Warimpex na plusie po pierwszej połowie
Rynek inwestycyjny i finansowySpółka podaje, że wzrost ten jest w głównej mierze efektem sprzedaży nieruchomości, zysków z wyceny i dodatnich różnic kursowych. Strategia spółki w dalszym ciągu koncentruje się na odbudowie zasobów posiadanych nieruchomości i na umacnianiu źródeł przychodów. Jej celem jest wzrost sprzedaży i zwiększenie przychodów brutto.
W komunikacie spółki czytamy, że w porównaniu z pierwszym półroczem 2018 przychody hoteli ze sprzedaży spadły o 24 proc. i wyniosły 4,8 mln euro. Jest to głównie efekt sprzedaży spółki operacyjnej hotelu Dvořák w czeskich Karlovych Varach. Przychody z wynajmu nieruchomości biurowych wzrosły natomiast w pierwszym półroczu 2019 do 9,2 mln euro (pierwsze półrocze 2018: 7,5 mln euro). Kluczowy dla tego wzrostu był zakup biurowca B52 w Budapeszcie oraz ukończenie obiektu Ogrodowa Office w Łodzi w ubiegłym roku. Łączne przychody ze sprzedaży wzrosły w pierwszym półroczu 2019 roku do 15,2 mln euro, a koszt przypisany bezpośrednio do przychodów ze sprzedaży obniżył się z 6,3 mln euro w porównywalnym okresie ubiegłego roku, do 6 mln euro. Wynik ze sprzedaży brutto wynosi z kolei 9,2 mln euro (pierwsze półrocze 2018: 8,1 mln euro).
– Po sprzedaży wielu aktywów w 2017 roku, w ubiegłym roku zdefiniowaliśmy nowe cele strategiczne. Skupiamy się szczególnie na finalizacji bieżących projektów rozwojowych, na nowych projektach deweloperskich i na nabywaniu aktywów generujących przepływy pieniężne z potencjałem na przyszłość. Uzyskiwane pozytywne wyniki świadczą o sukcesie realizowanej przez nas strategii – uważa Franz Jurkowitsch, prezes Warimpeksu.
Nowe cele strategiczne Warimpeksu widoczne są w działaniach podejmowanych w pierwszym półroczu 2019 roku. W maju tego roku spółka poinformowała o nabyciu 35 proc. udziału w spółce projektowej AO Avielen, należącego do CA Immobilien AG. Prowadzi ona i rozwija projekt Airportcity St. Petersburg w bezpośrednim sąsiedztwie międzynarodowego portu lotniczego Sankt Petersburg. Transakcja została zakończona latem tego roku. W tej chwili Warimpex posiada 90 proc. udziałów w spółce Avielen, a pozostałe 10 proc. znajduje się w posiadaniu UBM Development. W okresie sprawozdawczym nastąpił również powrót na rynek niemiecki. W kwietniu spółka kupiła trzygwiazdkowy hotel konferencyjny w Darmstadt.
Z kolei na rynku polskim w kwietniu, po 21 miesiącach budowy, ukończony został biurowiec Mogilska 43 Office w Krakowie, a jego oficjalne otwarcie miało miejsce w maju. Na 12 tys. mkw.powierzchni na ośmiu kondygnacjach budynek oferuje powierzchnie biurowe, które w większości znalazły już najemców. – Dzięki selektywnym zakupom i postępom w budowie zakładamy, że – mimo planowanych sprzedaży w segmencie hoteli – do końca roku uda nam się rozbudować portfolio. W segmencie nieruchomości biurowych oczekujemy wyraźnego wzrostu sprzedaży i poprawy przychodów brutto z tytułu wynajmu nowych obiektów. Szczególnie zaś cieszy nas fakt, że oprócz bieżącej działalności na naszych głównych rynkach w Polsce, Rosji i na Węgrzech, ponownie działamy w Niemczech. Czeka nas dynamiczny i pełen sukcesów rok – przekonuje Franz Jurkowitsch.
W dniu publikacji raportu za pierwsze półrocze 2019 roku (27 sierpnia) Warimpex poinformował ponadto, że sprzedaje dwa hotele: Vienna House Dream Castle i Vienna House Magic Circus w pobliżu paryskiego Disneylandu. Wartość transakcji ma wynieść około 100 mln euro.
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS pokazują dużą aktywność na rynku mieszkaniowym i to zarówno jeśli chodzi o inwestycje rozpoczynane przez deweloperów, jak i budownictwo indywidualne. Październik ...
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...