EN

Influencer ma moc!

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe
Marketing, wraz z rozwojem nowych mediów i technologii, dostarcza kolejne narzędzia wpływające na rozpoznawalność marki czy produktu. Jednym z nich jest influencer marketing, wykorzystujący potencjał i zasięgi blogerów, vlogerów czy youtuberów. branża handlowa i rynek e-commerce również chętnie czerpią z potęgi influencerów

Znużenie tradycyjną reklamą sprawia, że marki widzą rosnący potencjał reklamowy we współpracy z influencerami. – Polscy użytkownicy internetu przodują w instalowaniu ad blocka. Efektywność tradycyjnej formy reklamy spada – zauważa Urszula Frąckiewicz-El Ghaouati, senior account executive z agencji Public Dialog. Z tego powodu marketingowcy muszą szukać innej drogi, by dotrzeć do odbiorców, zwiększyć sprzedaż i rozpoznawalność marki czy zainteresować swoim obiektem. Jedną z nich jest tzw. influencer marketing, który wykorzystuje potencjał i zasięg influencerów. Katarzyna Gorbaczow, senior account manager z agencji Hash.fm, specjalizującej się właśnie w tej dziedzinie, wyjaśnia, że zjawisko influencer marketingu jest ściśle związane z dynamicznym rozwojem mediów społecznościowych, a także z powstawaniem nowych platform, takich jak np. TikTok. – Rośnie na znaczeniu rola idoli w internecie – mówi.

Trochę liczb

Patrycja Górecka-Butora, współautorka książki „Influencer marketing od A do Z”, zauważa, że jest to jeden z najpopularniejszych trendów marketingowych ostatnich lat. – Coraz więcej firm zatrudnia nawet dedykowane osoby odpowiedzialne za budowanie relacji z internetowymi twórcami – mówi. Z kolei Katarzyna Gorbaczow z Hash.fm, powołując się na dane z raportu The State of Influencer Marketing 2019: Benchmark Report, stwierdza, że z roku na rok rosną wydatki na influencer marketing. Szacuje się, że w 2019 roku będzie to nawet 6,5 mld dolarów. Patrycja Górecka-Butora przywołuje badania, przeprowadzone przez autorów „Influencer marketing od A do Z” i firmę WhitePress wśród 400 marketerów, które mówią, że zainteresowanie tym zagadnieniem, a tym samym wartość rynku, cały czas rośnie. – Ponad 46 proc. ankietowanych zadeklarowało, że w tym roku planuje zwiększyć budżet na działania z twórcami. Co ciekawe, w ubiegłym roku 31 proc. ankietowanych przeznaczyło na działania z twórcami więcej niż 5 tys. zł miesięcznie – wylicza.

Dlaczego coraz więcej marek i firm zwiększa nakłady finansowe na obsługę kampanii influencerskich? Influencerzy mają ogromny wpływ na decyzje zakupowe. – Przekonanie to poparte jest wieloma badaniami marketingowymi, istnieje też mnóstwo przykładów udanych kampanii, a najjaskrawszym są sytuacje, gdy po wpisie topowych blogerek produkt praktycznie znika ze sklepowych półek! – zauważa Urszula Frąckiewicz. – Według AdWeek, aż 92 proc. konsumentów ufa influencerom bardziej niż tradycyjnym celebrytom czy reklamie – dodaje.

Marka influencer

Jedną z marek, która bardzo chętnie i często współpracuje z influencerami, jest Ikea. Działania firmy pokazują, że warto wykorzystać potencjał nie tylko tych najbardziej topowych internetowych twórców, ale także influencerów-specjalistów. – Naszymi partnerami są zarówno szerokozasięgowi twórcy internetowi, np. Martin Stankiewicz czy Grupa Filmowa Darwin, jak i influencerzy specjalizujący się w urządzaniu wnętrz – tłumaczy Bartosz Binczewski, digital marketing manager Ikea w Polsce. – Ci pierwsi pokazują szerokiej społeczności sytuacje domowych napięć, z którymi może identyfikować się odbiorca, a produkty Ikea odgrywają ważną rolę w poradzeniu sobie z nimi. W przypadku gdy potrzeba jest już znana, niezbędni są influencerzy z obszaru home furnishing, którzy pomagają znaleźć kompletne rozwiązanie do domu, np. urządzenie kącika do relaksu dla gamera – wyjaśnia. Jak zauważa Bartosz Binczewski, ważne jest, aby influencerzy mogli dopasować własne pomysły – spójne z ich artystycznym wizerunkiem – do potrzeb konsumentów, zgodnie z linią komunikacyjną marki. – Efektem transparentnych i autentycznych działań są angażujące realizacje, takie jak „Facet vs. Ikea” – ponad 15-minutowe video z mocnym, ale i naturalnym brandingiem, które ma obecnie ponad 3 mln organicznych wyświetleń – dodaje.

Sami influencerzy również dostrzegają mnóstwo plusów, wynikających z takiej współpracy. Poza kwestiami finansowymi, ważne dla nich jest to, że znana marka zawsze dobrze wpływa na wizerunek twórcy i podkreśla jego rzetelność, o czym mówi Ania Zając z bloga Fashionable. – Jest to wyzwanie i pomysł na ciekawy kontent dla czytelników – stwierdza. A jak wygląda „od kuchni” współpraca marketingowa? – Bardzo często, jeśli nie znam danej marki, zanim zdecyduję się pokazać coś na blogu czy Instagramie, testuję produkt, a dopiero później, z czystym sumieniem, rekomenduję go – wyjaśnia Ania Zając. Influencerka współpracowała m.in. z marką modową Promod, ale podkreśla, że prowadząc bloga lifestylowego, dostaje propozycje współpracy również z innych branż.
– Efektywność tradycyjnej formy reklamy spada – zauważa Urszula Frąckiewicz-El Ghaouati z agencji Public Dialog

Narzędzie dla centrów handlowych

Centra i parki handlowe również szukają nowych, dynamicznie rozwijających się narzędzi marketingowych, które zachęcą potencjalnych klientów do odwiedzenia obiektu. Czym przyciągnąć tłumy na otwarcie nowej galerii czy tematyczne wydarzenie? Już nie tylko atrakcyjną promocją czy zniżką na zakupy. Można, a nawet trzeba, zaprosić interesującą postać. Celebryci, aktorzy, prezenterzy są nadal mile widziani. Ale największe zainteresowanie, zwłaszcza wśród pokolenia Z, wzbudzają ostatnio właśnie influencerzy. Marketingowcy, pracujący dla obiektów handlowych, doskonale o tym wiedzą, dlatego coraz chętniej wykorzystują ten potencjał. – Z biegiem lat obserwujemy zmieniający się rynek, a przy tym dynamiczny wzrost znaczenia influencer marketingu w branży – mówi Sylwia Wiszowata-Łazarz, associate director, Poland Asset Services EMEA w Cushman & Wakefield, zarządcy warszawskiego Klifu.

Galeria Klif, która obchodzi właśnie swoje 20. urodziny, zaprosiła do współpracy znanych inflencerów. Centra handlowe zdają sobie sprawę z tego, że internetowi autorzy to doskonali współtwórcy komunikacji marek, którzy projektując kontent, mają ogromny wpływ na kształtowanie opinii konsumentów. – Staramy się podążać za trendami. Widząc rosnący potencjał influencerów, podjęliśmy współpracę z partnerami, którzy są bliscy naszym wartościom. W ten sposób chcemy tworzyć treści angażujące zarówno obecnych klientów, jak i młodszych odbiorców, którzy w przyszłości będą korzystać z usług segmentu premium – tłumaczy Sylwia Wiszowata-Łazarz. – W związku z obchodami 20. urodzin Galerii Klif w Warszawie współpracowaliśmy z najpopularniejszą polską wizażystką, Magdaleną Pieczonką, oraz jednym z najbardziej rozpoznawalnych stylistów w polskim show-biznesie, Grzegorzem Blochem – dodaje. – Influencer marketing w dzisiejszych czasach to konieczność – twierdzi z kolei Adrian Majsterek, inwestor A&A, centrum handlowo-rozrywkowe Tkalnia. – Nie mieliśmy wątpliwości, że musimy wykorzystać popularne kanały internetowe do promocji obiektu wśród grupy młodych ludzi – mówi. – Dlatego na otwarcie obiektu, które będzie miało miejsce w czerwcu, zaprosiliśmy jednego z najpopularniejszych youtuberów w Polsce – dodaje inwestor Tkalni.

Influencerzy są często „wizytówką” otwarcia galerii czy innego wydarzenia, przez co przyciągają grono swoich obserwatorów. – Centra handlowe realizują też innego rodzaju kampanie przy współpracy z blogerami modowymi – mówi Katarzyna Gorbaczow. – Z takiej formy promocji korzysta chociażby Plac Unii w Warszawie. Galeria zaprasza influencerów, którzy robią zakupy i ubierają się „od stóp do głów” w sklepach tylko w tym jednym obiekcie, po czym publikują na swoich blogach czy Instagramie zachęcające wpisy – tłumaczy. Influencer przyciąga swoich odbiorców, obserwatorów, którzy – idąc za radą swojego idola – prędzej czy później stają się klientami danej marki.

Kategorie