EN

Nie całkiem Łysa Góra

 Jeszcze kilka lat temu, podczas reformy administracyjnej, zastanawiano się nad sensem istnienia województwa świętokrzyskiego, jednego z najuboższych i najsłabiej rozwiniętych obszarów Polski. Dziś Kieleckie szybko nadrabia zaległości w stosunku do innych obszarów Polski.

Tak jak w całej Polsce, tak i na terenie Kielc można zauważyć prawdziwy boom mieszkaniowy, a popyt znacznie przewyższa podaż. Już w pierwszych dniach sprzedaży deweloperzy sprzedają ok. 80 proc. mieszkań. Ceny zaś idą w górę. Cena mkw. w nowym budownictwie waha się od 2,8 do 3,5 tys. zł. W ubiegłym roku do użytku oddano łącznie ok. 51 tys. mkw. powierzchni mieszkalnej. Nie zaspokaja to jednak rosnących potrzeb mieszkańców Kielc.

 Biurowa elipsa

  w kwietniu 2007r.

Podobnie jak w innych miastach handel wielkopowierzchniowy koncentruje się poza centrum. Najprężniejszym kieleckim deweloperem budującym kompleksy handlowe jest Echo Investment. W 2002 roku firma otworzyła pierwsze centrum, wybudowane przez Polimex Mostostal – Galerię Echo, największy obiekt handlowo-rozrywkowy w regionie. Centrum przy ul. Świętokrzyskiej o powierzchni ok. 58 tys. mkw. mieści pod swoim dachem prawie 80 sklepów, siedmiosalowy multipleks o powierzchni 3 tys. mkw., punkty gastronomiczne, a nawet bawialnię dla dzieci. Obecnie, także wraz z Polimeksem, Echo buduje kolejne centrum handlowe – Pasaż Świętokrzyski, którego pierwsza część zostanie otwarta dla klientów pod koniec listopada tego roku. Powierzchnia najmu centrum to ok. 13 tys. mkw., na której powstanie hipermarket oraz galeria 40 sklepów. Głównymi najemcami Pasażu zostaną m.in. E. Leclerc, RTV Euro AGD, CCC, House, Active, Vision Express, Monnari, 4You, Tatuum, Quiosque oraz Bergson. Oprócz sztandarowych inwestycji Echa na rynku kieleckim są również obecne sieci Tesco, Real, Makro, Geant, Biedronka i Castorama.

Nie jest to jednak koniec inwestycji na tym polu. Najnowszym projektem jest galeria handlowa w centrum Kielc przy ul. Warszawskiej, którą wybuduje holenderski inwestor Church Land Development. W budynku o powierzchni ponad 35 tys. mkw. będzie ok. 100 punktów handlowych, obok których znajdzie się kaskada wodna i tuby świetlne. Na terenie galerii – obok sklepów, kawiarni i restauracji – znajdzie się również kolejny w mieście multiplex, kręgielnia oraz ścianka wspinaczkowa. Być może dzięki tej inwestycji sklepy z obrzeży miasta powrócą do jego centrum.

Do stolicy Świętokrzyskiego silnie przyciągają inwestorów Targi Kielce, drugie co do wielkości po poznańskich. Istnieją od 1993 roku, ale – według danych posiadanynych przez Targi – ich udział w polskim rynku wystawienniczym wynosi już prawie 17 proc. Do obiektów o powierzchni 140 tys. mkw. zostanie wkrótce dobudowany trzygwiazdkowy hotel, kolejne parkingi oraz

 Nie ma gdzie magazynować

Powierzchnie magazynowe to zdecydowanie najsłabsza strona kieleckiego rynku nieruchomości. Praktycznie nikt nie zajmuje się ich budową. Część hal magazynowych jest zlokalizowana w dużych przedsiębiorstwach (np. Chmar), których powierzchnie przeznaczone są pod wynajem. W planowanej strefie przemysłowej (w okolicach Browaru Belgia) mają powstać dwie nowe inwestycje tego typu. Kolejne, lecz niewielkie powierzchnie magazynowe są planowane na terenie Parku Biznesu „Lotus”. W 2005 roku w Kielcach wydano jedynie trzy tego typu pozwolenia na budowę obiektów o łącznej powierzchni ok. 1,4 tys. mkw., zaś w pierwszym półroczu 2006 roku – 6 pozwoleń, co da w sumie 2570 mkw. Ceny wynajmu powierzchni magazynowej w Kielcach wahają się od 5 do 10 zł/mkw. Według danych Urzędu Miasta w Kielcach istnieje ok. 600 mkw. wolnej powierzchni magazynowej. Największe magazyny w mieście należą do Targów Kielce i – jak do tej pory – są podnajmowane dużym firmom, np. Coca-Coli. Targi co roku remontują te obiekty, zarówno dla własnych potrzeb i pod wynajem.

Corocznie przybywa w mieście inwestycji, które sprawiają, że do Kielc napływa kapitał, dzięki któremu stolica regionu ciągle się rozwija i zmniejsza dystans dzielący ją od polskiej czołówki. Dzięki temu, że w mieście zadomowiły się już międzynarodowe koncerny oraz sieci handlowe, które ciągle się rozwijają, Kielce oferują coraz większą liczbę miejsc pracy.

Kategorie