EN

Nowe rynki, nowe formaty, nowe rekordy

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne
POLSKA Panattoni Europe podsumowało ubiegły rok – z 1,2 mln mkw. powierzchni magazynowej oddanej do użytku w Polsce spółka zrealizowała około 775 tys. mkw., czyli ok. 2/3 podaży. W 2017 i 2018 roku deweloper planuje zadebiutować na pięciu nowych rynkach i wprowadzić do oferty nowy produkt o nazwie city logistics.

W minionym roku rozpoczął inwestycje o łącznej powierzchni 1,2 mln mkw. w Czechach, Niemczech i Polsce. Statystycznie oznacza to uruchomienie budowy 25-tysięcznego budynku każdego tygodnia. Panattoni Europe buduje obecnie m.in. dwa centra dystrybucyjne dla Amazona (pod Szczecinem i w Sosnowcu, odpowiednio 161,5 tys. i 135 tys. mkw.), finalizuje 120 tys. mkw. centrum logistycznego dla Jago w pobliżu Hückelhoven w Niemczech, a w Czechach rozbudowuje o kolejne 30 tys. mkw. centrum dystrybucyjne dla Tchibo w Panattoni Park Cheb. W 2016 roku Panattoni wynajęło około 968 tys. mkw., z czego 86 proc. to wyłącznie nowe umowy najmu, 9 proc. stanowią ekspansje, a 5 proc. – odnowienia. Jak pokazuje raport firmy doradczej JLL, Panattoni Europe plasuje się również na pierwszej pozycji pod względem oddanego do użytku metrażu magazynowego po 1995 roku – w tym okresie deweloper dostarczył 29,2 proc. całkowitej podaży w Polsce, czyli prawie 3,27 mln mkw. z blisko 11,2 mln zasobów powierzchni magazynowej. – To portfolio oraz obecne realizacje pokazują, że jako deweloper jesteśmy w stanie dostarczać obiekty od niewielkich do rekordowych pod względem powierzchni, liczących nawet 120 tys. mkw. w ramach jednego obiektu – komentuje Robert Dobrzycki, chief executive officer Europe, Panattoni Europe. – Transformacja procesów logistycznych i przemysłowych, rozwój e-commerce i ogólna poprawa kondycji ekonomicznej w Europie stwarzają bardzo dobre perspektywy rozwoju rynku i Panattoni Europe w kolejnych latach – mówi Robert Dobrzycki. Zdaniem prezesa Dobrzyckiego, głównym motorem rozwoju branży magazynowej w Polsce jest dynamiczny rozwój e-commerce, który obecnie ma kilkuprocentowy udział w rynku handlowym, ale ma potencjał, by szybko osiągnąć poziom kilkunastu procent. Także silna już w Polsce branża automotive ma nadal wspierać inwestycje magazynowe. – Problemem dla branży magazynowej są braki w zasobach ludzkich, szczególnie na zachodzie kraju – uważa Robert Dobrzycki. – Z tego względu deweloperzy mogą przesuwać swoje zainteresowanie ku Polsce Centralnej i Wschodniej. Na przełomie 2017 i 2018 roku Panattoni Europe planuje uruchomić pięć nowych pionierskich rynków, dotychczas nieeksplorowanych przez branżę. Deweloper zapowiada uruchomienie nowoczesnych obiektów o powierzchni produkcyjno-magazynowej z elastycznie kształtowanymi modułami w Toruniu, Zielonej Górze, Opolu, Białymstoku i Kielcach. Panattoni wybuduje także swoje pierwsze centrum logistyczne w Rumunii – Panattoni Park Bucharest West o całkowitej planowanej powierzchni ok. 73 tys. mkw.

City logistics w każdym city

Deweloper zamierza także rozwijać nowy produkt: city logistics to mniejsze obiekty magazynowe zlokalizowane na terenach dużych miast. Nowy format ma obsługiwać tzw. etap ostatniej mili (last mile delivery) i jest dedykowany małym i średnim przedsiębiorstwom, najczęściej działającym w branży e-commerce. W pierwszej kolejności inwestycje mają ruszyć w Warszawie, Poznaniu, Łodzi i Wrocławiu. Deweloper zapowiada również inwestycje w rozwój własnych centrów logistycznych w Polsce Centralnej, okolicach Warszawy, na Górnym i Dolnym Śląsku i w Wielkopolsce, a także kontynuację budowy parków na wschodzących, ale silnie rozwijających się rynkach Polski. Ich realizację Panattoni Europe zapoczątkowało już w zeszłym roku, a należą do nich Szczecin, Lublin, Rzeszów i Bydgoszcz. – Liczymy na to, że w 2017 roku przekroczymy 1 mln mkw. wybudowanej powierzchni – podsumowuje Robert Dobrzycki.

Kategorie