Łódź wychodzi z cienia
Biura i projekty wielofunkcyjneWarszawa pozostaje biurowym liderem Polski, ale inne miasta zaczynają ją gonić. Na koniec 2017 roku w stolicy było więcej powierzchni biurowych niż w miastach regionalnych łącznie – 5,2 mln mkw. wobec 4,3 mln mkw. Jednak jeśli spojrzymy na pozostałe dane, Warszawa zostaje w tyle. W ubiegłym roku w regionach przybyło zdecydowanie więcej nowej powierzchni biurowej, a także więcej budynków biurowych znajduje się w budowie. Co więcej, wskaźnik pustostanów na rynkach regionalnych jest znacznie niższy niż w Warszawie (9,9 proc. vs. 11,7 proc.) – tak wynika z raportu CBRE „Regionalny Rynek Biurowy po 4 kwartale 2017 roku”. Najwięcej nowych biur buduje się w Krakowie i Wrocławiu, o rynek zaczyna walczyć również Łódź, która tworzy nową strefę biurową. – Warszawa jest ciągle największym rynkiem biurowym w Polsce, ale niedługo zasoby rynków regionalnych mogą dogonić stolicę Polski. Łącznie w miastach regionalnych znajduje się obecnie ponad 4,3 mln mkw. powierzchni biurowej, a duża aktywność zarówno deweloperów, jak i najemców wciąż sprzyja rozwojowi rynku. Inwestorów do miast regionalnych przyciągają przede wszystkim potencjał lokalnego rynku pracy – dobrze wykształceni i wykwalifikowani pracownicy ze znajomością języków obcych – oraz dostępność wysokiej jakości powierzchni biurowej. Dzięki napływowi nowych inwestycji, tworzone są nowe miejsca pracy i poprawia się sytuacja ekonomiczna. Rozwój rynku generują m.in. firmy z sektora nowoczesnych usług dla biznesu, które notują stały wzrost zatrudnienia – 15 proc. w 2017 roku. Potencjał regionalnych rynków biurowych rośnie i nic nie wskazuje na to, aby miało się to zmienić w najbliższym czasie – komentuje Kamil Tyszkiewicz, dyrektor ds. doradztwa i usług transakcyjnych, Dział Wynajmu Powierzchni Biurowych, CBRE.
Ubiegły rok dla regionalnego rynku biurowego był rewelacyjny pod kątem aktywności najemców, którzy wynajęli ponad 680 tys. mkw. powierzchni. Firmom podejmującym decyzje o nowym biurze sprzyjała oferta deweloperów, którzy oddali do użytku 460 tys. mkw. nowej powierzchni – w tym samym czasie w Warszawie oddano 275 tys. mkw. powierzchni. Podobnie wyglądają prognozy na 2018 rok. Podczas gdy w miastach regionalnych planowane jest oddanie 641 tys. mkw. powierzchni, w stolicy dwa razy mniej – ponad 266 tys. mkw. powierzchni.
Warszawa, w porównaniu z regionami, na koniec 2017 roku miała również wyższy współczynnik pustostanów – 11,7 proc. w stolicy wobec 9,9 proc. w miastach wojewódzkich. Dodatkowo w trakcie realizacji są kolejne inwestycje, które zapewnią następne 1,06 mln mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej w regionach, czyli znacznie więcej niż buduje się obecnie w Warszawie (856 tys. mkw. powierzchni).
Kraków już od jakiegoś czasu utrzymuje się na pozycji lidera regionalnego rynku biurowego. To właśnie w tym mieście w 2017 roku odnotowano największy przyrost aż 190 tys. mkw. powierzchni w 18 nowych budynkach. Na drugim miejscu znajduje się Wrocław. Co warto podkreślić, że 52 proc. budowanej obecnie powierzchni biurowej powstaje właśnie w Krakowie i Wrocławiu. Na uwagę zasługuje również Łódź, która do tej pory była trochę w cieniu innych rynków, ale teraz tworzy swoją nową strefę biurową w okolicy dworca Łodzi Fabrycznej. W minionym roku podaż w tym mieście wzrosła o 22 proc., a w budowie znajduje się następne 114 tys. mkw. powierzchni biurowej. Popularnością najemców cieszą się również Trójmiasto, Poznań i Lublin. Jedynym miastem, które odnotowało spadek popytu w 2017 roku w porównaniu do lat ubiegłych, są Katowice. Zarówno ograniczony wzrost dobrej jakości powierzchni biurowej, jak i planowanych projektów przyczyniły się do spadku popytu o 18 proc. w stosunku do roku ubiegłego.
Wraz z dojrzewaniem rynku biurowego w Polsce przybywa budynków biurowych klasy A, oferujących coraz szerszą gamę udogodnień dla najemców. Wśród najbardziej wyróżniających się obiektów, które pojawiły się na rynku w 2017 roku i są w całości lub prawie całkowicie wynajęte, znajdują się: Dot Office, Equal BP w Krakowie, Bałtyk w Poznaniu, Green 2Day we Wrocławiu, MBank HQ w Łodzi. W budowie pozostają kolejne warte uwagi obiekty z najwyższej klasy powierzchnią biurową, takie jak Podium Park w Krakowie, Diamentum we Wrocławiu czy Ogrodowa Office w Łodzi.
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS pokazują dużą aktywność na rynku mieszkaniowym i to zarówno jeśli chodzi o inwestycje rozpoczynane przez deweloperów, jak i budownictwo indywidualne. Październik ...
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...