EN

Panattoni stawia parki

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne
POLSKA Panattoni Europe nie zwalnia tempa. Firma ukończyła budowę około 250 tys. mkw. z zaplanowanych 600 tys. w ramach kompleksu logistycznego Central European Logistics Hub przy ul. Jędrzejowskiej w Łodzi. Kolejne 160 tys. mkw. jest w trakcie realizacji.

Nowa dzielnica przemysłowa ma w przyszłości zapewnić 7 tys. miejsc pracy. – Dzięki temu Łódź na powrót staje się przemysłowa z siecią innowacyjnych obiektów produkcyjnych i magazynowych – mówi Marek Dobrzycki, dyrektor zarządzający Panattoni Europe. Deweloper reklamuje obiekt jako największy kompleks logistyczny w Europie. Panattoni ogłosił także, że zbuduje centrum dystrybucyjne Panattoni Park Tricity North 10 km od centrum Gdyni. Centrum znajdować się będzie w pobliżu obwodnicy Trójmiasta, około 8 km od Bałtyckiego Terminala Kontenerowego. Inwestycja o planowanej powierzchni 45 tys. mkw., w ramach jednego obiektu, przeznaczona będzie głównie do obsługi rynku wewnętrznego – północnej części aglomeracji trójmiejskiej (Wejherowo, Reda, Władysławowo). Start budowy nowego parku zaplanowano na czerwiec, a na przełomie roku będą mogli wprowadzić się do niego pierwsi najemcy. Rozpoczęła się także budowa Panattoni Park Warsaw South Janki. To dwa budynki liczące 55 tys. mkw. i 20 tys. mkw., z czego pierwszy wynajęła już firma Rohlig Suus Logistics, która zajmie w nim 48,5 tys. mkw. powierzchni. Zakończenie inwestycji zaplanowane jest na czwarty kwartał 2019 roku.

Mocno na Śląsku

Panattoni rozpoczyna także budowę S5 Wrocław North Gate w Psiarach na Dolnym Śląsku. Kompleks składać się będzie z dwóch hal magazynowych o łącznej powierzchni ponad 62 tys. mkw. Pierwszym najemcą nowego obiektu została firma Gefco Polska, dostawca usług logistycznych, która wynajęła ponad 32,5 tys. mkw. powierzchni. Gefco wprowadzi się do parku na początku września 2019 roku. Inwestycja ma spełniać kryteria certyfikacji BREEAM In-Use. Panattoni Europe planuje też budowę parku logistycznego Panattoni Park Silesia South, położonego w Bieruniu, 7 km od centrum Tych. Całość będzie miała 73 tys. mkw. powierzchni najmu, a budowa pierwszego etapu (35 tys. mkw. powierzchni) ma rozpocząć się w maju i zakończyć w październiku. Pierwszym najemcą jest firma Havi Logistics, która wynajęła 13 tys. mkw. na dziesięć lat. Oprócz strefy magazynowej z chłodniami i mroźnią najemca zajmie także 800 mkw. powierzchni socjalno-biurowej. W transakcji najmu pośredniczyła agencja nieruchomości JLL. Park zlokalizowano 5 km od autostrady A1 oraz 2 km od drogi DK44 prowadzącej do Krakowa. – Budując park logistyczny w Bieruniu, możemy wziąć udział w błyskawicznym rozwoju regionu, a dzięki połączeniu autobusowemu z Tychami oraz 275 miejscom parkingowym lokalizacja zyskuje w oczach potencjalnych pracowników – przekonuje Marek Dobrzycki, dyrektor zarządzający Panattoni Europe. Również na Śląsku spółki PG Europe z Luksemburga, JRR Investments i Sidus Investments z Poznania planują budowę centrum logistycznego. Wniosek firm o założenie spółki komandytowej z siedzibą w Polsce wpłynął do UOKiK-u. PG Europe jest spółką holdingową dla spółek z grupy kapitałowej Panattoni, JRR Investments prowadzi na terenie Polski działalność inwestycyjną w branży inwestycji kapitałowych (zarówno w spółki publiczne, jak i firmy prywatne) i inwestycji w nieruchomości oraz udzielania pożyczek. Z kolei Sidus Investments prowadzi na terenie Polski działalność kupna i sprzedaży nieruchomości na własny rachunek oraz wynajmu należących do spółki nieruchomości komercyjnych.

Aktywnie w Czechach

Panattoni Europe zbuduje też halę produkcyjną w modelu BTS w parku Panattoni Park Plzeň w pobliżu miasta Nýřany niedaleko Pilzna dla dwóch najemców z sektora motoryzacyjnego. Około 9 tys. mkw. zajmie w budynku Groupe Plastivaloire, producent misek olejowych i skrzyń zmiany biegów, a 7 tys. mkw. zajmie Filtration, producent filtrów olejowych. – Transakcje tego typu są bardzo rzadkie. Udało nam się znaleźć wspólne rozwiązanie zarówno dla producenta części, jak i podzespołów. Wspólna praca pod jednym dachem całkowicie eliminuje problemy transportu między fabrykami, pozwala oszczędzić wiele czasu, energii i szkodliwych emisji. W porównaniu z bardziej powszechną sytuacją, gdzie dwa ośrodki oddzielone są od siebie o np. 10 km, oszczędności, jeśli chodzi o sam przewóz, wynoszą 10 tys. km rocznie – powiedział Pavel Sovička, dyrektor zarządzający Panattoni Europe na Czechy i Słowację. W transakcjach pośredniczyły firmy Larive i JLL. Firma Panattoni otrzymała też pozwolenie na prace rozbiórkowe na terenie huty szkła Kavalier w miejscowości Hostomice w pobliżu miasta Teplice. Spółka wybuduje w tym miejscu park przemysłowy Panattoni Teplice South o powierzchni najmu wynoszącej 32 tys. mkw. Inwestycja będzie kosztować blisko pół mld koron (około 19 mln euro), a jej ukończenie zaplanowane jest jeszcze przed końcem roku. Kompleks zlokalizowany będzie 15 minut jazdy od niedawno oddanej autostrady D8. – Huta szkła Kavalier była jednym z wielu zakładów przemysłowych, które upadły dziesięć lat temu na skutek kryzysu gospodarczego. Teraz chcemy dać zakładowi w Hostomicach nowe życie, aby jego historia mogła trwać dalej – informuje Pavel Sovička. ν

Kategorie