EN

Everybody needs somebody to love

Od redakcji
Macie swój ulubiony film na Nowy Rok? Bo ja mam. Ale nie jest to historia Kevina walczącego z głupkowatymi włamywaczami, heroiczne zmagania Clarka Griswolda z monstrualną choinką, ani nawet saga rodziny Karguli i Pawlaków

Otóż prawie każdego 1 stycznia oglądam „Blues Brothers”. A jeśli nie ma w planie gości, a kondycja pozwala, zazwyczaj udaje mi się również włączyć i dotrwać do końca sequela tej historii, czyli „Blues Brothers 2000”. Z niezrozumiałego dla mnie powodu od tego zwyczaju uzależniły się też moje dzieci, które dopiero z filmu sprzed ponad 40 lat dowiedziały się o istnieniu Raya Charlesa, Jamesa Browna czy Arethy Franklin. A właściwie nie tyle dowiedziały się, co odkryły, że te rhytm and bluesowe dźwięki, które często rozbrzmiewają z domowego sprzętu grającego, mają swoje twarze i nazwiska. Historia Jake’a i Elwooda znakomicie pasuje do noworocznego nastroju, bo w niepowtarzalny sposób uzmysławia upływ czasu. Większość genialnych muzyków występujących w filmie Johna Landisa (niekiedy w mikroskopijnych epizodach) gra już w największej orkiestrze świata, jednak – za sprawą komediowej akcji i doskonałej muzyki – ów mijający kolejny rok nie wydaje się aż tak straszny. Ta rekomendacja powinna się być może pojawić w następnym, styczniowo-lutowym wydaniu „Eurobuildu”, ale przecież ukaże się on grubo po Nowym Roku, więc musielibyście czekać 12 miesięcy, a teraz przynajmniej zdążę zachęcić – spróbujcie tej terapii i Wy.

A w świątecznym numerze „Eurobuildu” mamy dla Was sporą dawkę świątecznego nastroju. Na początek relacja z fantastycznej akcji lepienia pierogów na pohybel Putinowi. Kilkunastu pomocników Świętego Mikołaja zebrało się w pewien zimowy poranek w ukraińskiej restauracji na warszawskiej Pradze Północ, aby wspólnie przygotować górę pierogów i zebrać górę pieniędzy na potrzeby ukraińskich przyjaciół. Jak się nam to udało, kto był beneficjentem akcji, a kto okazał się pierogowym mistrzem – czytajcie w polskiej części miesięcznika. Mamy też podsumowanie sytuacji na rynku biurowych fleksów, dokonane przez jednego z najważniejszych (a na pewno najbardziej szczerych) twórców tego sektora w Polsce i regionie CEE – przeczytajcie wywiad z Hubertem Abtem. Zaglądamy na place budów, które od pewnego czasu wydają się uodpornione na zimę – niskie temperatury i opady śniegu nie komplikują życia budowniczym i ich dziełom. Co innego recesja albo wojna… Sprawdzamy ponadto, co jest grane w multipleksach – czy kina odzyskały widzów po pandemii i jakie szanse mają w morderczym starciu z platformami streamingowymi. Zanurzamy się też w zieloność osiedli mieszkaniowych – szczególnie tych, których deweloperzy wspięli się na najwyższy poziom (najwyższą gałąź?) ekologicznego mistrzostwa. Wspominamy również niedawną konferencję „Łódź Rediscover”, która po kilkuletniej przerwie z przytupem powróciła do kalendarza najważniejszych eventów rynku nieruchomościowego w tym mieście. Zapraszamy na podsumowanie konferencji, którą zwieńczyła wycieczka po egzotycznym Orientarium.

Życzenia spokoju i radości na nadchodzące Święta nie brzmią specjalnie oryginalnie, ale wydaje się, że ten spokój i radość są podczas tegorocznego Bożego Narodzenia oraz nadchodzących miesięcy szczególnie ważne i pożądane. Także dodatkowe nakrycie dla niespodziewanego gościa przy wigilijnym stole będzie miało w tym roku wyjątkowe znaczenie, warto zatem, by stało się czymś więcej niż tylko rytuałem.

Życzymy Wam zatem spokojnych Świąt, wiele radości z pomocy bliźniemu i samych dobrych wiadomości w Nowym Roku!

Kategorie