EN

Kuchnia na wynos

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe
EUROPA “Dark kitchens” to kolejny etap dywersyfikacji rynku gastronomicznego w Europie. Z jednej strony coraz chętniej i częściej odwiedzamy ciekawe, nowoczesne restauracje, a z drugiej – rosnące tempo życia sprawia, że często sięgamy po usługi gastronomiczne, które dają nam dostęp do smacznych dań na wynos.

Ta potrzeba napędza bardzo szybki wzrost europejskiego rynku, skupionego na dostawach jedzenia. Prym w tym aspekcie wiedzie Wielka Brytania, gdzie usługi związane z dowozem posiłków są już warte około 8 mld funtów (wzrost o 13,4 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim) i oczekuje się, że do 2021 roku ich wartość wzrośnie o 21 proc., osiągając 9,8 mld funtów. – Wygoda, presja czasu i coraz wyższy odsetek ludzi zamieszkujących miasta – tak w dużym skrócie wygląda lista czynników stojących za sukcesem firm i restauracji specjalizujących się głównie w daniach na wynos. Rosnące wymagania konsumentów, którym zależy na wysokiej jakości posiłkach, idą w parze z coraz większą liczbą obowiązków i zajęć po godzinach pracy. Dodatkowo, szacuje się, że w 2017 roku ponad połowa, bo 54 proc. globalnej populacji mieszkało w miastach, a według prognoz do 2050 roku ten wskaźnik wzrośnie do 70 proc. Większy popyt pociąga za sobą konieczność budowania mieszkań, które będą bardziej wydajne pod względem przestrzeni. Zamiast dużych kuchni i jadalni, deweloperzy i architekci stawiać będą na mniejsze aneksy kuchenne, a sami mieszkańcy – na zamawianie gotowych posiłków do domu – mówi Ian Hanlon, dyrektor, Działu Doradztwa ds. Gastronomii w JLL.

Rosnąca popularność rozmaitych portali, jak na przykład Uber Eats, nie oznacza, że Europejczycy mniej chętnie wychodzą z domu. Dla przykładu, tylko w Wielkiej Brytanii rynek usług gastronomicznych jest wart około 88 mld funtów z prognozowanym wzrostem do 96,5 mld funtów do 2022 roku. – Zarówno niesłabnące tempo rozwoju gastronomii, jak i większe zapotrzebowanie na ofertę restauracji serwujących dania na wynos, świetnie ilustrują zmianę naszego stylu życia. Zapracowani, ale i lepiej zarabiający konsumenci bardzo cenią sobie wygodę, oszczędność czasu i pozytywne doświadczenia. Dotyczy to nie tylko Wielkiej Brytanii, ale i wielu innych europejskich krajów, w tym również Polski – mówi Anna Wysocka, dyrektor Działu Wynajmu Powierzchni Handlowych, JLL w Polsce.

Większe potrzeby klientów korzystających z usług gastronomicznych nie mogły pozostać bez odpowiedzi ze strony rynku, na którym pojawia się coraz więcej tzw. „dark kitchens”. To nic innego, jak marki gastronomiczne nastawione na przygotowanie posiłków, które są zamawiane wirtualnie i dowożone prosto pod drzwi. Na przykład Deliveroo Editions działa w około 16 lokalizacjach w Wielkiej Brytanii, zapewniając operatorom gastronomicznym miejsce do przygotowywania i gotowania potraw wyłącznie w celu dostawy. Typowa przestrzeń kuchenna Editions zazwyczaj gości od 6 do 12 najemców. – Ciekawy jest model biznesowy takich lokali – bez czynszu ani rachunków za media, które obciążałyby budżet najemców. Zamiast tego każdy z nich płaci prowizję od zamówienia na rzecz Deliveroo, które zapewnia również kurierów i kierowców rozwożących posiłki. Deliveroo jest zatem platformą oferującą gotową infrastrukturę, która pozwala najemcy skupić się na swoim podstawowym biznesie, czyli gotowaniu. Z kolei stawki czynszowe dla Deliveroo są z reguły niskie, ponieważ „dark kitchen” najczęściej mieszczą się w mało atrakcyjnych lokalizacjach i poza centrum. Dla obu stron jest to więc sytuacja win – win – uważa Ian Hanlon, dyrektor, Dział Doradztwa ds. Gastronomii w JLL.

Korzyści płynące z takiej współpracy dla operatorów są oczywiste. – Najemcy nie ponoszą wydatków związanych z wynajęciem lokalu, koniecznością zaprojektowania jego wystroju, odpowiednią aranżacją, zatrudnieniem kelnerów i ekipy sprzątającej. Zamiast otwierać typową restaurację, co zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem biznesowym, mogą przetestować swoje menu i gust kulinarny na nowych rynkach. Wreszcie, krótkoterminowy charakter wynajmu powierzchni oznacza, że najemcy mogą wyjść z tej współpracy bez uciążliwych kosztów – mówi Ian Hanlon.

Są jednak pewne wady. Transport niejednokrotnie przekłada się na spadek jakości jedzenia (rozlanie, utrata temperatury, itp.), co może zaszkodzić reputacji marki, podobnie jak złe recenzje w mediach społecznościowych. Ponadto, dostawa żywności nigdy nie będzie w stanie zapewnić takiego doświadczenia, jak tradycyjna restauracja czy kawiarnia, na którą pracuje też odpowiednia obsługa, czy design przestrzeni. Czy zatem „dark kitchens” są realnym zagrożeniem dla tradycyjnego sektora gastronomicznego? – To stosunkowo nowy w sektorze gastronomicznym model biznesowy, który możemy porównać do obecnych w branży biurowej coworkingów. Oba rozwiązania stanowią ciekawą alternatywę dla mniejszych graczy, oferując im atrakcyjne warunki dla rozwojów biznesu. To pozwala rynkowi osiągnąć stan równowagi, gdzie jeden operator gastronomiczny ma ofertę komplementarną w stosunku do drugiego, czyli w tym przypadku – tradycyjnej restauracji, gdzie chętnie spędzamy swój wolny czas, celebrując go w gronie bliskich i przyjaciół. Warto podkreślić też, że same restauracje również przeżywają swój rozkwit, rozszerzając zakres swoich usług o centra handlowe, muzea, biura, a nawet obiekty sportowe. Na tym rynku jest więc miejsce dla każdego – przekonuje Anna Wysocka.

Ostatnie nowości

Rynek mieszkaniowy

Polska Reaktywacja co-livingów

schedule 02 lipca 2020
Opr./edited by AKL

Pandemia odmieniła sposób, w jaki żyjemy i pracujemy. Dzielenie przestrzeni, czyli jedna z podstawowych zasad działania projektów co-livingowych, zdaje się być zupełnym przeciwieństwem pandemicznej izolacji. Jednak wbrew pozorom, to właśnie taka forma zamieszkiwania może być łatwiejszym i przyjemniejszym sposobem przeżycia kwarantanny.

Zielone budownictwo

Serenada podwójnie zielona

schedule 02 lipca 2020
Opr./edited by TC

Krakowskie Centrum Serenada, wybudowane i zarządzanie przez spółkę Mayland Real Estate, otrzymało certyfikat BREEAM-In Use z najwyższą możliwą oceną ,,Outstanding” w kategorii "Zarządzanie obiektem" (Building Management) oraz z oceną „Excellent” za walory konstrukcyjne obiektu i jego wykonanie (Asset Performance).

Biura i projekty wielofunkcyjne

Face2Face pod wiechą

schedule 02 lipca 2020
Opr./edited by TC

Zakończyły się prace przy konstrukcji drugiego etapu katowickiego projektu Face2Face Business Campus, inwestycja będzie gotowa w listopadzie tego roku. 

Biura i projekty wielofunkcyjne

W tej bitwie wszyscy wygrali

schedule 02 lipca 2020
Opr./edited by TC

W stołecznym biurowcu Bitwy Warszawskiej Business Center rozpoczął funkcjonowanie Urząd do Spraw Cudzoziemców, ponadto umowę najmu przedłużyła firma Rettenmaier, a Warner Bros Entertainment Polska dobrał dodatkową powierzchnię.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Upadłość i co dalej?

schedule 02 lipca 2020
Opr./edited by AKL

Branża retail jest w niełatwej sytuacji. Po zamknięciu łódzkiej Sukcesji rynek zastanawia się, czy kolejne galerie handlowe może czekać ten sam los.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Wielkie pakowanie w Kowalach

schedule 02 lipca 2020
Opr./edited by TC

Grupa Dot2Dot, producent opakowań z tektury litej, wprowadzi się do kompleksu 7R Park Gdańsk II, najemca ulokuje w Kowalach linię produkcyjną, magazyn oraz biuro.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Lekcja dla branży retail

schedule 02 lipca 2020
Opr./edited by AKL

Doświadczenia rynku chińskiego niosą wiedzę, jak rynek handlowy i konsumenci odpowiedzieli na wyzwania, które postawiła przed nimi nowa rzeczywistość. Polska branża retail może wyciągnąć lekcję i dostosować strategię do nowej rzeczywistości.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Chmielna 89 z pozwoleniem

schedule 02 lipca 2020
Opr./edited by TC

Flagowy projekt Cavatiny w centrum Warszawy uzyskał pozwolenie na użytkowanie, jeszcze w tym roku do obiektu przeprowadzi się bank PKO BP.

Technologie

Polska Oszczędzanie z Appartme

schedule 02 lipca 2020
Opr./edited by TC

Zrównoważone zarządzanie energią cieplną i elektryczną pozwala ograniczyć jej zużycie do 30 proc. – podają eksperci spółki mieszkaniowej Skanski. Z pomocą przychodzi Appartme by Skanska – rozwiązanie, które przy użyciu jednego przycisku pozwala przełączyć dom w tryb eko.

Biura i projekty wielofunkcyjne

ABB wprowadza się do Monopolis

schedule 02 lipca 2020
Opr./edited by TC

ABB zajmie 1,4 tys. mkw. biur w łódzkim kompleksie Monopolis, tym samym powierzchnia biurowa pierwszego etapu inwestycji realizowanej przez Virako jest wynajęta w stu procentach.

Obiekty użyteczności publicznej

Polska Kraków ma pierwszą tężnię

schedule 02 lipca 2020
Opr./edited by AKL

Krakowianie mogą już korzystać z pierwszej ogólnodostępnej tężni solankowej w mieście.

Obiekty użyteczności publicznej

Polska Stary Fordon z nowym tarasem

schedule 02 lipca 2020
Opr./edited by AKL

Ogłoszono przetarg na prace przy budowie tarasowego nabrzeża w Starym Fordonie w Bydgoszczy.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska 1300 od Atala

schedule 02 lipca 2020
Opr./edited by AKL

Atal od stycznia do czerwca 2020 roku zakontraktował 1287 lokali. Najwięcej umów deweloperskich podpisano w Poznaniu (307), Krakowie (271) i Warszawie (202).

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Ponad 170 mln zł za Polnord

schedule 02 lipca 2020
Opr./edited by AKL

Cordia może zaksięgować około 170,4 mln zł (38,2 mln euro) zysku z tytułu przejęcia Polnordu.

Obiekty użyteczności publicznej

Polska Słupca z nową pływalnią

schedule 02 lipca 2020
Opr./edited by AKL

Firma Moris Polska oddała do użytku obiekt sportowo-rekreacyjny w Słupcy w Wielkopolsce. Wartość inwestycji wyniosła 13,5 mln zł. Budowa trwała od czerwca 2018 roku.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska 7R wierzy w Podkarpacie

schedule 01 lipca 2020
Opr./edited by TC

Firma 7R sfinalizowała zakup działki inwestycyjnej w Trzebownisku koło Rzeszowa od Gardner Aerospace. Nieruchomość o powierzchni prawie 26,5 tys. mkw. leży w Specjalnej Strefie Ekonomicznej "Europark Mielec" i ma pozwolenie na budowę.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Prologis przyciąga na południu

schedule 01 lipca 2020
Opr./edited by TC

Ponad 55 tys. mkw. powierzchni zajmie ośmiu najemców w dolnośląskich obiektach Prologisu, portfolio dewelopera w rejonie Wrocławia obejmuje cztery parki logistyczne o łącznej powierzchni ponad pół miliona mkw.

Zarządzanie nieruchomościami

Rondo pod własnym zarządem

schedule 01 lipca 2020
Opr./edited by TC

Globalworth przejął zarządzanie – należącym do tej firmy – krakowskim kompleksem Rondo Business Park. Ponad 80 proc. projektów znajdujących się w polskim portfolio spółki objętych jest modelem zarządzania właścicielskiego. 

Rynek inwestycyjny i finansowy

Biura i magazyny uodpornione

schedule 01 lipca 2020
Opr./edited by TC

Rynki biurowy i magazynowy są w dobrej kondycji, a wartość transakcji inwestycyjnych w tym roku przekroczy 2 mld euro. Jednak wiele projektów było rozpoczętych przed marcem i do końca nie wiadomo, jak pandemia wpłynie na rynek w średnim i dłuższym okresie – podaje Polska Izba Nieruchomości Komercyjnych.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Tedi wzmacnia Power Park

schedule 01 lipca 2020
Opr./edited by TC

Do grona najemców Power Parku Kielce dołączyła sieć handlowa Tedi, sklep z artykułami codziennego użytku i zabawkami zajął lokal o powierzchni ponad 1 tys. mkw. 

Najnowsze w Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

schedule 02 lipca 2020

Lekcja dla branży retail

Doświadczenia rynku chińskiego niosą wiedzę, jak rynek handlowy i konsumenci odpowiedzieli na wyzwania, które postawiła przed nimi nowa rzeczywistość. Polska branża retail może wyciągnąć lekcję i dostosować strategię do nowej rzeczywistości.

schedule 02 lipca 2020

Upadłość i co dalej?

Branża retail jest w niełatwej sytuacji. Po zamknięciu łódzkiej Sukcesji rynek zastanawia się, czy kolejne galerie handlowe może czekać ten sam los.

schedule 01 lipca 2020

Nowe wejście Jurajskiej

Częstochowska Galeria Jurajska kontynuuje prace nad modernizacją swojego wnętrza i otoczenia obiektu, kolejny etap prac właśnie został zakończony. Obiekt zyskał m.in. nowy wygląd wejść.

schedule 01 lipca 2020

Ponad 50 mln na Factory

Rośnie wartość sprzedaży w outletach Factory w Polsce – odwiedzający w pięciu outletach wydali w maju ponad 50 mln zł, na zakupy do Factory ruszyło 650 tys. osób.

schedule 01 lipca 2020

Tedi wzmacnia Power Park

Do grona najemców Power Parku Kielce dołączyła sieć handlowa Tedi, sklep z artykułami codziennego użytku i zabawkami zajął lokal o powierzchni ponad 1 tys. mkw. 

schedule 30 czerwca 2020

Piotrkowska jeszcze smaczniejsza

Oferta gastronomiczna łódzkiego kompleksu Off Piotrkowska Center powiększyła się, w obiekcie została otwarta m.in. restauracja Shamo serwująca kuchnię japońską, nowością są również food trucki.

schedule 29 czerwca 2020

Sukcesja do zamknięcia

Łódzkie centrum handlowe Sukcesja z końcem czerwca zostanie zamknięte – taki komunikat pojawił się na profilu galerii w mediach społecznościowych.

schedule 29 czerwca 2020

Galeria-Modlińska w budowie

Spółka Galeria M rozpoczyna budowę parku handlowego Galeria-Modlińska na warszawskiej Białołęce, pierwszymi najemcami są Aldi i Pepco.

schedule 26 czerwca 2020

Modivo po raz pierwszy

Do grona najemców warszawskiej Galerii Młociny dołączą dwie rodzime marki – Eobuwie oraz Modivo, które otworzy tu swój pierwszy i jedyny salon w Polsce.

schedule 26 czerwca 2020

Homla wchodzi do Nova Parku

Do grona najemców Nova Parku w Gorzowie Wielkopolskim dołączył salon Homla z artykułami do wyposażenia wnętrz. To pierwszy sklep marki w województwie lubuskim.

schedule 25 czerwca 2020

Raj dla graczy w Metropolii

W gdańskiej Galerii Metropolia rusza Kinguin Esport Lounge dla graczy i e-sportowców, tzw. gaming house zajmie ponad 500 mkw.

schedule 24 czerwca 2020

Z internetu do Gemini

Właściciel Gemini Park Tarnów podpisał umowę najmu z siecią Ikea – już wkrótce w galerii będzie można odebrać rzeczy zakupione w sklepie internetowym szwedzkiego koncernu.

schedule 24 czerwca 2020

Dino rozwija dystrybucję

Sieć Dino Polska wybuduje dwa centra dystrybucyjne: w Sieroniowicach w województwie opolskim oraz w mazowieckim Sierpcu – podała spółka w komunikacie. Łączna wartość inwestycji wyniesie około 160 mln zł.

schedule 22 czerwca 2020

Więcej mody w ETC Swarzędz

Greenpoint, polska marka odzieżowa dla kobiet, dołączyła do grona najemców ETC Swarzędz. Sklep zajął powierzchnię 126 mkw.

schedule 22 czerwca 2020

Jysk hurtowo odświeża

Sieć sklepów Jysk zmieniła wygląd 14 swoich sklepów. Firmie zależało na poprawie estetyki oraz łatwiejszych zakupach.

schedule 22 czerwca 2020

Na dłużej w parku Newbridge

Dwóch najemców parku handlowego Newbridge we Włocławku zdecydowało się na przedłużenie umów najmu na kolejne lata, obiekt o powierzchni 6,2 tys. mkw. zajmuje ośmiu najemców.

schedule 22 czerwca 2020

Ingka Centres wypłaszcza

W pierwszym tygodniu czerwca średni wskaźnik odwiedzin w galeriach Ingka Centres wyniósł 83 proc. i utrzymał się na tym samym poziomie w kolejnym tygodniu miesiąca.

schedule 19 czerwca 2020

Wiecha na Karuzeli

Na budynku centrum handlowego Karuzela w Ełku zawisła wiecha, obiekt, który zostanie otwarty na przełomie października i listopada, jest skomercjalizowany w 80 proc.

schedule 18 czerwca 2020

Po zakupy z Ikei na Pragę

Od wczoraj, 17 czerwca, Ikea umożliwia odbiór mebli i akcesoriów wyposażenia wnętrz w nowo otwartym Punkcie Odbioru Zamówień Ikea w King Cross Praga w Warszawie.

schedule 18 czerwca 2020

Domospace rusza w Domotece

W warszawskim centrum wyposażenia wnętrz Domoteka ruszyła strefa coworkingowa Domospace. Zapewnia ona miejsce do pracy czy spotkań, ale jest także przestrzenią do odpoczynku.

Kategorie