EN

Europa Kryzys energetyczny może być szansą

Społeczna odpowiedzialność biznesu
Koncentracja ludności w obszarach wiejskich, niższe standardy budowlane i gospodarka w mniejszym stopniu oparta na usługach – te aspekty przyczyniają się do rozbieżności pod względem rozwoju gospodarczego i wydajności w zakresie zużycia energii między regionem Europy Środkowo-Wschodniej a państwami Europy Zachodniej – wynika z najnowszego raportu firmy Colliers „The Journey Towards ESG Compliance”. Pole do poprawy stwarzają m.in. możliwości certyfikacji w zakresie budownictwa i nowych technologii. 

Jak wykazują badania, 40 proc. światowej emisji gazów cieplarnianych pochodzi z sektora nieruchomości. Oznacza to, że przemysł i wszystkie jego podmioty, jak również indywidualni właściciele domów, mają szansę – poprzez zmianę swoich nawyków lub procesów przy budowaniu i eksploatacji nieruchomości – przyczynić się do zniwelowania zmian klimatycznych. Prognozowany kryzys energetyczny w sektorze to dobry moment na szukanie alternatywnych rozwiązań i wdrażanie ich w życie. W dążeniu do zmian należy jednak wziąć pod uwagę rozbieżności między poszczególnymi regionami – Europą Zachodnią i Środkowo-Wschodnią, a także między samymi krajami CEE.

Oceniając potencjalny wpływ kryzysu energetycznego na sektor nieruchomości, musimy pamiętać, że w całej Europie Środkowo-Wschodniej nadal widoczne są relikty komunistycznej przeszłości. Także w strukturze i wzorcach zużycia energii odnajdujemy pewne prawidłowości – każdy kraj ma własne, specyficzne wyzwania, których rozwiązanie wymaga kompleksowej polityki państwa. A pod wieloma względami kraje z grupy CEE-6 bardzo się od siebie różnią, np. pod względem zużycia energii na jednego mieszkańca lub energochłonności, czyli ilości energii zużywanej w sektorze gospodarczym – tłumaczy Silviu Pop, dyrektor ds. badań w regionie Europy Środkowo-Wschodniej i Rumunii w Colliers.

Problemy energetyczne państw Europy, w tym Polski, wyraźnie uwidoczniła wojna w Ukrainie, która stała się zalążkiem kryzysu energetycznego i pokazała jak wiele mamy do nadrobienia.

Problemy z dostępnością węgla, podczas gdy polska energetyka w ponad 70 proc. oparta jest na wytwarzaniu energii z tego surowca, niski stopień rozwoju OZE na tle krajów Europy Zachodniej i powolny rozwój działań na rzecz efektywności energetycznej dotknął wiele firm działających w naszymkraju, w tym właścicieli nieruchomości komercyjnych. Znaleźli się oni w pułapce wysokich cen i co ważniejsze, problemu zaadresowania zaostrzających się regulacji unijnych w obszarze dekarbonizacji. Ilość energii produkowanej z OZE w Polsce jest niewystarczająca do pokrycia potrzeb budynków komercyjnych. Najbliższe lata będą zatem kluczowe dla podnoszenia tak efektywności energetycznej, jak i poszukiwania źródeł zielonej energii, aby utrzymać rentowność biznesu – mówi Dariusz Chrzanowski, Energy Services Manager w Colliers.

Analiza struktury zużycia energii w Unii Europejskiej w zestawieniu z danymi z sześciu krajów Europy Środkowo-Wschodniej, badanymi przez Colliersa, wyraźnie pokazuje, że tworzą one dość zróżnicowaną grupę państw. Uwidacznia ona także, jak wielostronna jest struktura ekonomiczna tych krajów, a także na jak różnym etapie rozwoju gospodarczego są one w stosunku do poziomu państw zachodnioeuropejskich. Dane wskazują, że najniższy poziom zużycia energii w UE ma Rumunia, ale i pozostałe państwa CEE-6 znajdują się w dolnej części tego zestawienia. Jest to prawdopodobnie oznaka mniejszego stopnia rozwoju gospodarczego i industrializacji. Na przeciwległym końcu rankingu znajdują się Czechy, które zajmują siódme miejsce, co do wielkości zużycia energii na mieszkańca w Unii Europejskiej i jest ono ponad dwukrotnie wyższe niż w Rumunii, co świadczy o silnej bazie przemysłowej tego kraju. Węgry i Polska mają co prawda dość niski poziom zużycia energii na mieszkańca (o około 30 proc. mniejszy niż Czechy), jednak oba kraje charakteryzują się niższą wydajnością zużycia.

Jeśli uśrednimy dane zużycia energii dla krajów CEE-6 i porównamy je ze strefą euro, możemy stwierdzić, że kraje Europy Zachodniej mają większy udział w usługach komercyjnych i publicznych, podczas gdy w krajach Europy Wschodniej więcej energii zużywają gospodarstwa domowe i przemysł – zaznacza Silviu Pop.

Za różnice w efektywności dystrybucji ciepła i energii elektrycznej może odpowiadać rozproszenie ludności, a co za tym idzie – sieci przesyłowych. O ile bowiem w Europie Zachodniej w miastach żyje ponad 80 proc. ludności, o tyle na Słowacji i w Rumunii jest to około 54 proc. (to najmniejszy odsetek ludności miejskiej niemal w całej Europie). W Polsce wskaźnik ten wynosi 60 proc. Efektywność dystrybucji ciepła i energii elektrycznej znacznie spada, gdy jest ona rozproszona na większym obszarze.

Standardy budowlane w Europie Środkowo-Wschodniej dopiero niedawno zaczęły doganiać Europę Zachodnią, ale przez wiele dziesięcioleci pozostawały w tyle, co prowadziło do powstawania różnic m.in. w kontekście energetycznym. Wreszcie, jeśli chodzi o wyższy udział zużycia energii w przemyśle, wracamy do kwestii struktury gospodarki. W końcu kraje CEE-6, w porównaniu do państw zachodnich, są w mniejszym stopniu oparte na usługach. Zauważamy jednak, że różnica ta zmniejsza się w procesie konwergencji – tłumaczy Silviu Pop.

Pod względem zużycia energii na ogólnym poziomie państwa CEE-6 wypadają pozytwynie, jednak można wyróżnić sektory – mieszkaniowy i przemysłowy – w których zużycie jest większe. Istnieją też znaczące różnice pomiędzy poszczególnymi krajami – na przykład Polska ma tendencję do większego niż strefa euro udziału zużycia energii na potrzeby rolnictwa i transportu, przy jednoczesnym mniejszym udziale zużycia w przemyśle. Jak wynika z raportu, coraz więcej nieruchomości powstaje z uwzględnieniem strategii ESG. Zielone budynki i stosowanie nowoczesnych technologii to krok naprzód w drodze do energooszczędności i walki z zagrażającą planecie nadmierną emisją dwutlenku węgla do atmosfery. Dlatego deweloperzy oraz inwestorzy przykładają dużą wagę do dzisiejszego budownictwa i poprawy wydajności energetycznej istniejących już obiektów, czego potwierdzeniem są liczne zielone certyfikaty zdobywane przez budynki, m.in. LEED, WELL, EDGE, BREEAM czy najnowsze, które coraz częściej pojawiają się w regionie Europy – WiredScore i SmartScore.

Zielone certyfikaty są znakiem, że dany budynek jest proekologiczny, ale również są dobrym źródłem informacji dla najemców, którzy będą z tego tytułu czerpać korzyści, ale w niektórych przypadkach czekają ich pewne obowiązki. Coraz więcej pojawia się regulacji i wytycznych ESG, do których sektor nieruchomości musi się dostosować, czego przykładem może być taksonomia UE, czyli narzędzie oceny, w jakim stopniu ich działalność kwalifikuje się jako zrównoważona środowiskowo. Określonymi już celami jest mitygowanie zmian klimatu oraz adaptacja do zmian klimatu – w przypadku nieruchomości powiązane z redukcją emisji i wzrostem efektywności energetycznej. Szeroko pojęte zielone certyfikacje mogą być bardzo pomocnym narzędziem w kreowaniu i realizacji strategii prośrodowiskowych czy prospołecznych, wspomagając realizację wytycznych wskazanych w taksonomii Unii Europejskiej dla sektora nieruchomości – podsumowuje Andrzej Gutowski, dyrektor ds. ESG w Colliersie.

Ostatnie nowości

ESG

Polska Najjaśniej pod latarnią

schedule 09 czerwca 2023
Opr./edited by ANZ

Firma Hillwood Polska postanowiła zredukować emisję zanieczyszczenia światłem. Nowe rozwiązania wprowadzono na razie w inwestycji magazynowej w Jankach Sokołowie w gminie Michałowice.

Materiał partnera

Polska Złota 83 w Warszawie oficjalnie gotowa na wynajem!

schedule 05 czerwca 2023
Eurobuild CEE

Wytyczona już pod koniec XVII wieku ulica Złota w Warszawie ma na swoim koncie wiele wyjątkowych historii, atrakcyjnych budynków i dobrze prosperujących zakładów przemysłowych. Dziś jedna z najważniejszych ulic stolicy doczekała się także prawdziwego diamentu, który przeszedł generalny remont i renowację. Nowo oddany do użytku apartamentowiec pod numerem 83 zapiera dech. 

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Większe Nowe Bielawy

schedule 09 czerwca 2023
Opr./edited by ANZ

Zakończyła się rozbudowa centrum handlowego Nowe Bielawy w Toruniu. Do użytku oddano drugi obiekt handlowy, który zajmują trzy sklepy wielkopowierzchniowe – Sinsay, Maxi Zoo i Action.

Materiał partnera

Polska Mocne wejście BIG Shopping Centers Ltd. na polski rynek: do Andrychowa i Lubina przybył silny gracz

schedule 07 czerwca 2023
Eurobuild CEE

BIG Andrychów i BIG Lubin - to nowe nazwy Galerii Andrychów i Cuprum Park w Lubinie. Obiekty stanowią pierwsze parki handlowe firmy BIG w Polsce. Oba parki handlowe zostały przejęte przez BIG Shopping Centers w 2022 roku i w ostatnim miesiącu przeszły proces całkowitego rebrandingu w stylu BIG.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Miele z widokiem na pałac Poznańskiego

schedule 09 czerwca 2023
Opr./edited by ANZ

Do sieci Miele Experience Center w Polsce dołączył salon w Łodzi. Placówka mieści się w centrum miasta, w budynku Ogrodowa 8 Office.

Rynek mieszkaniowy

Polska Wybudują na Żeraniu

schedule 07 czerwca 2023
Opr./edited by MR

GH Development wybrało generalnego wykonawcę inwestycji przy ul. Kotsisa 2/4 na warszawskiej Pradze Północ. Budynek mieszkalny z lokalami usługowymi i garażem podziemnym zrealizuje firma Łucz-Bud.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Co trzeci magazyn dla e-commerce

schedule 07 czerwca 2023
Opr./edited by MR

Na początku roku dało się zaobserwować spadek wolumenu projektów w budowie i mniej podpisanych umów, w porównaniu z rekordami przypadającymi na rok 2021 i 2022 - wynika z raportu BNP Paribas Real Estate Poland. W ocenie ekspertów rynek napędza w dużym stopniu e-commerce.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Aura zmian

schedule 09 czerwca 2023
Opr./edited by MR

W Aura Centrum Olsztyna rozpoczęła się modernizacja - swoje lokale przeniesie, wyremontuje i powiększy w sumie 15 najemców. Przebudowa zapewni także łatwiejsze poruszanie się w przestrzeniach galerii. Wszystkie prace zostaną zakończone jesienią tego roku.   

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Z Placu Teatralnego na plac Kościuszki

schedule 07 czerwca 2023
Opr./edited by MR

Koncept restauracyjny Dinette w I kwartale 2024 roku przeprowadzi się do wrocławskiej Renomy. Wystrój bistro będzie inspirowany stylem art déco i modernizmem.

Rynek mieszkaniowy

Polska Komfort nad morzem

schedule 07 czerwca 2023
Opr./edited by ANZ

Trójmiejski deweloper Invest Komfort zakończył budowę kompleksu apartamentów Smolna Sopot.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Logistyczna Polska rośnie

schedule 07 czerwca 2023
Opr./edited by JC

Jak wynika z najnowszego raportu firmy Cushman & Wakefield, początek roku w sektorze magazynowym w Polsce stanął pod znakiem najwyższej w historii nowej podaży dostarczonej przez deweloperów.

Architektura i urbanistyka

Polska Warszawski Plac Centralny

schedule 07 czerwca 2023
Opr./edited by MR

W Warszawie rozpoczęła się budowa placu Centralnego, który znajdzie się w środkowej części placu Defilad. Przed Pałacem Kultury i Nauki pojawi się ponad 100 nowych drzew, tysiące krzewów, trawniki oraz sadzawka.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Lightware w nowej siedzibie

schedule 07 czerwca 2023
Opr./edited by ANZ

Dostawca sprzętu audiowizualnego Lightware wynajął 7 tys. mkw. w Hungária Office Park w Budapeszcie na swoją nową siedzibę.

Rynek mieszkaniowy

Polska Karmar na swoim miejscu

schedule 07 czerwca 2023
Opr./edited by JC

Karmar wybuduje II etap osiedla In Place w stołecznych Włochach. W ramach inwestycji powstaną dwa budynki mieszkalne.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Czechy Zapakują w Pardubicach

schedule 07 czerwca 2023
Opr./edited by JC

Firma Ire-Tex Praha podpisała pięcioletnią umowę najmu hali produkcyjnej o powierzchni 7,5 tys. mkw. w strefie przemysłowej Fáblovka w czeskich Pardubicach.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska RealCo wyemitowało pierwsze obligacje

schedule 07 czerwca 2023
Opr./edited by MR

Firma deweloperska RealCo Property Investment and Development zakończyła pierwszą w historii grupy emisję obligacji skierowanych do inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych. Spółka uplasowała wszystkie oferowane obligacje serii A o łącznej wartości 21 mln zł.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Radioterapia i diagnostyka w Fabryce PZO

schedule 07 czerwca 2023
Opr./edited by MR

Powierzchnie biurowe w warszawskiej Fabryce PZO zostały w całości wynajęte. Najemcą około 380 mkw. na parterze budynku PZO II została firma medyczna Affidea, która w III kwartale 2023 roku otworzy swoją trzecią placówkę w Warszawie i 34. w Polsce.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Kredyt na Art Deco Marymont

schedule 06 czerwca 2023
Opr./edited by MR

Alior Bank sfinansuje budowę Art Deco Marymont w Warszawie. Inwestor projektu, spółka Terra Casa, poprzez spółkę celową podpisała z bankiem umowę kredytową na realizację apartamentowca.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Prawnicy z widokiem na centrum Warszawy

schedule 06 czerwca 2023
Opr./edited by MR

Polskie biuro międzynarodowej sieci prawniczej Eversheds Sutherland zajmie 18. i częściowo 17. piętro biurowca Widok Towers w centrum Warszawy. Na powierzchni ponad 1,4 tys. mkw. powstaje przestrzeń zaprojektowana z myślą o dobrostanie pracowników i dostosowana do unikalnych potrzeb branży prawniczej. 

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Oprogramowanie dla biznesu w Nimbusie

schedule 06 czerwca 2023
Opr./edited by MR

LeverX otwiera biuro w budynku Nimbus Office w Alejach Jerozolimskich w Warszawie. To drugie biuro amerykańskiej firmy w Polsce, po siedzibie we Wrocławiu.

Najnowsze w Społeczna odpowiedzialność biznesu

schedule 19 stycznia 2023

Kryzys energetyczny może być szansą

Koncentracja ludności w obszarach wiejskich, niższe standardy budowlane i gospodarka w mniejszym stopniu oparta na usługach – te aspekty przyczyniają się do rozbieżności pod względem rozwoju gospodarczego i wydajności w zakresie zużycia energii między regionem Europy Środkowo-Wschodniej a państwami Europy Zachodniej – wynika z najnowszego raportu firmy Colliers „The Journey Towards ESG Compliance”. Pole do poprawy stwarzają m.in. możliwości certyfikacji w zakresie budownictwa i nowych technologii. 

schedule 18 stycznia 2023

Panattoni jak na skrzydłach

Panattoni wspiera upcykling infrastruktury wytwarzającej zieloną energię. Już w piętnastu lokalizacjach dewelopera znajdują się wykonane ze zużytych turbin wiatrowych ekologiczne meble miejskie, a w 2023 roku pojawią się one w kolejnych stu miejscach.

schedule 16 stycznia 2023

Pomoc szyta na miarę

Oddział Panattoni BTS rozpoczyna długoterminową akcję pomocy schroniskom dla bezdomnych zwierząt. W lokalizacjach, w których realizowane są inwestycje, zespół we współpracy z klientami i generalnymi wykonawcami będzie wspierać najbardziej potrzebujące placówki zapewniające azyl poszkodowanym czworonogom.

schedule 11 stycznia 2023

Niegotowi na raportowanie ESG

63 proc. największych firm w Polsce przygotowuje osobny, poświęcony tematyce ESG raport, a 17 proc. przedsiębiorstw uwzględnia kwestie ESG w swoich raportach rocznych – wynika z raportu KPMG. Problemem jest jednak niedostosowanie zakresu podawanych informacji do nowych unijnych wymogów.

schedule 27 grudnia 2022

Zbudowali dla czworonogów

Firma Duda Development wsparła trzy schroniska dla zwierząt w okolicy Poznania, przekazując im ocieplane budy dla psów.

schedule 20 grudnia 2022

Platany i dęby przy Nowym Rynku

Między budynkami Nowego Rynku w Poznaniu, deweloper inwestycji, spółka biurowa Skanska posadziła 15 nowych drzew. To początek zazieleniania wewnętrznego, ogólnodostępnego placu, który połączy wszystkie budynki kompleksu. 

schedule 08 grudnia 2022

Klony, lipy i buki w parkach CTP

CTP planuje zasadzić w Polsce 1,2 tys. drzew do końca III kwartału 2023 roku. Nasadzenia będą prowadzone na terenach, na których firma realizuje parki logistyczno-przemysłowe. W sumie to dziesięć lokalizacji na największych rynkach magazynowych w kraju.

schedule 01 grudnia 2022

Zmalowali u Accolade

Accolade odsłoniło kolejny mural na terenie parku przemysłowego, w ramach Accolade Industrial Art, tym razem w Gorzowie Wielkopolskim. To grafika zaprojektowana i wykonana przez Jakuba Bitkę i Łukasza Chwałka, którzy przygotowali też projekty w Zielonej Górze i Mińsku Mazowieckim. 

schedule 28 listopada 2022

Biurowce Adventum są dostępne

Trzy budynki biurowe należące do Adventum Group jako pierwsze w Polsce uzyskały certyfikat Access4you, co było możliwe dzięki wprowadzeniu w zmian z myślą o osobach z ograniczeniami ruchowymi.

schedule 25 listopada 2022

Butik Pełen Dobra zostaje w Porcie

Port Łódź przedłuża porozumienie z Centrum Służby Rodzinie na funkcjonowanie Butiku Pełnego Dobra. Punkt działa w centrum handlowym od ponad sześciu miesięcy, a rzeczy nie są tu sprzedawane, a przekazywane potrzebującym za darmo.

schedule 24 listopada 2022

Przeprowadzka z placu do parku

Ghelamco wspólnie z Urzędem Dzielnicy Wola rozpoczęło akcję przesadzania drzew i krzewów z części placu Europejskiego. Do dwóch parków trafi w sumie 17 drzew i ponad 100 mkw. krzewów.

schedule 18 listopada 2022

Prologis Park Warsaw-Żerań zmalowany

Prologis chcąc wpisać się i ożywić przestrzeń miejską na terenie Prologis Park Warsaw-Żerań oddał fasadę jednego z budynków w tym parku we władanie ukraińskiemu artyście, Aleksovi Maksiovowi. Malarz stworzył na niej ogromny mural 3D, prezentujący cztery sikorki.

schedule 19 października 2022

Kto się boi ESG?

Colliers opublikował raport edukacyjny „Twój wpływ ma wpływ”, który pokazuje, w jakim stopniu polskie organizacje wdrażają inicjatywy związane z ESG oraz w jaki sposób przygotowują się do spełnienia nowych wymogów prawnych. Impulsem do zmian są m.in. unijne przepisy, które niebawem wejdą w życie i obejmą obowiązkiem raportowania około 50 tys. firm z całej Europy. 

schedule 13 września 2022

Nepi będzie dotleniać

Nepi Rockcastle posadzi 24 tysiące drzew, po 2 tys. w lokalizacji każdej z swoich 12 galerii handlowych w Polsce. Firma realizuje projekt we współpracy z organizacją społeczną Dotlenieni.

schedule 05 września 2022

Advance Tower ozłocony

Advance Tower zlokalizowany w Budapeszcie przy ul. Váci otrzymał certyfikat WELL Gold. Biurowiec jest siedzibą takich firm jak Apex, KPMG Global Services oraz Thermo Fisher Scientific.

schedule 02 września 2022

Rowerowe wsparcie od Erbudu

W I edycji Tour de Erbud wzięło udział prawie 100 uczestników, którzy łącznie przejechali ponad 9 tys. km. Wspólnie udało się zebrać ponad 90 tys. zł, głównie na programy wspierające wychowanków Domów Dziecka.

schedule 19 sierpnia 2022

Ekomural w Klifie

Dom Mody Klif przy ul. Okopowej w Warszawie zamienił fragment muru na terenie galerii w kolorowy antysmogowy mural. Powierzchnia malunku wynosi łącznie 55 mkw.

schedule 18 sierpnia 2022

Colliers raportuje

Colliers opublikował nowy Global Impact Report 2021 dotyczący zaangażowania firmy we wdrażanie praktyk ESG, opisujący dotychczasowe działania i nowe, wpisujące się w strategiczne założenia cele.

schedule 16 sierpnia 2022

E-commerce korzystniejszy dla środowiska

Linker Cloud, Packhelp i Direct Link oraz międzynarodowa firma doradcza Cushman & Wakefield sporządzili raport poruszający kwestię wpływu branży e-commerce na środowisko. Publikacja koncentruje się również na roli opakowań w zrównoważonej logistyce, korelacji między transportem a zmianami klimatycznymi oraz przyszłości zielonych magazynów.

schedule 14 lipca 2022

Prologis na murawie

Prologis uruchomił na terenie swoich czeskich parków logistycznych inicjatywę PARKlife, w ramach której powstają boiska i strefy do grillowania. Inne udogodnienia wchodzące w skład projektu w Europie Środkowej obejmują strefy do ćwiczeń fizycznych, wypożyczalnie książek BookBox oraz system carpoolingu.

Kategorie