EN

Proptech awangardą cyfryzacji nieruchomości

Cyfrowa Transformacja na naszych oczach zmienia funkcjonowanie niemal każdej branży. Ciekawie na tym tle wygląda branża nieruchomości, która z jednej strony targana jest czynnikami koniunkturalnymi, z drugiej wychodzi naprzeciw rosnącym oczekiwaniom konsumentów i klientów biznesowych.

Technologie otwierają dziś wiele nieosiągalnych dotąd możliwości w zakresie optymalizacji powierzchni biurowych, sklepowych, zarządzania energią, budynkami, czy miejscami parkingowymi, co przekłada sie na komfort, bezpieczeństwo z punktu widzenia najemcy, oraz efektywność ekonomiczną z punktu widzenia spółki zarządzającej nieruchomością.

Proptech wynosi klasyczne usługi związane z zarządzaniem budynkami na poziom spójnej koncepcji zarządzania nieruchomością, obsługi klientów i najemców biznesowych oraz bezpieczeństwa i komfortu. Dominuje podejście integrujące wiele rodzajów usług dla klientów w jednej aplikacji. Przykładem może być projekt firmy Skanska o nazwie Connected by Skanska, w którym wspólnie z Microsoft zostaną wdrożone najnowocześniejsze rozwiązania cyfrowe, takie jak sztuczna inteligencja, IoT czy rozszerzona rzeczywistość.

Takie platformy mogą integrować i oferować użytkownikom wiele funkcji, które dotychczas, nawet jeśli były dostępne, to nie były zarządzane i oferowane centralnie, nie wykorzystywały mechanizmów uczących się i nie dostosowywały zakresu swoich ofert do określonych preferencji użytkowników. Teraz to możliwe, a proptech wyznacza nowe standardy w budownictwie kubaturowym i obsłudze nieruchomości.

Na polskim rynku to wciąż nowość, ale na szczęście możemy czerpać inspiracje z projektów, jakie są realizowane za granicą. Tam integracja usług dla mieszkańców nieruchomości to w przypadku wielu realizacji codzienność. Mówimy o integracji wielu usług oferowanych przez wielu partnerów biznesowych współpracujących ze spółką zarządcy nieruchomości. Mogą to być sieci sklepów i piekarni, kina, teatry i inne. Dzięki temu proptech może na jednej platformie zaoferować najemcom takie usługi, jak: sprawdzanie dostępności towarów w sklepach i zamówienia lub rezerwy do wypróbowania, dostawy zakupionych produktów do domu i rozliczenia.

To tylko przykłady, ale integracja tego typu usług oraz analiza behawioralna ich odbiorców jest dziś możliwa dzięki technologiom, takimi jak chmura obliczeniowa, mobilność, IoT, sztuczna inteligencja. Tworzy to okazję do wdrażania nowych modeli biznesowych między różnymi branżami: retail – property, czy entertiment – property, w których to spółka zarządzająca nieruchomością staje się operatorem usług, zwiększając istotnie możliwości generowania biznesu na bazie lojalnych klientów.

Z punktu widzenia zarządcy, dodatkowymi wartościami są usługi pozwalające na optymalne wykorzystanie powierzchni i efektywne zarządzanie. Platforma cyfrowa może integrować takie usługi jak zdalne monitorowanie budynków i przestrzeni i wynikajace z tego analizy, np. ruchu w pomieszczeniach.

Do najważniejszych zagadnień technologicznych, po które sięgają spółki budowlane i zarządcy nieruchomości należy internet rzeczy – wykorzystywany do akwizycji informacji dot. zużycia mediów, eksploatacji instalacji i urządzeń budynkowych na niespotykaną dotąd skalę. A także do śledzenia i identyfikacji osób w przestrzeni budynku i parkingu. Z kolei sztuczna Inteligencja pozwala na większą automatyzację procesów monitorowania i utrzymania nieruchomości, niż przy wykorzystaniu standardowych rozwiązań.

Zaawansowana informatyka zdominowała już wiele aspektów naszego życia i otworzyła nowe możliwości optymalizacji i rozwoju w biznesie. Branża nieruchomości nie zadaje więc już pytań, czy skorzystać z tych możliwości, tylko jak.

Kategorie

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła? Resetuj hasło

Twoje zamówienie

Twoje dane
Utwórz hasło dostępu
Hasło pozwoli na dostęp do materiałów z dowolnego urządzenia
Dane fakturowe
Podsumowanie zamówienia
Zamówienie netto
Podatek VAT (%)
Zamówienie brutto
Posiadasz już konto? Zaloguj się
Bezpiecze płatności zapewnia