EN

Trwa presja na stawki czynszu

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe
POLSKA W 2018 roku rynek nowoczesnej powierzchni handlowej w Polsce powiększył się o 435 tys. mkw. i na koniec grudnia przekroczył 14,6 mln mkw. – wynika z raportu „At a glance IV kw. 2018. Rynek handlowy w Polsce” firmy BNP Paribas Real Estate Poland. Formatem dominującym w nowej podaży w najbliższych latach będą obiekty małe, zwłaszcza parki handlowe, budowane w mniejszych miejscowościach.
W 2018 roku sektor nowoczesnego handlu w Polsce powiększył się o 435 tys. mkw. powierzchni najmu. 64 proc. nowej podaży zostało zrealizowane w ośmiu głównych aglomeracjach, gdzie otwarto duże centra handlowe (np. Forum Gdańsk w Gdańsku, Galeria Libero w Katowicach, Gemini Park w Tychach). Dostarczono także na rynek kilka mniejszych obiektów (m.in. Nowa Stacja w Pruszkowie leżącym w aglomeracji warszawskiej, Vendo Park w Dąbrowie Górniczej czy przebudowany Cedet w Warszawie) oraz zrealizowano rozbudowy kilku obiektów (m.in. Atrium Targówek, Atrium Reduta i Atrium Promenada w Warszawie, Platan w Zabrzu i Centrum Janki w aglomeracji warszawskiej). Prawie 25 proc. nowej podaży oddano do użytkowania w miastach o populacji do 100 tys. mieszkańców, gdzie najczęściej realizowanym formatem są małe parki i centra handlowe, jak np. Galeria Stela w Cieszynie, Bursztynowa Park w Ostrołęce, Galerie Hosso w Gubinie i Świebodzinie, Park Handlowy Saller w Oławie czy rozbudowa Dekady w Grójcu.

Stabilny poziom wakatów

Poziom wakatów w centrach handlowych był stabilny na przestrzeni ostatniego roku. Na koniec pierwszego półrocza 2018 roku wynosił on około 3 proc. Powierzchnie w poprzednich latach zwolnione przez wychodzącą z Polski sieć Praktiker zostały w większości zagospodarowane przez innego operatora z sektora DIY – Obi. Lokalizacje, które obecnie są opuszczane przez przeżywającą poważne problemy finansowe sieć supermarketów Piotr i Paweł stosunkowo szybko są zajmowane przez innych operatorów z branży spożywczej, jak np. Biedronka i Stokrotka. W 2018 roku na polskim rynku rozpoczęło działalność ponad 30 nowych sieci i konceptów operatorów handlowych, gastronomicznych i rozrywkowych. Nowe marki w Polsce to np. Bebe, Kocca, Hunkemoller, Brax, Fissmann, Hummel, Miniso, Daft Cafe, Menya Musashi, Fit/One i Orangetheory Fitnes. Szybką ekspansję realizują sieci dyskontowe Tedi, Dealz i Action. W Blue City w Warszawie otwarto nowy koncept handlowy sieci Ikea. Na przyszły rok zapowiedziane jest wejście odzieżowego giganta Primark, który zadebiutuje w stołecznej Galerii Młociny.

Małe obiekty, małe miasta

Na koniec 2018 w trakcie budowy było około 450 tys. mkw. powierzchni najmu, z czego około 350 tys. mkw. przewidziane jest do otwarcia w 2019 roku. Wielkość nowej podaży przewidzianej na 2019–2020 będzie znacząco niższa niż w minionych latach, głównie w wyniku ograniczonej liczby dużych projektów handlowych realizowanych w głównych aglomeracjach. Galeria Młociny w Warszawie jest obecnie jedynym budowanym dużym centrum handlowym w Polsce. Wśród obiektów w budowie dominują małe i średniej wielkości centra handlowe i parki handlowe, realizowane głównie na rynkach o populacji poniżej 100 tys. mieszkańców, jak np. Color Park w Nowym Targu, Dekada w Nysie, Galeria Chełm w Chełmie, Multibox w Płońsku, Stara Ujeżdżalnia w Jarosławiu. W konsekwencji systematycznie rośnie znaczenie małych miast o wielkości populacji poniżej 100 tys. mieszkańców. Dekadę temu zasoby usytuowane na tych rynkach stanowiły tylko około 9 proc. całego wolumenu powierzchni handlowej, natomiast na koniec 2018 roku ich udział został podwojony i nadal będzie rósł. Z powierzchni będącej obecnie na etapie realizacji, około 30 proc. zostanie dostarczone właśnie na rynki o populacji do 100 tys. Tempo rozwoju rynku zdecydowanie zwalnia. W latach 2016–2018 rynek przyrastał średnio o około 450 tys. mkw. rocznie, podczas gdy w dekadzie poprzedzającej był to wolumen powyżej 700 tys. mkw. rocznie. – Prognozy dla lat 2019–2020 mówią o wielkościach około 350 tys. mkw. rocznie, co jest odpowiedzią na kurczącą się chłonność rynku oraz rosnące koszty budowy i ich wpływ na efektywność planowanych inwestycji – podkreśla Patrycja Dzikowska, dyrektor Działu Analiz Rynkowych i Doradztwa, Europa Środkowo-Wschodnia, BNP Paribas Real Estate Poland.

Stawki czynszu pod presją w obiektach o gorszej kondycji

Wiodące centra handlowe dyskontują swoją wiodącą pozycję rynkową i utrzymują stawki czynszu w zakresie 110-130 euro za 1 mkw. na miesiąc w Warszawie i 45–60 euro za 1 mkw. za miesiąc w pozostałych głównych aglomeracjach. Właściciele obiektów gorzej funkcjonujących, zwłaszcza tych odczuwających silny wpływ konkurencji i tracących pozycję rynkową, spotykają się z rosnącą presją najemców na obniżanie stawek czynszu i podnoszenie kwoty przeznaczanej na wyposażenie lokali według wymagań najemców. Pytanie, które obecnie nurtuje całą branżę nowoczesnego handlu, to długofalowy wpływ zakazu handlu w niedziele na poziom odwiedzalności, obrotów i możliwe implikacje dla obciążeń czynszowych.

Zakaz handlu

Wprowadzony w 2018 roku zakaz handlu w niedziele, wzrost wartości e-commerce, nasilająca się konkurencja oraz zmieniające się zachowania zakupowe konsumentów stawiają przed uczestnikami branży handlowej poważne wyzwania. Dotychczasowe obserwacje pozwalają stwierdzić, że zakaz handlu w niedziele nie wpłynął negatywnie jedynie na operatorów dyskontowych sklepów spożywczych, którzy dzięki bardzo intensywnej strategii marketingowej przyciągają jeszcze więcej klientów niż przed wprowadzeniem zakazu.

Przebudowy i renowacje

Zarówno w minionym roku, jak i w kolejnych latach silnym trendem będą rozbudowy i przebudowy obiektów handlowych. Odświeżenie oferty i poszerzenie zestawu najemców o nowe marki handlowe, operatorów usług czy element rozrywkowy to strategia wzmocnienia pozycji realizowana zarówno przez właścicieli obiektów starszych, jak i małych centrów czy parków handlowych, a także dużych kompleksów o już ugruntowanej pozycji.

Polaryzacja wskaźnika wynajmu i stawek czynszu

Zróżnicowanie w poziomie pustostanów między obiektami handlowymi o dobrze ugruntowanej pozycji rynkowej a tymi gorszej klasy będzie się pogłębiać. Na rynkach o wysokim poziomie konkurencji pozycja niektórych obiektów, zwłaszcza tych gorzej dopasowanych do zmieniających się wymagań i oczekiwań klientów, może ulec silnemu osłabieniu, a w konsekwencji presja najemców na stawki czynszu i inne komponenty finansowe umowy najmu będzie się nasilać.

Ostatnie nowości

Obiekty użyteczności publicznej

Polska Łódź pełna zieleni

schedule 18 września 2020
Opr./edited by TC

Siedem łódzkich podwórek na zabytkowym osiedlu im. Montwiłła-Mireckiego wkrótce odzyska swój dawny blask. Kończy się realizacja projektu rewitalizacji, który w 2018 roku wygrał konkurs prezydenta miasta, koszt inwestycji to prawie 750 tys. zł.

Artykuł sponsorowany

Polska PGNiG sprzedaje biurowiec

schedule 08 września 2020

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA z siedzibą w Warszawie ogłasza przetarg ustny na sprzedaż łódzkiego budynku biurowego przy ul. Uniwersyteckiej 2/4, cena wywoławcza netto wynosi 19,14 mln zł.

Rynek mieszkaniowy

Polska Duży apetyt BPI na Poznań

schedule 18 września 2020
Opr./edited by TC

Spółka BPI Real Estate Poland kupiła za 114,5 mln zł ponad 5,5-hektarową działkę w centrum Poznania, wkrótce będą mogły tu powstać nowe mieszkania i biurowce. Właścicielem terenu, na którym działa obecnie parking, były Międzynarodowe Targi Poznańskie.

Infrastruktura

Polska Nowe tory na Podlasie i dalej

schedule 18 września 2020
Opr./edited by TC

Rozpoczęła się modernizacja trasy Rail Baltica między Czyżewem a Białymstokiem. Jedna z największych inwestycji kolejowych w Polsce realizowanych przez PKP PKL będzie kosztować ponad 3,3 mld zł.

Budownictwo

Polska Szybciej, łatwiej, sensowniej

schedule 18 września 2020
Eurobuild CEE

Jutro wchodzi w życie nowelizacja ustawy prawo budowlane. Przyspieszenie i uproszczenie procedur budowlanych, likwidacja absurdów oraz wsparcie stabilności inwestycji – m.in. taki ma być efekt zmian.

Zasoby ludzkie

Polska Adam wraca do raju

schedule 18 września 2020
Opr./edited by TC

Od najbliższego poniedziałku Adam Pustelnik obejmie stanowisko pierwszego wiceprezydenta Łodzi. Przez ostatnie półtora roku pełnił on funkcję dyrektora ds. rozwoju w firmie Savills.

Budownictwo

Polska Rewitalizacja przy Rewolucji 1905

schedule 18 września 2020
Opr./edited by AKL

Część kamienicy przy ul. Rewolucji 1905 roku w Łodzi musiała zostać rozebrana. Teraz trwają intensywne prace przy jej odbudowie. W budynku powstaną mieszkania komunalne i lokale biurowe.

Infrastruktura

Polska Przetarg nad Bugiem

schedule 18 września 2020
Opr./edited by AKL

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wysłała do publikacji w Dzienniku Urzędowym UE ogłoszenie o przetargu na zaprojektowanie i budowę kolejnego odcinka S19, tym razem Malewice - Chlebczyn o długości 25 km. To najbardziej na południe wysunięty fragment S19 na Podlasiu, przekraczający rzekę Bug i wchodzący na obszar województwa mazowieckiego w rejonie miejscowości Chlebczyn i Sarnaki.

Rynek mieszkaniowy

Polska Postępy przy Opolskiej

schedule 18 września 2020
Opr./edited by AKL

Budowa komunalnego osiedla przy ulicy Opolskiej w Poznaniu idzie szybciej niż zakładał pierwotny plan. Drugi etap inwestycji rozpoczął się z prawie trzymiesięcznym wyprzedzeniem.

Rynek mieszkaniowy

Polska Victoria Dom z debiutem w Krakowie

schedule 18 września 2020
Opr./edited by AKL

Victoria Dom wprowadza do sprzedaży osiedle Viva Piast w Krakowie. W ofercie znajdzie się 140 mieszkań. To pierwsza inwestycja dewelopera w stolicy Małopolski.

Budownictwo

Polska Nautic Park nad Bałtykiem rośnie

schedule 17 września 2020
Opr./edited by GŚ

Przy plaży w Darłowie postępuje budowa kompleksu apartamentów wakacyjnych Nautic Park. Niemal wszystkie z 68 lokali będą miały widok na Bałtyk. W ramach projektu powstanie też zewnętrzny basen, lobby oraz podziemna hala garażowa i boksy rowerowe.

Infrastruktura

Polska Varso Place z ładowarkami do hulajnóg

schedule 17 września 2020
Opr./edited by GŚ

W odpowiedzi na szybko rozwijający się trend mikromobilności innogy Polska opracował stację do ładowania hulajnóg elektrycznych, z której będą mogli bezpłatnie korzystać pracownicy biurowca Varso Place.

Rynek mieszkaniowy

Polska Ruszył II etap Osiedla Przy Jeziorach w Poznaniu

schedule 17 września 2020
Opr./edited by GŚ

Deweloper More Place rozpoczął sprzedaż domów w ramach II etapu inwestycji Osiedle Przy Jeziorach w Poznaniu.

Zasoby ludzkie

Polska Praca bez barier

schedule 17 września 2020
Opr./edited by GŚ

Z dnia na dzień coraz bardziej przyzwyczajamy się do pracy zdalnej. Okazało się, że formuła wymuszona przez pandemię przynosi wiele korzyści zarówno dla pracodawców, jak i pracowników. Boom na pracę zdalną to też świetna szansa dla osób niepełnosprawnych, by z większym powodzeniem ubiegać się o wymarzoną posadę.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Nowy najemca w Warsaw Spire

schedule 17 września 2020
Opr./edited by GŚ

Verbis, dostawca oprogramowania, wynajął 250 mkw. w Warsaw Spire na warszawskiej Woli. W transakcji najmu doradzała Kancelaria Brochocki.

Zarządzanie nieruchomościami

Polska Knight Frank Na Ostatnim Groszu

schedule 17 września 2020
Opr./edited by AKL

Knight Frank został wybrany na zarządcę budynku przy ul. Na Ostatnim Groszu, którego właścicielem jest Echo Investment. Biurowiec o powierzchni całkowitej 21 tys. mkw. jest pierwszym etapem, wybudowanym w ramach kompleksu biurowego West 4 Business Hub we Wrocławiu.

Infrastruktura

Polska Szybciej koleją do Białegostoku

schedule 17 września 2020
Opr./edited by AKL

Rozpoczęła się modernizacja ostatniego odcinka na trasie kolejowej z Warszawy do Białegostoku. Ponad 70-kilometrowy odcinek pomiędzy Czyżewem i Białymstokiem, o wartości ponad 800 mln euro, powstanie przy wsparciu środków unijnych.

Wydarzenia

Polska Pierwsza Polka wiceprezesem AIJA

schedule 17 września 2020
Opr./edited by AKL

Anna Wyrzykowska, szefowa praktyki nieruchomości i partner WKB, została pierwszą Polką ze stanowiskiem wiceprezesa w międzynarodowej organizacji prawniczej AIJA.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Panattoni znów w Bydgoszczy

schedule 17 września 2020
Opr./edited by AKL

Panattoni rozpoczął budowę Panattoni Park Bydgoszcz III o planowanej powierzchni 43 tys. mkw. Pierwszym najemcą jest Reconext – przedsiębiorstwo świadczące usługi serwisowe urządzeń elektronicznych, które zajmie 12,8 tys. mkw.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Bezpiecznie w biurowcach Ghelamco

schedule 17 września 2020
Opr./edited by AKL

Firma Ghelamco jako pierwsza w Polsce zgłosiła swoje inwestycje do programu WELL Health-Safety Rating, który został opracowany w odpowiedzi na pandemię COVID-19 i związane z nią wyzwania w zakresie bezpieczeństwa w miejscu pracy.

Najnowsze w Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

schedule 17 września 2020

Więcej mody w Jankach

Do oferty sklepów w Centrum Janki dołączył salon Betty Barclay, a sklep Sizeer prawie czterokrotnie powiększył swoją powierzchnię.

schedule 17 września 2020

Action wchodzi do Chorzowa

Sieć dyskontów niespożywczych Action otworzyła swój pierwszy sklep w Chorzowie, przy ul. 3 Maja 169 na klientów czeka ponad 6 tys. produktów z 14 kategorii.

schedule 16 września 2020

Biorą więcej w CH Auchan Swadzim

Dwaj najemcy obecni w Centrum Handlowym Auchan Swadzim udostępnili klientom nowe, powiększone sklepy – powierzchnię podwoił salon marki odzieżowej Diverse, a sklep AquaelZoo ruszył w większym lokalu i w nowej lokalizacji.

schedule 16 września 2020

Więcej mody w sieradzkiej Dekadzie

Centrum handlowe Dekada Sieradz poszerza ofertę modową, do grona najemców obiektu dołączyła marka Top Secret.

schedule 15 września 2020

Piątkowska 103 rośnie

Na placu budowy inwestycji Piątkowska 103 w Poznaniu powstają ściany piętra, w ofercie pozostały ostatnie mieszkania.

schedule 15 września 2020

Po jabłuszka do Plazy

W Poznań Plaza został otwarty Cortland Apple Premium Reseller. Nowy salon znajduje się na parterze galerii, obok drogerii Sephora i zajmuje powierzchnię 130 mkw.

schedule 15 września 2020

Moda męska w Wiślance

Galeria Wiślanka w Żorach powiększa swoją ofertę branży fashion, uzupełniając ją o marki Vistula, Wólczanka, Bytom oraz Kubenz.

schedule 14 września 2020

Dekada Grójec urośnie

Dekada przygotowuje się do kolejnej rozbudowy centrum handlowego w Grójcu. Będzie to trzeci etap projektu, który przewiduje realizację dodatkowych 5 tys. mkw. GLA.

schedule 14 września 2020

Meet & Fit po raz drugi w Poznaniu

Firma 7 Street Łukasz Błażejewski otworzyła drugi lokal w Poznaniu, tym razem w centrum miasta przy ul. Święty Marcin 63.

schedule 14 września 2020

Koszalin Power Center coraz bliżej

Acteeum Group startuje z budową parku handlowego w Koszalinie, trwa już komercjalizacja obiektu.

schedule 11 września 2020

Dzieje się w Bonarce

W nowej aranżacji i lokalizacji ruszył w Bonarce salon jubilerski marki W.Kruk. Ponadto do grona najemców gastronowmicznych dołączył lokal z włoską kuchnią pod szyldem Deli Pizza.

schedule 11 września 2020

Sporo chętnych na metry od Newbridge

W ciągu ostatnich kilku miesięcy 60 najemców przedłużyło umowy w centrach handlowych należących do Newbridge. Prolongaty w trzech obiektach zlokalizowanych w Krakowie, Toruniu i Łodzi objęły blisko 10 tys. mkw. GLA.

schedule 10 września 2020

Wirtualne zakupy w Galerii Młociny

Należąca do EPP i Echo Investment Galeria Młociny w Warszawie świętuje debiut pierwszego sklepu Modivo w koncepcie omnichannel.

schedule 10 września 2020

Spar w Dąbrowie

Sieć sklepów Spar otworzyła nowy sklep w Dąbrowie Górniczej przy ul. Dworcowej 4, klienci mają do dyspozycji 560 mkw. sali sprzedaży.

schedule 10 września 2020

W konwencji convenience

Parki handlowe są największymi beneficjentami zmian strukturalnych ostatniego 10-lecia – ich liczba w Polsce zwiększyła się dwukrotnie, a udział w całkowitej podaży powierzchni handlowej wzrósł o 4 p.p. – czytamy w raporcie JLL i Trei Real Estate Poland.

schedule 09 września 2020

Driftem po galerii

W łódzkiej Manufakturze powstał tor Manufaktura Drift, na którym można ścigać się elektrycznymi gokartami. To pierwszy w Polsce tor do driftu na terenie obiektu handlowego, a korzystając z tej formy rozrywki wspieramy służbę zdrowia.

schedule 09 września 2020

Z Ikei do Tarnowa

W Gemini Park Tarnów otwarty został pierwszy w tym regionie stacjonarny punkt odbioru zamówień sieci Ikea.

schedule 09 września 2020

Ekstremalnie w lubelskim Vivo

W centrum handlowym Vivo! Lublun ruszył klub Xtreme Fitness, placówka znajdująca się na poziomie +1 zajmuje prawie 1560 mkw. powierzchni.

schedule 08 września 2020

Nowi w szczecińskim Outlet Parku

Oferta należącego do EPP szczecińskiego Outlet Parku poszerzyła się o dwa nowe sklepy: Pepco zajęło powierzchnię ponad 400 mkw., a Levi’s – prawie 230 mkw.

schedule 08 września 2020

Codziennie do ogrodu

Przy centrum handlowym Wola Park został otwarty Ogród Codzienny, nowa odsłona Ogrodu Wola. Znajdują się tu m.in. sklep Owoce&Warzywa, boczniakownia, kompostownik oraz przestrzeń, w której będą odbywały się warsztaty edukacyjne.

Kategorie