EN

Rozwój z konkurencją w tle

Firma Regus Business Centre, oferująca w pełni wyposażone powierzchnie biurowe, działa w naszym kraju od siedmiu lat. Niebawem otworzy swoje czwarte w Polsce i pierwsze poza Warszawą centrum biznesu. Szefowie Regusa uważają, że to dobry wynik i zaprzeczają pogłoskom o nienajlepszej sytuacji finansowej tutejszego oddziału firmy.

Pierwsze polskie centrum biznesu Regus powstało w Sheraton Plaza w Warszawie. Potem biura otwierano jeszcze w Atrium Plaza, Warsaw Financial Centre i Wiśniowym Business Parku. Latem ubiegłego roku Richard Hazell, szef polskiego oddziału firmy, twierdził, że Regus planuje otwarcie kolejnej placówki poza Warszawą.

Otwieranie nowych biur...
Słowa Richarda Hazella sprawdzą się zapewne dopiero za kilka miesięcy, kiedy najprawdopodobniej zacznie działać centrum biznesu Regusa w krakowskim biurowcu KBP 100. - Bardzo byśmy chcieli otworzyć nasze biuro w tym budynku. Uważamy, że spółka Kraków Business Park to rzetelny partner, a biurowiec jest bardzo dobry - mówi John
J. Fekete, dyrektor Regusa na Centralną i Wschodnią Europę. - Chcielibyśmy wprowadzić się do KBP 100 w przyszłym roku, mamy nadzieję, że jeszcze przed kwietniem. Myślimy o wynajęciu ok. 1200 mkw. powierzchni biurowej.
John J. Fekete twierdzi również, że jego firma przygląda się rynkom biurowym innych polskich miast, ale przyznaje, że to projekt krakowski jest najbardziej zaawansowany.

...zamykanie starych
Jeśli Regus wprowadzi się do KBP 100, będzie to jego czwarte centrum biznesu w Polsce. Kilka tygodni temu firma zamknęła swoje działające od 1999 r. biuro w warszawskim Atrium Plaza. Jakie były przyczyny takiego kroku? Zarówno Regus jak i właściciel biurowca, czyli Skanska Property Poland, nabrali wody
w usta i mówią tylko, że prawnicy rozstrzygną czy najemca miał prawo zerwać obowiązującą umowę najmu. Znawcy rynku twierdzą, że przyczyną zamknięcia biura były stawki czynszu. Podobno Regus od kilkunastu miesięcy daremnie starał się je renegocjować. Klienci Regusa, którzy zajmowali powierzchnię w Atrium Plaza, zostali przeniesieni do innych centrów firmy.

Lubią współpracować
Dwa spośród trzech działających obecnie centrów Regusa mieszczą się w biurowcach zarządzanych przez firmę GE Capital Golub - w Warsaw Financial Centre i Wiśniowym Business Parku. Także petersburska placówka firmy mieści się w obiekcie wybudowanym przez Goluba. Czy może to oznaczać, że Regus planuje otwarcie swojego centrum
w powstającym w Warszawie International Business Centre, realizowanym również przez tego dewelopera? - Nie odpowiedziałbym na to pytanie gdybyśmy negocjowali, ani gdybyśmy nie negocjowali z nimi. - John J. Fekete starannie dobiera słowa. - Golub jest jednym z naszych najlepszych i największych partnerów w regionie. Współpracujemy z nimi nie tylko w Polsce i sądzę, że to bardzo dobra firma. Nie mogę jednak skomentować żadnych plotek na temat negocjacji.
W podobnym duchu odpowiada Michał Melaniuk z GE Capital Golub. - Nie mogę odpowiedzieć na pytanie czy negocjujemy z Regusem wynajem powierzchni w IBC.

Co ma Londyn do Warszawy
Od kilku miesięcy akcje Regusa na londyńskiej giełdzie spadają. Na przełomie minionego i bieżącego roku kosztowały około 60 pensów. W listopadzie wyceniane były na około 10. Czy ten fakt ma jakiekolwiek znaczenie dla działalności firmy w Polsce? - Nie mogę komentować sytuacji na giełdzie, ale nasza firma ma solidne podstawy i naszym celem jest ciągły rozwój - twierdzi John
J. Fekete. - Sytuacja Regusa w Polsce jest dobra, mamy więcej klientów niż kiedykolwiek.
Nigel Wade, dyrektor zarządzający CB Richard Ellis, uważa, że na polskim rynku jest zapotrzebowanie na usługi, jakie świadczy Regus. - Wysoki popyt na powierzchnię biurową w centrach biznesu tworzą głównie firmy, które dopiero pojawiają się na polskim rynku. Szybko rozwijająca się sieć Regusa jest dobrym dowodem, że są najemcy na tego typu powierzchnię. Regus jest dominującym dostarczycielem powierzchni biurowych w centrach biznesu, wiem jednak, że inne firmy świadczące podobne usługi planują wejście na polski rynek.

Konkurencja
Rzeczywiście, Regusowi już przybyła konkurencja. Niemiecka firma Excellent Business Center na początku grudnia otworzyła swoje pierwsze w Polsce centrum biznesu. Na ironię losu zakrawa fakt, że EBC wprowadzi się do Atrium Plaza i zajmie to samo piętro które zajmował Regus.
- Excellent Business Center wynajął 1372 mkw., podczas gdy Regus miał 1285 mkw. Umowę podpisaliśmy na
10 lat. Johen Bieler, szef EBC deklaruje, że postara się ściągnąć do Atrium Plaza wchodzące na polski rynek niemieckie firmy - twierdzi Jarosław Gorzko ze Skanska Property Poland.

Kategorie