EN

Data do zapamiętania

Od redakcji
Dni jak ten są zazwyczaj dość zabawne. Bo data 22 02 2022 jest zarówno palindromem, jak i ambigramem, czyli czyta się ją identycznie od przodu i od tyłu, ale co więcej – ciąg cyfr wygląda identycznie po odwróceniu go do góry nogami (jeśli użyć odpowiedniej czcionki).

Takie chwile są dobrą okazją do pokazania dzieciom, że matematyka niekoniecznie jest nudna czy męcząca, nie musi się kojarzyć ze ślęczeniem nad ułamkami dziesiętnymi czy rachunkiem różniczkowym. Matematyka może pozytywnie zaskakiwać. Ba! Można się nawet nią bawić! Ale ta akurat data nie zostanie zapamiętana jako radosna. To dzień, w którym wiele prawd zostało odwróconych do góry nogami, wiele żelaznych reguł po prostu przestało obowiązywać, a najważniejszym działaniem matematycznym stało się liczenie – oddziałów wojskowych, czołgów i samolotów. Bo 22 lutego 2022 roku, po przewrotnym i kłamliwym orędziu Władimira Putina, Rosjanie zajęli Donbas, a Europa znów stanęła na krawędzi wojny. W takich chwilach wszyscy jesteśmy Ukraińcami. Wszyscy, więc tym bardziej my – członkowie redakcji Eurobuildu, którzy na bieżąco śledzą wydarzenia gospodarcze i polityczne w tym kraju, opisują je, kibicują pozytywnym zmianom, a swego czasu nawet organizowali w Kijowie konferencje poświęcone dynamicznie rozwijającemu się rynkowi inwestycyjnemu. Dziś możemy jedynie w napięciu śledzić serwisy informacyjne i mimo wszystko wierzyć w korzystny rozwój sytuacji. Слава Україні!

A marcowe wydanie Eurobuildu, które trzymacie Państwo w rękach, jest międzynarodowe także z innych powodów. Głównie dlatego, że trafi do rąk gości obecnych na tegorocznych targach MIPIM, w których nasza redakcja regularnie (za wyjątkiem mrocznych czasów lockdownu) od lat uczestniczy. Numer otwiera całkiem optymistyczna analiza rynku inwestycyjnego regionu CEE, a zaraz po niej – w charakterze uzupełnienia – prezentujemy realia dynamicznie rozwijającego się rynku rumuńskiego. Ponadto jako jedyna redakcja publikujemy unikalne opracowanie – raport poświęcony odzyskującemu siły polskiemu rynkowi hotelowemu autorstwa Hotel Professionals. Specjalnie dla Was zaglądamy również do tajemniczego świata dark store’ów, które jak grzyby po deszczu wyrastają na naszych osiedlach, choć rzadko rzucają się w oczy. A obok tych grzybków nie da się nie zauważyć tysięcy Żabek, a będzie ich więcej – ambitne plany sieci związane z podbojem innych segmentów rynku zdradza nam w ekskluzywnym wywiadzie sam szef Żabka Property. Z kolei w dziale architektonicznym wyjaśniamy, co to są komfortki i dlaczego jest ich ciągle tak mało. A jeden z kolegów wspiął się nawet na kilka magazynów, by sprawdzić, czy to prawda, że na ich dachach rosną całe zagony paneli fotowoltaicznych. I ochrona mu nie przeszkadzała! Zapraszamy zatem do lektury i do zobaczenia w Cannes!

Kategorie