EN

Wirus goni elektryka

Ruchomości
POLSKA /EUROPA Komisja Europejska ogłosiła, że – mimo pandemii – nie zamierza przesuwać terminu ograniczania emisji CO2, a polskie samorządy (m.in. Gorzów, Wrocław i Bydgoszcz) rozpoczęły konsultacje w sprawie elektromobilności.
Europejski Zielony Ład to strategia na ekologiczną rewolucję, której realizacja ma do roku 2050 uczynić europejską gospodarkę neutralną dla klimatu. Plan działań obejmuje kilka kluczowych obszarów polityki, które wymagają zmian w celu obniżenia ich negatywnego wpływu na środowisko. Są to np. budownictwo, rolnictwo, przemysł, czy transport. Założenia wobec tego ostatniego są naprawdę ambitne: za równo 30 lat Europa ma osiągnąć zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych aż o 90 proc., m.in. poprzez dynamiczny rozwój infrastruktury elektromobilności.

Na arenie międzynarodowej cały czas toczy się dyskusja, czy realizacja założeń Europejskiego Zielonego Ładu nie powinna zejść na dalszy plan w obliczu nadchodzącej recesji gospodarczej. Po wybuchu epidemii minister klimatu Michał Kurtyka skierował list do unijnych komisarzy, w którym apelował o przesunięcie planowanych rozwiązań, również z powodu zakłócenia łańcucha dostaw związanego z OZE. Argumentował, że koronawirus może uniemożliwić realizację założeń na lata 2022 oraz 2025. – Dotyczy to nie tylko naszego celu obejmującego odnawialne źródła energii, ale także innych celów zapisanych w polityce klimatycznej i energetycznej UE – przekonywał. Wątpliwości rozwiał Frans Timmermans, przewodniczący wykonawczy Komisji Europejskiej ds. Europejskiego Zielonego Ładu, który w oświadczeniu dotyczącym szczytu klimatycznego COP26 w Glasgow, podkreślił, że mimo iż prace nad dokumentami mającymi doprowadzić do osiągnięcia neutralności klimatycznej zaczęły się w dość trudnych warunkach, KE nie zamierza z nich rezygnować ani ich przekładać i jeszcze we wrześniu 2020 roku chce przedstawić plany umożliwiające zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych do 2030 roku o 50-55 proc. w porównaniu do 1990 roku.
– Będziemy nadal intensywnie współpracować z naszymi partnerami na całym świecie, korzystając z dostępnych narzędzi i zachęcać do zwiększania ambicji oraz prac związanych z takimi kwestiami jak zrównoważone finansowanie zmian oraz wprowadzanie rozwiązań związanych z klimatycznymi zmianami – napisał w oświadczeniu Frans Timmermans.
– W obecnej sytuacji jest to niewątpliwie spore wyzwanie, jednak determinacja KE wskazuje, że nie będzie od tego ucieczki, ani żadnego przesunięcia. Jednym z obszarów, nad którym mimo pandemii trwają prace, jest elektromobilność. Neutralność klimatyczna jest celem niezwykle istotnym dla przyszłości gospodarek i ochrony środowiska, dlatego Unia trwa przy swoim stanowisku, stanowczo powtarzając, iż plan zostanie utrzymany – mówi Tomasz Żołyniak, prezes Energii Polskiej. Gminom, w zależności m.in. od liczby mieszkańców i zarejestrowanych samochodów, wyznaczono minimalną liczbę punktów ładowania zainstalowanych w stacjach, które powinny się pojawić do końca tego roku. I tak, w gminach, w których jest więcej niż 100 tys. mieszkańców i zarejestrowano tam co najmniej 60 tys. pojazdów samochodowych, a na 1 tys.mieszkańców przypada tam nie mniej niż 400 pojazdów samochodowych, minimalna liczba punktów ładowania to 60. Liczba ta rośnie wraz ze wzrostem zmiennych – im więcej mieszkańców i samochodów, tym większa liczba punktów ładowania, które muszą powstać. Przyjęty harmonogram przewiduje, że ich wybudowanie ma zostać zrealizowane do końca roku, a zajmie się tym operator systemu dystrybucyjnego elektroenergetycznego, który działa na danym obszarze.
Zgodnie z tymi wytycznymi samorządy rozpoczęły właśnie konsultacje dotyczące lokalnych strategii elektromobilności. Czeka je niełatwe wyzwanie, ponieważ popularność, a przede wszystkim świadomość korzyści wynikających z pojazdów elektrycznych jest w Polsce znikoma. – Według najnowszych badań SAMAR, we wrześniu 2019 roku po polskich drogach jeździło niecałe 21 mln pojazdów do 3,5 tony, z czego zaledwie 0,02 proc. stanowiły samochody elektryczne (4,4 tys. sztuk) – czytamy na profilu Elektromobilny Gorzów. Miasto pracuje obecnie nad opracowaniem potrzeb zmotoryzowanych użytkowników dróg, a także nad parametrami ekonomicznymi dotyczącymi budowy, obsługi i użytkowania stacji ładowania. Wrocław, który już teraz pozwala posiadaczom aut elektrycznych korzystać z buspasów, zapowiada także, że do 1 stycznia 2025 roku liczba pojazdów elektrycznych (lub napędzanych gazem ziemnym) we flocie pojazdów służbowych i wykorzystywanych do zadań publicznych będzie wynosić 30 proc., podobnie jak liczba autobusów zeroemisyjnych wykorzystywanych w komunikacji miejskiej do 2028 roku. Z kolei Urząd Miasta Bydgoszcz zlecił opracowanie dokumentu specjalistom z Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego, a Szczecin planuje do końca 2020 roku dobudować 185 punktów ładowania. – Zależy nam na takim rozwinięciu infrastruktury, aby kierowcy mogli użytkować auta elektryczne z taką łatwością, jak obecnie samochody z silnikami spalinowymi. Przede wszystkim realizujemy terminowo nasze zobowiązania ustawowe – wyjaśnia Michał Przepiera, zastępca prezydenta. Eksperci wskazują, że dyskusja o elektromobilności tocząca się w tak trudnym czasie może umknąć większości mieszkańców. – Nie mam wątpliwości, że samorządy przygotują się do zmian w ustalonych terminach. Szkoda tylko że tak istotny temat jest omawiany w sytuacji, gdy myślimy o innych palących potrzebach, bowiem byłaby to świetna okazja, aby wytłumaczyć Polakom znaczenie i korzyści płynące z ekologicznego transportu. Tych zmian nie należy traktować jako uciążliwego obowiązku, ale jako szansę. Nowe inicjatywy biznesowe tworzone w duchu eko są przecież równoznaczne z możliwością pozyskania nowych funduszy ze wspólnoty. Nie zapominajmy także, że inwestycje w przyjazny klimatowi transport czy rolnictwo w długiej perspektywie mają przynieść nam oszczędności, bo jeśli będziemy w mniejszym stopniu wpływać negatywnie na środowisko, to jednocześnie wydamy mniej na walkę z tego skutkami – ocenia Sebastian Biela, wiceprezes Energii Polskiej.

Ostatnie nowości

Architektura i urbanistyka

Europa EUmies Awards 2024

schedule 26 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

Komisja Europejska i Fundacja im. Miesa van der Rohe ogłosiły zwycięzców Nagrody Unii Europejskiej w dziedzinie architektury – Mies van der Rohe Awards 2024. Najważniejszą europejską nagrodą wyróżniono pawilon naukowy na kampusie Uniwersytetu Technicznego w Brunszwiku.

Materiał partnera

Polska Excellent Fern w Off Piotrkowska

schedule 04 kwietnia 2024
Eurobuild CEE

Ruszyła intensywna komercjalizacja wielofunkcyjnego budynku Fern powstającego w Off Piotrkowska Center. Nowoczesny budynek, którego realizacja rozpocznie się na przełomie 2024/2025, oferuje 4,7 tys. mkw. powierzchni usługowej i 2,7 tys. mkw. powierzchni biurowej.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Venezia wróciła do Bonarki

schedule 26 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

W krakowskim centrum handlowym Bonarka ponownie został otwarty sklep marki Venezia. Salon ma powierzchnię około 160 mkw. i został urządzony w nowym koncepcie.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Lush ma trzeci salon

schedule 26 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

Marka Lush otworzyła nowy sklep w łódzkiej Manufakturze. To pierwszy salon sieci w mieście, a trzeci w Polsce.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Duńskie ubrania w outlecie

schedule 26 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

Duńska marka odzieżowa Jack & Jones, będąca częścią międzynarodowej firmy Bestseller, zadebiutowała w outletowym kanale sprzedaży w Warszawie. Salony marki zostały otwarte w dwóch centrach Factory z portfolio Neinver.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Silwana nabiera kształtów

schedule 26 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

Gorzowski park handlowy już stoi. Inwestycja osiągnęła stan surowy, co oznacza m.in., że część marek przejmuje wynajęte powierzchnie, aby aranżować je według własnych potrzeb. Otwarcie parku zaplanowano na połowę września.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Dla mam i maluchów w Westfield Mokotów

schedule 26 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

Kappahl Group otwiera piąty w Warszawie i 10. w Polsce sklep Newbie. Nowy salon rozpocznie działalność w czerwcu 2024 roku w warszawskiej galerii Westfield Mokotów.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Nieśmiały inwestycyjny optymizm

schedule 26 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

Największym wyzwaniem na rynku inwestycyjnym w Polsce w ciągu ostatnich dwóch lat była rozbieżność w oczekiwaniach cenowych między sprzedającymi a kupującymi – wskazują eksperci Avison Young. 

Rynek mieszkaniowy

Polska Symbioza miasta i natury

schedule 26 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

Atal rozpoczął sprzedaż mieszkań w nowym projekcie w Gdyni. Osiedle Atal Symbioza powstaje w miejscu, w którym dawniej funkcjonował kompleks handlowy. I faza inwestycji obejmuje cztery budynki oferujące 194 lokale.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Priorytety w nowej rzeczywistości

schedule 26 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

Koszty, przyciąganie i utrzymanie talentów oraz sprostanie wymaganiom związanym z regulacjami dotyczącymi zrównoważonego rozwoju – to główne wyzwania, z jakimi mierzą się właściciele i najemcy biurowców – wskazuje raport Cushman & Wakefield.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Zielona energia z Azalii

schedule 26 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

BXF Energia, spółka joint-venture Budimeksu i hiszpańskiego Ferroviala, nabyła 100 proc. udziałów w spółce realizującej projekt budowy farmy fotowoltaicznej o mocy do 60 MW. Farma Azalia powstaje w woj. podkarpackim w okolicy Rzeszowa.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Mają 150 perfumerii w Polsce

schedule 26 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

Douglas otwiera 150. perfumerię w Polsce, w Galerii Starówka w Lesznie. Najnowsze otwarcie to element strategii ekspansji w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, koncentrującej się na rozwoju zarówno w największych metropoliach, jak i w mniejszych miastach.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Od papierowej teczki do cyfrowego dokumentu

schedule 26 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

Iron Mountain inwestuje w swoje centrum digitalizacji w Radomiu. Spółka planuje przeznaczyć na modernizację obiektu około 10 mln zł.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Niemcy Panattoni buduje dla Mercedesa

schedule 25 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

W Bischweier Panattoni rozpoczęło budowę nowego Międzynarodowego Centrum Konsolidacyjnego (ICC) firmy Mercedes-Benz.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Newgate kupuje od Redkomu

schedule 25 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

Redkom poinformował o sfinalizowaniu transakcji sprzedaży powstającego w Bielsku-Białej parku handlowego firmie Newgate Investment.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Moda, sztuka i muzyka

schedule 25 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

Jedyny w Polsce concept store marki modowej PRM można już odwiedzać w Fabryce Norblina, kompleksie z portfolio Grupy Capital Park przy Żelaznej 51/53 w Warszawie. Salon PRM zajmuje powierzchnię blisko 600 mkw.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Popeyes rusza do Posnanii

schedule 25 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

Popeyes ogłasza kolejne otwarcie, tym razem w Poznaniu. Nowa restauracja amerykańskiej sieci będzie działać w Posnanii.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Po Bułkę przez Bibułkę do Łodzi

schedule 25 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

Restauracja śniadaniowa Bułkę przez Bibułkę, otworzy swój pierwszy lokal poza Warszawą. Nowy lokal powstanie w łódzkiej Fuzji. Najemca zajmie 180 mkw. w jednym z historycznych budynków usytuowanych w Ogrodach Anny. Otwarcie zaplanowano w wakacje.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Nowa Starówka w Lesznie

schedule 25 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

W Lesznie otwiera się Galeria Starówka, do tej pory znana na rynku jako Galeria Goplana. Obiekt ma powierzchnię 10 tys. mkw., na której rozlokowanych jest 25 punktów handlowych.

ESG

Polska Mniej inwestycji, mniej certyfikacji

schedule 25 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

PLGBC opublikowało raport "Zrównoważone certyfikowane budynki 2024". W badanym okresie przybyło nieco ponad 2,1 mln mkw. certyfikowanej powierzchni, co stanowi najmniejszy przyrost obserwowany na przestrzeni ubiegłych lat.

Najnowsze w Ruchomości

schedule 30 listopada 2021

(Hulaj)noga z gazu

Warszawa wprowadza nowe zasady korzystania z elektrycznych hulajnóg. Operatorzy działający na terenie stolicy podpisali z miastem porozumienie regulujące zasady poruszania się i parkowania pojazdów w przestrzeni publicznej.

schedule 09 lutego 2021

Koniec Innogy go

Wypożyczalnia w pełni elektrycznych aut na minuty, Innogy go, kończy działalność w połowie marca. Samochody będą stopniowo wycofywane z ulic Warszawy. innogy go! ogłasza także partnerstwo na rzecz rozwoju elektromobilności z Traficar.

schedule 05 sierpnia 2020

Wszystkie elektryki pod ręką

Na warszawskim Służewcu powstaje Hub Mobilności, czyli pierwsza w Polsce wspólna przestrzeń parkingowa dla ekologicznych pojazdów współdzielonych – elektrycznych hulajnóg, skuterów i aut na minuty – wraz z infrastrukturą ładowania. Projekt jest realizowany przez platformę Vooom we współpracy z Adgar Poland. 

schedule 10 lipca 2020

Elektryki dowiozą spożywkę

Carrefour Polska rozpoczął testowanie elektrycznych samochodów dostawczych z nowatorskim systemem przewozu produktów spożywczych. Samochody będą dostarczać zamówienia segmentu e-grocery ze sklepu internetowego.

schedule 01 czerwca 2020

Poznań na prąd

POLSKA Do 21 autobusów z napędem elektrycznym, które od kilku miesięcy przewożą poznaniaków, w przyszłym roku dołączą kolejne. Władze miasta podpisały umowę z firmą Solaris Bus & Coach, która dostarczy stolicy Wielkopolski 37 zeroemisyjnych pojazdów za 91 mln zł netto.

schedule 14 maja 2020

Piąteczka dla rowerów

POLSKA Firma Bike2box wykonania parkingi rowerowe w kolejnych budynkach kompleksu High5ive (budynki 4 i 5) w Krakowie.

schedule 14 kwietnia 2020

Elektroniczne konsultacje na elektryki

POLSKA Warszawski ratusz rozpoczyna elektroniczne konsultacje społeczne na temat lokalizacji co ponad 800 punktów ładowania pojazdów napędzanych energią elektryczną.

schedule 14 kwietnia 2020

Wirus goni elektryka

POLSKA /EUROPA Komisja Europejska ogłosiła, że – mimo pandemii – nie zamierza przesuwać terminu ograniczania emisji CO2, a polskie samorządy (m.in. Gorzów, Wrocław i Bydgoszcz) rozpoczęły konsultacje w sprawie elektromobilności.

schedule 17 marca 2020

Nextbike dezynfekuje rowery

POLSKA Wybierając ekologiczny środek podróżowania po stolicy – rower Veturilo – warto pamiętać o podstawowych zasadach profilaktyki. Operator Warszawskiego Roweru Publicznego dezynfekuje newralgiczne elementy systemu.

schedule 20 lutego 2020

Naładujesz samochód przy autostradzie

POLSKA GreenWay Polska wybuduje stacje ładowania samochodów elektrycznych na wybranych Miejscach Odpoczynku Podróżnych przy autostradach A1, A2 i A4. W wyniku przetargu zorganizowanego przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad, spółka zainstaluje i będzie operatorem ogólnodostępnych stacji ładowania samochodów na jedenastu kolejnych MOP-ach.

schedule 03 lutego 2020

Zielona energia od Taurona

POLSKA Od początku 2020 roku wszystkie stacje ładowania samochodów elektrycznych Taurona mają być zasilane energią pochodzącą z elektrowni wodnych i farm wiatrowych.

schedule 30 stycznia 2020

Nowe autobusy elektryczne dla polskich miast

POLSKA Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej podpisało kolejne 10 umów na unijne dofinansowanie projektów transportu miejskiego. Dzięki wsparciu z programu Infrastruktura i Środowisko zakupionych zostanie 190 nowych autobusów elektrycznych, które wyjadą na ulice Krakowa, Poznania, Gdyni a także Malborka, Radomia i Piły. Łącznie dzięki dofinansowaniu pojawi się ponad 400 autobusów elektrycznych w 18 miastach w Polsce.

schedule 08 stycznia 2020

Coraz więcej ładowarek Greenway

POLSKA Do 175 sztuk wzrosła liczba ładowarek samochodowych w sieci Greenway Polska. W 2019 roku firma włączyła do systemu dodatkowych 79 nowych ładowarek, w tym 40 szybkich stacji DC oraz 39 stacji AC.

schedule 03 stycznia 2020

Podwójnie Zielona Góra

POLSKA Lada dzień na ulice Zielonej Gółry wyjadą elektryczne taksówki. Nową korporację uruchomiła lokalna firma produkująca systemy i urządzenia do ładowania pojazdów elektrycznych, która zapowiada ekspansję sieci na całą Polskę.

schedule 15 listopada 2019

Łódź się ładuje

POLSKA 200 stacji ładowania samochodów elektrycznych pojawi się do końca 2020 roku na łódzkich ulicach. Ich lokalizacje pomogli wybrać mieszkańcy miasta.

schedule 08 listopada 2019

Elektryzujące wsparcie dla LG Chem

POLSKA Spółka LG Chem należąca do LG Corporation uzyskała pożyczkę w wysokości 250 mln euro z Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOiR), środki zostaną przeznaczone na rozbudowę fabryki akumulatorów litowo-jonowych we Wrocławiu.

schedule 21 października 2019

Blinkee ma pół miliona

POLSKA Firma Blinkee.city ma ponad 500 tys. klientów. Hulajnogi i skutery Blinkee dostępne są już w 28 polskich miastach i ośmiu europejskich metropoliach.

schedule 19 września 2019

Blinkee w Piasecznie

POLSKA W Piasecznie pojawią się ekologiczne jednoślady, które udostępniła firma Blinkee.city. Na razie w mieście funkcjonować będzie 20 hulajnóg.

schedule 13 września 2019

City Bee wprowadza osobowe busy na minuty

POLSKA Operator City Bee poszerza swoją ofertę. Od 13 września można wynajmować także osobowe busy marki Toyota Proace Verso. To pierwsza tego typu usługa w Polsce.

schedule 04 września 2019

Brigade znalazła sposób na martwe punkty

POLSKA Wrost popularności elektrycznych rowerów i hulajnóg zwiększa prawdopodobieństwo kolizji. Kierowcy aut mogą je zminimalizować wyposażając swoje pojazdy w systemy minimalizujące martwe strefy. System Backeye 360 firmy Brigade łączy np. obrazy z szerokokątnych kamer, dzięki czemu kierowca uzyskuje „widok z lotu ptaka.

Wydanie 4 (287) kwiecień 2024

Ostatnie komentarze

Kategorie