Ze Szczecina do Czech
InfrastrukturaDroga ekspresowa S3 to element Środkowoeuropejskiego Korytarza Transportowego. Jako fragment europejskiej trasy E65, wiodącej z północy na południe Europy, docelowo połączy miasto Malmö w Szwecji z miejscowością Chania w Grecji.
Przyszła trasa ekspresowa, łącząca Bolków z Lubawką to ostatni, niezrealizowany odcinek drogi S3 w kierunku południowym. Polska zobowiązała się zbudować brakujący odcinek do 2030 roku. Fragment ten był przedmiotem wniosku o dofinansowanie w ramach instrumentu CEF, który nie uzyskał akceptacji Komisji Europejskiej. Jak poinformowało Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, rozważane jest ponowne złożenie wniosku do CEF lub też pozyskanie środków z innych źródeł.
Droga ekspresowa S3 docelowo będzie miała długość ok. 480 km i będzie przebiegać południkowo od zespołu portów morskich Szczecin–Świnoujście na północy, wzdłuż zachodniej granicy kraju, poprzez okolice miast Gorzowa Wielkopolskiego i Zielonej Góry, Lubina, Legnicy, Jawora, Bolkowa oraz Kamiennej Góry do południowej granicy Polski w Lubawce. S3 będzie mieć kontynuację na terenie Republiki Czeskiej w postaci autostrady D11 (dotychczas droga ekspresowa R11). Połączenie obu dróg realizowane jest na podstawie międzynarodowej umowy rządowej, podpisanej w 2005 roku w Straszynie.
Trasa S3 na odcinku Północ Nowa Sól–Legnica (A4) zlokalizowana będzie na terenie województwa lubuskiego i dolnośląskiego. Będzie miałą długość około 80 km, w tym trzynaście węzłów drogowych. Została podzielona na pięć zadań. Łączna wartość inwestycji to około 2,5 mld zł. Inwestycja realizowana jest w systemie „Projektuj i Buduj”. Planowany termin zakończenia to drugi kwartał 2018 roku. S3 na odcinku Południe Legnica–Bolków (z węzłem) ma długość około 36 km, w tym cztery węzły drogowe. Podzielona została na dwa zadania. Łączna wartość inwestycji to około 900 mln zł. Planowany termin zakończenia to czwarty kwartał 2018 roku. S3 na odcinku Południe Bolków (bez węzła) – granica państwa ma długość około 32 km. Jest ujęta w PBDK na lata 2014-2023 (z perspektywą do 2025 r.). Realizacja przewiduje budowę trzech węzłów. W ramach inwestycji przewidziano szereg obiektów inżynierskich, w tym estakad po około 700 m i dwóch tuneli drogowych po około 2,3 tys. m i około 320 m.
W przypadku uzyskania potwierdzenia finansowania dotyczącego zapewnienia środków na realizacje odcinka Bolków–Lubawka, będzie możliwe uruchomienie pierwszego etapu postępowania przetargowego. Wcześniej pozostanie jeszcze do wykonania szczegółowe przygotowanie i pełne przeprowadzenie aktualizacji wielotomowej dokumentacji. Obecnie przewidywana jest ewentualna realizacja połączenia z południową granicą Polski w systemie „Projektuj i buduj“, w podziale na dwa zadania: zadanie III, od węzła Bolków (bez węzła) do węzła Kamienna Góra Północ (bez węzła) oraz zadanie IV, od węzła Kamienna Góra Północ (z węzłem) – granica państwa.
Nearshoring: jaka część usług i produkcji przypadnie Polsce?
Nearshoring: jaka część usług i produkcji przypadnie Polsce?
Walter Herz
Strategiczne rozproszenie usług dla biznesu Na rynku możemy obserwować obecnie trend, w którym firmy z sektora BPO/SSC, ale także z branży technologicznej, konsultingowej i finans ...
Na rynku ożywienie, ale inwestorzy wciąż są ostrożni
Na rynku ożywienie, ale inwestorzy wciąż są ostrożni
Baker McKenzie
Rosnący wolumen transakcji na warszawskim rynku nieruchomości biurowych, powrót inwestorów spoza regionu Europy Środkowo-Wschodniej oraz wzrost wynajętych powierzchni sygnalizują w ...
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS pokazują dużą aktywność na rynku mieszkaniowym i to zarówno jeśli chodzi o inwestycje rozpoczynane przez deweloperów, jak i budownictwo indywidualne. Październik ...