Wschodniej. W kontekście nowej podaży Słowacja i Węgry odnotowały więcej zrealizowanych inwestycji w pierwszej połowie 2020 roku niż w całym 2019 roku, a w Czechach wolumen nowo wybudowanej powierzchni w pierwszym półroczu stanowi już 68 proc. ubiegłorocznej podaży. Całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowej w regionie mogą wynieść w 2020 roku ponad 40 mln mkw. Oznacza to, że w ciągu pięciu lat rynek Europy Środkowo-Wschodniej powiększył się dwukrotnie.

Największą transakcją inwestycyjną w regionie Europy Środkowo-Wschodniej w pierwszej połowie roku był zakup przez GLP portfela nieruchomości logistycznych należących do grupy Goodman.

Dynamiczny rozwój sektora e-commerce i nienotowane dotąd wzrosty wolumenu sprzedaży online wymuszają wprowadzanie usprawnień w obszarze logistyki i powstanie modeli logistycznych opartych na outsourcingu usług. Przekazanie obsługi firmom wyspecjalizowanym w tego typu działaniach (tzw. fullfillment) pozwala sprzedawcom polepszyć terminowość i skuteczność dostaw, oferować klientom różne rodzaje płatności i formy doręczeń oraz obniżyć koszty transportu, dzięki czemu kupujący będą coraz chętniej wybierać zakupy przez Internet. W przyszłości spodziewamy się dalszego rozwoju tego segmentu rynku, w szczególności w zakresie podnoszenia jakości i zwiększania elastyczności usług logistycznych. Ponadto oczekujemy relokacji części procesów magazynowych i produkcyjnych z krajów azjatyckich i zachodnioeuropejskich w celu zdywersyfikowania i zabezpieczenia łańcuchów dostaw, co na pewno wpłynie na dalszy rozwój rynku magazynowego w regionie Europy Środkowo-Wschodniej – mówi Ferdinand Hlobil, partner, head of Industrial Agency CEE, Cushman & Wakefield.

Polska

Popyt netto na poziomie 1,68 miliona mkw. – to rekordowy wynik aktywności najemców w pierwszych sześciu miesiącach roku i o około 42 proc. wyższy w porównaniu do pierwszej połowy 2019 roku.

Wysoka podaż – ponad 1 milion mkw. nowej powierzchni magazynowej o zróżnicowanej strukturze: parki typu multi-let, projekty przeznaczone dla obsługi logistyki miejskiej oraz inwestycje BTS dla logistyki i produkcji.

Wysoka aktywność deweloperska – nadal na wysokim poziomie, lecz niższa niż przed rokiem ze względu na nieznaczne ograniczenie podaży o charakterze spekulacyjnym realizowanej na dużą skalę przed pojawieniem się pandemii COVID-19.

Stabilizacja czynszów – w dużej mierze dzięki niższym niż rok wcześniej kosztom generalnego wykonawstwa. Presję na wzrost czynszów w dłuższej perspektywie będzie powodować wysoki popyt na projekty wspomagające logistykę miejską przy malejącym potencjale podażowym gruntów pod tego typu projekty.

Wzrost rynku e-commerce i dalszy rozwój infrastruktury transportowej w połączeniu z korzystną lokalizacją na mapie Europy to główne czynniki podtrzymujące wysokie zainteresowanie rynkiem magazynowym w Polsce, w tym również ze strony funduszy inwestycyjnych.

Rynek powierzchni magazynowych w Polsce należy do najszybciej rozwijających się w Europie. Aktywność najemców i deweloperów utrzymywała się w pierwszej połowie 2020 roku na wysokim poziomie, o czym świadczy silny popyt, który wyniósł łącznie prawie 2,3 mln mkw. (+26 proc. rok do roku) oraz znaczna ilość nowej podaży od stycznia 2020 roku, przekraczająca 1 mln mkw. W ujęciu regionalnym nadal dominuje pięć największych rynków: Warszawa, Górny Śląsk, Polska Centralna, Wrocław i Poznań – nadal znajduje się tu prawie 80 proc. całkowitej podaży powierzchni magazynowej w Polsce. Jednakże dynamiczny rozwój nowych inwestycji dotyczy także mniejszych rynków regionalnych takich jak np. Zielona Góra, Gorzów Wielkopolski dogodnie położonych względem rynków zachodnioeuropejskich czy też Rzeszów, Lublin w regionie wschodniej Polski, które skorzystają na budowie międzynarodowej trasy Via Carpatia oraz Trójmiasto z dostępem do nowoczesnej i stale rozwijanej infrastruktury portowej.

W budowie pozostaje około 1,9 mln mkw. w ramach 76 parków magazynowych, a prawie 60 proc. wolumenu inwestycji zostało zabezpieczone umowami najmu. W okolicy Świebodzina powstaje największy obiekt magazynowy w regionie zachodniej Polski (203 tys. mkw.). Inwestycję w formule BTS dla międzynarodowej firmy z branży e-commerce realizuje Panattoni.

W związku z wyższym ryzykiem spowodowanym pandemią Covid-19, obserwuje się obecnie nieznacznie większą wstrzemięźliwość w realizowaniu inwestycji o charakterze spekulacyjnym, co z kolei przyczyni się do utrzymania stopy pustostanów na stabilnym, niskim poziomie do końca bieżącego roku. Czynsze również nie zmieniły się znacząco w pierwszym półroczu, a stawki bazowe zazwyczaj nie przekraczają poziomu 3,8 euro za mkw. miesięcznie w przypadku modułów magazynowych typu BIG-BOX oraz 5,25 euro za mkw. miesięcznie w przypadku tzw. Small Business Units (SBU) w Warszawie. Stawki czynszów efektywnych wahają się obecnie w przedziale 2-3,2 euro za mkw. miesięcznie dla jednostek typu BIG-BOX oraz 3-4,5 euro za mkw. miesięcznie za moduły typu SBU.

Pomimo dynamicznej sytuacji na rynku i wciąż dużej niepewności spowodowanej pandemią koronawirusa perspektywy dla sektora magazynowego pozostają korzystne. Przewidujemy, że popyt na rynku magazynowym będą nadal generować przede wszystkim firmy z branży logistycznej, kurierskiej i handlowej w silnym powiązaniu z rozwojem sektora e-commerce, a także powracające do normalnej aktywności firmy z sektora produkcyjnego i motoryzacyjnego. Warto także wspomnieć o rosnącej aktywności firm z branży IT, które poszukują nowoczesnej powierzchni magazynowej z przeznaczeniem na centra przetwarzania danych – mówi Joanna Sinkiewicz, dyrektor Działu Powierzchni Przemysłowych i Logistycznych, Cushman & Wakefield Polska.

Czechy

Pierwsze miejsce w Europie i czwarte w świecie wśród najbardziej atrakcyjnych lokalizacji produkcyjnych w najnowszym rankingu Manufacturing Risk Index, opracowanym przez Cushman & Wakefield.

Największa podaż nowej powierzchni magazynowej w pierwszym półroczu w historii (410 tys. mkw.).

Stabilny popyt – 678 tys. mkw. brutto.

Nowa podaż na czeskim rynku magazynowym w pierwszej połowie 2020 roku osiągnęła najwyższą wartość za pierwsze półrocze w historii. Jednak w drugim kwartale zaobserwowano spadek liczby rozpoczynanych inwestycji w porównaniu z poprzednim kwartałem, co przełoży się na mniejszą liczbę ukończonych projektów w przyszłym roku. Popyt również utrzymuje się na stabilnym poziomie, aczkolwiek rośnie w wolniejszym tempie niż liczba oferowanych obiektów, co może doprowadzić do nieznacznego wzrostu pustostanów. Jednym z bezpośrednich skutków kryzysu spowodowanego przez pandemię Covid-19 jest wzrost ostrożności i popularności umów najmu zawieranych na krótszy okres (do jednego roku) oraz spadek zainteresowania umowami przednajmu w obiektach, które nie zostały jeszcze wybudowane.

Węgry

Rekordowa podaż – nowa podaż osiągnęła najwyższy poziom od pięciu lat – wybudowano w tym czasie ponad 127 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni logistycznej. W budowie pozostaje szereg nowych obiektów, których oddanie do użytku zaplanowano na przełomie lat 2020-2021.

Rekordowy popyt netto – Pierwsza połowa br. była rekordowa dla rynku budapeszteńskiego pod względem popytu netto na przestrzeni ostatnich pięciu lat – wynajęto łącznie ponad 282 000 mkw. powierzchni.

Globalna pandemia w niewielkim stopniu wpłynęła na rynek magazynowy na Węgrzech, a zwłaszcza na sektor nieruchomości logistycznych w Budapeszcie. Popyt na nowoczesne powierzchnie logistyczne w węgierskiej stolicy i okolicach wzrósł rok do roku w pierwszej połowie br. do ponad 155 tys. mkw. w porównaniu z wolumenem transakcji netto na poziomie około 124 tys. mkw. w pierwszym półroczu 2019 roku. Silny popyt w połączeniu z nadal niewystarczającą podażą sprawił, że stawki czynszu utrzymały się na stosunkowo wysokim poziomie, nawet na tle innych krajów regionu. Czynsze bazowe wahają się w przedziale 4,5-5 euro za mkw. miesięcznie w zależności od wieku budynku, standardu, lokalizacji i warunków komercyjnych. Pandemia Covid-19 wpłynęła przejściowo na cały sektor produkcyjny, zwłaszcza na przemysł motoryzacyjny i związanych z nim poddostawców.

Słowacja

Na Słowacji najbardziej atrakcyjny dla inwestorów jest sektor magazynowy – w pierwszej połowie roku w tej grupie aktywów odnotowano najwyższą aktywność inwestycyjną.

Rozwój firm z sektora e-commerce – firmy dystrybucyjne, a w szczególności sektor e-commerce zgłaszają zapotrzebowanie na nowe powierzchnie.

Stabilne czynsze na poziomie 4 euro za mkw. miesięcznie.

Wysoka aktywność najemców – popyt 221 tys. mkw. brutto.

Najwyższą aktywność inwestycyjną na rynku nieruchomości w 2020 roku na Słowacji odnotowano w sektorze magazynowym, którego udział w łącznym wolumenie transakcji inwestycyjnych od początku roku wzrósł w lipcu do 53,8 proc. Stabilne trendy cenowe oraz możliwości znalezienia nowych najemców na tym bardzo dynamicznym rynku sprawiły, że sektor magazynowy okazał się w czasie pandemii Covid-19 liderem wśród wszystkich segmentów nieruchomości komercyjnych na Słowacji.

Umorzenia czynszu należą raczej do rzadkości, zwłaszcza w obszarze logistyki i dystrybucji. W drugim kwartale odnotowano wysoki poziom aktywności najemców, którzy wynajęli prawie 120 tys. mkw. powierzchni magazynowej. Większość popytu brutto przypada na Bratysławę i zachodnią część Słowacji, a zapotrzebowanie na powierzchnie zgłaszały firmy dystrybucyjne, a w szczególności sektor e-commerce. Wzrost wskaźnika pustostanów o 2,3 punktu procentowego do 9,3 proc. można powiązać z oddaniem do użytku w drugim kwartale nowych obiektów o charakterze spekulacyjnym.

Rumunia

Wysoki popyt i nowi najemcy – głównie z sektora handlowego, FMCG i operatorów logistycznych 3PL.

Podaż planowana na drugą połowę 2020 roku obejmuje głównie obiekty typu BTS lub w dużej mierze zabezpieczone umowami przednajmu.

Pomimo skurczenia się gospodarki globalnej i lokalnej w krótkiej perspektywie czasowej, Rumunia jest uznawana za konkurencyjną lokalizację dla budowy nowych centrów produkcyjnych i dystrybucyjnych, które umożliwią skrócenie łańcucha dostaw w granicach UE.

Popyt na powierzchnie logistyczne w drugim kwartale 2020 roku utrzymał się na wysokim poziomie i wyniósł łącznie prawie 200 tys. mkw., co oznacza wzrost o 60 proc. w porównaniu z analogicznym okresem w ubiegłym roku, natomiast wolumen transakcji za pierwsze półrocze wzrósł do 297 tys. mkw. (wzrost o 27 proc. rok do roku). Przedłużenia umów najmu stanowiły zaledwie 8 proc. całkowitego wolumenu w drugim kwartale 2020 roku i 13 proc. wszystkich transakcji odnotowanych w pierwszym półroczu. Świadczy to o tym, że głównym motorem aktywności na rynku najmu był nowy popyt i zapotrzebowanie na nowe powierzchnie zgłaszane pomimo pandemii Covid-19 przez sieci handlowe, firmy z sektora FMCG i operatorów logistycznych 3PL.

Ostatnie nowości

Architektura i urbanistyka

Europa EUmies Awards 2024

schedule 26 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

Komisja Europejska i Fundacja im. Miesa van der Rohe ogłosiły zwycięzców Nagrody Unii Europejskiej w dziedzinie architektury – Mies van der Rohe Awards 2024. Najważniejszą europejską nagrodą wyróżniono pawilon naukowy na kampusie Uniwersytetu Technicznego w Brunszwiku.

Materiał partnera

Polska Excellent Fern w Off Piotrkowska

schedule 04 kwietnia 2024
Eurobuild CEE

Ruszyła intensywna komercjalizacja wielofunkcyjnego budynku Fern powstającego w Off Piotrkowska Center. Nowoczesny budynek, którego realizacja rozpocznie się na przełomie 2024/2025, oferuje 4,7 tys. mkw. powierzchni usługowej i 2,7 tys. mkw. powierzchni biurowej.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Venezia wróciła do Bonarki

schedule 26 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

W krakowskim centrum handlowym Bonarka ponownie został otwarty sklep marki Venezia. Salon ma powierzchnię około 160 mkw. i został urządzony w nowym koncepcie.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Lush ma trzeci salon

schedule 26 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

Marka Lush otworzyła nowy sklep w łódzkiej Manufakturze. To pierwszy salon sieci w mieście, a trzeci w Polsce.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Duńskie ubrania w outlecie

schedule 26 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

Duńska marka odzieżowa Jack & Jones, będąca częścią międzynarodowej firmy Bestseller, zadebiutowała w outletowym kanale sprzedaży w Warszawie. Salony marki zostały otwarte w dwóch centrach Factory z portfolio Neinver.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Silwana nabiera kształtów

schedule 26 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

Gorzowski park handlowy już stoi. Inwestycja osiągnęła stan surowy, co oznacza m.in., że część marek przejmuje wynajęte powierzchnie, aby aranżować je według własnych potrzeb. Otwarcie parku zaplanowano na połowę września.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Dla mam i maluchów w Westfield Mokotów

schedule 26 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

Kappahl Group otwiera piąty w Warszawie i 10. w Polsce sklep Newbie. Nowy salon rozpocznie działalność w czerwcu 2024 roku w warszawskiej galerii Westfield Mokotów.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Nieśmiały inwestycyjny optymizm

schedule 26 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

Największym wyzwaniem na rynku inwestycyjnym w Polsce w ciągu ostatnich dwóch lat była rozbieżność w oczekiwaniach cenowych między sprzedającymi a kupującymi – wskazują eksperci Avison Young. 

Rynek mieszkaniowy

Polska Symbioza miasta i natury

schedule 26 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

Atal rozpoczął sprzedaż mieszkań w nowym projekcie w Gdyni. Osiedle Atal Symbioza powstaje w miejscu, w którym dawniej funkcjonował kompleks handlowy. I faza inwestycji obejmuje cztery budynki oferujące 194 lokale.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Priorytety w nowej rzeczywistości

schedule 26 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

Koszty, przyciąganie i utrzymanie talentów oraz sprostanie wymaganiom związanym z regulacjami dotyczącymi zrównoważonego rozwoju – to główne wyzwania, z jakimi mierzą się właściciele i najemcy biurowców – wskazuje raport Cushman & Wakefield.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Zielona energia z Azalii

schedule 26 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

BXF Energia, spółka joint-venture Budimeksu i hiszpańskiego Ferroviala, nabyła 100 proc. udziałów w spółce realizującej projekt budowy farmy fotowoltaicznej o mocy do 60 MW. Farma Azalia powstaje w woj. podkarpackim w okolicy Rzeszowa.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Mają 150 perfumerii w Polsce

schedule 26 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

Douglas otwiera 150. perfumerię w Polsce, w Galerii Starówka w Lesznie. Najnowsze otwarcie to element strategii ekspansji w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, koncentrującej się na rozwoju zarówno w największych metropoliach, jak i w mniejszych miastach.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Od papierowej teczki do cyfrowego dokumentu

schedule 26 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

Iron Mountain inwestuje w swoje centrum digitalizacji w Radomiu. Spółka planuje przeznaczyć na modernizację obiektu około 10 mln zł.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Niemcy Panattoni buduje dla Mercedesa

schedule 25 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

W Bischweier Panattoni rozpoczęło budowę nowego Międzynarodowego Centrum Konsolidacyjnego (ICC) firmy Mercedes-Benz.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Newgate kupuje od Redkomu

schedule 25 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

Redkom poinformował o sfinalizowaniu transakcji sprzedaży powstającego w Bielsku-Białej parku handlowego firmie Newgate Investment.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Moda, sztuka i muzyka

schedule 25 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

Jedyny w Polsce concept store marki modowej PRM można już odwiedzać w Fabryce Norblina, kompleksie z portfolio Grupy Capital Park przy Żelaznej 51/53 w Warszawie. Salon PRM zajmuje powierzchnię blisko 600 mkw.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Popeyes rusza do Posnanii

schedule 25 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

Popeyes ogłasza kolejne otwarcie, tym razem w Poznaniu. Nowa restauracja amerykańskiej sieci będzie działać w Posnanii.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Po Bułkę przez Bibułkę do Łodzi

schedule 25 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

Restauracja śniadaniowa Bułkę przez Bibułkę, otworzy swój pierwszy lokal poza Warszawą. Nowy lokal powstanie w łódzkiej Fuzji. Najemca zajmie 180 mkw. w jednym z historycznych budynków usytuowanych w Ogrodach Anny. Otwarcie zaplanowano w wakacje.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Nowa Starówka w Lesznie

schedule 25 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

W Lesznie otwiera się Galeria Starówka, do tej pory znana na rynku jako Galeria Goplana. Obiekt ma powierzchnię 10 tys. mkw., na której rozlokowanych jest 25 punktów handlowych.

ESG

Polska Mniej inwestycji, mniej certyfikacji

schedule 25 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

PLGBC opublikowało raport "Zrównoważone certyfikowane budynki 2024". W badanym okresie przybyło nieco ponad 2,1 mln mkw. certyfikowanej powierzchni, co stanowi najmniejszy przyrost obserwowany na przestrzeni ubiegłych lat.

Najnowsze w Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

schedule 25 kwietnia 2024

Panattoni buduje dla Mercedesa

W Bischweier Panattoni rozpoczęło budowę nowego Międzynarodowego Centrum Konsolidacyjnego (ICC) firmy Mercedes-Benz.

schedule 25 kwietnia 2024

Ekspansja logistyczna po węgiersku

iLogistic powiększa swoją siedzibę w CTPark Budapest West. CTP podpisało umowę najmu z dostawcą usług logistycznych na dodatkowe 2 tys. mkw., tym samym firma zajmie łącznie 13 tys. mkw. w tym obiekcie.

schedule 24 kwietnia 2024

Magnice będą Outstanding

GLP rozpoczęło budowę ostatniej hali Wrocław V Logistics Centre w Magnicach. Budynek o powierzchni ponad 67 tys. mkw. powstanie zgodnie z wymogami certyfikacji BREEAM na poziomie Outstanding.

schedule 24 kwietnia 2024

DB Logistic większe na Śląsku

DB Logistic, firma oferująca usługi z zakresu transportu, spedycji i magazynowania, zdecydowała się przedłużyć najem i powiększyć o jedną trzecią powierzchnię zajmowaną w Segro Logistics Park Gliwice. Łącznie firma będzie korzystać z blisko 5 tys. mkw.

schedule 23 kwietnia 2024

Automatyzacja i robotyzacja siłą napędową ESG

Aby nadążyć za wymaganiami zrównoważonego rozwoju branża logistyczna przechodzi przyspieszoną ewolucję, napędzaną innowacyjnymi technologiami – twierdzą analitycy ThinkCo w raporcie „Magazynowe ESG. Zrównoważony rozwój w branży logistycznej”, przygotowanym wspólnie ze spółką Accolade.

schedule 23 kwietnia 2024

Na horyzoncie Bliski Wschód

Panattoni rozpoczyna działalność w Arabii Saudyjskiej. Początkowe działania Panattoni skoncentrują się na trzech największych miastach kraju: Rijadzie, Dżuddzie i Dammanie. Ten ruch to ważny krok na drodze do rozwoju na kluczowych rynkach Bliskiego Wschodu i Azji.

schedule 22 kwietnia 2024

Panattoni jedzie na Śląsk

Panattoni rozpoczyna budowę nowego parku przemysłowego w Będzinie. Pierwsza faza inwestycji już ruszyła i zostanie ukończona we wrześniu – etap przewiduje realizację hali o powierzchni 27,5 tys. mkw. w formule spekulacyjnej.

schedule 18 kwietnia 2024

Wybudują spekulacyjnie pod Kolonią

Blackbrook w ramach joint venture z Trammel Crow Company zrealizuje spekulacyjny projekt logistyczny w Kerpen w rejonie Ren-Ruhra. Inwestycja będzie się składać z dwóch budynków o łącznej powierzchni 28 tys. mkw.

schedule 17 kwietnia 2024

Ożył magazynowy gigant na Targówku

Firmy Partners Group i Peakside Capital Advisors zakończyły budowę pierwszej hali magazynowej w parku City Point Targówek. Obiekt o powierzchni 7 tys. mkw., w całości wynajęty przez DPD Polska, wchodzi w skład parku, który dostarczy łącznie blisko 100 tys. mkw. powierzchni logistycznej i stanie się największym kompleksem logistyki miejskiej w granicach Warszawy.

schedule 17 kwietnia 2024

Między Łodzią a Grodziskiem

Harden Construction ukończył realizację dwóch obiektów o łącznej powierzchni ponad 40 tys. mkw. – City Logistics Łódź VI w Łodzi i Panattoni Park Grodzisk V w Grodzisku Mazowieckim.

schedule 16 kwietnia 2024

Hillwood debiutuje koło Poznania

Hillwood Polska rozpoczął realizację swojej pierwszej inwestycji na rynku poznańskim. W ramach projektu Hillwood Poznań – Czempiń firma buduje kompleks magazynowy o powierzchni blisko 130 tys. mkw.

schedule 16 kwietnia 2024

BTS dla Tajwańczyków

CTP podpisało umowę z Quanta Computer, tajwańską firmą produkującą komputery i sprzęt elektroniczny, na budowę zakładu produkcyjnego o powierzchni 22,5 tys. mkw. w CTParku Jülich w północno-zachodnich Niemczech.

schedule 16 kwietnia 2024

Fresenius zostaje w Poznaniu

Działająca w branży medycznej spółka Fresenius Medical Care renegocjowała umowę najmu 3,9 tys. mkw. magazynu i 120 mkw. biura w Prologis Parku Poznań.

schedule 16 kwietnia 2024

Park w Sulechowie gotowy

Panattoni ukończył ostatni etap Panattoni Park Sulechów III. Obiekt zrealizowany został dla firmy BestSecret, europejskiego klubu zakupowego online z ofertą modową w niższych cenach. Powierzchnia całego budynku sięga blisko 136 tys. mkw.

schedule 16 kwietnia 2024

Zadbano w Rzeszowie

Firma transportowa Zadbano została nowym najemcą w LCube Rzeszów Airport. Spółka zajęła 1,3 tys. mkw. powierzchni magazynowej w ukończonym w ubiegłym roku budynku nr 2.

schedule 15 kwietnia 2024

Operacje logistyczne w Kutnie

Firma Unig Logistic przedłużyła umowę najmu w centrum logistycznym Kutno Logistics Centre. Najemca będzie nadal korzystał z około 2,5 tys. mkw. powierzchni magazynowej i biurowej.

schedule 15 kwietnia 2024

Ikea zostaje z Segro

Segro przedłużyło umowę najmu ze skandynawską siecią Ikea w swoim parku w czeskich Hostivicach. Budynek służy jako Punkt Odbioru Zamówień dla klientów, którzy zakupili towary w pobliskim sklepie Ikea w Zličínie. 

schedule 12 kwietnia 2024

Allegro koło lotniska

Panattoni wybudowało kolejną inwestycję w Małopolsce. Kompleks City Logistics Kraków Airport II powstał w formule spekulacyjnej i ma już pierwszego najemcę – firmę Allegro.

schedule 11 kwietnia 2024

Zrównoważony projekt pod Warszawą

DSV – Global Transport and Logistics rozpoczyna realizację centrum logistycznego w Wypędach pod Warszawą. Na generalnego wykonawcę inwestycji operator wybrał firmę Atlas Ward.

schedule 10 kwietnia 2024

Midocean lubi Rudę

Panattoni ruszyło z budową Panattoni Park Ruda Śląska IV. Jednym z najemców obiektu jest firma Midocean, która wynajęła 20 tys. mkw. na potrzeby procesów magazynowych, z opcją rozszerzenia o kolejne 10 tys. mkw.

Wydanie 4 (287) kwiecień 2024

Ostatnie komentarze

Kategorie