EN

W skrócie

Galeria Pomorska za 5 miesięcy

Galeria Pomorska, centrum handlowo-rozrywkowe budowane przez firmę TK Polska Operations w Bydgoszczy, będzie gotowa na wiosnę przyszłego roku.
Jak informuje deweloper, umowy najmu na powierzchnię w Galerii Pomorskiej podpisały m.in. sieć hipermarketów Hypernova, Galeria Centrum, Smyk, LPP (sieć Reserved), Giacomelli Sport oraz Tatuum. Firma Polnord jest generalnym wykonawcą centrum, którego powierzchnia całkowita wyniesie 36 tys. mkw. (w tym ok. 2,6 tys. mkw. zajmie centrum rozrywki i ok. 8,6 tys. mkw. Hypernova).

Kompleks sportowy przy Łazienkowskiej w Warszawie

Powstały projekty architektoniczne dotyczące zabudowy terenów przy ul. Łazienkowskiej w Warszawie. Jerzy Stroń, koordynator budowy Stadionu Narodowego uważa, że kompleks powinien składać się ze stadionu na ok. 30 tys. miejsc, a także z parku sportowego z bazą hotelową i konferencyjną.
Koszt budowy stadionu zależałby od tego czy dach obiektu będzie zasuwany. Jeśli nie, instalacji jednego krzesełka wyniesie 1953 euro. Gdyby zdecydowano się na zasuwany dach, koszt wzrósłby do 2533 euro.

Kompleks hotelowo-golfowy w Naterkach

Firma Golf Investments zamierza wybudować w Naterkach pod Gietrzwałdem (woj. warmińsko-mazurskie) kompleks hotelowo-golfowy Mazury Golf & Country Club. Inwestycja, zlokalizowana na 90 ha ma zamknąć się kwotą 50 mln zł.
Kompleks będzie się składał z 18-dołkowego pola do gry w golfa, luksusowego hotelu oraz osiedla apartamentów. Trwają już prace nad modernizacją istniejącego pola golfowego oraz na budowie domu klubowego i akademii golfa. Wykonawcami są firmy Golf Projekt oraz System S. Hotel i apartamenty mają powstać do 2006 roku.

Nowa wizja Woli

Nowoczesny dworzec kolejowy zamiast Warszawy Zachodniej, centrum wystawiennicze i kongresowe w miejsce nieużywanych torów i bocznic kolejowych - tak zdaniem władz Woli mógłby wyglądać teren między ul. Kasprzaka, Towarową i Al. Prymasa Tysiąclecia.
Władze Woli przekonywały do takich inwestycji przebywającą przez kilka dni w stolicy reprezentację austriackich biznesmenów i wiedeńskich samorządowców. Zdaniem wolskich urzędników atrakcyjność tego terenu wynika z faktu, że serce stolicy przenosi się na zachód a także, z tego że większośc terenów, na których miałyby powstać wyżej wymienione obiekty, należy do jednego właściciela (Skarbu Państwa).

Polska(?) Rada Centrów Handlowych

Na listopadowych canneńskich targach Inwestycji i Nieruchomości Handlowych MAPIC powołano do życia Polską Radę Centrów Handlowych. Rada ma zrzeszać wszystkich graczy związanych z tym rynkiem. Jest jednak instytucją dość tajemniczą. Jej szefem został Stephen Pragnell, dyrektor Apsys Polska.
Wśród celów jakie określili sygnatariusze Rady znajdują się m.in.: tworzenie relacji gospodarczych, budowanie pozytywnego wizerunku sektora super- i hipermarketów oraz sieci sklepów detalicznych, usprawnienie przepływu informacji o regulacjach prawnych. Kolejnymi funkcjami Rady będzie tworzenie atrakcyjnych warunków do kooperacji oraz wymiany ofert handlowo-usługowych.
Wśród członków-założycieli Rady wymienia się Apsys Polska, Apsys Management, G.E. Capital Heitman International, Old Mutual Properties (połączone ze sobą struktura własnościową), ECE, Cefic, Metro, Casino, Immochan, Jones Lang LaSalle, Cushman & Wakefield H&B, DTZ, Aareal Bank, Vision Express, Bel & Blanc, Foras, Chapman Taylor, Foot Fall. Co ciekawe, kilka mieszczących się w Polsce firm, z którymi chcieliśmy porozmawiać na temat Rady (Immochan, ECE, Cefic, Aareal Bank), niewiele
o niej wiedziało. Na ogół tłumaczono się tym, ze decyzje o przystąpieniu do tej organizacji podejmowała zagraniczna centrala.

Co z łódzką Manufakturą?

Przyszłość Manufaktury, kompleksu handlowo-rozrywkowego, który realizowany jest w Łodzi przez firmę Apsys, stanęła pod znakiem zapytania. Nowe władze Łodzi zastanawiały się w grudniu czy wstrzymać inwestycję.
Prace budowlane miały ruszyć w zeszłym miesiącu. Ekolodzy i łódzcy kupcy złożyli jednak wniosek o cofnięcie zgody na budowę hipermarketu wchodzącego w skład Manufaktury. Wojewoda miał zdecydować, czy utrzymać zgodę poprzedniego zarządu miasta. Niezależnie od decyzji wojewody obecny zarząd miasta zamierzał zanalizować inwestycję Apsysa.
Manufaktura to kompleks handlowo-rozrywkowy, z hipermarketem Geant, galerią handlową na 250 sklepów, multipleksem i centrum rozrywki Dynamix. Inwestycja szacowana jest na 200 mln euro.

Foras: Polska tak, Czechy nie

Foras Holding podsumował swoją roczną działalność. Duński operator centrów handlowych, który w Polsce zarządza trzema obiektami tego typu (dwa z nich znajdują się w Warszawie, jedno w Bytomiu), planuje w przyszłym roku przejąć od TK Polska Operations centrum handlowe w Sosnowcu. Firma ogłosiła też, że rezygnuje z działalności w Czechach.

Kategorie