Prezydent rozda nagrody architektom
Architektura i urbanistykaW ramach pierwszej edycji nagrodzone zostaną budynki, których realizację zakończono w latach 2001-2014, zaś w drugiej obiekty, których budowę zakończono w roku 2015 roku. – Chcemy wyróżnić przede wszystkim te obiekty, które poprawiają jakość życia mieszkańców stolicy. Szukamy realizacji, które wpisują się w charakter Warszawy nawiązując do tradycji albo tworzą nową jakość np. przez zastosowanie nowatorskich zrównoważonych rozwiązań – powiedziała Marlena Happach, prezes Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Architektów Polskich. Obiekty architektoniczne pretendujące do nagrody będą oceniane w siedmiu kategoriach: architektura użyteczności publicznej - obiekt publiczny, architektura użyteczności publicznej – obiekt komercyjny, architektura mieszkaniowa – zespół, architektura mieszkaniowa – pojedynczy obiekt, architektura zrewitalizowana, przestrzeń publicznie dostępna oraz wydarzenie architektoniczne.
– Warszawa wciąż się zmienia i dynamicznie rozwija. Powstają nowe, piękne budynki o wysokich walorach funkcjonalnych i artystycznych, które współtworzą przyjazną przestrzeń i służą mieszkańcom. Postanowiliśmy docenić twórców, którzy wyznaczają nowe standardy budowania w naszym mieście i ustanowiliśmy nową, specjalną nagrodę dla architektów. Serdecznie zapraszam do udziału i przesyłania zgłoszeń – mówi Jacek Wojciechowicz, zastępca Prezydenta m.st. Warszawy.
Wyboru laureatów dokona powołane przez Prezydenta m.st. Warszawy dwunastoosobowe jury w skład którego wejdą: Jacek Wojciechowicz – zastępca prezydenta Warszawy, Marek Mikos – dyrektor Biura Architektury i Planowania Przestrzennego, oraz przedstawiciele Rady Warszawy, Rady Architektury i Przestrzeni Publicznej, Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej, Komisji Dialogu Społecznego ds. Architektury i Planowania Przestrzennego oraz Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Architektów Polskich.
Jury na podstawie zgłoszeń dokona nominacji, wybierając maksymalnie pięć realizacji w każdej kategorii, a lista nominowanych zostanie ogłoszona do końca października br.
W pierwszej edycji konkursu (2001-2014) mogą zostać przyznane po 3 nagrody w każdej z kategorii wśród 10 nominacji.
W drugiej edycji (2015) zostanie przyznana jedna nagroda w każdej z kategorii i dodatkowo zostanie przyznana nagroda specjalna Grand Prix. Odbędzie się także internetowe głosowanie wśród mieszkańców, którzy będą mogli oddać swój głos na jeden obiekt spośród wszystkich nominowanych. Głosowanie wśród mieszkańców odbędzie się w listopadzie (po ogłoszeniu nominacji) i potrwa kilka tygodni.
Ostateczne wyniki obu edycji poznamy w grudniu.
W ramach nagrody nominowani przez publiczność i komisję konkursową projektanci i inwestorzy otrzymają specjalne dyplomy, a laureaci w poszczególnych kategoriach oraz Grand Prix nagrody pieniężne.
Na zwycięskich obiektach zostaną umieszczone specjalne tablice, zostanie również zorganizowana wystawa i wydany specjalny album podsumowujący daną edycję konkursu.
Organizatorem konkursu i fundatorem nagrody jest Prezydent m.st. Warszawy. Nagroda jest przyznawana we współpracy z Oddziałem Warszawskim Stowarzyszenia Architektów Polskich.
Projektanci, inwestorzy i mieszkańcy mogą zgłaszać kandydatury do obu edycji nagrody do 15 września br. Mailem na adres: nagroda architektoniczna@um.warszawa.pl, lub pocztą na adres: Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego, Urząd m.st. Warszawy, ul. Marszałkowska 77/79, 00-683 Warszawa, z dopiskiem „Nagroda Architektoniczna”.
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...
Certyfikacja budynków podnosi standardy. Kilku rzeczy wciąż jednak brakuje
Certyfikacja budynków podnosi standardy. Kilku rzeczy wciąż jednak brakuje
biuro projektowe PM Projekt
Lawinowo rośnie liczba certyfikowanych budynków. Jak wskazują eksperci, to przede wszystkim efekt presji regulacyjnej. Certyfikacje znacząco wpłynęły na poprawę standardów ESG, cho ...