Infrastruktura
Port Lotniczy Wrocław rozpoczyna budowę terminalu wspomagającego przeznaczonego do obsługi pasażerów podróżujących poza strefę Schengen. Inwestycja o wartości 15,4 mln zł netto zwiększy przepustowość lotniska, usprawni organizację ruchu pasażerskiego i pozwoli utrzymać wysoki komfort obsługi do czasu zakończenia rozbudowy głównego terminalu. Wykonawcą inwestycji została firma Strabag, która zgodnie z umową zakończy prace do 30 kwietnia 2027 roku.
Powierzchnie magazynowe i produkcyjne
Firma UDH, jeden z największych w Polsce dystrybutorów importowanych piw jakości premium, zdecydowała się na zajęcie ok. 1400 mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej i biurowej w centrum dystrybucyjnym Park Rysy Kraków. Najemcę, który zdecydował się rozszerzyć działalność operacyjną w Polsce południowej, po raz kolejny reprezentowała firma doradcza Axi Immo.
Biura i projekty wielofunkcyjne
CA Immo podpisało długoterminową umowę najmu na ok. 1,5 tys. mkw. powierzchni biurowej w budynku Cielo przy Kasernenstrasse 67 w Düsseldorfie. Nowym najemcą została firma Curacon.
Biura i projekty wielofunkcyjne
Polska Izba Nieruchomości Komercyjnych (PINK) opublikowała zagregowane dane dotyczące warszawskiego rynku najmu powierzchni biurowych w II kwartale 2026 roku. Źródłem danych są firmy doradcze działające na rynku nieruchomości komercyjnych (Avison Young, Axi Immo, BNP Paribas Real Estate Poland, CBRE, Colliers, Cushman & Wakefield, JLL, Knight Frank, Newmark Polska, Savills), a informacje dotyczą zasobów nowoczesnej powierzchni biurowej, nowych projektów oddanych do użytku, wielkości transakcji wynajmu oraz ilości powierzchni niewynajętej.
Rynek inwestycyjny i finansowy
Inwestycja obejmuje zakup i planowaną rozbudowę nieruchomości w Berlinie w ramach projektu 7R City Park Berlin East o łącznej wartości ok. 70 mln euro.
Tylko u nas
Eastnine po spektakularnym przejęciu biurowca Warsaw Unit za 280 mln euro pod koniec 2024 roku właśnie ogłosiło kolejną równie imponującą transakcję – zakup kompleksu The Bridge za 300 mln euro. Dlaczego szwedzka firma, dotychczas koncentrująca się głównie na krajach bałtyckich, tak mocno stawia dziś na warszawski rynek biurowy? I jakie są jej dalsze plany? Odpowiedzi na te pytania EurobuildCEE udzielił Kęstutis Sasnauskas, prezes Eastnine.
Rynek mieszkaniowy
Deweloperzy wrzucili na rynek rekordową w tym roku liczbę mieszkań, ale kupujący nie rzucili się do zakupów. Z najnowszego Barometru Cen Mieszkań przygotowanego przez portal Tabelaofert wynika, że w czerwcu na siedmiu największych rynkach do sprzedaży trafiło blisko 5,8 tys. lokali - najwięcej od początku 2026 roku - podczas gdy sprzedaż spadła do 3,7 tys. mieszkań. Największy miesięczny spadek sprzedaży odnotowano w Poznaniu, gdzie liczba sprzedanych mieszkań zmniejszyła się o ponad 40%.
Powierzchnie magazynowe i produkcyjne
Negroni Trading, importer i dystrybutor alkoholi premium oraz produktów rzemieślniczych, wynajął moduł CTBox w CTPark Bucharest West – największym parku przemysłowym Europy Środkowo-Wschodniej.
Rynek inwestycyjny i finansowy
AFI Romania sfinalizowało przejęcie sześciu parków handlowych od Mas, co jest największą transakcją dotyczącą parków handlowych w Rumunii.
Powierzchnie handlowe i rozrywkowe
Według „The Financial Times”, Tesco szuka sposobów na sprzedaż pozostałych europejskich oddziałów. Aktywa te obejmują działalność na Węgrzech, Słowacji i w Czechach, gdzie firma prowadzi 561 sklepów i zatrudnia około 22 000 osób w całym regionie.
Biura i projekty wielofunkcyjne
Międzynarodowa kancelaria prawna Addleshaw Goddard zdecydowała się na kontynuację dotychczasowej umowy najmu w wieżowcu Q22.
Rynek mieszkaniowy
Develia rozpoczęła sprzedaż mieszkań w ramach nowego osiedla Skorosze Vita na warszawskim Ursusie.
Biura i projekty wielofunkcyjne
W pierwszej połowie 2026 roku na rumuńskim rynku biurowym wynajęto łącznie 80,7 tys. mkw. powierzchni biurowej w Bukareszcie, co oznacza wzrost o 29 proc. rok do roku – wynika z raportu Fortim Trusted Advisors, członka sieci BNP Paribas Real Estate Alliance.
Rynek mieszkaniowy
Senat uchwalił nowelizację ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym. Nowe przepisy nie zmieniają obowiązku publikowania cen mieszkań na stronach internetowych inwestycji, lecz wprowadzają jednolity sposób przekazywania tych danych do państwowego portalu dane.gov.pl.
Rynek mieszkaniowy
Ruszyła budowa nowego akademika przy ul. Pułaskiego w Poznaniu. Generalnym wykonawcą inwestycji jest WPIP Construction, a zakończenie prac planowane jest na wrzesień 2027 roku.
Biura i projekty wielofunkcyjne
Do grona najemców biurowca K2 w Gdyni należącego do Vastint, dołączyły dwie nowe firmy: właściciel kanałów telezakupowych TV Okazje i Mango oraz agencja reklamowa Savage Marketing.
Biura i projekty wielofunkcyjne
W Budynku A Flanders Business Park w otwarte zostało nowe bistro. Jego operatorem został Ever Catering, należący do Ever Grupy.
Infrastruktura
Polskie Koleje Państwowe rozstrzygnęły przetarg i podpisały umowę z firmą budowlaną, która wybuduje nowy dworzec kolejowy w Mielcu. Pierwsze prace związane z tą inwestycją rozpoczną się jeszcze latem tego roku.
Rynek inwestycyjny i finansowy
Fundusz InterCapital Real Estate Fund Alfa przejął 100 proc. udziałów w centrum handlowym Avenue Mall oraz przylegającym biurowcu Avenue Center w Zagrzebiu. Wartość transakcji wynosi około 100 mln euro. Sprzedającym jest Globe Trade Centre.
Powierzchnie magazynowe i produkcyjne
Spółka Garbe Industrial wynajęła cały nowo wybudowany obiekt logistyczny w niemieckim Salzgitter producentowi taboru kolejowego Alstom. Firma będzie wykorzystywać centrum o powierzchni 31,2 tys. mkw. do magazynowania i dystrybucji części zamiennych oraz komponentów do lokomotyw i pociągów. Wartość inwestycji wyniosła około 40 mln euro.
Inwestycja obejmuje zakup i planowaną rozbudowę nieruchomości w Berlinie w ramach projektu 7R City Park Berlin East o łącznej wartości ok. 70 mln euro.
AFI Romania sfinalizowało przejęcie sześciu parków handlowych od Mas, co jest największą transakcją dotyczącą parków handlowych w Rumunii.
Fundusz InterCapital Real Estate Fund Alfa przejął 100 proc. udziałów w centrum handlowym Avenue Mall oraz przylegającym biurowcu Avenue Center w Zagrzebiu. Wartość transakcji wynosi około 100 mln euro. Sprzedającym jest Globe Trade Centre.
Revetas Capital oraz fundusze zarządzane przez Cerberus Capital Management pozyskały refinansowanie kompleksu hotelowego Radisson Blu w centrum Bukaresztu o wartości 123 mln euro. Finansowanie zapewnił niemiecki bank Deutsche Pfandbriefbank.
Czeski fundusz nieruchomościowy Aurelia nabył od Pimco Prime Real Estate dwa biurowce – Trimaran i City Element – zlokalizowane w dzielnicy Pankrác w Pradze. Wartość transakcji wyniosła 90 mln euro.
Szwedzki inwestor nieruchomościowy Eastnine podpisał z Ghelamco umowę nabycia warszawskiego biurowca The Bridge. Wartość nieruchomości ustalono na 300 mln euro, co czyni transakcję jedną z największych na polskim rynku biurowym w ostatnich latach. Finalizacja, uzależniona od zapewnienia finansowania oraz spełnienia pozostałych warunków umowy, planowana jest na IV kwartał 2026 roku.
Logicor wycofuje się z Węgier, sprzedając swoje operacje singapurskiej spółce Sino Logistics.
Najczęstszym powodem zakupu mieszkania na kredyt jest dziś strach przed dalszym wzrostem cen – wskazuje go ponad 6 na 10 badanych. Droga do kredytu zaczyna się jednak nie w oddziale banku, lecz przed ekranem. Szukamy informacji w wyszukiwarce, porównywarce i na portalu z ogłoszeniami. Tak wynika z nowego badania Business Growth Review na zlecenie Otodom na próbie 1328 osób, zrealizowanego w maju br.
Grupa Strabag zakupiła wieżowiec biurowy Olivia Star w Gdańsku. Jest to największy budynek biurowy na polskim rynku regionalnym, oferujący 40 tys. mkw. powierzchni najmu (GLA). Cena zakupu wyniosła około 150 mln euro. W transakcji kupującego reprezentowała firma Kingstone RE, która otrzymała również mandat na długoterminowe zarządzanie tym aktywem (asset management).
Skanska sfinalizowała sprzedaż Studia A, drugiego etapu warszawskiej inwestycji Studio. Nabywcą jest Stena Real Estate AB, międzynarodowy podmiot działający na rynku nieruchomości, należący do szwedzkiej Stena Group.
Pavăl Holding sfinalizował przejęcie spółki Carrefour Romania za kwotę 823 mln euro. Transakcja obejmuje zakup działalności operacyjnej, aktywów nieruchomościowych oraz kapitału handlowego w tym kraju.
Revetas Capital nabył budynek przy Reschgasse 20 w wiedeńskiej dzielnicy Meidling. Jest to pierwsza transakcja zrealizowana w ramach nowej platformy inwestycyjnej Pearl, skoncentrowanej na projektach mieszkaniowych w krajach DACH (Niemcy, Austria i Szwajcaria).
Newgate Investment sfinalizował portfelową transakcję finansowania dłużnego o wartości około 72 mln euro. Finansowanie udzielone przez Erste Bank Polska zostało zabezpieczone na portfelu 14 parków handlowych.
Grupa Atal, po spełnieniu warunków zawieszających, w tym uzyskaniu zgody prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, przejęła kontrolę nad trójmiejską Grupą Budner. Wartość transakcji obejmującej udziały w spółkach Grupy Budner oraz jej nieruchomości wynosi 100,9 mln zł.
Tristan Capital Partners oraz White Star Real Estate sfinalizowały refinansowanie kompleksu Elektrownia Powiśle o wartości 172 mln euro zapewnione przez Erste Group i Erste Bank Polska. Środki mają zoptymalizować strukturę kapitałową projektu i wesprzeć realizację długoterminowej strategii właścicieli.
Deutsche Pfandbriefbank udzielił finansowania inwestycyjnego o wartości 123 mln euro funduszom zarządzanym przez Cerberus Capital Management oraz Revetas Capital na refinansowanie kompleksu hotelowego Radisson Blu w centrum Bukaresztu. Bank pełnił rolę organizatora finansowania i jedynego kredytodawcy.
Raport przygotowany przez PlayersTime wskazuje, że Hiszpania jest obecnie najbardziej perspektywiczną gospodarką Europy pod względem wzrostu, innowacyjności i atrakcyjności inwestycyjnej. Analiza obejmująca 31 krajów uwzględniała m.in. aktywność startupów, rynek nieruchomości, produktywność, dochody, demografię oraz rozwój rynku pracy.
CA Immo sfinalizowało sprzedaż biurowca Capital Square w Budapeszcie. Nabywcą obiektu zlokalizowanego w biurowym subrynku Váci Corridor została spółka Wing.
Echo Investment podpisało z Bankiem Pekao umowę kredytową dotyczącą finansowania WITA, wielofunkcyjnego projektu typu destination, który powstaje na blisko 3-hektarowym terenie w centrum Krakowa. Finansowanie obejmuje pięcioletni kredyt budowlano-inwestycyjny oraz kredyt VAT w łącznej wysokości 36,4 mln euro.
Goldman Sachs Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych zmienia nazwę na ING Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych (ING TFI).
Władze stolicy rozpoczęły przygotowania do opracowania nowej Strategicznej Mapy Hałasu. Miasto ogłosiło przetarg na wykonanie dokumentu, który wykaże, ...
CA Immo podpisało długoterminową umowę najmu na ok. 1,5 tys. mkw. powierzchni biurowej w budynku Cielo przy Kasernenstrasse 67 w Düsseldorfie. Nowym n ...
Po kilku miesiącach intensywnych prac prowadzonych w ekstremalnych warunkach Antarktyki zakończył się ważny etap montażu nowego budynku głównego Polsk ...
O ile jeszcze kilka lat temu o lokalizacji inwestycji decydował przede wszystkim popyt, dziś kluczowym czynnikiem staje się dostęp do energii elektryc ...
"Eurobuild" gościł dziś w warszawskim hotelu Arche Poloneza na konferencji dotyczącej sytuacji mieszkaniowej uchodźców z Ukrainy. Patronat nad tym wyd ...
Jak pokazuje raport DHL "E-Commerce Trends 2025", dla kupujących online w Europie Środkowej i Wschodniej najbardziej liczy się szybka i elastyczna dos ...
Współczesny rynek nieruchomości komercyjnych podlega dynamicznym zmianom wynikającym z rosnącej świadomości ekologicznej, rozwoju koncepcji zrównoważo ...
Podczas otwarcia nowego skrzydła Zeitraum Racławicka w Krakowie mieliśmy okazję porozmawiać z Zdeną Noack, dyrektorką zarządzającą Zeitraum Student Ho ...
Nowy numer magazynu EurobuildCEE trafił właśnie na półki! Jednym z jego powracających tematów jest to, jak najlepiej działać na coraz bardziej dojrzał ...
Jak podaje JLL w raporcie „GRUNTowne spojrzenie na rynek nieruchomości”, pięć ostatnich lat to okres bezprecedensowej ewolucji sektora nieruchomości h ...
Sieć hoteli Moxy Hotels otworzyła pierwszy obiekt na Węgrzech – Moxy Budapest Downtown. Hotel powstał przy ulicy Kazinczy w centrum Budapesztu, w budy ...
Port Lotniczy Wrocław rozpoczyna budowę terminalu wspomagającego przeznaczonego do obsługi pasażerów podróżujących poza strefę Schengen. Inwestycja o ...
Rząd znosi od 28 marca obowiązek noszenia maseczek, poza pewnymi wyjątkami. Nie będzie też wprowadzana izolacja chorych i kwarantanna.
Zespół realizacyjny kolejnego etapu budowy nowego budynku głównego Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego dotarł na Wyspę Króla Jerzeg ...
Uroczysta Gala przyniosła odpowiedź na pytanie – kto zwyciężył w 14. edycji konkursu Eurobuild Awards? Jury i goście zebrani w hotelu Double Tree by H ...
Po dłuższej przerwie zapraszamy na kolejną odsłonę podkastu "Nosem w nos"! W najnowszym odcinku rozmawiamy z Władysławem Grochowskim, szefem i założyc ...
Kończy się przebudowa zabytkowego, pochodzącego z 1868 roku, dworca kolejowego w Oleśnicy. W obiekcie trwają prace wykończeniowe oraz testy systemów i ...
Według „The Financial Times”, Tesco szuka sposobów na sprzedaż pozostałych europejskich oddziałów. Aktywa te obejmują działalność na Węgrzech, Słowacj ...
Firma UDH, jeden z największych w Polsce dystrybutorów importowanych piw jakości premium, zdecydowała się na zajęcie ok. 1400 mkw. nowoczesnej powierz ...
Inwestycja obejmuje zakup i planowaną rozbudowę nieruchomości w Berlinie w ramach projektu 7R City Park Berlin East o łącznej wartości ok. 70 mln euro ...
Deweloperzy wrzucili na rynek rekordową w tym roku liczbę mieszkań, ale kupujący nie rzucili się do zakupów. Z najnowszego Barometru Cen Mieszkań przy ...
Panattoni BTS i Commercecon wspierają powstawanie drugiego w Polsce ośrodka Fundacji Centaurus, która ratuje m.in. konie przeznaczone do uboju. Dzięki ...
Kamienica Wiedeńska w centrum Poznania, zabytkowy budynek z początku XX wieku, odzyskała nowe życie. Wnętrza nowego food hallu zaprojektowały pracowni ...
Sieć Badawcza Łukasiewicz - Przemysłowy Instytut Motoryzacji zakończył realizację projektu o wartości ponad 36 mln zł, z czego 24,7 mln zł pochodzi z ...
Eastnine po spektakularnym przejęciu biurowca Warsaw Unit za 280 mln euro pod koniec 2024 roku właśnie ogłosiło kolejną równie imponującą transakcję – ...
Logicor po raz piąty zorganizował charytatywny wyścig kolarski Race’n’Raise. Inicjatywa łączy sportową pasję z realnym wsparciem młodych ludzi, którzy ...
Firma doradcza OPG Property Professionals objęła funkcję zarządcy warszawskiego biurowca Lixa D. Umowa z nowym właścicielem nieruchomości – szwajcarsk ...
Marek Noetzel objął stanowisko CEO NEPI Rockcastle i ogłosił nowy skład zespołu zarządzającego, oparty w całości na wewnętrznych awansach.
Przy ul. Powązkowskiej 42 na Żoliborzu zadebiutowało kolejne centrum dentystyczne należące do sieci Medicover Stomatologia. Podobnie jak powstałe wcze ...
Niemiecka firma zarządzająca aktywami KGAL Investment Management utworzy dla swojego funduszu inwestycyjnego KGAL ESPF 5 spółkę joint venture do budow ...
czerwiec 2026
Chiński e-commerce szuka magazynów w CEE
Chiński e-commerce szuka magazynów w CEE
Cushman & Wakefield
Od 1 lipca 2026 roku przesyłki e-commerce o wartości do 150 euro importowane spoza Unii Europejskiej przestaną korzystać ze zwolnienia z cła, a w okresie przejściowym – wstęp ...
Przepisy przejściowe dotyczące specustawy mieszkaniowej umożliwiają dokończenie rozpoczętych postępowań
Przepisy przejściowe dotyczące specustawy mieszkaniowej umożliwiają dokończenie rozpoczętych postępowań
Polski Związek Firm Deweloperskich
W związku z pojawiającymi się pytaniami dotyczącymi przepisów przejściowych związanych z wygaszeniem tzw. specustawy mieszkaniowej (lex deweloper), warto podkreślić, że obowiązując ...
Fala upałów testuje odporność biznesową sieci handlowych
Fala upałów testuje odporność biznesową sieci handlowych
Sescom Group
Trwająca fala upałów w Europie coraz wyraźniej pokazuje, że ekstremalne temperatury przestają być sezonową niedogodnością, a stają się realnym czynnikiem ryzyka biznesowego dla ret ...