Retail potrzebuje innowacji

Czytasz ten materiał, ponieważ objęty jest darmowym limitem. Kup pełny dostęp!

Rynek nieruchomości handlowych przechodzi obecnie głęboką transformację. Zmieniające się zachowania konsumentów, postęp technologiczny oraz rosnąca świadomość ekologiczna wymuszają na właścicielach i zarządcach obiektów handlowych wdrażanie innowacyjnych rozwiązań.

Efektywność energetyczna jako priorytet

Nowoczesne systemy HVAC (ogrzewanie, wentylacja i klimatyzacja) stały się jednym z najważniejszych obszarów optymalizacji kosztów operacyjnych w obszarze nieruchomości handlowych. Jak przekonuje Marcin Kosieniak, inteligentne rozwiązania, wykorzystujące uczenie maszynowe do zarządzania temperaturą, przepływem powietrza i wilgotnością, pozwalają obniżyć zużycie energii nawet o 25-30 proc. Systemy te dostosowują się do rzeczywistego obłożenia obiektu, redukując moc w godzinach mniejszego ruchu i optymalizując ją w okresach szczytowych.

Zaawansowane systemy HVAC w centrach handlowych to nie tylko kwestia komfortu, ale przede wszystkim ekonomii. Nasze analizy wykazują, że optymalizacja tych systemów przekłada się na redukcję kosztów operacyjnych rzędu 15-20 proc. rocznie. Oszczędności te bezpośrednio wpływają na wysokość opłat eksploatacyjnych ponoszonych przez najemców, co w konsekwencji może prowadzić do obniżenia cen towarów i usług dla klientów końcowych.

Biuro PM Projekt, którym zarządza ekspert, realizuje tego typy projekty zarówno w Polsce, jak i w Niemczech, gdzie niedawno ukończyli prace nad zaprojektowaniem i wdrożeniem rozwiązań w centrum handlowym. Inwestycje w zaawansowane systemy HVAC zwracają się średnio w ciągu trzech-pięciu lat, oferując długoterminowe oszczędności rzędu setek tysięcy złotych rocznie dla średniej wielkości centrum handlowego. Co więcej, obserwujemy dziś, jak zrównoważone rozwiązania HVAC stają się elementem marketingowym, przyciągającym ekologicznie świadomych najemców i klientów.

Omnichannel i przestrzenie hybrydowe

Innym trendem wpływającym na transformację retailu jest zacierająca się granica między handlem stacjonarnym a internetowym. Obiekty handlowe ewoluują w kierunku przestrzeni hybrydowych, łączących funkcje sprzedażowe z doświadczeniem konsumentów. Coraz częściej spotykamy sklepy typu showroom, gdzie klienci mogą obejrzeć produkty, które następnie zamawiają online z dostawą do domu.
Powierzchnie handlowe przekształcają się w centra wielofunkcyjne, gdzie handel stanowi tylko jeden z elementów oferty. Strefy gastronomiczne, rozrywkowe, coworkingowe czy nawet mieszkalne stają się integralną częścią nowoczesnych obiektów retail. Ta dywersyfikacja funkcji pozwala na zachowanie rentowności nawet w okresach słabszej koniunktury w samym handlu.

Technologia zwiększająca efektywność i doświadczenie klienta

Technologia jeszcze nigdy się tak nie liczyła w projektowaniu oraz wdrażaniu inteligentnych i innowacyjnych systemów. Systemy analizy ruchu klientów, beacony, inteligentne oświetlenie LED reagujące na obecność osób – to tylko niektóre z technologii wpływających na efektywność energetyczną i operacyjną obiektów handlowych. Rozwiązania IoT umożliwiają precyzyjne zarządzanie budynkiem, optymalizację zużycia mediów oraz lepsze planowanie prac konserwacyjnych. No i wreszcie systemy HVAC, które dają oszczędności wynikające z racjonalnych obliczeń zapotrzebowania na chłodzenie, ogrzewanie budynków oraz umiejętne wykorzystanie odzysków ciepła, wilgoci i chłodu w zaprojektowanych układach.

Trend ten idzie w parze z personalizacją doświadczeń zakupowych. Aplikacje mobilne centrów handlowych oferują nawigację wewnętrzną, personalizowane promocje i bezgotówkowe płatności, zwiększając komfort zakupów i wydłużając czas spędzany przez klientów w obiekcie.

Zrównoważony rozwój i certyfikacja ekologiczna

Certyfikaty takie jak BREEAM czy LEED stają się standardem w sektorze nieruchomości handlowych. Nowo projektowane obiekty uwzględniają ekologiczne materiały budowlane, systemy odzysku wody deszczowej, zielone dachy i ściany. Natomiast ogromne znacznie zaczynają mieć modernizacje istniejących centrów handlowych, których zadaniem jest spełnić rosnące wymagania środowiskowe, ale presję na obniżenie kosztów wynikających z wydatkowania energii.

W raportach i trendach widać także, że inicjatywy proekologiczne nie tylko redukują ślad węglowy obiektów, ale odpowiadają również na oczekiwania klientów i najemców, dla których zrównoważony rozwój bywa kryterium wyboru.

Elastyczność i adaptowalność przestrzeni

Biorąc pod uwagę trendy na rynku nieruchomości handlowych, nie można nie zauważyć, że krótkoterminowe umowy najmu, powierzchnie pop-up i modułowe przestrzenie handlowe są odpowiedzią na potrzebę elastyczności rynku. Właściciele obiektów dostosowują ofertę do zmieniających się potrzeb najemców, proponując bardziej elastyczne warunki i krótsze okresy zobowiązań. Zdolność do szybkiej rekonfiguracji powierzchni handlowej w odpowiedzi na zmieniające się trendy staje się przewagą konkurencyjną. Nowoczesne obiekty projektowane są z myślą o możliwości łatwej adaptacji do różnych funkcji w przyszłości.

Sukces na tym rynku wymaga dziś holistycznego podejścia, łączącego efektywność operacyjną (w tym optymalizację systemów HVAC), elastyczność, technologię i zrównoważony rozwój. Obiekty handlowe, które potrafią adaptować się do tych trendów, mają szansę nie tylko przetrwać, ale i prosperować w nowej rzeczywistości.

Kategorie

Twoje zamówienie
Twoje dane
Ilość kont dostępowych
Każde konto zapewnia niezależy dostęp na jednym urządzeniu. Dodatkowe konta dostępowe będziesz mógł utworzyć w ustawieniach konta.
Dane fakturowe
Podsumowanie zamówienia
Net price
Kont dostępowych #
Zamówienie netto
Podatek VAT (%)
Zamówienie brutto
Bezpiecze płatności zapewnia

Nie przegap najnowszego wydania