EN

Polska Kto się boi ESG?

Społeczna odpowiedzialność biznesu
Colliers opublikował raport edukacyjny „Twój wpływ ma wpływ”, który pokazuje, w jakim stopniu polskie organizacje wdrażają inicjatywy związane z ESG oraz w jaki sposób przygotowują się do spełnienia nowych wymogów prawnych. Impulsem do zmian są m.in. unijne przepisy, które niebawem wejdą w życie i obejmą obowiązkiem raportowania około 50 tys. firm z całej Europy. 

Do głównych wniosków płynących z raportu można zaliczyć fakt, że firmy poszukują wiedzy i praktyk w obszarze zrównoważonego rozwoju na zewnątrz. Organizacja działań związanych z ESG jest rozproszona lub niezaadresowana do konkretnych zespołów, a świadomość potrzeb raportowania wynikających z zielonych regulacji i dyrektywy CSRD jest niska, szczególnie w średnich i małych organizacjach. Ponadto działania i idące za nimi wskaźniki, które tyczą się zasobów nieruchomościowych i środowiska pracy, są najbardziej popularne i zaawansowane w obszarze Environmental.

Obszary działania przedsiębiorstw związane z ESG, czyli ochrona środowiska naturalnego, odpowiedzialność społeczna i ład korporacyjny, wpływają dziś na zdolność firm do adaptacji do zmieniających się warunków, przyciąganie talentów, a nawet aspekt ekonomiczny (np. wycenę spółek). I chociaż wiele organizacji nadal nie traktuje strategii ESG równorzędnie z ogólną strategią firmy, to na rynku obserwujemy transformację modeli biznesowych na zrównoważone.

Ceny energii, pandemia Covid-19 oraz zmiany klimatyczne i społeczne uświadamiają inwestorom i zarządom, że kwestie ESG – czyli w praktyce strategie związane z działalnością, pozyskiwaniem surowców, korzystaniem z zasobów naturalnych oraz dbałością o zdrowe i komfortowe warunki pracy – mogą definiować sukces finansowy firm, a w perspektywie średnio- i długookresowej przyczynią się do zmiany charakteru usług i produktów oraz sposobów działalności. Połowa organizacji, które wzięły udział w ankiecie Colliersa, zadeklarowała posiadanie opracowanej strategii ESG, natomiast 25 proc. wskazuje, że planuje przygotować jej projekt w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Podczas tworzenia dokumentu 57 proc. przedsiębiorstw kieruje się Celami Zrównoważonego Rozwoju sformułowanymi przez ONZ, a 40 proc. opiera się na wewnętrznych analizach.

W kontekście definiowania celów i wdrażania strategii ESG duże znaczenie ma jak najszybsze ich zintegrowanie ze strategią biznesową firmy. Nie należy oddzielać ESG od dotychczasowej strategii, ponieważ sprawy ładu korporacyjnego, odziaływania na środowisko czy też wpływu społecznego są tak samo istotne dla biznesu jak produkty, usługi, technologie i klienci – przekonuje Marta Machus-Burek, senior partner i wiceprezeska zarządu firmy Colliers, odpowiedzialna za doradztwo strategiczne.

Do tej pory uczestnicy rynku nie byli w stanie porównać praktyk i wyników poszczególnych organizacji w kwestii ESG ze względu na wielość metodologii i ich wieloaspektowość. Właśnie potrzeba spójności i głębokiej rewolucji raportowania jest przyczyną, dla której UE wprowadza nowe zasady.

Obecnie jesteśmy w momencie przechodzenia z klasycznych modeli biznesowych na modele zrównoważone. O ile w przypadku tych pierwszych kwestie społeczne i środowiskowe są traktowane głównie jako elementy marketingowe i wizerunkowe, o tyle w drugich – strategia przedsiębiorstw jest budowana właśnie na bazie pryncypiów ekonomii regeneracyjnej. Potrzeba zmiany tożsamości organizacji, a nie tylko poprawa jej wizerunku, wychodzi na prowadzenie za sprawą czynników społecznych, środowiskowych, prawnych, ale również ekonomicznych. Dyrektywa CSRD, czyli Corporate Sustainability Reporting Directive, już niebawem zastąpi dotychczas obowiązującą (NFRD – Non Financial Reporting Directive). Już sama nazwa pokazuje zmianę podejścia regulatora – przeniesienie akcentu z określenia „niefinansowe” na „zrównoważone”. Wydaje się zatem jasne, że kwestie związane z ESG są łączone nie tylko z obszarami niefinansowymi, ale mogą i mają olbrzymi wpływ na obszar pieniężny i kondycję spółek – tłumaczy Andrzej Gutowski, dyrektor ESG w Colliersie.

CSRD wprowadzi ponad 150 nowych wskaźników (opisowych i liczbowych) oraz konieczność audytów raportów ESG przez biegłych rewidentów. W praktyce oznacza to, że firmy będą musiały na bieżąco monitorować i publicznie raportować wymagane wskaźniki. Co istotne, dyrektywa obejmie nie tylko duże spółki giełdowe, które będą zobowiązane do przedłożenia raportu w 2025 roku, ale również wszystkie duże organizacje (w 2026), a nawet małe i średnie przedsiębiorstwa (w 2027). Tymczasem okazuje się, że wśród ankietowanych dużych firm świadomość potrzeb raportowania jest stosunkowo niska – 38 proc. respondentów reprezentujących organizacje zatrudniające więcej niż 250 pracowników nie zna szczegółów raportowania CSRD, którymi będzie objęta już od 2025 roku. Dla wszystkich przebadanych organizacji odsetek wzrasta do prawie 50 proc.

Patrząc na polski rynek można odnieść wrażenie, że sprostanie tym wymogom pozostaje wyzwaniem dla większości firm. Szacujemy, że obecnie do pakietu nowych regulacji wzmacniających transparentność ESG (CSRD/ESRS, taksonomia, SFDR, CSDD) przygotowanych jest mniej niż 1 proc. firm. Najczęściej wskazywane przeszkody to brak zrozumienia tematyki w organizacji, brak wiedzy o procesie i metodykach, trudności w zdefiniowaniu struktury odpowiedzialności, a także brak narzędzi i danych – mówi Anna Kowalewska, partner, sustainability risk advisory, Deloitte.

Pozyskanie danych, ich agregacja i przygotowanie się do raportowania mogą stanowić wyzwanie dla organizacji, szczególnie jeśli w ich strukturach nie ma osób lub departamentów odpowiedzialnych za strategie i raportowanie ESG. Jednak tylko 37 proc. badanych firm deklaruje, że ma w swoich szeregach specjalistę lub zespół ESG, a 27 proc. planuje zatrudnić taką osobę lub zespół. W pozostałych przedsiębiorstwach tematami zrównoważonego rozwoju zajmują się pracownicy z innych działów, m.in. marketingu, HR, administracji czy departamentów prawnych. Część organizacji korzysta również ze wsparcia zewnętrznych konsultantów.

W ramach CSRD firmy będą zobowiązane do raportowania wskaźników z trzech grup: środowiskowych, społecznych i z obszaru ładu korporacyjnego. Wśród pierwszych można wymienić np. dotyczące emisji gazów cieplarnianych. Duże organizacje w większości już planują kalkulowanie śladu węglowego, a ponad połowa badanych albo już posiada ścieżki i strategie dekarbonizacyjne, albo jest w trakcie ich opracowywania. Najwięcej organizacji w ramach procedur środowiskowych wprowadziło procedury gospodarowania odpadami (42 proc.).

W obszarze społecznym brane pod uwagę będą m.in. kwestie związane z równością płac, godziwym wynagrodzenie i inkluzywnością. I chociaż plasują się one wysoko na liście priorytetów firm – 30 proc. organizacji wprowadziło politykę wynagrodzeń – to wciąż skupiają się one głównie na kwestiach związanych z BHP (53 proc. badanych) i działaniach edukacyjno-szkoleniowych (47 proc.). W przypadku ładu korporacyjnego nadchodące regulacje będą wymagały ujawnień, w tym informacji o kodeksach etyki czy zapobiegania ryzykom konfliktu interesów lub sytuacjom korupcyjnym.

Niemal każda organizacja korzysta z zasobów budowlanych – biur, sklepów, magazynów lub budynków produkcyjnych. Nieruchomości komercyjne odgrywają znaczącą rolę w strategiach ESG przedsiębiorstw, głównie w aspektach środowiskowym i społecznym. W związku z tym coraz więcej organizacji stawia sobie pytania: czy budynki, w których funkcjonujemy, są odporne na zagrożenia klimatyczne, np. fale upałów czy gwałtowne opady i czy wspierają strategie społeczne?

Okazuje się, że metody adaptacji obiektów do zmian klimatycznych zaczynają odgrywać ważną rolę w strategiach zrównoważonego rozwoju. W krajach Unii Europejskiej nieruchomości odpowiadają za emisję około 40 proc. gazów cieplarnianych, więc ich efektywność energetyczna to jeden z kluczowych aspektów wpływu na środowisko. Oddziałują również na gospodarkę wodną i odpady. Z kolei odpowiedzialność społeczna najczęściej łączy się z zapewnieniem pracownikom przestrzeni o parametrach korzystnie przekładających się na ich zdrowie i komfort – mam na myśli np. czynniki akustyczne czy jakość powietrza. Istotna jest dostępność przestrzeni dla osób z niepełnosprawnościami lub specyficznymi wymogami. Budynki mogą też wspomagać budowanie kapitału społecznego – podsumowuje Andrzej Gutowski.

Ostatnie nowości

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Nowa Aura w Garwolinie

schedule 21 listopada 2024
Opr./edited by MR

W Garwolinie został otwarty nowy park handlowy. Obiekt o powierzcni 11 tys. mkw. zrealizowała firma PKB Inwest Budowa. 

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Cztery sklepy w czterech miastach

schedule 21 listopada 2024
Opr./edited by MR

W listopadzie RTV Euro AGD otworzy cztery nowe sklepy w czterech miastach: Wrocławiu, Mikołowie, Bydgoszczy i Szczecinie. Tym samym sieć posiadać będzie 341 salonów sprzedaży w 229 miastach w Polsce.

Rynek mieszkaniowy

Polska Kamienice i buk na Jesionowej

schedule 21 listopada 2024
Opr./edited by MR

Ruszyła sprzedaż mieszkań w nowej inwestycji Develii Jesionowa Vita we Wrzeszczu w Gdańsku. Deweloper wprowadził do sprzedaży 77 mieszkań w dwóch budynkach.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska TK Maxx zajmie dwa tysiące metrów

schedule 21 listopada 2024
Opr./edited by MR

W Ferio Konin zostanie otwarty sklep TK Maxx. Marka zajmie 2 tys. mkw. powierzchni w rozbudowywanej części centrum handlowego.

Rynek mieszkaniowy

Polska Przejmują klucze na Bernardyńskiej

schedule 21 listopada 2024
Opr./edited by MR

Pierwsi właściciele mieszkań Bernardyńska 4 we Wrocławiu odebrali klucze do swoich mieszkań. Wkrótce uruchomione zostaną także pierwsze lokale usługowe znajdujące się w realizowanej przez Toscom inwestycji.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Parki i galerie handlowe mają się dobrze

schedule 21 listopada 2024
Opr./edited by MR

Zgodnie z danymi BNP Paribas Real Estate rynek nieruchomości handlowych w Polsce w III kwartale 2024 roku urósł o kolejne 116 tys. mkw.

Rynek mieszkaniowy

Polska Zamieszkać w Stoczni

schedule 20 listopada 2024
Opr./edited by MR

Spółka Stocznia Cesarska Development otrzymała pozwolenie na budowę pierwszych obiektów mieszkaniowo-usługowych na terenie historycznej części terenów postoczniowych w Gdańsku. Budowa rozpocznie się w przyszłym roku. 

Technologie

Świat Ruukki sięga po stal z odzysku

schedule 20 listopada 2024
Opr./edited by MR

Ruukki wprowadza na rynek produkty LowCarbon. Płyty warstwowe i okładziny elewacyjne wykonane ze stali SSAB Zero przeznaczone są dla zrównoważonego budownictwa.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Niemcy Patrizia żegna się z Oval Office

schedule 20 listopada 2024
Opr./edited by MR

Patrizia sprzedała nieruchomość biurową Oval Office w Hamburgu firmie Gold Tree. Biurowiec oferuje około 25 tys. mkw. powierzchni, w tym 23,5 tys. mkw. biur. Strony nie ujawniają kwoty transakcji.

ESG

Polska Chipsy napędzane słońcem

schedule 20 listopada 2024
Opr./edited by MR

PepsiCo uruchomiło swoją największą jak dotąd farmę fotowoltaiczną w Polsce, o mocy 3,5 MWp w Świętem na Dolnym Śląsku. Instalacja będzie zasilać zlokalizowaną w tej miejscowości fabrykę PepsiCo.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Posejdon zatrzymuje Pomeranię

schedule 20 listopada 2024
Opr./edited by MR

Fundusz Pomerania przedłużył umowę najmu i pozostaje na kolejne lata w biurowcu Posejdon w Szczecinie.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Wprowadzą się na Piotrkowską

schedule 20 listopada 2024
Opr./edited by MR

Borg Automotive Group w lutym 2025 roku wprowadzi się do nowej siedziby w HI Piotrkowska w Łodzi. Zajmie około 300 mkw.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Czechy Renegocjacje istotną częścią rynku

schedule 20 listopada 2024
Opr./edited by ANZ

Według analizy rynku nieruchomości przemysłowych w Czechach przeprowadzonej przez Savills, renegocjacje umów lub przedłużenia starszych umów najmu w istniejących obiektach stały się istotną częścią rynku nieruchomości magazynowych i produkcyjnych.

ESG

Polska Pracodawcy nie wspierają osób z niepełnosprawnościami

schedule 20 listopada 2024
Opr./edited by MR

75 proc. polskich pracodawców nie wprowadza udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami – wynika z badania eRecruiter „Candidate Experience w Polsce”.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Pierwszy MR.DYI otworzy się w Zabrzu

schedule 20 listopada 2024
Opr./edited by MR

23 listopada w centrum handlowym Platan w Zabrzu zostanie otwarty pierwszy w Polsce sklep marki MR.DYI. Polska będzie 13. krajem w globalnej sieci malezyjskiej sieci i trzecim w Europie.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Park w Sulechowie ma finansowanie

schedule 20 listopada 2024
Opr./edited by ANZ

Panattoni uzyskało kredyt w wysokości 75 mln euro od Citibank (London Branch). Środki przeznaczone są na sfinansowanie inwestycji Panattoni Park Sulechów III.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Popyt na plus w Krakowie

schedule 20 listopada 2024
Opr./edited by MR

Po trzech kwartałach krakowscy najemcy wykazali się największą aktywnością spośród miast regionalnych. Na koniec września popyt na wynajem powierzchni biurowej wyniósł 179 tys. mkw. - podają eksperci Knight Franka. 

Hotele

Polska Kurort pod Starym Groniem

schedule 20 listopada 2024
Opr./edited by MR

W Brennej w Beskidzie Śląskim powstanie kompleks hotelowo-konferencyjno-rekreacyjny. Hotel pod Starym Groniem zaprojektowała bielska pracownia Archas Design.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Itaka w Piotrkowie 

schedule 19 listopada 2024
Opr./edited by ANZ

Wcentrum handlowym Focus Mall w Piotrkowie Trybunalskim otwarto salon Biura Podróży Itaka, firmy działającej na polskim rynku turystycznym od 1989 roku.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska 4F w wersji Black

schedule 19 listopada 2024
Opr./edited by ANZ

W Galerii Pomorskiej otwarto zmodernizowany i powiększony lokal sportowej marki 4F. Nowy salon został zaaranżowany zgodnie z najnowszym konceptem sieci pod hasłem Black. 

Najnowsze w Społeczna odpowiedzialność biznesu

schedule 22 marca 2024

Tylko koni żal

Panattoni BTS i Commercecon wspierają powstawanie drugiego w Polsce ośrodka Fundacji Centaurus, która ratuje m.in. konie przeznaczone do uboju. Dzięki organizacji szansę na drugie życie zyskuje rocznie około 300 zwierząt.

schedule 14 lipca 2023

Logicor ścigał się dla młodzieży

Logicor po raz drugi zorganizował „Race’n’Raise” – charytatywny wyścig kolarski o łącznej długości 300 km. Wraz z partnerami biznesowymi firmie udało się w ten sposób zebrać 31 tys. zł na Program Stypendialny Horyzonty Fundacji EFC. 

schedule 19 stycznia 2023

Kryzys energetyczny może być szansą

Koncentracja ludności w obszarach wiejskich, niższe standardy budowlane i gospodarka w mniejszym stopniu oparta na usługach – te aspekty przyczyniają się do rozbieżności pod względem rozwoju gospodarczego i wydajności w zakresie zużycia energii między regionem Europy Środkowo-Wschodniej a państwami Europy Zachodniej – wynika z najnowszego raportu firmy Colliers „The Journey Towards ESG Compliance”. Pole do poprawy stwarzają m.in. możliwości certyfikacji w zakresie budownictwa i nowych technologii. 

schedule 18 stycznia 2023

Panattoni jak na skrzydłach

Panattoni wspiera upcykling infrastruktury wytwarzającej zieloną energię. Już w piętnastu lokalizacjach dewelopera znajdują się wykonane ze zużytych turbin wiatrowych ekologiczne meble miejskie, a w 2023 roku pojawią się one w kolejnych stu miejscach.

schedule 16 stycznia 2023

Pomoc szyta na miarę

Oddział Panattoni BTS rozpoczyna długoterminową akcję pomocy schroniskom dla bezdomnych zwierząt. W lokalizacjach, w których realizowane są inwestycje, zespół we współpracy z klientami i generalnymi wykonawcami będzie wspierać najbardziej potrzebujące placówki zapewniające azyl poszkodowanym czworonogom.

schedule 11 stycznia 2023

Niegotowi na raportowanie ESG

63 proc. największych firm w Polsce przygotowuje osobny, poświęcony tematyce ESG raport, a 17 proc. przedsiębiorstw uwzględnia kwestie ESG w swoich raportach rocznych – wynika z raportu KPMG. Problemem jest jednak niedostosowanie zakresu podawanych informacji do nowych unijnych wymogów.

schedule 27 grudnia 2022

Zbudowali dla czworonogów

Firma Duda Development wsparła trzy schroniska dla zwierząt w okolicy Poznania, przekazując im ocieplane budy dla psów.

schedule 20 grudnia 2022

Platany i dęby przy Nowym Rynku

Między budynkami Nowego Rynku w Poznaniu, deweloper inwestycji, spółka biurowa Skanska posadziła 15 nowych drzew. To początek zazieleniania wewnętrznego, ogólnodostępnego placu, który połączy wszystkie budynki kompleksu. 

schedule 08 grudnia 2022

Klony, lipy i buki w parkach CTP

CTP planuje zasadzić w Polsce 1,2 tys. drzew do końca III kwartału 2023 roku. Nasadzenia będą prowadzone na terenach, na których firma realizuje parki logistyczno-przemysłowe. W sumie to dziesięć lokalizacji na największych rynkach magazynowych w kraju.

schedule 01 grudnia 2022

Zmalowali u Accolade

Accolade odsłoniło kolejny mural na terenie parku przemysłowego, w ramach Accolade Industrial Art, tym razem w Gorzowie Wielkopolskim. To grafika zaprojektowana i wykonana przez Jakuba Bitkę i Łukasza Chwałka, którzy przygotowali też projekty w Zielonej Górze i Mińsku Mazowieckim. 

schedule 28 listopada 2022

Biurowce Adventum są dostępne

Trzy budynki biurowe należące do Adventum Group jako pierwsze w Polsce uzyskały certyfikat Access4you, co było możliwe dzięki wprowadzeniu w zmian z myślą o osobach z ograniczeniami ruchowymi.

schedule 25 listopada 2022

Butik Pełen Dobra zostaje w Porcie

Port Łódź przedłuża porozumienie z Centrum Służby Rodzinie na funkcjonowanie Butiku Pełnego Dobra. Punkt działa w centrum handlowym od ponad sześciu miesięcy, a rzeczy nie są tu sprzedawane, a przekazywane potrzebującym za darmo.

schedule 24 listopada 2022

Przeprowadzka z placu do parku

Ghelamco wspólnie z Urzędem Dzielnicy Wola rozpoczęło akcję przesadzania drzew i krzewów z części placu Europejskiego. Do dwóch parków trafi w sumie 17 drzew i ponad 100 mkw. krzewów.

schedule 18 listopada 2022

Prologis Park Warsaw-Żerań zmalowany

Prologis chcąc wpisać się i ożywić przestrzeń miejską na terenie Prologis Park Warsaw-Żerań oddał fasadę jednego z budynków w tym parku we władanie ukraińskiemu artyście, Aleksovi Maksiovowi. Malarz stworzył na niej ogromny mural 3D, prezentujący cztery sikorki.

schedule 19 października 2022

Kto się boi ESG?

Colliers opublikował raport edukacyjny „Twój wpływ ma wpływ”, który pokazuje, w jakim stopniu polskie organizacje wdrażają inicjatywy związane z ESG oraz w jaki sposób przygotowują się do spełnienia nowych wymogów prawnych. Impulsem do zmian są m.in. unijne przepisy, które niebawem wejdą w życie i obejmą obowiązkiem raportowania około 50 tys. firm z całej Europy. 

schedule 13 września 2022

Nepi będzie dotleniać

Nepi Rockcastle posadzi 24 tysiące drzew, po 2 tys. w lokalizacji każdej z swoich 12 galerii handlowych w Polsce. Firma realizuje projekt we współpracy z organizacją społeczną Dotlenieni.

schedule 05 września 2022

Advance Tower ozłocony

Advance Tower zlokalizowany w Budapeszcie przy ul. Váci otrzymał certyfikat WELL Gold. Biurowiec jest siedzibą takich firm jak Apex, KPMG Global Services oraz Thermo Fisher Scientific.

schedule 02 września 2022

Rowerowe wsparcie od Erbudu

W I edycji Tour de Erbud wzięło udział prawie 100 uczestników, którzy łącznie przejechali ponad 9 tys. km. Wspólnie udało się zebrać ponad 90 tys. zł, głównie na programy wspierające wychowanków Domów Dziecka.

schedule 19 sierpnia 2022

Ekomural w Klifie

Dom Mody Klif przy ul. Okopowej w Warszawie zamienił fragment muru na terenie galerii w kolorowy antysmogowy mural. Powierzchnia malunku wynosi łącznie 55 mkw.

schedule 18 sierpnia 2022

Colliers raportuje

Colliers opublikował nowy Global Impact Report 2021 dotyczący zaangażowania firmy we wdrażanie praktyk ESG, opisujący dotychczasowe działania i nowe, wpisujące się w strategiczne założenia cele.

Wydanie 11 (293) listopad 2024

Ostatnie komentarze

Kategorie

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła? Resetuj hasło

Twoje zamówienie

Twoje dane
Utwórz hasło dostępu
Hasło pozwoli na dostęp do materiałów z dowolnego urządzenia
Dane fakturowe
Podsumowanie zamówienia
Zamówienie netto
Podatek VAT (%)
Zamówienie brutto
Posiadasz już konto? Zaloguj się
Bezpiecze płatności zapewnia