EN

Świetny początek roku w mieszkaniówce

Zgodnie z wcześniejszymi przewidywaniami, rozwijające się w rekordowym tempie budownictwo mieszkaniowe może realnie pobudzić rynek najmu w Polsce. Potwierdzają to najnowsze dane GUS – w styczniu br. oddano do użytkowania o 8,6 proc. więcej mieszkań niż przed rokiem. Po rekordowym roku 2018 mieszkaniowa hossa wciąż trwa. Według wstępnych analiz GUS w styczniu br. oddano do użytkowania ponad 16 tys. mieszkań, czyli o 8,6 proc. więcej niż przed rokiem. O ponad 20 proc. wzrosła także liczba mieszkań oddanych do użytkowania w budownictwie przeznaczonym na sprzedaż lub wynajem. Wzrost widoczny jest także w budownictwie komunalnym i zakładowym. Według ogólnych szacunków na koniec stycznia br. w budowie pozostawało ponad 793 tys. mieszkań, czyli o 4,7 proc. więcej niż w końcu stycznia 2018 roku. Uwagę zwraca fakt, że zmniejszyła się liczba lokali oddawanych do użytkowania w budownictwie indywidualnym – o 5 proc. Mniej mieszkań powstało również w budownictwie spółdzielczym i społecznym czynszowym.
Warunki lokalowe w Polsce systematycznie się poprawiają. Z roku na rok deweloperzy budują i oddają do użytku coraz więcej mieszkań, co pozytywnie wpływa na zwiększenie ogólnego zasobu. Są to nie tylko lokale przeznaczone na sprzedaż. Widoczny jest wzrost zainteresowania inwestorów całymi pakietami mieszkań przeznaczonymi na coraz popularniejszy wynajem. W połowie styczniu br. Fundusz Mieszkań na Wynajem oddał do użytku kolejną inwestycję w Gdańsku przy ul. Kołodzieja, oferując prawie 80 lokali gotowych do zamieszkania. W tym roku planujemy dalszą rozbudowę naszego portfela o dwie inwestycje na około 200-250 mieszkań. Prawdopodobne lokalizacje to Poznań i Łódź. W krajach Europy Zachodniej, a w szczególności w Niemczech, już blisko co druga osoba nie mieszka w posiadanym na własność lokum, tylko korzysta z wygodnej opcji wynajmu
W Polsce rynek najmu stanowi integralną część całego sektora mieszkaniowego i jest dla młodych ludzi coraz atrakcyjniejszy. Potwierdzają to dane z raportu Stowarzyszenia Mieszkanicznik. W 2017 roku 715 tys. podatników wykazało przychody z najmu mieszkań. To imponujący, bo ponad dwukrotny wzrost w stosunku do roku 2011. Przez ostatnie 5 lat co roku przybywało 7 proc. nowych podatników rozliczających wpływy z najmu. Ponadto najnowsze dane GUS potwierdzają, że w Polsce istnieje duże pole do rozwoju tego sektora mieszkaniowego. Tym samym na popularności coraz bardziej zyskuje najem instytucjonalny, który zapewnia najemcom stabilizację i poczucie bezpieczeństwa na cały okres zawieranej umowy. W dużych aglomeracjach popyt na rynku najmu zwiększają pracownicy zza granicy. Szansą na poprawienie statystyk byłaby także reemigracja.

Kategorie

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła? Resetuj hasło

Twoje zamówienie

Twoje dane
Utwórz hasło dostępu
Hasło pozwoli na dostęp do materiałów z dowolnego urządzenia
Dane fakturowe
Podsumowanie zamówienia
Zamówienie netto
Podatek VAT (%)
Zamówienie brutto
Posiadasz już konto? Zaloguj się
Bezpiecze płatności zapewnia