EN

Ghelamco ujawnia plany na nowy wieżowiec w Warszawie

Biura i projekty wielofunkcyjne
POLSKA W miejscu Teatru Żydowskiego w Warszawie powstać ma nowy wieżowiec. Ghelamco kupiło już grunt z budynkiem i ma pozwolenie na rozbiórkę starego gmachu.

Jak poinformowało Ghelamco, budynek znajdujący się przy pl. Grzybowskim 12/16, w którym obecnie mieści się siedziba TSKŻ i Teatr Żydowski, nie jest objęty ochroną konserwatorską i nie jest wpisany w Rejestr Zabytków, a m.st. Warszawa po uzgodnieniach z Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego wydało zgodę na jego rozbiórkę.

Ghelamco Poland sfinalizowało zakup gruntu o powierzchni 4,2 tys. mkw. i stojącego tam budynku od Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce (TSKŻ) w październiku 2015 roku. Firma, jako inwestor strategiczny wybrany przez TSKŻ, ma w planach realizację nowej inwestycji przy placu Grzybowskim 12/16, mającej być m.in. siedzibą dla TSKŻ i Teatru Żydowskiego. Z księgi wieczystej nieruchomości przy pl. Grzybowskim wynika, żeTSKŻ zabezpieczyło swoje interesy wpisem hipotecznym na sprzedanej nieruchomości. Wpis na 100 mln zł wynika z umowy sprzedaży nieruchomości, którą podpisało TSKŻ 19 pażdziernika 2015 roku ze spółką zależną Ghelamco.

W miejscu dotychczasowego budynku deweloper chce postawić wieżowiec, który pomieści też nową siedzibę teatru. Do tej pory opracowano już kilka koncepcji budynku, prace nad ostatecznym projektem architektonicznym inwestycji nadal trwają. Inwestor planuje ubiegać się o decyzję dotyczącą warunków zabudowy. Decyzja środowiskowa z 2013 roku pozwala na około 95-metrowy gmach. O planach dewelopera dotyczących tej lokalizacji pisaliśmy w 2012 roku.

Proces przygotowania projektu nowej siedziby trwa od kilku lat. Ghelamco jako inwestor deklaruje w całości pokryć koszt budowy nowej siedziby TSKŻ i Teatru Żydowskiego za kwotę 63 mln zł. Nowa siedziba teatru będzie mieć łącznie około 6,5 tys. mkw. powierzchni. Ponadto, za dodatkową kwotę 13 mln zł deweloper zapowiada sfinansowanie zakupu wyposażenia dla teatru.

Deweloper wezwał tymczasem Teatr Żydowski do bezzwłocznego zaprzestania działalności, w szczególności zaprzestania organizacji w pomieszczeniach budynku jakichkolwiek przedstawień lub innych wydarzeń o charakterze publicznym. Ghelamco podaje, że zleciło ekspertyzy bezpieczeństwa przeciwpożarowego, stanu technicznego i instalacji elektrycznych w części budynku zajmowanej przez Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich. Według dewelopera ekspertyzy te wskazują, że aktualny stan techniczny i instalacji w części budynku zajmowanej bezumownie przez Teatr Żydowski rażąco narusza wymogi przepisów prawa budowlanego i jest niedopuszczalny pod względem bezpieczeństwa.

– Naszą intencją od zawsze była jak najlepsza współpraca z Teatrem Żydowskim, dlatego jednym z naszych nadrzędnych celów jest realizacja nowej siedziby TSKŻ oraz nowoczesnej przestrzeni dla teatru, która pozwoli polepszyć jego warunki lokalowe i podnieść poziom bezpieczeństwa. Ponad wszystko naszą wolą jest zachowanie historycznej lokalizacji Teatru Żydowskiego na placu Grzybowskim i stabilne prowadzenie działalności przez teatr przez najbliższe kilkadziesiąt lat – przekonuje TSKŻ w oświadczeniu prasowym.

Oświadczenie dla mediów wydał też Teatr Żydowski. – Jesteśmy bardzo zdziwieni zaistniałą sytuacją. Ze szczegółowymi dokumentami zapoznamy się wnikliwie w możliwie najkrótszym czasie. Dotychczas nie mieliśmy sygnałów ze strony właściciela budynku, firmy Ghelamco, jakoby sytuacja wymagała natychmiastowego działania – podaje Gołda Tencer, dyrektor teatru i zespół Teatru Żydowskiego w oświadczeniu. – Teatr Żydowski został zbudowany przy pl. Grzybowskim z grantu American Jewish Joint Distribution Commitee i oddany do użytku w roku 1971. Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce, które do niedawna było właścicielem budynku, otrzymało go we władanie wraz z ziemią pod warunkiem, że będą one przeznaczone na działalność teatralną, zgodnie z adnotacją, nadal widniejącą w akcie notarialnym. Mimo tego, że przez wiele lat przez wiele lat to Teatr sponsorował nie tylko konserwacje, ale i poważne remonty budynku w swojej siedzibie, to w 2011 roku TSKŻ odmówił Teatrowi możliwości wspólnego wystąpienia o granty unijne w celu dokonania wnikliwej modernizacji budynku. Mamy nadzieję, że ten modernistyczny gmach, według koncepcji Bohdana Pniewskiego i projektu Władysława Jotkiewicza, który został wpisany przez oddział Warszawski Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP) na listę dóbr kultury współczesnej, będzie spełniał wszystkie najwyższe standardy... – czytamy w oświadczeniu. Teatr ma też grać zgodnie z zaplanowanym repertuarem.

Koncepcje nowego wieżowca:

Ostatnie nowości

Infrastruktura

Polska Olsztyn pod nowymi żaglami

schedule 28 stycznia 2022
Opr./edited by JC

Polskie Koleje Państwowe podpisały umowę z wykonawcą prac budowlanych na dworcu Olsztyn Główny. Planowany termin otwarcia nowego obiektu dla podróżnych to druga połowa 2023 roku.

Zielone budownictwo

Polska Kolejny certyfikat dla Olivii

schedule 28 stycznia 2022
Opr./edited by MR

Kompleks Olivia Centre otrzymał certyfikat BREEAM na poziomie Excellent. Wysoka ocena związana jest przede wszystkim z energooszczędnymi rozwiązaniami, dostępnością alternatywnych form transportu oraz wydajnymi technologiami gospodarowania wodą.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska IT w Officynie

schedule 28 stycznia 2022
Opr./edited by JC

Firma technologiczna Avenga wynajęła blisko 250 mkw. powierzchni w gdańskim biurowcu Officyna. Umowa z deweloperem, firmą Torus, podpisana została na pięć lat.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Manufaktura bardziej wysportowana

schedule 28 stycznia 2022
Opr./edited by JC

Amerykańska marka streetwearowa Foot Locker otworzyła swój pierwszy łódzki sklep. Lokal w Manufakturze liczy sobie 444 mkw. powierzchni.

Budownictwo

Europa Środkowo-Wschodnia Polski rynek budowlany na drugim miejscu

schedule 28 stycznia 2022
Opr./edited by MR

Skumulowana wartość rynku budowlanego dla krajów Europy Środkowej i Centralnej w 2021 roku to według analityków PMR niemal 217 mld euro. Krajem z największym rynkiem budowlanym w badanym obszarze jest Rosja. Na drugim miejscu znalazła Polska.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Biura serwisowane na wysokościach

schedule 28 stycznia 2022
Opr./edited by JC

OmniOffice przekaże wkrótce do dyspozycji najemców 1,4 tys. mkw. powierzchni biurowych na 24. piętrze The Warsaw Hub, kompleksu przy Rondzie Daszyńskiego. Wykonywane są ostatnie prace budowlane i wykończeniowe.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Odświeżą Marynarską

schedule 28 stycznia 2022
Opr./edited by JC

Budynek biurowy Marynarska Point 1 zlokalizowany na warszawskim Mokotowie przejdzie niedługo gruntowną modernizację. W ramach planowanych prac remontowych, które rozpoczną się w I kwartale 2022 roku, nowy wygląd zyskają m.in. hole windowe na wszystkich piętrach.

Obiekty użyteczności publicznej

Polska Wojewódzkie Centrum Onkologii coraz bliżej

schedule 28 stycznia 2022
Opr./edited by JC

Rozpoczęła się rozbudowa szpitala im. Kopernika w Łodzi, będąca ostatnim etapem przekształcenia go z Wojewódzkiego Wielospecjalistycznego Centrum Onkologii i Traumatologii w Wojewódzkie Centrum Onkologii.

Społeczna odpowiedzialność biznesu

Świat ISS neutralne do 2040 roku

schedule 28 stycznia 2022
Opr./edited by MR

ISS zobowiązuje się do osiągnięcia pełnej zerowej emisji gazów netto do 2040 roku. W nadchodzących latach zainicjowane zostaną globalne działania w zakresie żywności, redukcji zużycia wody i odpadów oraz zarządzania energią.

Budownictwo

Polska Mur rośnie w puszczy

schedule 28 stycznia 2022
Opr./edited by MR

Straż Graniczna przekazała wykonawcy plac budowy 186-kilometrowej zapory na granicy polsko-białoruskiej. Budimex będzie prowadził prace na 100-kilometrowym odcinku, którego około 40 proc. stanowi pas przygraniczny. Wykonawcą drugiej części zapory jest Unibep.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Stage Capital kupuje od Pradery

schedule 28 stycznia 2022
Opr./edited by MR

Stage Capital nabył od Pradera Central European Fund trzy polskie centra handlowe dla swojego funduszu, Stage Capital Laurel II. Strony nie ujawniają wartości transakcji.

Budownictwo

Polska Inwestor zastępczy dla fabryki Polfy

schedule 28 stycznia 2022
Opr./edited by MR

Bilfinger Tebodin będzie zarządzał budową nowego zakładu Tarchomińskich Zakładów Farmaceutycznych Polfa. W nowym obiekcie na warszawskim Tarchominie znajdzie się część produkcyjna oraz laboratorium badawczo-rozwojowe. Koszt inwestycji to około 500 mln zł.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Seafood Bar zacumował w Łodzi

schedule 27 stycznia 2022
Opr./edited by JC

Łódzka Manufaktura zyskała nowego najemcę – Seafood Bar&Market. Restauracja specjalizuje się w owocach morza podawanych w wydaniu streetfoodowym.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Exis z polskim akcentem

schedule 27 stycznia 2022
Opr./edited by JC

Brookfield Partners dołączyli do Exis Global – międzynarodowej organizacji zrzeszającej firmy doradcze reprezentujące wyłącznie najemców. 

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Kto zajął miejsce Tesco?

schedule 27 stycznia 2022
Opr./edited by JC

Na mapie Polski pojawiło się siedem nowych sklepów Netto, których otwarcie jest wynikiem konwersji istniejących dotychczas marketów Tesco. W Przemyślu, Raszynie, Żaganiu i Żychlinie są to pierwsze obiekty sieci. Placówki pojawiły się także w Dąbrowie Górniczej, Nowym Mieście Lubawskim i Grudziądzu.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Atrium modernizuje Promenadę

schedule 27 stycznia 2022
Opr./edited by MR

Atrium zaczyna kolejny etap przebudowy swojego flagowego centrum handlowego - Atrium Promenada w Warszawie. Inwestycja ma na celu renowację drugiej części obiektu. Pierwsza część została ukończona jesienią 2018 roku.

Rynek mieszkaniowy

Polska Trudne łapanie równowagi

schedule 27 stycznia 2022
Opr./edited by JC

Rok 2021 na rynku mieszkaniowym stał pod znakiem pogłębiającej się nierównowagi podaży i popytu. Kupujący traktowali mieszkania głównie jako bezpieczną lokatę kapitału, zaś spowolnienie, które czeka polską mieszkaniówkę w 2022 roku, przyszłoby znacznie wcześniej, gdyby nie pandemia – podaje JLL podsumowując miniony rok w tym sektorze.

Architektura i urbanistyka

Polska Koronkowa robota na Piotrkowskiej

schedule 27 stycznia 2022
Opr./edited by JC

Miasto Łódź zawarło umowę na opracowanie dokumentacji projektowej pomysłu, którego realizacja wzbogaci ulicę Piotrkowską o tzw. ażurową kamienicę. Budynek ma stanąć w pasażu im. Schillera, na miejscu po rozebranym ogródku gastronomicznym nieistniejącego już Hort Cafe.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Gliwice potrzebują więcej biur

schedule 27 stycznia 2022
Opr./edited by MR

Gliwice dynamicznie się rozwijają, co powoduje rosnące zainteresowanie inwestorów oraz firm z branży IT i nowych technologii. Według ekspertów Colliersa jednym ze skutków będzie niemal dwukrotne zwiększenie zasobów powierzchni biurowej miasta w najbliższych latach.

Wydarzenia

Polska Prologis na medal

schedule 27 stycznia 2022
Opr./edited by JC

Polski oddział Prologis uzyskał certyfikat Great Place to Work. Nagroda została przyznana głosami pracowników.

Najnowsze w Biura i projekty wielofunkcyjne

schedule 28 stycznia 2022

IT w Officynie

Firma technologiczna Avenga wynajęła blisko 250 mkw. powierzchni w gdańskim biurowcu Officyna. Umowa z deweloperem, firmą Torus, podpisana została na pięć lat.

schedule 28 stycznia 2022

Biura serwisowane na wysokościach

OmniOffice przekaże wkrótce do dyspozycji najemców 1,4 tys. mkw. powierzchni biurowych na 24. piętrze The Warsaw Hub, kompleksu przy Rondzie Daszyńskiego. Wykonywane są ostatnie prace budowlane i wykończeniowe.

schedule 28 stycznia 2022

Odświeżą Marynarską

Budynek biurowy Marynarska Point 1 zlokalizowany na warszawskim Mokotowie przejdzie niedługo gruntowną modernizację. W ramach planowanych prac remontowych, które rozpoczną się w I kwartale 2022 roku, nowy wygląd zyskają m.in. hole windowe na wszystkich piętrach.

schedule 27 stycznia 2022

Męczący home office

Czterech na dziesięciu pracowników przyznaje, że praca zdalna męczy dużo bardziej niż biurowa, a 37 proc. narzeka na zachwianą równowagę między życiem zawodowym a prywatnym – wynika z raportu CBRE „Praca z domu czy z biura?”.

schedule 27 stycznia 2022

Wola Center się zapełnia

Firma Hines wynajęła ponad 4 tys. mkw. powierzchni biurowej w inwestycji Wola Center w Warszawie. Pozyskano czerech nowych najemców, a jeden przedłużył dotychczasową umowę. Wszystkie kontrakty są długofalowe, podpisane na okres co najmniej pięciu lat.

schedule 26 stycznia 2022

ITmagination wybiera Prostą

Polska firma informatyczna ITmagination na swoją siedzibę główną wybrała biurowiec Prosta Tower. Znajdujący się w centrum Warszawy budynek należy do portfela AEW Invest.

schedule 26 stycznia 2022

Vastint zgarnia platynę

Pierwszy etap Business Garden Vilnius, oddany do użytku w październiku zeszłego roku, otrzymał certyfikat LEED Platinum. Deweloperem jest firma Vastint.

schedule 26 stycznia 2022

Andersia Tower z nowym najemcą

Wieżowiec Andersia Tower w Poznaniu zyskał nowego najemcę. Do obiektu wprowadzi się firma rekrutacyjna Mondi Polska. Firma zajmie około 600 mkw. powierzchni na 16. piętrze.

schedule 26 stycznia 2022

Buro Happold zostaje w Spektrum Tower

Biuro projektowe Buro Happold przedłużyło umowę najmu w należącym do Globalworth wieżowcu Spektrum Tower w centrum Warszawy. Firma zajmuje w nim 1,3 tys. mkw. powierzchni biurowej.

schedule 26 stycznia 2022

Mało chętnych na przednajmy

Warszawski rynek biurowy zakończył 2021 rok z zasobami na poziomie 6,15 mln mkw. Skutki wciąż trwającej pandemii nadal rzutują na decyzje deweloperów i najemców. Ograniczona liczba projektów budowie oraz mniejsze zainteresowanie nowymi umowami w ramach przednajmu będzie miało swoje konsekwencje w kolejnych latach.

schedule 26 stycznia 2022

GlobalLogic w nowym biurze

Obecna we Wrocławiu od 2015 roku firma, działająca w branży IT, GlobalLogic przeniosła się do biurowca Nowa Strzegomska.

schedule 26 stycznia 2022

Bukareszt pod lupą Cushmana

Jak wynika z danych Cushman & Wakefield Echinox, w 2021 roku sektor finansowy, operatorzy usług medycznych, sektor IT&C oraz firmy handlowe były najbardziej aktywnymi najemcami na rynku powierzchni biurowych w Bukareszcie pod względem średniej wielkości transakcji.

schedule 26 stycznia 2022

Złota fala w Gdańsku

Trójmiejski biurowiec Wave, zrealizowany przez Skanskę, otrzymał certyfikat WELL Core & Shell. To pierwsze tego typu wyróżnienie na trójmiejskim rynku i pierwsze na poziomie Gold poza Warszawą.

schedule 26 stycznia 2022

Strabag kupuje pod projekt mixed-use w Krakowie

Spółka deweloperska Strabag Real Estate sfinalizowała zakup terenu o powierzchni 80 tys. mkw., położonego w stolicy Małopolski. Na pozyskanej działce znajduje się budynek dawnej galerii handlowej Plaza, który nowy właściciel przeznaczy do rozbiórki. W tym miejscu powstanie kompleks kilku obiektów.

schedule 25 stycznia 2022

Aktywne rynki regionalne

Na koniec IV kwartału 2021 roku całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej na głównych rynkach regionalnych w Polsce wyniosły około 6 mln mkw. Jak wynika z danych opublikowanych przez Polską Izbę Nieruchomości Komercyjnych, w 2021 roku w regionach do użytkowania oddano obiekty o łącznej powierzchni około 226 tys. mkw.

schedule 25 stycznia 2022

Biuro z widokiem na Plac Zamkowy

Do najemców budynku biurowego Plac Zamkowy przy ul. Senatorskiej w Warszawie dołączyły firmy Vergel oraz Czarnohorski i Partnerzy. 

schedule 25 stycznia 2022

Czas podsumowań w CPIPG

CPI Property Group zawarł w 2021 roku rekordową liczbę umów najmu w należących do firmy i zarządzanych przez nią biurowcach. Podpisano 101 kontraktów na łączną powierzchnię ponad 74,5 tys. mkw.

schedule 25 stycznia 2022

Elastyczny rok w Adgarze

Adgar Poland zwiększył w 2021 roku całkowity metraż powierzchni biurowej w swoich warszawskich lokalizacjach o 7 proc. Spółka rozwijała także ofertę elastycznego najmu.

schedule 25 stycznia 2022

Wszyscy chcą do centrum

Pomimo wielu wyzwań, z jakimi zmagał się rynek biurowy w 2021 roku, ostatnie miesiące roku przyniosły stabilizację. Aktywność najemców w IV kwartale powróciła do poziomu obserwowanego przed pandemią, wskaźnik dostępnej powierzchni nadal był wysoki, ale pozostawał relatywnie stabilny. Natomiast deweloperzy zaczynają powoli „odmrażać” planowane inwestycje, wynika z raportu firmy Newmark Polska.

schedule 24 stycznia 2022

Cała SkySawa dla PKO BP

PKO Bank Polski zawarł długoterminową umowę najmu całej powierzchni – 35 tys. mkw. – warszawskiego kompleksu biurowego SkySawa. PHN przekaże najemcy budynek w IV kwartale tego roku.

Kategorie