EN

Przede wszystkim inwestycje

Trends
Hines działa w Polsce od ponad 20 lat. Firma dotychczas znana była przede wszystkim z działalności na rynku biurowym. W ostatnich komunikatach zapowiadała intensyfikację działań w Polsce. Na czym ma ona polegać? Nowe projekty, a może nowe sektory?

Wojciech Rumian, wiceprezes Hines Polska: Istotna zmiana polega na tym, że działalność Hinesa w Polsce jest coraz bardziej widoczna w obszarze inwestycyjnym. W 2019 roku zamknęliśmy kilka naprawdę dużych transakcji nabycia aktywów. Był to zarówno sektor logistyczny, jak i biurowy. W kolejnych latach ten trend się utrzyma. Dla przykładu, Hines European Core Fund, który zarządzany jest przez biuro Hinesa w Londynie, potwierdził, że otwiera się na inwestowanie w projekty mieszkaniowe – w tak zwany PRS, czyli mieszkania na wynajem i domy studenckie. W innych segmentach mamy także kapitał zainteresowany powierzchniami handlowymi w ramach high street retail, natomiast ten sektor jest wyjątkowo skromny i bardzo rozdrobniony. Nie możemy też przejść obojętnie obok coraz silniejszego sektora e-commerce, dlatego naszym zainteresowaniem cieszyć się będą również powierzchnie logistyczne wchodzące w skład tkanki miejskiej, tak zwane city logistics oraz last mile delivery. Właśnie takich inwestycji będziemy poszukiwali w nowym roku, skupiając się przede wszystkim na rynku warszawskim.

Prowadzone są już jakieś rozmowy na ten temat?

Ustalenia z funduszem miały miejsce kilka tygodni temu. Jednak ze względu na inne toczące się w grudniu transakcje, nie było jeszcze czasu, żeby konkretniej zająć się nowymi projektami. Na rozmowy z deweloperami i brokerami zamierzamy wyruszyć niebawem.

Na rynek centrów czy parków handlowych Hines się więc póki co nie wybiera?

Nie. Widzimy globalne trendy. Wszystkie dane analityków pokazują osłabienie sektora handlowego w krajach rozwiniętych, z wyjątkiem kilku krajów w Europie Środkowej, w tym Polski. Niemniej jestem przekonany, że trendy te nie ominą i naszego kraju. Są tylko odroczone w czasie.

Hines często zaznacza, jak ważny jest dla firmy zrównoważony rozwój.

Zrównoważony rozwój to dla nas dziedzina nierozerwalnie związana z działalnością deweloperską i inwestycyjną. Realizujemy tę ideę od wielu lat. Hines ma w Stanach Zjednoczonych odrębny zespół inżynierów – Conceptual Construction. Dział ten korzysta nie tylko z najbardziej nowoczesnych rozwiązań, ale także prowadzi dialog z ich dostawcami, usprawnia je i wdraża w naszych obiektach. Na innych rynkach prowadzimy na przykład program deweloperski dla obiektów komercyjnych wykonanych w głównej mierze z drewna.

Jak Hines odnosi się do coraz popularniejszego, również na rynku nieruchomości, nurtu work life balance?

To nie jest kwestia rozwoju w tym obszarze, a wsłuchiwania się w oczekiwania klienta. Dotyczy to każdej branży. Zmiany, które można zaobserwować, związane są przede wszystkim z wchodzeniem na rynek pracy kolejnych pokoleń, które zupełnie inaczej postrzegają środowisko pracy, interakcje z zespołem, kanały komunikacji, mobilność czy też tak prozaiczne kwestie, jak dress code i hierarchia służbowa. Większą szansę na sukces mają firmy, które realizują oczekiwania nowej generacji użytkowników biur. Co jako Hines planujemy z tym zrobić? Dla przykładu, nasz zespół, we współpracy z Hines Squared, pracuje obecnie nad specjalnym programem dla budynku biurowego w Warszawie. Występują tu co prawda pewne ograniczenia, bo chodzi o budynek istniejący, ale jestem przekonany, że efekt spotka się z pozytywnym odbiorem obecnych i przyszłych najemców. Mam tu na myśli głównie części wspólne, które wcześniej traktowane były jako powierzchnie przede wszystkim reprezentacyjne. My chcielibyśmy zagospodarować je w możliwie najbardziej użyteczny sposób. Planujemy zwiększenie ogólnodostępnej części coworkingowej, aby najemcy mieli możliwość pracy w innym miejscu niż własne biurko – przy dobrej kawie, na wygodnej kanapie.

Mówił Pan o dopinaniu w grudniu trzech transakcji.

Mamy przedwstępną umowę sprzedaży portfela obiektów logistycznych z funduszu Hines Poland Sustainable Income Fund. Sfinalizowaliśmy także transakcję z Catellą w Krakowie – sprzedaliśmy dwa budynki mieszkaniowe na wynajem oraz jeden akademik, który realizowaliśmy dla tej firmy przez ostatnie dwa lata. Dodam, że w momencie podpisania umowy przedwstępnej była to druga instytucjonalna transakcja w Polsce. Przed świętami udało nam się dopiąć szczegóły nabycia budynku biurowego w Warszawie, jednak sama transakcja zostanie sfinalizowana w styczniu.

O którą nieruchomość chodzi?

Od firmy Develia kupujemy budynek Wola Center, zlokalizowany przy ul. Przyokopowej. Po sąsiedzku mieści się nasza inwestycja Proximo. To właśnie w Woli Center będziemy realizowali projekt przestrzeni coworkingowej w wewnętrznym dziedzińcu. Zamierzamy też wejść z nowymi funkcjami do powierzchni handlowo-usługowych, znajdujących się na parterze, które będą niebawem zwalniane przez najemców z grupy Getin Bank. Chcemy wprowadzić do tych lokali coś nieco bardziej lifestylowego.

Kategorie