To była noc!
Nagrody Eurobuild AwardsCharakter wydarzenia zgoła odmienny, ale emocje nie mniejsze. Tym bardziej, że podczas wieczoru 4 grudnia 2014 roku rynek nieruchomości w Europie Środkowo-Wschodniej docenił najlepsze projekty, firmy i wyróżniające się postaci minionego roku. A był to rok dobry i, jak podkreślają przedstawiciele branży, niosący nadzieję na wzmocnienie sektora nieruchomości nie tylko w Polsce, ale także w krajach regionu: w Rumunii i na Węgrzech. Do rąk zwycięzców trafiły statuetki za najlepsze budynki biurowe, handlowe, logistyczne i hotelowe – oceniane przez niezależne jury oraz najemców tych obiektów. Dla niektórych było to kolejne zwycięstwo z rzędu. Taki wynik osiągnął np. dział inwestycyjny na region Europy Środkowo-Wschodniej agencji doradczej JLL, który zbiera nagrody od czterech lat (w pierwszej edycji nie istniała jeszcze kategoria Najlepszy Dział Inwestycyjny w regionie Europy Środkowo-Wschodniej). Natomiast drugi raz z rzędu najemcy ocenili najwyżej Galerię Echo w Kielcach wśród działających centrów handlowych w Polsce, a jej dyrektor – Grzegorz Czekaj powtórnie został wybrany najlepszym menedżerem obiektu handlowego. Półkę z nagrodami w firmie Panattoni Europe wzbogaciła także nowa, czwarta już, statuetka w kategorii Deweloper Roku w Sektorze Obiektów Magazynowych w Europie Środkowo-Wschodniej. Bezkonkurencyjny wydaje się również bank Pekao, który miano Instytucji Finansowej Roku w Polsce dzierży czwarty rok z rzędu. W pierwszej edycji konkursu palmę pierwszeństwa wywalczył bank Westimmo. Do 2014 roku niekwestionowanym liderem w kategorii Kancelaria Prawna Roku w Polsce była firma Dentons (dawniej Salans), ale tym razem statuetka Eurobuild Awards 2014 trafiła do rąk przedstawicieli kancelarii CMS. Niepokonana jest również firma Skanska Commercial Development Europe jako Deweloper Przyjazny Środowisku Naturalnemu w Europie Środkowo-Wschodniej. Kilkakrotnie na pierwszym stopniu podium stawali także przedstawiciele firmy Spie (dawniej Hochtief Facility Management). – Za nami piąta gala konkursu Eurobuild Awards, podczas której rynek nagrodził wyróżniające się firmy, projekty oraz wskazał najlepszych specjalistów w branży nieruchomości komercyjnych. Dziękujemy za udział w imprezie zarówno wszystkim przybyłym, jak i jury, sponsorom, a zwycięzcom gratulujemy sukcesu. Przyszłoroczną, szóstą już, edycję nagród poddamy liftingowi i zaprezentujemy w nowej odsłonie – zdradza Katarzyna Matejuk, dyrektor Eurobuild Awards.
Ci, którzy doczekali końca imprezy, wychodzili z warszawskiego hotelu Hilton bladym świtem w szampańskich nastrojach. Humor dopisywał wszystkim i było to wynikiem kilku czynników. Przede wszystkim atmosfery, którą stwarza to wydarzenie. Jest bowiem doskonałą okazją do nawiązywania i podtrzymywania znajomości branżowych, jak również prowadzenia nieformalnych rozmów i spotkań z biznesem w tle. Uczestnicy mieli okazję posłuchać dobrej muzyki i wykazać się na parkiecie podczas koncertu Raya Wilsona. Uroczystość uświetnił również występ grupy młodych, pięknych i utalentowanych skrzypaczek, a losy podczas dobroczynnej zbiórki na rzecz chorych dzieci przyleciały na scenę samolotami sterowanymi, co prawda, ale show robił wrażenie. W tym roku goście imprezy również nie żałowali pieniędzy, dzięki czemu życzenia podopiecznych fundacji „Mam marzenie” mają szansę stać się rzeczywistością. Wyrazy uznania dla firmy TriGranit, która za 60 tys. zł wylicytowała dziewięciolitrowe wino podarowane przez firmę Roberta Mielżyńskiego. Na scenie błyszczała Ewa Andrzejewska, redaktor naczelna, która w olśniewającej sukni projektu Joanny Ciepielewskiej, prowadziła galę. Partnerował jej Maciej Orłoś. Tyle od nas, a co o Eurobuild Awards myślą tegoroczni zwycięzcy? Przekonajmy się – właśnie im oddajemy teraz głos. ν
Dział Biurowy Roku w Polsce
CBRE
Łukasz Kałędkiewicz, starszy dyrektor, dział biur, CBRE
Daniel Bienias, starszy dyrektor, szef działu reprezentacji najemców w Polsce, dział biur, CBRE
Jak czują się Panowie jako zdobywcy nagrody Eurobuild Awards i dlaczego Panów zdaniem zespół ją otrzymał?
Czujemy się wspaniale i jesteśmy szczęśliwi, że CBRE w końcu zdobyło uznanie rynku w segmencie biur. Recepta jest prosta – słuchać, co klient chce osiągnąć, pracować ciężko (nikt tego za nas nie zrobi), mieć właściwy zespół, właściwą strategię, wsłuchiwać się w rytm rynku, i oczywiście wykazywać pasję we wszystkim, co robimy.
Czy Panów zdaniem 2015 będzie rokiem dobrym czy złym dla Panów firmy i jej sektora?
Spoglądamy z optymizmem na 2015 rok, który powinien być tak dobry jak 2014, jednak rosnący odsetek powierzchni niewynajętych będzie wyzwaniem nr 1. Choć z drugiej strony, z punktu widzenia najemców, oznacza to możliwości.
Czy sądzą Panowie, że zostaną laureatem nagrody również w 2015 roku?
Wierzymy w to, a nasza konkurencja sprawia, że co roku stajemy się coraz silniejsi…
Dział Magazynowy Roku w Polsce
Colliers International
Tomasz Kasperowicz, partner, dział magazynowo-logistyczny, Colliers International
Jaki będzie 2015 rok dla branży nieruchomości komercyjnych?
Rynek nieruchomości magazynowych ma ogromny potencjał. Tylko w 2014 roku powstały w Polsce nowe magazyny o łącznej powierzchni przekraczającej 700 tys. mkw., z tego w samym trzecim kwartale – 400 tys. mkw. W tym roku spodziewamy się wzrostu liczby umów przedwstępnych – warunkowych. Z kolei udział transakcji spekulacyjnych będzie na umiarkowanym poziomie.
Jak ocenia Pan ostatnią edycję Eurobuild Awards?
Piąta edycja Eurobuild Awards jest dla nas wyjątkowa, gdyż po raz czwarty nasz dział został uhonorowany tytułem Dział Magazynowy Roku w Polsce. Uważam, że jest to istotne wydarzenie dla rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. Przede wszystkim dlatego, że kreuje liderów i wskazuje trendy. To także idealna okazja do networkingu z osobami z naszej branży.
Czy w 2015 roku będą Państwo startować w konkursie?
Nagrody zobowiązują do dalszych działań. Obecnie nasz udział w transakcjach najmu na polskim rynku magazynowym wynosi ponad 50 proc., ale mamy apetyt na więcej. W 2015 roku z pewnością wystartujemy w konkursie.
Nowa Sieć Handlowa Roku w Polsce
CityFit
Nicholas Moses, prezes zarządu firmy, CityFit
Jak Pan sądzi, dlaczego firma CityFit zdobyła nagrodę dla Nowej Sieci Handlowej Roku?
CityFit działa zgodnie z wyznawanymi zasadami i z celami, które postawiliśmy przed sobą, zakładając firmę. Jesteśmy uczciwi, transparentni, zapewniamy odpowiednią wartość, a to przekonuje wszystkich, którzy nawiązują kontakt i robią z nami interesy.
Co przyniesie dla całej branży 2015 rok?
Sądzę, że zmieni się sytuacja na rynku, co będzie korzystne dla chcących ćwiczyć osób w całej Polsce. Od początku 2014 CityFit deklarowało plany zmiany krajobrazu na polskim rynku fitness. Już to zaczęliśmy robić i zamierzamy kontynuować te działania. Dzięki nam inni będą się zmieniać. A to konieczne, jeżeli chcą przetrwać na rynku.
Co Pan sądzi o projekcie Eurobuild Awards?
Jest fantastyczny! To mój pierwszy raz w tym konkursie, muszę tu wrócić!
Dostawca Usług dla Zielonego Budownictwa Roku w Polsce
BuroHappold Engineering
Ian Booth, dyrektor krajowy, partner, dyrektor warszawskiego biura BuroHappold
Katarzyna Chwalbińska-Kusek, menedżer ds. marketingu i rozwoju działalności
Co sądzą Państwo o edycji 2014 konkursu Eurobuild Awards?
Jak zwykle profesjonalna organizacja.
Czy Państwa zdaniem 2015 rok będzie rokiem dobrym czy złym dla Państwa firmy i jej sektora?
Polska jest nadal absolutnie fantastycznym miejscem do prowadzenia biznesu, naprawdę ambitnym. Przez kolejne 5-10 lat będzie oferować lepsze perspektywy niż kraje sąsiadujące. Nie przewiduję problemów na 2015 rok. Wyjątkiem jest sektor biurowy, który jednak poradzi sobie z nimi.
Czy wezmą Państwo udział w konkursie Eurobuild Awards w 2015 roku?
Oczywiście będziemy startować. Jesteśmy bardzo dumni, że wygraliśmy po raz kolejny w tej samej kategorii, i mam nadzieję, że w przyszłym roku rozszerzymy udział i może jeszcze coś wygramy. Jest to dla nas bardzo ważne i bardzo jesteśmy zadowoleni, że byliśmy wyróżnieni i pokonaliśmy konkurencję.
Firma Roku z Sektora Doradztwa Podatkowego i Finansowego w Polsce
EY
Katarzyna Twarowska, dyrektor oraz lider assurance Grupy Nieruchomości EY w Polsce i w regionie CSE
Michał Thedy, lider doradztwa podatkowego nieruchomości EY w regionie CSE
Anna Kicińska, partner oraz lider Grupy Rynku Nieruchomości EY w Polsce i w regionie CSE
Jak Państwo myślą, co przyniesie 2015 rok?
Biorąc pod uwagę liczbę i skalę projektów znajdujących się obecnie w procesie due diligence oraz wzmożone zainteresowanie inwestorów polskim rynkiem nieruchomości, spodziewamy się, że kolejny rok może przynieść jeszcze lepsze wyniki pod względem liczby zawartych transakcji oraz wysokości zainwestowanego kapitału. Pozytywne prognozy dotyczą również innych krajów regionu Europy Centralnej i Południowej (CSE), gdzie obserwujemy systematyczny wzrost zainteresowania inwestycyjnego. Potwierdzeniem dobrej koniunktury rynkowej jest dla nas też dynamiczny rozwój Grupy Rynku Nieruchomości EY, która coraz prężniej rozwija swoją działalność w ramach Polski oraz regionu CSE.
Jak oceniacie Państwo konkurencję w ostatnim konkursie?
To dla nas zaszczyt znaleźć się w gronie nominowanych, a następnie zwyciężyć. Dziękujemy za zaufanie, jakim obdarzyło nas jury. Dziękujemy także konkurencji za wysoko postawioną poprzeczkę, co tym bardziej nas umacnia w przekonaniu, iż warto było wziąć udział w konkursie. Cieszymy się z wygranej, jednak to także zobowiązanie dla nas, aby w kolejnym roku być jeszcze lepszym.
Nowe Centrum Handlowe Roku w Polsce
Galeria Warmińska
Lech Chudy, prezes zarządu, Libra Project
Jaki będzie 2015 rok dla branży nieruchomości komercyjnych?
Dobrze skomercjalizowane i zlokalizowane centra będą prosperować oraz cieszyć się zainteresowaniem zarówno najemców, jak i klientów. Rynek jest już w Polsce dość nasycony, również w mniejszych miastach. Olsztyn był chyba ostatnim miastem w Polsce o liczbie mieszkańców dochodzącej do 200 tys. bez dużej galerii handlowej. Rosnąca konkurencja w ostatnich latach nie będzie już miała tak dużego wpływu na rozwój istniejących obiektów, a dochody Polaków stabilnie wzrastają. Rośnie też zainteresowanie zakupami z wyższej półki i rosną potrzeby, dlatego nadchodzący rok będzie pewnie rokiem stabilizacji, optymalizacji oferty i kosztów.
Jak ocenia Pan tegoroczną edycję Eurobuild Awards?
Gala była niesamowita, przeprowadzona z wielkim rozmachem i na światowym poziomie. Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy. Dobrze, że w Polsce mamy tylu profesjonalistów w naszej branży.
Czy w przyszłym roku będą Państwo startować w konkursie?
Jeżeli pojawi się jakiś pomysł, nie omieszkamy uczestniczyć w tym konkursie.
Nowy Biurowiec Roku w Polsce
Plac Małachowskiego
Piotr M. Krawczyński, dyrektor zarządzający i członek zarządu, KSP
Jak czuje się Pan jako zdobywca nagrody Eurobuild Awards i dlaczego Pana zdaniem firma ją otrzymała?
Cały zespół KSP jest bardzo zadowolony ze zdobycia tak prestiżowej nagrody. To ogromne wyróżnienie dla budynku, lecz – jeżeli mogę wyrazić się tak nieskromnie – obiekt w pełni na nie zasłużył. Jesteśmy dumni, że Plac Małachowskiego został przywrócony do życia. Chcę przy okazji podkreślić, że jest on owocem wizji, starań oraz zaangażowania wielu osób, które pracowały przy tym projekcie.
Czy Pana zdaniem 2015 będzie rokiem dobrym czy złym dla Pana firmy i sektora nieruchomości?
Tempo wzrostu wartości transakcji w poszczególnych sektorach rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce będzie zwiększać się szybciej niż na innych rynkach. W 2015 roku Warszawa umocni się na pozycji lidera całego regionu, ponieważ oferuje bezpieczeństwo inwestycji i płynność rynku. Sytuacja na rynku obiektów biurowych [occupational market] w Warszawie będzie wciąż dużym wyzwaniem, dlatego jesteśmy przekonani, że najwyższej jakości budynki i najlepsze lokalizacje – takie, jakie w swoim portfelu ma KSP – najlepiej wytrzymają konkurencję.
Czy sądzi Pan, że zostaną Państwo laureatem nagrody również w 2015 roku?
Jesteśmy głęboko przekonani, że nasz nowy projekt Ethos, którego realizacja jest na końcowym etapie przygotowań, wniesie do Warszawy nową jakość. Budynek, będący jedynym obiektem biurowo-handlowym tej wielkości przy warszawskim Trakcie Królewskim, przejdzie gruntowną rewitalizację obejmującą szeroko zakrojoną modernizację, rozbudowę i przebudowę. Po otwarciu w 2016 roku zaoferuje najemcom powierzchni biurowych, handlowych oraz odwiedzającym budynek zupełnie nowe doświadczenie związane z pracą i rozrywką w najbardziej prestiżowej części ekskluzywnej warszawskiej ulicy.
Zarządca Nieruchomości Roku w Polsce
Colliers International
Peter Love, partner Real Estate Management Services, Colliers International
Jak rynek nieruchomości będzie wyglądał w 2015?
Nadal będzie można znaleźć duże możliwości, ale i wyzwania. Trzeba ściśle współpracować z klientami, aby zapewnić im jak najlepszą pozycję do sprostania zadaniom i dbać, by nie przeoczyli żadnych możliwości.
Jak odbiera Pan tegoroczną edycję nagród Eurobuild Awards?
Kalendarz pełen jest podobnych imprez, ale to właśnie na gali Eurobuild Awards miałem okazję spotkać się z wieloma klientami i kolegami z branży.
Czy Colliers International planuje wziąć udział w konkursie Eurobuild Awards w 2015 roku?
Prawdopodobnie tak.
Instytucja Finansowa Roku w Polsce
Pekao
Marek Koziarek, dyrektor zarządzający departamentem finansowania nieruchomości komercyjnych, Bank Pekao
Jak czuje się Pan jako zdobywca nagrody Eurobuild Awards i dlaczego Pana zdaniem bank ją otrzymał?
To wspaniałe uczucie. Jestem szczególnie zadowolony, ponieważ już po raz czwarty jury uznało Pekao za Instytucję Finansową Roku. W 2014 konkurencja na rynku była trudniejsza. Mój zespół departamentu finansowania nieruchomości komercyjnych był naprawdę bardzo aktywny, utrzymując kontakt z wieloma klientami i uczestnicząc w pięknych transakcjach. Możemy być szczególnie dumni z wyróżnienia przez jury wkładu Pekao w rozwój tego sektora.
Czy Pana zdaniem 2015 będzie rokiem dobrym czy złym dla banku Pekao i sektora nieruchomości?
Jestem optymistą. Rynek jest w dobrej formie, istnieją pewne znaki zapytania, ale nie jest ich wiele i są zidentyfikowane. Działaliśmy w tym sektorze w ciężkich czasach, powinniśmy też odnosić sukcesy w lepszych warunkach.
Czy sądzi Pan, że zostaną Państwo laureatem nagrody również w 2015 roku?
Czy mogę odpowiedzieć na to pytanie w grudniu 2015?
Najlepsza Firma Deweloperska Notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie
Echo Investment
Waldemar Lesiak, wiceprezes zarządu, Echo Investment
Jak odbiera Pan wygraną w konkursie Eurobuild Awards i co Pana zdaniem pozwoliło firmie wygrać?
Uznanie Echo Investment Najlepszą Firmą Deweloperską Notowaną na GPW to jest oczywiście powód do satysfakcji. Jesteśmy szczególnie dumni, ponieważ wygraliśmy tę kategorię po raz trzeci z rzędu. Takie wyróżnienie stanowi dodatkowy impuls dla całego zespołu Echa, aby stale podnosić skuteczność działania, a w konsekwencji budować wartość dla akcjonariuszy.
Jaki może być rok 2015 dla Pana firmy i sektora, w którym działa?
W 2015 roku będziemy musieli zmierzyć się z mocno konkurencyjnym otoczeniem rynkowym. Nasz program inwestycyjny jest intensywny, ale bardzo starannie zaplanowany. Będziemy realizowali inwestycje komercyjne i mieszkaniowe zarówno w Warszawie, jak i na najsilniejszych rynkach regionalnych. Echo ma bardzo dobry zespół specjalistów, którzy współpracując z partnerami zewnętrznymi, zarządzają całym procesem inwestycyjnym, tak aby finalny produkt był najwyższej jakości. Lubimy wyzwania i dlatego podchodzimy z entuzjazmem do nowych projektów i zadań z nich wynikających.
Czy spodziewa się Pan wygrać konkurs również w 2015 roku?
Konkurencja jest silna, więc będziemy musieli włożyć maksimum wysiłku, by ponownie wygrać, a czy uda nam się po raz czwarty z rzędu, czas pokaże…
Kancelaria Prawna Roku w Polsce
CMS
Wojciech Koczara, partner kierujący departamentem nieruchomości i budownictwa, CMS
Jakie są Pańskie wrażenia z tegorocznej gali Eurobuild Awards i w jaki sposób udało się Państwu zdobyć nagrodę?
Jak co roku gala zgromadziła zacne grono reprezentujące sektor nieruchomości i budownictwa. Takie imprezy – choć są to spotkania ludzi, którzy w większości i tak się znają – stwarzają okazję do mniej formalnych rozmów, trochę do podsumowania roku i podzielenia się planami na przyszłość. To są zawsze wartościowe spotkania.
Jaki to będzie rok dla branży?
2014 rok przyniósł długo oczekiwane wyraźne ożywienie we wszystkich sektorach rynku nieruchomości – mieliśmy dużo pracy przy transakcjach logistycznych, biurowych i przy centrach handlowych, ale też w sektorze mieszkaniowym. Już od jakiegoś czasu rozmawiamy z naszymi klientami o projektach na 2015, przyglądamy się rozważanym inwestycjom. Na kolejny rok patrzę z dużym optymizmem, na pewno wiele będzie się działo. Mamy nadzieję, że uda się sfinalizować kilka naprawdę dużych transakcji w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.
Czy myślą Państwo, że za rok też będą w gronie zwycięzców – dlaczego?
Naszym zdaniem znajdujemy się w zdecydowanej czołówce rynku i jesteśmy najbardziej dynamicznie rozwijającym się zespołem doradztwa prawnego dla sektora nieruchomości w Polsce. Czy za rok także będziemy w gronie zwycięzców? Myślę, że tak!
Firma Roku z Sektora Zarządzania Nieruchomościami w Polsce
Spie Polska
Artur Tomczyk, prezes zarządu, Spie Polska
Jakie są Pana wrażenia z gali Eurobuild Awards i w jaki sposób udało się Państwu zdobyć nagrodę?
To niesamowite przeżycie reprezentować spółkę, która już po raz czwarty zostaje wyróżniona tytułem Firma Roku z Sektora Zarządzania Nieruchomościami. Pragnę podkreślić, że zdobycie tej nagrody jest zasługą całego, ponad 380-osobowego zespołu. To właśnie jemu należą się gratulacje, szczególnie za profesjonalizm, zaangażowanie, nieustanne odpowiadanie na dynamicznie zmieniające się potrzeby rynku. Naszą mocną stroną jest konsekwentne koncentrowanie działań na podstawowej działalności firmy, jaką jest techniczna obsługa obiektów. Towarzyszymy naszym klientom na każdym etapie rozwoju ich nieruchomości, dbając o obsługę instalacji i urządzeń w całym cyklu ich funkcjonowania.
Czy Pana zdaniem 2015 będzie rokiem dobrym czy złym dla Pana firmy i sektora nieruchomości?
Zawsze patrzymy optymistycznie w przyszłość. Jestem przekonany, że zarówno dla sektora, jak i dla naszej firmy 2015 rok będzie dobry, aczkolwiek wymagający elastyczności, mobilności, innowacyjności. Dzięki intensywnemu wzrostowi rynku nieruchomości, co jest także związane z obecną wyjątkowo dobrą sytuacją gospodarczą w Polsce, będzie miejsce dla wielu usługodawców szeroko pojętego FM. Dynamiczny rozwój specjalnych stref ekonomicznych sprzyja wielu nowym inwestycjom na rynkach regionalnych. Będziemy konsekwentnie wzmacniać nasze ośrodki w okolicach Wrocławia, Katowic, Poznania, Trójmiasta oraz Łodzi, aby być bezpośrednio dostępnym dla nowych klientów. Stały wzrost zaawansowania technicznego nowo powstałych nieruchomości to dla nas wyzwanie mobilizujące do wewnętrznej ewolucji. Ufamy, że planowane inwestycje w doskonalenie naszych zasobów zaowocują utrzymaniem pozycji lidera w branży.
Czy myśli Pan, że w 2015 roku też będą Państwo w gronie zwycięzców?
Każdego roku bez wyjątku dokładamy wszelkich starań, by nasza oferta była dedykowana indywidualnym wymaganiom klientów. Ich rosnące oczekiwania, m.in. stałe wykazywanie oszczędności w zakresie utrzymania obiektów oraz znajomość nowych technologii stosowanych w budownictwie, nieustannie inspirują nas do rozwoju. Rozbudowujemy nasze serwisy specjalistyczne oraz kształcimy kadrę, by jak najszerszy zakres usług gwarantować własnymi zasobami. Wierzymy, że kolejny raz nasi klienci docenią Spie Polska jako multitechnicznego dostawcę wysokiej jakości usług technicznych.
Firma Roku z Sektora Doradztwa dla Branży Budowlanej w Polsce
Arcadis
Sławomir Kapusta, dyrektor pionu budownictwa, Arcadis
Jakie są Pańskie wrażenia z gali Eurobuild Awards i w jaki sposób udało się Państwu zdobyć nagrodę?
Jako Arcadis/EC Harris uczestniczyliśmy w Państwa galach w poprzednich latach, i w tym roku, muszę przyznać, frekwencja dopisała wyjątkowo. Wydawało się wręcz, że wybraliście Państwo za małą lokalizację. Firma Arcadis/EC Harris w roku 2014 prowadziła w dziale budynków około 120 projektów dla ponad 50 zadowolonych klientów, i to poza tymi projektami, które prowadzimy w działach Wody, Infrastruktury i Środowiska. Zarządzaliśmy budową i rozbudową trzech galerii handlowych i czterech biurowców, doradzaliśmy w ponad 50 transakcjach sprzedaży portfeli nieruchomości dla największych funduszy inwestycyjnych na świecie, doradzaliśmy przy najważniejszych projektach infrastrukturalnych – jak budowa warszawskiego metra, reprezentowaliśmy najemców zarówno w branży handlowej, jak i korporacyjnych.
Jaki będzie rok 2015 dla branży?
W świetle informacji o bańce na warszawskim rynku będzie to, moim zdaniem, rok spadku dynamiki rozwoju na rynku biurowym. Rynek powierzchni handlowych wciąż potrzebuje ‘shop frontu’ – pomimo ogromnego rozwoju sprzedaży internetowej, i co za tym idzie, dynamiki w segmencie logistycznym, wciąż widać kilka dużych projektów centrów handlowych na horyzoncie. Po dość udanym dla branży roku 2014 – wszyscy zastanawiają się nad prawdopodobieństwem utrzymania trendu na rynku transakcji nieruchomości. Wciąż widać apetyt na inwestowanie na polskim rynku – jednak coraz ciężej o dobry produkt. Inwestorzy muszą być bardziej kreatywni – hasło: ‘repositioning’ w 2015 roku może otworzyć nowy rozdział dla wielu zapomnianych nieruchomości.
Czy myślą Państwo, że za rok też będą w gronie zwycięzców?
Mam nadzieję, że w 2015 roku również będziemy w gronie zwycięzców. Posiadamy obecnie, zdaniem wielu klientów, z którymi mamy przyjemność współpracować, najmocniejszy zespół inżynierów, konsultantów i menedżerów na polskim rynku nieruchomości. Nasz model konsultingu opiera się na współpracy międzybranżowej i połączeniu gruntownej wiedzy technicznej z możliwie najprostszą formą komunikacji popartą świadomością komercyjno-organizacyjną działalności naszych klientów.
Dział Handlowy Roku w Polsce
Cushman & Wakefield
Marek Noetzel, partner, dyrektor działu powierzchni handlowych, Cushman & Wakefield
Jak odbiera Pan wygraną w konkursie Eurobuild Awards i co Pana zdaniem pozwoliło firmie wygrać?
To dla nas duże wyróżnienie i kolejny dowód na to, że klienci doceniają naszą pracę. Realizujemy projekty, których łączna powierzchnia najmu to około 350 tys. mkw. W 2014 roku nasz dział sfinalizował ponad 350 transakcji. Jesteśmy zaangażowani w nowo powstające projekty, w galerie istniejące, pracujemy dla najemców i wykonujemy coraz więcej pracy konsultingowej – myślę, że to zadecydowało o naszym zwycięstwie w 2014 roku.
Jaki może być rok 2015 dla Pana firmy i sektora, w którym działa?
Wszelkie analizy i statystyki przewidują, że rok 2015 będzie dobry dla polskiej gospodarki. Siła branży, którą się zajmujemy jest pochodną tego, co faktycznie dzieje się w gospodarce. Dostrzegam wiele szans dla branży w przyszłym roku. Jednocześnie musimy pamiętać o zagrożeniach – napięciach politycznych w Europie, które przekładają się na rosnącą awersję do ryzyka. W Polsce czekają nas wybory – za rok scena polityczna może wyglądać całkiem inaczej. Jednym słowem: zapowiada się ciekawy rok.
Czy spodziewa się Pan wygrać konkurs również w 2015 roku?
Bardzo liczę na zwycięstwo w 2015 roku. Spodziewamy się, że będzie to rok co najmniej tak aktywny dla nas jak obecny (otwierają się trzy galerie, w które jesteśmy zaangażowani). Nasz dział, jak i cała firma rozwijają się i jestem przekonany, że nie ujdzie to uwadze branży i kolejny raz zostaniemy docenieni.
Najlepsza Firma Budowlana Notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie
Budimex
Krzysztof Kozioł, dyrektor biura komunikacji zewnętrznej, Budimex
Jakie są Pańskie wrażenia z gali Eurobuild Awards i w jaki sposób udało się Państwu zdobyć nagrodę?
Imponujące skalą, miłe spotkanie ludzi z branży – szczególnie dla laureata nagrody. Nagrodę zdobyliśmy dzięki staraniom pracowników Budimeksu i zadowolonym klientom – dziś widać efekty wielu lat pracy.
Jaki będzie rok 2015 dla branży?
W porównaniu z ostatnimi latami to będzie dobry rok dla branży budowlanej, która wychodzi na prostą. Firmy odbudowują swoje pozycje. Na rynku pojawią się kontrakty związane z nową perspektywą unijną z miast, regionów, PKP PLK oraz z pozostałej części projektów GDDKiA. Istotny wzrost cen materiałów czy robocizny nastąpi w latach 2016-17.
Czy myślą Państwo, że za rok też będą w gronie zwycięzców?
Nie stoimy w miejscu i za rok będziemy jeszcze lepsi. Myślimy więc, że ponownie odniesiemy sukces.
Nagroda RICS za Odbudowę Obiektu w Polsce
Nowy Hotel Roku w Europie Środkowo-Wschodniej
Fabryka Wełny
Tomasz Jasiński, prezes zarządu, Fabryka Wełny
Jak oceniacie Państwo tegoroczną konkurencję?
Konkurencja w poszczególnych kategoriach konkursu Eurobuild Awards jest bardzo silna. Prezentowane są największe projekty na rynku, dlatego jestem pod wrażeniem zarówno zaangażowania kandydatów, jak i tego, na co my zwracamy największą uwagę, czyli architektury.
Jakie są Państwa wrażenia po galach Eurobuild Awards, w których Państwo uczestniczyli?
Jest to podsumowanie całego roku, pewne resumé, zebranie najlepszych projektów z całego kraju, które odzwierciedla aktualną sytuację na rynku. W 2014 konkurencja była naprawdę bardzo, bardzo silna, same rewelacyjne projekty, co pokazuje, że kondycja rynku nieruchomościowego w każdym jego segmencie jest naprawdę bardzo dobra.
Co przyniesie dla branży rok 2015?
Myślę, że w segmencie, w którym działamy będą otwierały się kolejne hotele, świetnie zaprojektowane, „uszyte na miarę” i dostosowane do lokalizacji, w której się znajdują. My działamy na rynku pabianickim, natomiast nasz obiekt jest „uszyty” pod wymagania klienta korporacyjnego, czyli próbujemy obsługiwać nie tylko gości indywidualnych, ale także małe, średnie i duże konferencje, więc mam wrażenie, że wśród hoteli, które powstają ostatnio jest bardzo mało przypadkowych projektów.
Czy będziecie zatem Państwo brać udział w następnej edycji konkursu?
Oczywiście, że tak. Przybędziemy też na galę, bo w 2015 roku na pewno nie będziemy już obchodzić 25-lecia.
Magazyn roku w Europie Środkowo-Wschodniej
Goodman Wrocław South Logistics Centre
Błażej Ciesielczak, dyrektor regionalny firmy Goodman na Europę Środkowo-Wschodnią
Jakie są Państwa odczucia związane z wyróżnieniem w konkursie Eurobuild Awards?
Zwycięstwo w kategorii Magazyn Roku w prestiżowym konkursie Eurobuild CEE to ogromne wyróżnienie dla naszej firmy i potwierdzenie jej dokonań na polskim rynku. Goodman od wielu lat współpracuje z firmą Amazon w Europie, realizując dla niej obiekty logistyczne w Niemczech, Francji czy Wielkiej Brytanii. Cieszymy się, że mogliśmy od początku być partnerem Amazona przy budowie pierwszego centrum dystrybucyjnego w Polsce, a teraz w ramach utrzymania długoterminowych relacji, odpowiadamy za zarządzanie tym obiektem.
Jaki będzie 2015 rok dla Państwa branży?
Spodziewamy się, że 2015 może przynieść dalszą umiarkowaną poprawę nastrojów na rynku magazynowym za sprawą utrzymującego się na przyzwoitym poziomie tempa wzrostu gospodarczego Polski. Znakiem zapytania jest jednak sytuacja gospodarcza w Europie, gdzie coraz częściej mówi się o spowolnieniu.
Czy myślą Państwo, że za rok też będą Państwo w gronie zwycięzców – dlaczego?
Dołożymy wszelkich starań, aby Goodman znów znalazł się w gronie zwycięzców konkursu Eurobuild CEE. Mamy doskonały zespół specjalistów, dysponujemy działkami w kluczowych lokalizacjach logistycznych w Polsce i oferujemy międzynarodowy standard obsługi naszych klientów. To wszystko będzie wspierać nasz dalszy rozwój na polskim rynku.
Mathieu Giguere, szef działu nieruchomości w Polsce, Amazon
Jakie są Pana odczucia związane z wyróżnieniem w konkursie Eurobuild Awards?
Było mi nadzwyczaj przyjemnie odebrać nagrodę za najlepszy projekt magazynowy roku. Chciałbym jeszcze raz pogratulować naszemu partnerowi, firmie Goodman, deweloperowi i właścicielowi zwycięskiego projektu we Wrocławiu, a także wszystkim moim kolegom w Amazonie, którzy pracowali niezwykle ciężko, by ukończyć wszystkie trzy nominowane projekty. Gala była dla nas bez wątpienia doskonałą okazją, aby uczcić osiągnięcia ostatnich lat, a także kontynuować kładzenie podwalin pod przyszły rozwój Amazona w regionie.
Deweloper Roku w Sektorze Biur w Europie Środkowo-Wschodniej
HB Reavis
Marcel Sedlak, członek zarządu, HB Reavis Group
Jak będzie wyglądał rynek nieruchomości w 2015?
Patrząc na rynki, na których działamy, można powiedzieć, że będziemy obserwować dodatnią dynamikę w Londynie, Budapeszcie i Bratysławie. W Warszawie i Pradze wysoki poziom podaży zacznie się zmniejszać pod koniec roku. Dobre wyniki krajowych gospodarek – jeżeli nie wystąpią nieprzewidziane zdarzenia zewnętrzne – będą przekładać się na stabilne i dobre wyniki w zakresie wynajmu. Z perspektywy strategicznej naszej grupy obecność na szeregu rynków biurowych, które znajdują się w różnych fazach „zegara rynku nieruchomości” to czynnik stabilizujący. Ogółem oczekujemy roku 2015 z optymizmem.
Co sądzą Państwo o ostatniej edycji konkursu Eurobuild Awards?
Termin gali konkursu Eurobuild Awards stał się wyczekiwanym punktem w rocznym kalendarzu sektora nieruchomości, a tegoroczna edycja tylko to potwierdziła, gromadząc czołowych graczy i specjalistów tej branży. Dla nas był to oczywiście wspaniały wieczór. Zdobycie nagrody Deweloper Roku w Sektorze Biur w Europie Środkowo-Wschodniej to ogromne osiągnięcie oraz oznaka uznania dla naszych ponad 400 specjalistów.
Co sądzą Państwo o ostatniej edycji konkursu Eurobuild Awards?
Termin gali konkursu Eurobuild Awards stał się wyczekiwanym punktem w rocznym kalendarzu sektora nieruchomości, a tegoroczna edycja tylko to potwierdziła, gromadząc czołowych graczy i specjalistów tej branży. Dla nas był to oczywiście wspaniały wieczór. Zdobycie nagrody Deweloper Roku w Sektorze Biur w Europie Środkowo-Wschodniej to ogromne osiągnięcie oraz oznaka uznania dla naszych ponad 400 specjalistów.
Transakcja Inwestycyjna Roku w Europie Środkowo-Wschodniej
Sprzedaż Rondo 1 w Warszawie
Wojciech Smyk, wiceprezes, BlackRock
Jak czuje się Pan jako zdobywca nagrody Eurobuild Awards i dlaczego Pana zdaniem firma ją otrzymała?
To fantastyczne uczucie, a nagrodę zdobyliśmy dzięki pracy zespołów po obu stronach transakcji, dzięki wszystkim doradcom i partnerom biznesowym. Ogromne osiągnięcie wszystkich zaangażowanych osób.
Czy Pana zdaniem 2015 będzie rokiem dobrym czy złym dla Pana firmy i sektora nieruchomości?
Przewiduję, że 2015 rok będzie dobrym rokiem.
Czy sądzi Pan, że zostanie Pana firma laureatem nagrody również w 2015 roku?
Poczekamy, zobaczymy.
Marek Jakubiak, dyrektor na Europę Środkowo-Wschodnią, DeAWM
Jak czuje się Pan jako zdobywca nagrody Eurobuild Awards?
Jesteśmy szczęśliwi z otrzymania najwyższej nagrody w kategorii Transakcja Inwestycyjna Roku w Europie Środkowo-Wschodniej i zaszczyceni wyróżnieniem przyznanym przez specjalistów z branży. Jej uzyskanie wynagradza ogromny wysiłek ze strony zespołu Deutsche AWM i naszych doradców. Naszym zdaniem nagroda odzwierciedla siłę naszego zespołu, który stale wyszukuje wysokiej jakości możliwości dla naszych klientów.
Czy Pana zdaniem 2015 będzie rokiem dobrym czy złym dla Pana firmy?
Region Europy Środkowo-Wschodniej jest stale obiektem zainteresowania inwestorów z całego świata, a Polska jest niekwestionowanym liderem regionu. Sądzimy, że ta tendencja i tempo utrzymają się w kolejnym okresie. Jako firma będziemy nadal szukać najlepszych możliwości inwestycyjnych we wszystkich sektorach rynku nieruchomości.
Czy sądzi Pan, że zostaną Państwo laureatem nagrody również w 2015 roku? Dlaczego?
Ponieważ region Europy Środkowo-Wschodniej pozostaje rynkiem o znaczeniu strategicznym dla naszej globalnej platformy, oczywiście mamy nadzieję na powtórzenie sukcesu w 2015 roku i ponowne zajęcie wysokiego miejsca na podium w czasie kolejnej Gali Eurobuild Awards.
Deweloper roku w Sektorze Obiektów Magazynowych w Europie Środkowo-Wschodniej
Panattoni Europe
Robert Dobrzycki, partner zarządzający, Panattoni Europe
Jak Pan odbiera wygraną w konkursie Eurobuild Awards i co Pana zdaniem pozwoliło firmie wygrać?
Muszę przede wszystkim powiedzieć, że rok 2014 był dla nas łaskawy nie tylko pod względem ilości prowadzonych inwestycji, ale również pod względem otrzymanych nagród – łącznie otrzymaliśmy ich aż dziewięć, a trzykrotnie odebraliśmy tytuł Dewelopera Roku 2014. Aż dwa wyróżnienia otrzymaliśmy w Eurobuild Awards – te cenimy sobie szczególnie. Myślę, a właściwie mam nadzieję, że ocena niezależnego jury dotyczyła m.in. obecności firmy na rynku, zasięgu działalności i reputacji Panattoni Europe. Z pewnością wzięte pod uwagę były dane dotyczące wynajmu oraz liczba, wielkość, różnorodność i znaczenie realizowanych projektów. W 2013 roku podpisaliśmy umowy najmu na 646 tys. mkw., w tym przeprowadziliśmy rekordową transakcję w Europie Środkowo-Wschodniej z firmą Amazon, i tym samym uzyskaliśmy 34-procentowy udział w rynku. Natomiast w realizacji mieliśmy 317 tys. mkw. i wreszcie 108 tys. mkw. ukończonej powierzchni w pierwszym półroczu 2014 roku.
Jaki może być rok 2015 dla Pana firmy i sektora, w którym działa?
Jestem dobrej myśli i uważam, że popyt na powierzchnie magazynowe i przemysłowe utrzyma się na wysokim poziomie. Oczywiście trudno będzie powtórzyć wyniki z 2014 roku, niemniej jednak Polska stanowi przedmiot dużego zainteresowania biznesu z Zachodu. Jako kraj jesteśmy ekonomicznie konkurencyjni i jednocześnie bezpieczni, a przenoszenie z Zachodu zakładów produkcyjnych czy operacji wymagających dużej ilości pracowników pomaga polskiemu rynkowi. W ostatnich miesiącach obserwujemy również ewolucję rynku magazynowego w Polsce w stronę e-commerce. Branża ta zyskuje coraz większą popularność, co pokazał Amazon. Układ sił ekonomicznych w Europie powoduje, że Polska jest zapleczem magazynowo-produkcyjnym dla eksportowej gospodarki niemieckiej.
Czy spodziewa się Pan wygrać konkurs również w 2015 roku?
Gdybym już dzisiaj spodziewał się wygranej, mógłbym być posądzony o przekupstwo, a tymczasem to będzie zależeć od wyników Panattoni. Oczywiście, tak jak zapewne każdy deweloper, również i ja mam nadzieję na zwycięstwo firmy w 2015 roku i tylko mogę sobie obiecać ciężką pracę, aby ten sukces powtórzyć.
Deweloper Obiektów Handlowych Roku w Europie Środkowo-Wschodniej
Atrium Poland Real Estate
Scott Dwyer dyrektor generalny, Atrium Poland Real Estate Management
Jak rynek nieruchomości będzie wyglądał w 2015?
Rynek w 2015 roku – wpływ poluzowania polityki monetarnej oraz efektywne ujemne stopy procentowe wraz z górą świeżo pozyskanego kapitału spowodują dobry poziom płynności na rynku oraz dobry poziom cen.
Co Pan sądzi o ostatniej edycji konkursu Eurobuild Awards?
Gala wręczenia nagród Eurobuild naprawdę stała się jednym z najważniejszych wydarzeń roku dla branży nieruchomości.
Czy AERE zamierza wziąć udział w konkursie Eurobuild Awards w 2015 roku?
Tak, znów nas tu Państwo znajdą.
Dział Inwestycyjny Roku w Europie Środkowo-Wschodniej
JLL
Agata Sekuła, dyrektor działu rynków kapitałowych nieruchomości handlowych w Europie Środkowo-Wschodniej, JLL
Jak Pani odbiera wygraną w konkursie Eurobuild Awards i co Pani zdaniem pozwoliło firmie wygrać?
Przede wszystkim bardzo dziękuję naszym klientom za zaufanie i owocną, długofalową współpracę, jak też jury za to, że docenia nasze działania – i to zarówno efekty wyrażone w transakcjach, jak i styl, w jakim realizujemy projekty. Warto zauważyć, że JLL wygrał nagrodę dla najlepszego doradcy inwestycyjnego w segmencie nieruchomości komercyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej po raz czwarty z rzędu, a zarazem we wszystkich edycjach konkursu Eurobuild Awards od momentu powstania tej kategorii. A to oznacza, że z roku na rok utrzymujemy najwyższy poziom i standard naszych usług. Myślę, że klienci cenią tę dobrze pojętą przewidywalność i stabilność – konsekwentnie budowany zespół, który pracuje dla nich od lat, poziom obsługi, profesjonalizm, jak również bardzo duże zaangażowanie w realizowane projekty inwestycyjne i po prostu bardzo ciężką codzienną pracę, na każdym etapie procesu transakcji, nie tylko w momencie finalizacji.
Jaki może być 2015 dla Pani firmy i sektora, w którym działa?
Jesteśmy zdania, że rok 2015 będzie bardzo dobry dla całego rynku nieruchomości komercyjnych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Obserwujemy szybko rosnące zainteresowanie inwestorów zakupami nieruchomości komercyjnych we wszystkich sektorach i różnych lokalizacjach.
Czy spodziewa się Pani wygrać konkurs również w 2015 roku?
W 2015 roku spodziewamy się dużej aktywności inwestycyjnej zarówno po stronie sprzedażowej, jak i zakupowej. Dołożymy wszelkich starań, żeby w dalszym ciągu świadczyć najwyższej jakości usługi dla naszych klientów. Mamy nadzieję, że rok 2015 będzie owocny przede wszystkim dla naszych klientów, a co za tym idzie – również dla nas.
Deweloper Przyjazny Środowisku Naturalnemu w Europie Środkowo-Wschodniej
Skanska Commercial Development Europe
Piotr Srokosz, starszy property manager, Skanska Property Poland
Jakie są Pańskie wrażenia z gali Eurobuild Awards?
Jestem pozytywnie zaskoczony zainteresowaniem i taką dużą ilością gości w stosunku do poprzednich lat. Aczkolwiek stanowi to duże wyzwanie dla Eurobuildu.
Jaki może być 2015 dla Pana firmy i sektora, w którym działa?
2015 będzie pełen wyzwań, zwłaszcza dla rynku warszawskiego. Obserwujemy dużą aktywność, w szczególności w ramach budownictwa biurowego, z którego się wywodzę, i... czekam na zadania, jakie przyniesie rok 2015.
Czy spodziewa się Pan wygrać konkurs również w 2015 roku?
Oczywiście, że będziemy startować w 2015 roku. Co roku startujemy i co roku wygrywamy nagrody.
W 2015 roku oczywiście też wygramy. Jestem o tym przekonany.