EN

W skrócie

Polmos inwestuje w nową fabrykę

Nową fabrykę zamierza wybudować w Krakowie producent wódek Polmos Kraków. Wartość inwestycji szacowana jest na 40-50 mln zł. Fundusze na jej realizację będą pochodziły m.in. ze sprzedaży krakowskiej nieruchomości (6,5 ha), na której znajduje się obecna fabryka firmy. Właścicielem Polmosu Kraków jest firma Sobieski Dystrybucja (kiedyś Belvedere Dystrybucja). Tą spółkę kontroluje zaś francuska firma Belvedere.

Sortownia Masterlink pod Łodzią

Firma kurierska Masterlink buduje w podłódzkim Lućmierzu sortownię przesyłek. Obiekt będzie się składał z budynku magazynowego o powierzchni 5,6 tys. mkw. i części biurowej o powierzchni 610 mkw. Łączna wartość inwestycji szacowana jest na 15 mln zł. Sortownię stawia Rex-Bud Nieruchomości. Prace budowlane zostały podzielone na dwa etapy: pierwszy zakończy się w tym roku, drugi do końca przyszłego. W czasie negocjacji z Masterlink firma CB Richard Ellis reprezentowała dewelopera.

Polska inwestycja Simoldes Plasticos

Przedstawiciele portugalskiej firmy Simoldes Plasticos zapowiedzieli budowę fabryki w południowo-zachodniej części Polski. Koszt inwestycji jest szacowany na 16 mln euro. Simoldes Plasticos specjalizuje się w produkcji części wyposażenia do samochodów. Polska fabryka będzie je dostarczać dla takich marek, jak: Volkswagen, Fiat, Peugeot oraz Toyota. Ośrodki produkcji Simoldes Plasticos znajdują się również w rodzimej Portugalii oraz we Francji, w Niemczech, Rumunii i Brazylii.

Hirsch wybuduje w Łodzi fabrykę styropianu

Austriacki koncern Hirsch produkujący styropian i opakowania do sprzętu AGD, współpracujący z takimi producentami jak Bosh i Whirlpool, postanowił wybudować fabrykę styropianu w Łodzi. Firma kupiła już od miasta za ok. 1 mln zł działkę o powierzchni 1,5 ha. Koncern ma fabryki w Austrii, w Niemczech i na Węgrzech. Swój pierwszy zakład w Polsce otworzył z zeszłym roku we Wrocławiu.

W Polsce najtaniej

Warszawa jest jedną z tańszych lokalizacji przemysłowych na świecie. Według raportu przygotowanego przez firmę Cushman & Wakefield H&B, całkowity koszt najmu metra kwadratowego rocznie wynosi 57 euro. Najdroższa lokalizacja - okolice londyńskiego Heathrow - to koszt 245 euro za mkw. rocznie. Zaraz za nią plasuje się stolica Rosji, w której koszt najmu metra kwadratowego powierzchni przemysłowej wynosi 136 euro.

Kategorie