EN

Dwie wieże

 Zwiększająca się zasobność portfeli warszawiaków sprawia, że pragną oni mieszkać w coraz bardziej luksusowych warunkach. Według deweloperów marzenia majętnych klientów mogą spełnić nowoczesne wieże apartamentowe, które powstaną w sercu stolicy.

Od dłuższego czasu głośno jest o inwestycji firmy Orco Property Group, dla której wieżowiec zaprojektował Daniel Libeskind, światowej sławy architekt polskiego pochodzenia. Ten czołowy przedstawiciel dekonstruktywizmu zasłynął m.in. projektami Muzeum Żydowskiego w Berlinie czy Wieży Wolności, która stanie na miejscu nowojorskiego World Trade Center. Dla Orco Daniel Libeskind zaprojektował 45-piętrowy budynek, który powstanie wkrótce przy ul. Złotej 44, na miejscu centrum biurowo-handlowego City Center.

Mieszkalna wieża będzie nowością dla warszawiaków, jako że do tej pory nowoczesne budynki stojące w centrum miasta pełniły funkcje głównie biurowe. Mieszkańcy stolicy są przyzwyczajeni raczej do niższej zabudowy mieszkalnej, ponieważ od dłuższego czasu w centrum miasta nie powstawały wysokie bloki.

 Drugi grzyb w barszczu

– Od inwestycji przy Grzybowskiej IGD zaczyna swoją działalność na polskim rynku, dlatego też ma to być „produkt z górnej półki”. Przybywa majętnych osób robiących w centrum interesy i to właśnie do nich adresujemy swój projekt. Wieżowiec zaprojektuje światowej sławy grupa architektoniczna złożona z dwóch firm: Epstein oraz Skidmore, Owings & Merrill (SOM), co zapewni najwyższy architektoniczny poziom – zapewnia Norbert Machaj, dyrektor marketingu IGD.

 Czy to już trend?

– Istnieją całkowicie przeszklone osiedla w Kopenhadze, bo tam ludzie uwielbiają pokazywać designersko urządzone wnętrza, jest to swojego rodzaju snobizm. Jednak przeszklone domy raczej nie przyjmą się w Warszawie – przewiduje Miłobędzki.

– Oczywiście nasz projekt skierowany jest zarówno do polskich, jak i zagranicznych klientów. Cieszymy się, że 90 proc. rezerwacji na nasz budynek zrobili Polacy. Naszymi klientami są zarówno osoby samotne, jak i całe rodziny, które pragną zamieszkać w wyjątkowym miejscu – z satysfakcją mówi Jean-Claude Moustacakis.

– W stolicy brakuje tego typu budynków i na pewno nie zabraknie chętnych do zamieszkania w nich – mówi Norbert Machaj z IGD.

– W wielu metropoliach świata stoją wysokie wieże apartamentowe. Może powinniśmy się cieszyć, że projektowane przez znanych architektów obiekty pojawią się również w Polsce. Będzie to dodatkowa, wspaniała reklama dla naszej stolicy. W Stanach Zjednoczonych takie budynki często cieszą się prestiżem, są zaprojektowane tak, aby ich mieszkańcom niczego nie brakowało. – mówi Aleksandra Zentile-Miller z Chapman Taylor.

             Zuzanna Wiak

Kategorie