EN

Ciepło i ze smakiem

Temat Świąteczny
Spotkaliśmy się w klimatycznej restauracji prowadzonej przez uchodźców z Ukrainy na warszawskiej Pradze Północ, aby w świątecznej, nieformalnej atmosferze ulepić i ugotować pierogi, a także poznać nowe osoby z branży (i spoza niej), podtrzymać świąteczną tradycję, a także przekąsić co nieco. No i zebrać środki na pomoc Ukrainie!

Akcja pod hasłem: „Ulep pierogi dla Ukrainy, a Putin niech się udławi!” odbyła się w zimny, poniedziałkowy poranek. Kilkunastu pomocników Świętego Mikołaja zasiadło w praskiej knajpce, by ulepić górę pierogów i zasilić jeden z dwóch celów charytatywnych. Pierwszym była zbiórka prowadzona przez Katedrę Studiów Interkulturowych Europy Środkowo-Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego na ciepłą odzież dla ukraińskiej armii i obrony terytorialnej, a także dla przesiedleńców wewnętrznych. – Kupujemy głównie polary i ciepłą bieliznę, ale także leki, materiały medyczne, generatory prądu czy powerbanki – wszystko, co pomoże przetrwać zimę, która na Ukrainie już się rozpoczęła i daje się mocno we znaki. Dary trafiają bezpośrednio do oddziałów, które zgłosiły konkretne zapotrzebowania naszym przyjaciołom – pracownikom uczelni we Lwowie, Żytomierzu i Charkowie. Zorganizowaliśmy już ponad 20 transportów – informuje prof. Joanna Getka. Drugim celem zbiórki była Fundacja Folkowisko. – Obecnie szykujemy się do wsparcia zapowiadanej zimowej fali uchodźców z Ukrainy – wzmacniamy naszą obecność na przejściach oraz w regionach przygranicznych (po stronie ukraińskiej), gdzie znajdują się tysiące wewnętrznych uchodźców wymagających wsparcia materialnego – uważa Marcin Piotrowski, prezes Fundacji Folkowisko.

Dzięki hojności Pomocników Świętego Mikołaja w efekcie akcji udało nam się zebrać kwotę 21 150 zł, która w całości zostanie przekazana na dwa powyższe cele. Serdecznie dziękujemy wszystkim za udział w akcji! Swoje serca i portfele otworzyli: Jun Karasawa i Sandra Wróblewska (Kajima Poland), Katarzyna Steiner (Segro), Hadley Dean i Paula Piątkowska (MDC2), Magdalena Bugajło i Malwina Pawłowska (Panattoni), Daniel Puchalski (Immo Lab), Wioletta Wojtczak (Savills), Adrianna Kończak (Dentons), Elwira Soćko i Tomasz Cudowski (Eurobuild). Nieocenionym wsparciem były dla nas dwie pierogowe ekspertki z tytułami profesorskimi: Jolanta Darczewska (Centrum Studiów Wschodnich) oraz Joanna Getka (Uniwersytet Warszawski).

Wszystkim osobom i firmom zaangażowanym we wszelkie akcje pomocy Ukrainie życzymy dużo ciepła i spokoju na nadchodzące Święta!

Kategorie