EN

Edukacja przyspieszona

 W ubiegłym roku rynek leasingu nieruchomości powiększył się aż o 27,5 proc. Z danych przekazanych przez firmy Związkowi Przedsiębiorstw Leasingowych (ZPL) wynika, że wartość nieruchomości oddanych w leasing wyniosła prawie 2,5 mld zł, podczas gdy 2004 rok zakończono wynikiem poniżej 2 mld zł. Znacznie gorszą dynamikę ma rynek leasingu ruchomości – 12,5 proc. w 2005 roku

 Super star

 Zabiegają o małe

 

Zapowiedzi te są dość chłodno traktowane przez szefa ING Lease Polska, firmy której -– wg danych ZPL – w minionym roku udało się wyleasingować najwięcej nieruchomości – za łączną kwotę 1,07 mld zł. – Konkurencja jest i będzie zawsze. Tego się nie obawiam. Efekty rywalizacji widać – w tym sektorze jesteśmy najbardziej liczącą się firmą w Polsce – podkreśla Krzysztof Bielecki, prezes zarządu ING Lease Polska. Zdaniem Bieleckiego konkurencja może mieć bardzo pozytywny wpływ na rynek, gdyż poszerzy jego zasięg, dotrze do nowych firm, a to istotne, gdyż nadal wielu przedsiębiorców nie wie, czym jest leasing nieruchomości. – Od lat mówię o naszej misji docierania do przedsiębiorców i uzmysławiania im, jak wiele zalet ma ten produkt, o ile korzystniej wypada w konfrontacji z kredytem hipotecznym – mówi Krzysztof Bielecki.

Przedstawiciele branży wskazują, że w krótkiej historii polskiego rynku leasingu nieruchomości było już kilka firm, które głośno zapowiadały wejście na rynek, a efekty rywalizacji nie rzuciły nikogo na kolana (np. historia Raiffeisen Leasing Polska).

  Knap,  Polska,  że jego firma cały czas buduje system dystrybucji  o  transakcje o wartości 50 mln zł, o 12 mln zł więcej, niż w poprzednim roku. W tym roku także spodziewamy się znacznego wzrostu  Raiffeisen  Jego  mln zł są niezwykle atrakcyjne, ale w planach firmy jest stworzenie produktu finansowania nieruchomości od 0,5 mln zł

 Kto na podium

  Jeśli spojrzymy na portfele firm, nadal widać, że królują obiekty handlowe, biurowe, logistyczne i powierzchnie przemysłowe. Jedymi z większych transakcji w 2005 roku były Rondo 1 (BRE Leasing, 427 mln zł) i Galeria Legnicka (ING Lease Polska, 91,5 mln euro). O przyszłości rynku leasingu nieruchomości eksperci wyrażają się optymistycznie. Pozostaje pytanie, jak będzie się zmieniał układ sił wśród leasingodawców. – Kilka firm zapowiada ekspansję. Czy im się uda – czas pokaże. Jedno jest pewne – w Polsce jest to rynek młody. Nie przeżyliśmy jeszcze prawdziwej recesji, a takie doświadczenie uczy pokory, weryfikuje wiedzę i pokazuje, która firma jest naprawdę silna – podsumowuje Krzysztof Bielecki. 

Kategorie