EN

Dzisiaj w forcie, jutro w porcie

Small talk
Maciej Krenek z Atenora opowiada o najnowszym projekcie firmy na warszawskim Okęciu, o konieczności redefinicji przestrzeni biurowej oraz o satysfakcji z żeglowania po grenlandzkich wodach

Nathan North, "Eurobuild CEE": Atenor otrzymał niedawno pozwolenie na budowę I etapu inwestycji Fort 7, w pobliżu warszawskiego Lotniska Chopina. Co dokładnie wejdzie w skład tej oraz kolejnych faz projektu?

Maciej Krenek, Poland country director, Atenor: Fort 7 będzie projektem typu mixed-use położonym na 14-hektarowym terenie. Pierwszy etap to budowa biurowca o powierzchni 15 tys. mkw., łącznie zaś trzy obiekty biurowe zajmą 42 tys. mkw. W kolejnych fazach powstanie przestrzeń mieszkalna, handlowa, hotelowa i edukacyjna. Cały projekt obejmie przeszło 180 tys. mkw. powierzchni integrującej zrównoważone rozwiązania i tereny zielone, tworząc nowoczesne środowisko miejskie.

Fort 7 znajduje się w sąsiedztwie XIX-wiecznego Fortu Zbarż. W jaki sposób aspekt historyczny będzie włączony w to przedsięwzięcie? Z jakimi architektonicznymi wyzwaniami się to wiąże?

Włączenie Fortu Zbarż do nowej inwestycji jest złożonym zadaniem, na które składa się zarówno renowacja, jak i innowacja. Plan zakłada odrestaurowanie dawnego fortu i zintegrowanie go z nowymi obiektami, które będą mieściły biura, mieszkania, kawiarnie, restauracje, sklepy, hotel i szkołę, a wszystko to w otoczeniu terenów zielonych. Wyzwania architektoniczne obejmują stworzenie nowej konstrukcji wokół historycznego rdzenia fortu. Musimy też podołać wszelkim kwestiom strukturalnym starych budynków, a także przestrzegać współczesnych przepisów budowlanych i standardów zrównoważonego rozwoju, które są wpisane w DNA firmy Atenor. Projekt musi znaleźć równowagę między starym a nowym, co będzie wymagać innowacyjnych rozwiązań, pozwalających na zachowanie integralności historycznej struktury, jednocześnie czyniąc ją funkcjonalną i zdatną do współczesnego użytku. Osiągnięcie tego balansu może wymagać szczegółowej analizy oryginalnych technik budowlanych, materiałów i estetyki. Chcemy stworzyć płynne przejście między przeszłością a teraźniejszością.

Oprócz ukończenia w tym roku warszawskiego projektu biurowego Lakeside i rychłego startu budowy Fortu 7, czy Atenor ma w bliskich planach jeszcze jakieś duże inwestycje?

Lakeside jest nowoczesnym i zrównoważonym obiektem wysokiej klasy, który dysponuje ponad 23,8 tys. mkw. GLA. Posiada certyfikaty BREEAM na poziomie Outstanding i WELL na poziomie Gold, jest też zgodny z taksonomią. Drzwi dla najemców otworzono w IV kwartale 2023. Czeka nas ponadto gruntowna renowacja University Business Center II – istniejący budynek zostanie zrewitalizowany i przeobrażony w nowoczesne centrum biurowe o powierzchni najmu brutto 19 tys. mkw. Na terenie inwestycji znajduje się jezioro, a na dachu powstanie zielony taras.

Dlaczego uważacie, że rynek jest gotowy na kolejną dużą inwestycję biurową właśnie teraz, biorąc pod uwagę powszechność home office i spadek popytu na powierzchnię biurową?

Rynek nieruchomości biurowych przeżywa dynamiczną transformację dostosowując się do zmieniających się potrzeb pracowników. Pomimo wzrostu popularności pracy z domu, rośnie tendencja do tworzenia przestrzeni sprzyjających współpracy, innowacjom i interakcjom społecznym, których praca zdalna nie jest w stanie w pełni odtworzyć. Zapotrzebowanie na elastyczne i zrównoważone środowiska biurowe wysokiej jakości rośnie, ponieważ firmy starają się przyciągnąć największe talenty oferując przestrzeń, która poprawia samopoczucie i produktywność. Co więcej, przejście na hybrydowy model pracy spowodowało redefinicję przestrzeni biurowej, uwzględniającą integrację zaawansowanych technologii i elementów projektowych, które są zgodne z przyszłością sektora. Nie chodzi tu tylko o wznoszenie budynków, a o tworzenie społeczności i doświadczeń, które rezonują z następnym pokoleniem pracowników. Doświadczeni deweloperzy i inwestorzy twierdzą, że to odpowiedni moment na wprowadzanie innowacji i inwestowanie w przestrzeń biurową, która jest elastyczna, odporna i zgodna z nową kulturą pracy.

Czy wielofunkcyjny charakter tego projektu uwzględnia współczesne trendy, takie jak 15-minutowe miasto?

Inwestycje w rodzaju Fortu 7 zdecydowanie są zgodne z ideą 15-minutowego miasta. Ten koncept kładzie nacisk na tworzenie przestrzeni, w której kluczowe usługi i udogodnienia znajdują się nieopodal domu, w odległości kwadransa spaceru lub rowerowej przejażdżki. Celem jest podwyższenie jakości życia poprzez ograniczenie zależności od samochodu, promowanie zrównoważonego rozwoju i dbałość o zaangażowanie mieszkańców. Realizacja takich projektów nie polega jedynie na stawianiu budynków, ale także na kreowaniu pełnych życia i zintegrowanych społeczności.

A czy w ciągu tego intensywnego okresu, pełnego spektakularnych przedsięwzięć, będziesz miał czas na letni urlop?

Dzięki ogromnemu wsparciu, które dostaję od mojego zespołu w polskim Atenorze, a także pomocy oddziału w Brukseli, udaje mi się zrównoważyć pracę z pasją, którą realizuję na morskich falach. Żeglowanie po lodowatych wodach Grenlandii, Islandii, Antarktydy i Spitzbergenu to przygody, o których niewielu może marzyć, dla mnie stały się jednak wspaniałą rzeczywistością. Moja żeglarska pasja w połączeniu z zaangażowaniem w tworzenie budynków, które przetrwają próbę czasu, jest odzwierciedleniem ludzkiego pragnienia, aby odkrywać i tworzyć. Liczę na to, że moje żagle zawsze będą pełne pomyślnych wiatrów, a nasze budynki będą niezmiennie służyć swoim użytkownikom i wzbudzać podziw kolejnych pokoleń. Mam nadzieję, że w tym roku uda mi się spełnić nie tylko ambicje zawodowe, ale także osobiste.

Kategorie