EN

Budowy w górę, rynek w niepewności

Deweloperzy rozpoczęli w pierwszych siedmiu miesiącach tego roku budowę ponad 92,3 tys. mieszkań, co stanowi przyrost nowych inwestycji o 61,5 proc. względem tego samego okresu w roku poprzedzającym – wynika z dzisiejszych danych Głównego Urzędu Statystycznego. Wzrost liczby rozpoczętych budów jest z jednej strony spowodowany niską zeszłoroczną bazą, z drugiej strony, jest efektem wzmożonych działań budowniczych, którzy zareagowali na impuls popytowy wywołany programem Bezpieczny Kredyt 2 proc., uruchamiając szereg nowych inwestycji.

Procesu budowy nie da się rozpocząć z dnia na dzień, stąd pozytywną reakcję rynku mogliśmy obserwować z kilkumiesięcznym opóźnieniem. Duża liczba startów inwestycji w ostatnich miesiącach pozwoliła na bardzo szybką odbudowę oferty na siedmiu największych rynkach, która po raz pierwszy od lat przekroczyła 50 tys. mieszkań.

Wysokie stopy i niski popyt

Wynik rozpoczętych budów mieszkań w sektorze deweloperskim tylko w lipcu wyniósł ponad 11,7 tys. i odbiega od najlepszych miesięcznych rezultatów notowanych w I półroczu. Podtrzymujemy tezę, że najbliższe miesiące będą przebiegały pod znakiem stabilizacji na niższym poziomie ok. 11 tys. rozpoczynanych miesięcznie lokali, z możliwą tendencją spadkową począwszy od IV kwartału. Prognozujemy bowiem naturalny koniec pozytywnego efektu podażowego jaki dał Bezpieczny Kredyt 2 proc. i rozpoczęcie dostosowywania liczby nowych inwestycji do aktualnych rynkowych realiów, m.in. niskiego popytu, hamowanego przez wysokie stopy procentowe i słabą dostępność kredytów.

Sygnałem do podtrzymania aktualnego tempa budów mogłaby być jasna deklaracja rządzących w sprawie programu Kredyt na Start. Z uwagi bowiem na polityczne tarcia wokół tego pomysłu i brak konsensusu co do jego wprowadzenia, żaden racjonalny przedsiębiorca nie będzie budował strategii inwestycyjnej w oparciu o tak niepewny czynnik. Zarówno więc z perspektywy nabywców mieszkań i przyszłych potencjalnych beneficjentów programu, którzy w tym momencie opóźniają decyzję o nabyciu własnego M, jak i firm budujących mieszkania, konieczna jest jednoznaczna decyzja czy rząd planuje wprowadzenie wsparcia dla kupujących.

Co z pozwoleniami?

W dalszym ciągu utrzymywane jest dobre tempo pozyskiwanych pozwoleń na budowę, które w podsumowaniu od stycznia do lipca pozwoliły deweloperom na budowę ponad 119 tys. nowych lokali. W samym lipcu wydano pozwolenia, które obejmują blisko 18,3 tys. mieszkań.

Dobre wyniki wyraźnie kontrastują z niską liczbą pozwoleń wydanych w ubiegłym roku. Przypomnijmy, że spadek nowych pozwoleń był wówczas wynikiem nastrojów branży, która w 2022 rok przeżyła szok sprzedażowy, co skutkowało brakiem perspektyw na nowe inwestycje i niską motywacją do uzyskiwania nowych pozwoleń. To uległo dziś zmianie, co widać najlepiej w przytoczonych statystykach.

Powoli odbudowuje się również liczba pozwoleń uzyskiwanych przez osoby indywidualne. Jest to wynikiem ogólnej poprawy koniunktury gospodarczej i względnej stabilizacji cen materiałów budowlanych, co daje nadzieję na ukończenie budowy w ramach założonego wcześniej budżetu.

Kategorie

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła? Resetuj hasło

Twoje zamówienie

Twoje dane
Utwórz hasło dostępu
Hasło pozwoli na dostęp do materiałów z dowolnego urządzenia
Dane fakturowe
Podsumowanie zamówienia
Zamówienie netto
Podatek VAT (%)
Zamówienie brutto
Posiadasz już konto? Zaloguj się
Bezpiecze płatności zapewnia