EN

Polska Szanse na wyjście z dołka inwestycyjnego

Rynek inwestycyjny i finansowy
W 2023 roku całkowity wolumen transakcji na rynku nieruchomości komercyjnych osiągnął blisko 2 mld euro, co przekłada się na najniższy wynik od 2009 roku – wskazuje JLL.

W 2023 roku globalny rynek inwestycyjny doświadczył bezprecedensowego wzrostu kosztów finansowania, co wraz ze znacznym spowolnieniem obserwowanym w wielu głównych gospodarkach, znacznie ograniczyło aktywność inwestorów na rynku nieruchomości komercyjnych. Co więcej, niepewność spowodowana przez brak transakcji typu „prime” w środowisku rosnących stóp kapitalizacji powoduje trudności w procesie wyceny, który jest kluczowym punktem odniesienia zarówno dla właścicieli, jak i potencjalnych inwestorów. Jak wskazują eksperci JLL, w rezultacie ceny oczekiwane przez sprzedających są wyższe niż większość kupujących jest w stanie zaoferować. Ta luka znacząco ograniczyła aktywność kupujących, co w rezultacie przełożyło się na niski wolumen transakcji w 2023 roku.

Polski rynek nieruchomości komercyjnych stoi w obliczu tych samych wyzwań. Jednak same fundamenty makroekonomiczne okazały się w Polsce wyjątkowo odporne. Pomimo globalnej niepewności, tempo wzrostu PKB w 2023 roku będzie znacząco dodatnie, z wyraźnym trendem wzrostowym w kolejnych latach. Oczekiwane efekty deglobalizacji stwarzają dodatkowe szanse dla rynku nieruchomości komercyjnych, zwłaszcza w sektorze magazynowym, który jest wskazywany jako jeden z głównych beneficjentów nearshoringu w Europie.

W segmencie magazynowo-logistycznym, który w ostatnich latach przyciągał większość uwagi inwestorów, czynniki napędzające popyt pozostają na swoim miejscu. Sektor w dalszym ciągu korzysta na znacząco zwiększonych w ostatnich latach obrotach w branży e-commerce. Dodatkowo nowe trendy w zakresie skrócenia łańcucha dostaw wkrótce dadzą o sobie znać dodając nowe warstwy popytu. Niemniej rosnące koszty finansowania wpłynęły zarówno na nastroje, jak i oczekiwania cenowe, przyczyniając się na rozciągnięcie w czasie procesów decyzyjnych. Inwestorzy byli bardziej ostrożni w składaniu ofert, a wolumeny inwestycyjne napędzane były głównie przez mniejsze i średnie transakcje. Odpowiednio, produkt typu „core” został przeceniony, a transakcje typu „core+” i „value-add” zwiększyły swój udział w całkowitych obrotach.

W 2023 roku sfinalizowano przejęcia o łącznej wartości niemal 1 mld euro. Prawdziwie przełomową transakcją było nabycie 80 proc. udziałów w 7R przez Nrep. Ten skandynawski inwestor zainwestował około 200 mln euro w 7R, będącego jednym z największych deweloperów magazynowych w Polsce. Największą pojedynczą transakcją było nabycie Campus 39 przez P3 za prawie 140 mln euro. Ten sam inwestor nabył również od 7R Park Łódź West II oraz 7R Park Szczecin. Łączna powierzchnia najmu tych dwóch parków sięga prawie 100 tys. mkw.

Od początku 2022 roku na rynku obserwowany jest wyraźny trend wzrostowy poziomu czynszów, zwłaszcza w nowych inwestycjach, które musiały zmierzyć się z bezprecedensowym wzrostem kosztów budowy. Stawki zaczęły się stabilizować w II połowie 2023 roku, ale obecnie czynsze w najlepszych projektach są średnio o 20-40 proc. wyższe niż pod koniec 2021 roku. Jednocześnie koszty finansowania również znacząco wzrosły, prowadząc do zwiększenia wysokości stóp kapitalizacji. Niemniej, tempo tego wzrostu może zwolnić w kolejnych miesiącach, z uwagi na mniejszą zmienność stóp procentowych, zbliżając rynek do konsensusu cenowego – komentuje Sławomir Jędrzejewski, head of Industrial Investment, JLL.

Rynek inwestycji biurowych pozostawał stonowany przez cały 2023 rok. W IV kwartale inwestorzy wydali w tym segmencie około 151 mln euro, co podniosło całoroczne obroty do poziomu przekraczającego 427 mln euro. Oznacza to spadek o 80 proc. w porównaniu z 2022 rokiem, kiedy to rynek był świadkiem zakończenia rekordowej sprzedaży Warsaw Hub. Jest to też najniższy wynik od 2009 roku. Prawie wszystkie transakcje nabycia nieruchomości biurowych w 2023 roku dotyczyły nieruchomości warszawskich. Jedynym nowoczesnym projektem biurowym sprzedanym w miastach regionalnych był krakowski Onyx.

Najbardziej znaczącymi transakcjami była sprzedaż Mokotów Nova, Wola Retro i My Place II. Dwa ostatnie aktywa zostały zakupione przez inwestorów z Europy Środkowo-Wschodniej, którzy znacząco zwiększyli swoją obecność na polskim rynku inwestycyjnym.

Pomimo osłabionej aktywności, sektor biurowy przyciągnął również zainteresowanie nowych graczy rynkowych. Kompleks biurowy Celebro, którego największym najemcą jest Avon, został kupiony przez Eika Real Estate Fund od White Stone, co było pierwszą transakcją litewskiego inwestora w Polsce. Część nabytego budynku została zaadaptowana na centrum badań klinicznych firmy Pratia należącej do Grupy Neuca – jednej z największych firm farmaceutycznych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej – komentuje Marcin Sulewski, Head of Office Investment, JLL.

Wysokie koszty finansowania i niepewność nastrojów kształtowały apetyt inwestorów i dynamikę rynku w segmencie powierzchni handlowych. W I połowie roku aktywność oferentów była bardzo niska, skutkiem czego był spadek wolumenów inwestycyjnych do rekordowo niskich poziomów. Pomimo wzrostu czynszów, obrotów i generalnie dobrej sytuacji operacyjnej większości obiektów handlowych, aktywność inwestorów pozostała na umiarkowanym poziomie, co odzwierciedla bardzo niski wolumen transakcji w sektorze handlowym odnotowany w 2023 roku. Mimo tego odnotowano aż 28 transakcji. Ze względu na wysoki koszt finansowania najbardziej atrakcyjnym produktem były nieruchomości o wolumenach do 20 - 30 mln euro. Jedynie trzy transakcje dotyczące pojedynczych nieruchomości przekroczyły barierę 30 mln euro, a kwota tylko jednej transakcji przekroczyła 100 mln euro (Matarnia Park Handlowy).

Aktywność inwestorów aktualnie skupia się przede wszystkim na okazjach inwestycyjnych, projektach z potencjałem podniesienia wartości poprzez przebudowy, repozycjonowanie, czy optymalizację zarządzania. Niesłabnącym zainteresowaniem wśród inwestorów zarówno prywatnych, jak i kapitału instytucjonalnego cieszą się parki handlowe, obiekty typu convenience i wolnostojące sklepy spożywcze. Wysokie stopy procentowe stały się jednak głównym czynnikiem różnicującym oczekiwania cenowe kupujących i sprzedających.

Mimo znacznego spadku wartości inwestycji w 2023 roku w ostatnim kwartale roku zaobserwowaliśmy wzrost aktywności inwestorów, w szczególności w segmencie parków handlowych i spodziewamy się, że składane oferty przełożą się na transakcje już w I połowie roku. Antycypowane obniżenie stóp procentowych w 2024 roku powinno zmniejszyć polaryzację między oczekiwaniami cenowymi kupujących i sprzedających, a także stopniowo zwiększyć wolumen inwestycyjny w sektorze handlowym – komentuje Agnieszka Kołat, head of Retail Investment w JLL.

Ostatnie nowości

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Hebe razy trzy

schedule 30 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

Trzy nowe placówki sieci drogerii Hebe otwarto w Warszawie, Wałczu i Redzie.

Materiał partnera

Polska Excellent Fern w Off Piotrkowska

schedule 04 kwietnia 2024
Eurobuild CEE

Ruszyła intensywna komercjalizacja wielofunkcyjnego budynku Fern powstającego w Off Piotrkowska Center. Nowoczesny budynek, którego realizacja rozpocznie się na przełomie 2024/2025, oferuje 4,7 tys. mkw. powierzchni usługowej i 2,7 tys. mkw. powierzchni biurowej.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Po raz trzeci w Bytomiu

schedule 30 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

W parku handlowym S1 otwarto trzeci salon sieci RTV Euro AGD w Bytomiu. Sklep jest 332 placówką sieci w Polsce.

Rynek mieszkaniowy

Polska Zielona inwestycja Develii

schedule 30 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

Develia rozpoczyna sprzedaż nowej inwestycji we Wrocławiu. Osiedle Augustowska Vita powstanie na zielonych Maślicach w otoczeniu niskiej, willowej zabudowy.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Czechy Czesi postawili na Shell & Core

schedule 30 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

Według danych firmy Colliers, w Czechach coraz popularniejszy jest trend Shell & Core - strategia, w ramach której deweloperzy budują obiekty przemysłowe do etapu zapewniającego podstawowe konstrukcje i infrastrukturę, a następnie czekają na nabywców.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Duża przestrzeń dla małych majstrów

schedule 30 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

W Pasażu Górczewska w Warszawie powstanie sala zabaw należąca do sieci Klockownia. Atrakcje dla dzieci zajmą powierzchnię 1,1 tys. mkw. Otwarcie lokalu zaplanowano na 1 czerwca.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Kawa dla konesera

schedule 30 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

W Centrum Praskim Koneser, zrewitalizowanym kompleksie mixed-use w Warszawie, otwarto kawiarnię sieci Green Caffè Nero. W ofercie Konesera znajduje się kilkanaście konceptów gastronomicznych, a na kolejne miesiące zaplanowano następne otwarcia.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Nowy Rossman w Mikołowie

schedule 30 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

Sieć Rossmann podpisała umowę z DL Invest Group dotyczącą najmu kilkuset mkw. powierzchni w nowopowstającym parku handlowym DL Shopping Mikołów na Śląsku.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Tarnów puszcza oko

schedule 29 kwietnia 2024
Opr./edited by JC

Sieć optyczna Kodano otworzy salon w Galerii Tarnovia. Będzie to pierwszy w mieście, a 98. w Polsce sklep marki.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Era parków wciąż trwa

schedule 29 kwietnia 2024
Opr./edited by JC

Jak wynika z raportu Colliersa "Rynek handlowy w Polsce 2024", w I kwartale 2024 do użytku oddano sześć nowych projektów, a trzy obiekty rozbudowano, co stanowiło 78 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni handlowej.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Balagan w Gdyni

schedule 29 kwietnia 2024
Opr./edited by JC

Galeria Klif w Gdyni zyskała nowego najemcę – polską markę Balagan, oferującą buty, torebki i akcesoria. W sklepie o powierzchni 94 mkw. klienci znajdą ręcznie szyte i lokalnie wytwarzane produkty, a także biżuterię.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Włoskie marki w Piasecznie

schedule 29 kwietnia 2024
Opr./edited by JC

Do grona najemców Designer Outletu Warszawa dołączył koncept stworzony przez Grupę GPoland – salon Made in G. Otwarcie to efekt strategii leasingowej ROS Retail Outlet Shopping skupionej na rozwoju segmentu premium. 

Style i wnętrza

Polska Razem, a jednak osobno

schedule 29 kwietnia 2024
Opr./edited by JC

Na warszawskim Mokotowie znajduje się pierwsza lokalizacja konceptu Noli Studios, należąca do skandynawskiej firmy Nrep. Kompleks w formule co-living oferuje 280 lokali typu studio o metrażach od 19 do 36 mkw.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Cukierki w Złotych Tarasach

schedule 29 kwietnia 2024
Opr./edited by JC

Do grona najemców Złotych Tarasów dołączyła marka Sweet Factory Store. To trzeci w stolicy, a 24. w kraju sklep sieci oferującej słodycze.

Budownictwo

Polska Dworcowa będzie jak nowa

schedule 29 kwietnia 2024
Opr./edited by JC

W katowickim Śródmieściu startuje inwestycja Kwartał Dworcowa. Projekt obejmie m.in. rewitalizację zabytkowych kamienic, znajdujących się naprzeciwko dawnego dworca kolejowego.

Rynek mieszkaniowy

Polska Łódź goni stolicę

schedule 29 kwietnia 2024
Opr./edited by JC

Jak podają eksperci JLL, w I kwartale 2024 na sześciu głównych rynkach deweloperzy sprzedali 11 tys. mieszkań. Na decyzje uczestników rynku wpływają obecnie informacje o kształcie nowego programu kredytów #naStart i przewidywania tego, jak zachowają się pozostałe grupy nabywców.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Wielki ogród na Białołęce

schedule 29 kwietnia 2024
Opr./edited by JC

Na dachu Galerii Północnej otwarto ogólnodostępne ogrody. Na klientów obiektu czekają tu m.in. restauracje, place zabaw oraz tężnia solankowa.

Rynek mieszkaniowy

Polska Wprowadzą się do Cynamonowej

schedule 29 kwietnia 2024
Opr./edited by JC

Develia zakończyła realizację wrocławskiego projektu Cynamonowa Vita. W ramach inwestycji na Lipie Piotrowskiej powstało 114 lokali o zróżnicowanych układach i metrażach.

Eurobuild FM

Szwecja Czekając na "polski potop"

schedule 26 kwietnia 2024
Eurobuild CEE

115 mld euro – taką kwotę zamierza wydać szwedzki rząd i samorządy na inwestycje budowlane i infrastrukturalne w regionie Sztokholmu do 2040 roku. Największym problemem Szwedów wcale nie jest finansowanie, ale... brak wykonawców. A to ogromna szansa dla polskich firm, nie tylko budowlanych!

Architektura i urbanistyka

Europa EUmies Awards 2024

schedule 26 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

Komisja Europejska i Fundacja im. Miesa van der Rohe ogłosiły zwycięzców Nagrody Unii Europejskiej w dziedzinie architektury – Mies van der Rohe Awards 2024. Najważniejszą europejską nagrodą wyróżniono pawilon naukowy na kampusie Uniwersytetu Technicznego w Brunszwiku.

Najnowsze w Rynek inwestycyjny i finansowy

schedule 26 kwietnia 2024

Nieśmiały inwestycyjny optymizm

Największym wyzwaniem na rynku inwestycyjnym w Polsce w ciągu ostatnich dwóch lat była rozbieżność w oczekiwaniach cenowych między sprzedającymi a kupującymi – wskazują eksperci Avison Young. 

schedule 26 kwietnia 2024

Zielona energia z Azalii

BXF Energia, spółka joint-venture Budimeksu i hiszpańskiego Ferroviala, nabyła 100 proc. udziałów w spółce realizującej projekt budowy farmy fotowoltaicznej o mocy do 60 MW. Farma Azalia powstaje w woj. podkarpackim w okolicy Rzeszowa.

schedule 25 kwietnia 2024

Newgate kupuje od Redkomu

Redkom poinformował o sfinalizowaniu transakcji sprzedaży powstającego w Bielsku-Białej parku handlowego firmie Newgate Investment.

schedule 25 kwietnia 2024

Otwiera się okno okazji

Eksperci zgromadzeni na dorocznej konferencji ULI Poland „Game Changers in the Real Estate World” zgodnie podkreślili, że obecne warunki rynkowe stwarzają okno możliwości dla inwestorów nieruchomościowych gotowych na szybkie i przemyślane działania. "Eurobuild" był patronem medialnym tego wydarzenia.

schedule 24 kwietnia 2024

Setki milionów euro na budowę Le Coeur

Helaba w ramach konsorcjum z kasami oszczędnościowymi udzieliła kredytu w wysokości 270 mln euro na budowę projektu Le Coeur w Düsseldorfie. Inwestycję realizuje Hines.

schedule 23 kwietnia 2024

Szczecin to brama do Europy

Z oceną 8,9/10 Szczecin jest drugim najlepszym miastem do życia według rankingu BEAS. Autorami badania są Antal i Cushman & Wakefield, a partnerami Baker McKenzie, PAIH, Pracodawcy RP, Pro Progressio oraz Vastint.

schedule 22 kwietnia 2024

REIT-y na warszawskiej giełdzie

Na warszawskiej GPW zadebiutował polski fundusz inwestujący w REIT-y. Mount Globalnego Rynku Nieruchomości FIZ jest zarządzany przez Mount TFI.

schedule 22 kwietnia 2024

Stabilizacja w świecie fuzji i przejęć

Spółki małe i średniej wielkości mogą stać się głównym celem przejęć inwestorów w najbliższym czasie ze względu na coraz bardziej restrykcyjne otoczenie regulacyjne i utrzymujące się wysokie stopy procentowe – uważają prawnicy kancelarii Baker McKenzie.

schedule 19 kwietnia 2024

Panattoni Park Voerde zmienia właściciela

Panattoni sfinalizowało transakcję sprzedaży w Niemczech. Spółka Clarion Partners Europe nabyła centrum logistyczne w pobliżu Duisburga za 75 mln euro.

schedule 18 kwietnia 2024

Fundusz z mniejszym portfelem

East Capital Real Estate sfinalizował sprzedaż dwóch nieruchomości z portfela funduszu East Capital Baltic Property - budynku produkcyjnego w Maardu i obiektu handlowego Jewe Mööblimaja w Jõhvi.

schedule 18 kwietnia 2024

Mieszkania, biura i hotele

One United Properties przedstawiło swoją strategię na najbliższe lata. W planach do 2030 roku jest potrojenie oferty mieszkaniowej, rozwijanie działalności w sektorze komercyjnym i budowa hoteli w Bukareszcie we współpracy z globalnymi markami.

schedule 18 kwietnia 2024

Półtora miliarda euro na przejęcia w Polsce

Baltisse i Straco Real Estate przejmują pakiet większościowy w firmie deweloperskiej Speedwell i wchodzą na rynek nieruchomości w Polsce. W najbliższych latach Speedwell chce wydać na przejęcia w Polsce co najmniej 1,5 mld euro. 

schedule 17 kwietnia 2024

Katowice z potencjałem biznesowym

Ponad połowa badanych pracowników z Katowic stwierdza, że ich firma w ciągu trzech najbliższych lat będzie inwestowała w rozwój kapitału ludzkiego – wynika z raportu BEAS. Katowice to nie tylko około 280 tys. mieszkańców, ale też serce Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

schedule 17 kwietnia 2024

Inwestują prywatne miliardy

Według globalnego raportu "The Wealth Report" firmy Knight Frank, w 2023 roku prywatni inwestorzy trzeci rok z rzędu pozostali najaktywniejszymi nabywcami globalnych nieruchomości komercyjnych.

schedule 16 kwietnia 2024

Glinianka zmienia właściciela

Park handlowy Glinianka został sprzedany izraelskiej spółce CEE-Big Europe. Podwarszawski obiekt należał do tej pory do Redkom Development.

schedule 11 kwietnia 2024

Zielone miliony dla Olivii Star

Olivia Star otrzymała kredyt Green Loan, od trzech dotychczasowych kredytodawców – konsorcjum tworzone przez Santander Bank Polska, BNP Paribas Bank Polska i Bank Millennium.

schedule 10 kwietnia 2024

Kąpiel i zakupy w Europie Centralnej

Mitiska REIM sprzedała działki o powierzchni 6,7 ha firmie Momentum Leisure. Teren zostanie wykorzystany pod budowę parku rozrywki i aquaparku. Inwestycja będzie częścią centrum handlowego Europa Centralna i poszerzy jego ofertę 

schedule 09 kwietnia 2024

Laury dla Wrocławia

Wrocław zajął drugie miejsce w najnowszym rankingu potencjału inwestycyjnego polskich miast BEAS. Stolica Dolnego Śląska uzyskała w badaniu ocenę 7,9/10.

schedule 08 kwietnia 2024

Miliard z kawałkiem na centra danych

Atman zawarł umowę na finansowanie rozbudowy obiektów centrów danych na kwotę 1,35 mld zł. Kredyt przeznaczony jest głównie na budowę nowego kampusu Waw-3 w Duchnicach pod Warszawą, ale także na rozbudowę istniejących obiektów kolokacyjnych firmy.

schedule 08 kwietnia 2024

Dodatkowy kredyt dla Hillwooda

Hillwood podwyższył kredyt w Banku Millennium do 29 mln euro na realizację budowy II fazy projektu Park Hillwood Zgierz I.

Wydanie 4 (287) kwiecień 2024

Ostatnie komentarze

Kategorie