Rynki biurowe rosną w siłę
Biura i projekty wielofunkcyjneCałkowita wartość transakcji najmu w pierwszym kwartale tego roku wyniosła ponad 270 tys. mkw., z czego 130,5 tys. mkw. przypadło na główne rynki poza Warszawą, gdzie za 67 proc. popytu odpowiadały Kraków (43 proc.) i Wrocław (24 proc.). Do największych transakcji zawartych w Polsce w tym czasie należało odnowienie umowy na 11,2 tys. mkw. przez Akamai w Vinci Office w Krakowie, nowa umowa firmy Wirtualna Polska na 7 tys. mkw. w Business Garden w Warszawie, nowa umowa firmy z sektora publicznego na 7 tys. mkw. w budynku Vector+ w Warszawie, nowa umowa Perform Group (Perform Content i Perform Media) na 6,4 tys. mkw. w Face2Face Campus w Katowicach oraz odnowienie umowy i ekspansja GlobalLogic na 6,3 tys. mkw. w Bonarka for Business w Krakowie.
– Niezmiennie głównym motorem napędowym największych regionalnych rynków biurowych w Polsce jest sektor nowoczesnych usług biznesowych. Firmy z tej branży w pierwszym kwartale tego roku wygenerowały blisko 40 proc. zapotrzebowania na biura poza Warszawą. Najwyższy udział branży BPO/SSC w popycie został odnotowany w Katowicach (blisko 74 proc.) i Trójmieście (ponad 45 proc.) – komentuje Karol Patynowski, dyrektor ds. rynków regionalnych, JLL.
Ponadto, coraz istotniejszą rolę na rynkach biurowych – nie tylko w Warszawie – odgrywają operatorzy elastycznych przestrzeni do pracy. Ponad 60 tys. mkw. nowej powierzchni elastycznej jest już potwierdzone do otwarcia w 2019 r., a wartość ten może być jeszcze większa.
– Silną pozycję rynku biurowego w Polsce potwierdza wciąż rosnąca podaż. W Krakowie i Wrocławiu zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej wynoszą ponad milion mkw., w Trójmieście – blisko 800 tys. mkw., w Katowicach i Poznaniu przekroczyły 500 tys. mkw., a Łódź osiągnie ten wynik już w tym roku. Natomiast łączne zasoby biurowe w Polsce, z uwzględnieniem Warszawy, to już prawie 10,7 mln mkw. – mówi Łukasz Dziedzic, starszy konsultant, Dział Badań Rynku i Doradztwa, JLL
W pierwszym kwartale na polski rynek dostarczono łącznie ponad 142 tys. mkw., w tym ponad 120 tys. mkw. na największych rynkach regionalnych.
– W budowie pozostaje blisko 1,6 mln mkw., z czego 800 tys. mkw. na głównych rynkach regionalnych. Spośród nich najbardziej aktywny jest Kraków, Trójmiasto i Wrocław, gdzie powstaje Business Garden II, największy realizowany obecnie kompleks biurowy poza Warszawą – dodaje Łukasz Dziedzic.
Do największych ukończonych w minionym kwartale projektów biurowych w Polsce należy m.in. pięć budynków drugiej fazy kompleksu Business Garden w Poznaniu (46,1 tys. mkw., Vastint), V.Offices w Krakowie (21,7 mkw., AFI Europe) oraz Spark B w Warszawie (15,7 tys. mkw., Skanska Property Poland). Średni poziom pustostanów w Polsce to 9,3 proc., natomiast w Warszawie 9,1 proc. istniejących zasobów biurowych pozostaje do wynajęcia. Poza stolicą najniższy (5,4 proc.) współczynnik powierzchni niewynajętej charakteryzuje Trójmiasto, a najwyższy (15,8 proc.) przypada na Poznań. Łącznie na rynkach regionalnych niewynajętych jest 9,4 proc. zasobów. Po raz pierwszy JLL przeanalizował pustostany w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii – współczynnik tych powierzchni wyniósł 9,8 proc. na koniec pierwszego kwartału 2019 roku.
Obecnie na rynkach regionalnych najwyższe czynsze transakcyjne charakteryzują Kraków (13,5 – 15 euro za mkw. miesięcznie), a najniższe Lublin (10,5 – 11,5 euro za mkw. miesięcznie). Z kolei w szerokim centrum Warszawy czynsze dla najlepszych nieruchomości wynoszą od 17 do 24 euro za mkw. miesięcznie, a poza nim – od 11 do 15 euro za mkw. miesięcznie.
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS pokazują dużą aktywność na rynku mieszkaniowym i to zarówno jeśli chodzi o inwestycje rozpoczynane przez deweloperów, jak i budownictwo indywidualne. Październik ...
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...