EN

Globalworth i CPI na zakupach

Trends
EUROPA ŚRODKOWO-WSCHODNIA To była gorąca zima dla firmy Globalworth. W grudniu sfinalizowała zakup krakowskiego Podium Parku za około 134 mln euro, co było piątą akwizycją firmy w Polsce w minionym roku. Pierwszy etap Podium Parku został oddany do użytku w 2018 roku. W budowie znajdują się dwa pozostałe budynki, a zakończenie prac zaplanowano na czwarty kwartał 2020 roku i czwarty kwartał 2021 roku.

Biuro o powierzchni ponad 5,3 tys. mkw. otworzyła już w kompleksie brytyjska spółka Revolut działająca w obszarze fintechu, do drugiego budynku w tym roku wprowadzi się firma Ailleron z branży IT, która zajmie blisko 9 tys. mkw. – Włączenie Podium Parku do naszego portfolio jest kolejnym przykładem akwizycji polegającej na zakupie atrakcyjnego projektu znajdującego się częściowo w budowie. W 2019 roku kupiliśmy oraz zabezpieczyliśmy umową przedwstępną pięć projektów biurowych o łącznej wartości około 590 mln euro, po zakończeniu toczących się procesów budowlanych – komentuje Łukasz Duczkowski, dyrektor ds. inwestycji w Globalworth w Polsce. Podium Park to zespół trzech połączonych ze sobą 11-kondygnacyjnych budynków o łącznej powierzchni najmu ponad 55 tys. mkw. Kompleks znajduje się przy zbiegu al. Jana Pawła II i ul. Izydora Stella-Sawickiego, w sąsiedztwie Politechniki Krakowskiej oraz przystanków komunikacji miejskiej. Do dyspozycji najemców i gości obiektu kompleks zaoferuje około 800 miejsc parkingowych. Ważnym elementem inwestycji będzie wypełniona roślinnością przestrzeń o powierzchni 5 tys. mkw. Pracownicy i ich goście będą mogli też skorzystać z wypożyczalni samochodów elektrycznych, rowerów i skuterów oraz rozbudowanej infrastruktury rowerowej.

Duża działka w Rumunii

Z kolei Globalworth Industrial, spółka wchodząca w skład grupy Globalworth, rozpoczęła w rumuńskiej Konstancy budowę Constanța Business Park, największego projektu wielofunkcyjnego w tym kraju. Park biznesowy powstaje na działce o powierzchni około 100 ha i będzie obejmował powierzchnie przemysłowe, logistyczne i produkcyjne z częścią usługową, a także budynki biurowe i węzeł komunikacyjny. Budowa Constanța. Business Parku potrwa do 2024 roku i będzie realizowana w kilku etapach. Całość ma oferować ponad 550 tys. mkw. powierzchni. W pierwszej fazie, która jest obecnie w toku, Globalworth Industrial zamierza zbudować magazyn logistyczny o powierzchni najmu szacowanej na 21 tys. mkw. Pierwszy etap obejmuje również infrastrukturę, drogi dojazdowe i połączenie z główną arterią. Prace nad tym etapem mają zostać ukończone w 2020 roku.

Także w Rumunii Globalworth został jedynym właścicielem budynku Renault Bucharest Connected po zakupie 50-proc. pakietu akcji od Elgan Group. Budynek certyfikowany w systemie BREEAM obejmuje 58 tys. mkw. powierzchni biurowej, w tym centrum projektowe koncernu Renault o powierzchni 8 tys. mkw. W prezentacji z października 2019 roku firma oszacowała wartość biurowca na 77,7 mln euro.

CPI wchodzi

W Globalworth inwestuje z kolei CPI Property Group, która w styczniu 2020 roku rozpoczęła kampanię informującą o metodycznym wykupie akcji Globalworth Real Estate Investments Limited. Pierwsza informacja o zakupie ponad 13 mln akcji (6 proc. akcji Globalworth pozostających w obrocie) pojawiła się pod koniec stycznia. Udziały zostały nabyte za pośrednictwem brokera na rynku wtórnym. – CPI nie zamierza w najbliższym czasie złożyć oferty przejęcia Globalworth, a jako nowy akcjonariusz oczekuje współpracy na polu wymiany pomysłów i doświadczeń z zarządem, pracownikami i innymi interesariuszami Globalworth – deklarował Martin Nemecek, CEO w CPI. CPI informowało co kilka dni o nabyciu kolejnych pakietów akcji, by na początku lutego podać do wiadomości, że ma łącznie 65 250 000 akcji Globalworthu, co daje mu 29,4 proc. praw głosu i czyni CPI największym akcjonariuszem. Martin Nemecek zapowiedział, że CPI nie zamierza obecnie kupować więcej akcji Globalworthu, zatem poziom 30-proc. udziału w akcjonariacie nie zostanie przekroczony.

Końcówka roku była gorąca dla CPI także z innego względu – firma kontynuowała powiększanie swojego portfela w Polsce i pod koniec stycznia kupiła warszawski biurowiec Equator II, który stał się dziesiątym biurowcem należącym do firmy w stolicy Polski i piątą nieruchomością biurową nabytą przez CPI po ogłoszeniu strategii inwestycyjnej w październiku 2019 roku. Equator II CPI przejęło od Karimpolu. Budynek położony w Alejach Jerozolimskich na pograniczu Śródmieścia i Ochoty został oddany do użytku w 2011 roku. W tej chwili biurowiec dysponujący 23,1 tys. mkw. GLA jest skomercjalizowany w 99 proc., a jego najemcy reprezentują branże: medyczną, IT, nieruchomości oraz ubezpieczeń. W czwartym kwartale 2019 roku oraz na początku 2020 roku CPI zakupiło warszawskie biurowce o całkowitej powierzchni najmu niemal 200 tys. mkw.

Kategorie