EN

Ekologia to podstawa

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe
POLSKA Mihiderka to stosunkowo młoda marka na polskim rynku. Sieć wegańskich restauracji liczy obecnie 10 lokali, ale w planach ma dalszą ekspansję. O tym, ile punktów na mapie Polski chcą uruchomić, o potrzebie znalezienia inwestora oraz o najważniejszej dla marki ekologii rozmawiamy z Marcinem Krysińskim, współwłaścicielem Mihiderki.

Jakie są plany sieci na najbliższe miesiące, lata?

W najbliższym czasie chcemy skoncentrować się na poprawie wewnętrznych procesów w firmie, aby kolejne otwarcia były jeszcze lepiej zorganizowane, a wdrażane procedury jasne dla wszystkich. Jedną z nich jest np. personalizacja opakowań na wynos i w dostawie.

Z założenia jesteśmy marką, która ma ekologiczne podejście do rzeczywistości, w tym gastronomii. Przypuszczam nawet, że wyznaczamy w tej dziedzinie trendy. Dlatego planujemy też zwiększenie ilości aut elektrycznych w firmie i zakup przynajmniej jednego elektrycznego samochodu dostawczego. Byłoby dla nas wielką satysfakcją móc zaopatrywać część lokali takimi autami!

Zamierzamy też w najbliższych tygodniach przeprowadzić wśród klientów badania ankietowe, dotyczące naszej marki. Celem ich jest poznanie preferencji, po to, by jak najdokładniej odpowiedzieć na ich oczekiwania.

Oczywiście cały czas prowadzimy też rozmowy z potencjalnymi partnerami. Chcemy jednak uniknąć syndromu zbyt szybkiego rozwoju, który często powoduje bałagan. Nasze możliwości szacujemy na 3-4 nowe lokale rocznie. Z informacji spływających do nas z rynku wynika, że całkiem realne byłoby otwarcie Mihiderki w każdym mieście powyżej 50 tys. mieszkańców – to dałoby około 90 lokali. Oczywiście samodzielnie nie podołamy takiej skali i nawet nie zamierzamy. Ale aby się sukcesywnie rozwijać, potrzebujemy inwestora, który dokapitalizuje nasze przedsięwzięcia. I to będzie największe wyzwanie, jakie czeka nas w przyszłym roku.

Gdzie Mihiderka planuje kolejne otwarcia? Kiedy Warszawa?

Nie będę ukrywał, że patrzymy obecnie w stronę Warszawy, ponieważ jest to 6. najbardziej przyjazne weganom miasto na świecie. Motywuje nas także fakt, że otrzymujemy od potencjalnych partnerów z Warszawy wiele zapytań dotyczących możliwości otwarcia tam lokalu. Pierwsza Mihiderka w stolicy to więc raczej kwestia czasu. W 2020 roku chcielibyśmy otworzyć tam kilka lokali. To jednak nie jest proste, przede wszystkim ze względów logistycznych.

Równolegle rozglądamy się także za innymi kierunkami ekspansji. Budujemy bowiem swoją strategię rozwoju w oparciu o istniejące trasy komunikacyjne, czyli A1, A4 i S8 oraz – oczywiście – w obszarze Górnego Śląska. Jeżeli uda nam się pozyskać ciekawą lokalizację na rozsądnych warunkach, to chętnie otworzymy kolejne Mihiderki w innych miejscowościach.

Jak duże znaczenie mają dla sieci rozwiązania ekologiczne?

Mają dla nas znaczenie podstawowe. Tworzymy kuchnię wyłącznie roślinną, kierując się ideą, że środowisko będzie w znacznie lepszej kondycji, jeśli przerzucimy się na jedzenie roślinne.

Nasza kulinarna filozofia jest dobrze przemyślana i opiera się na czterech podstawowych założeniach. Jedno z nich dotyczy etyki. Chodzi po prostu o zmniejszanie cierpienia zwierząt hodowlanych. Nie możemy przejść do porządku dziennego nad faktem, że aby na stole znalazło się mięso lub nabiał, konieczne jest zadanie zwierzętom cierpienia. Coraz więcej ludzi myśli podobnie jak my, odczuwa dyskomfort z tego powodu i ogranicza, bądź w ogóle rezygnuje z produktów odzwierzęcych. Mihiderka ma dla nich odpowiednią ofertę. Mamy satysfakcję z tego, że gotujemy dobre jedzenie i promujemy kuchnię wolną od przemocy wobec zwierząt.

Hodowla zwierząt ma też swoje konsekwencje społeczne. Jest to… głód. Czasami bardziej opłaca się karmić zwierzęta niż ludzi. Płody rolne, zamiast dla ludzi, przeznaczane są na pasze dla zwierząt, bo jest to bardziej opłacalne. Naszym zdaniem, taki sposób wykorzystania upraw jest kompletnie nieefektywny pod względem żywieniowym, gdyż tylko około 10 proc. kalorii z paszy, którą karmi się zwierzęta, trafia na talerz ostatecznego konsumenta. W Mihiderce dania powstają bez tych strat. Przyczyniamy się też w ten sposób do lepszego wykorzystania areałów rolnych. Oczywiście, że działamy na małą skalę, jednak zawsze zaczyna się od siebie. Pamiętajmy o tym przy codziennych posiłkach. Zauważalne jest, że świadomość społeczna w tym temacie z roku na rok wzrasta.

Kolejne założenie, stojące u podstaw naszej ekofilozofii, to zdrowie. Zmiana sposobu odżywiania jest metodą na ograniczenie tzw. chorób cywilizacyjnych. Otyłość jest jedną z najpowszechniejszych. Prowadzi do niej zła dieta. Mimo, że dietetycy zalecają, by jeść więcej warzyw i owoców, sporo osób nie wyobraża sobie życia bez kotletów schabowych, jajek i żółtego sera. Mihiderka oferuje kuchnię roślinną bardzo urozmaiconą. Klienci, którzy zazwyczaj kręcą nosem na jarzyny, są zaskoczeni tym, jak dobrze smakują nasze dania i jak są sycące. Wielu do nas wraca. Dodam jeszcze, że potrawy roślinne – w przeciwieństwie do mięsnych posiłków – nie powodują uczucia senności, ani ociężałości. Nie zawierają też cholesterolu.

Po czwarte, w Mihiderce mamy też na uwadze korzystny wpływ na klimat i środowisko. Oczywiście, nie jest możliwe kompletne wyeliminowanie czynników niepożądanych – chociażby z powodu przepisów sanitarno-epidemiologicznych i zasad higieny – jednak staramy przyczyniać się do ograniczenia zanieczyszczenia środowiska. Od dawna używamy biodegradowalnych opakowań na wynos i słomek, a w procesach wewnętrznych – tam gdzie to tylko możliwe – opakowań szklanych. Nasze dania podajemy na talerzach porcelanowych, a więc wielokrotnego użytku. To wszystko powoduje, że produkujemy znacznie mniej śmieci i odpadów, niż w przypadku stosowania jednorazówek.

Nasza Mihiderka to w gruncie rzeczy działalność proekologiczna i cieszymy się, że mamy coraz więcej zwolenników.

Ostatnie nowości

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Co dzień nie niskie ceny

schedule 10 sierpnia 2020
Opr./edited by TC

Cena w kasie wyższa niż umieszczona na półce lub brak informacji o cenie produktu – w ten sposób przez kilka lat Biedronka naruszała prawa konsumentów – czytamy w komunikacie UOKiK-u, którego prezes nałożył na właściciela sieci, spółkę Jeronimo Martins Polska, karę w wysokości 115 mln zł.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Żabki mnożą się latem

schedule 10 sierpnia 2020
Opr./edited by TC

Żabka uruchomiła w tym roku 52 placówki sezonowe, większość w nadbałtyckich kurortach. Letnie sklepy powstają w modułowych pawilonach oraz lokalach stacjonarnych.

Innowacje

Polska Wymyślą retail na nowo

schedule 10 sierpnia 2020
Opr./edited by TC

Zarządcy i właściciele centrów handlowych zapraszają studentów i studentki oraz środowisko startupowe i twórców nowych technologii na bezpłatne warsztaty design thinking. Ruszył nabór do programu Challenger 2.0 stworzonego przez Centrum Transferu Wiedzy i Innowacji NextGenLab. Organizatorem prac jest Retail Institute.

Technologie

Polska Robot serwuje pomidorową

schedule 10 sierpnia 2020
Opr./edited by TC

Pierwsza w Polsce w pełni zautomatyzowana stołówka została uruchomiona na 20. piętrze wrocławskiego budynku Sky Tower. Jak zapewnia operator, bezobsługowa i bezgotówkowa placówka wydaje pełnowartościowe zestawy obiadowe, zupy oraz napoje.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Cushman po dwakroć na swoim

schedule 10 sierpnia 2020
Opr./edited by TC

Cushman & Wakefield wprowadza się do swojej nowej siedziby w The Warsaw Hub przy rondzie Daszyńskiego, od kilku dni pracownicy mogą korzystać z blisko 2,5 tys. mkw. zlokalizowanych na dwóch piętrach budynku. Cushman & Wakefield pełni również rolę zarządcy tego kompleksu.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Trójmiasto idzie po milion

schedule 10 sierpnia 2020
Opr./edited by TC

Rynek biurowy w Trójmieście może pochwalić się dziś najniższym poziomem pustostanów w kraju, a po zakończeniu budowy prowadzonych tu inwestycji zasoby biurowe aglomeracji przekroczą 1 mln mkw. powierzchni – podaje Walter Herz.

Zarządzanie nieruchomościami

Polska Krakowskie biura nieprzemakalne

schedule 10 sierpnia 2020
Opr./edited by TC

W krakowskim Orange Office Park w nocy z piątku na sobotę odbył się test zapory przeciwpowodziowej. Ćwiczenia polegały na rozłożeniu i napełnieniu zapory wokół budynku, co wymagało zablokowania ulic w sąsiedztwie.

Rynek mieszkaniowy

Polska Dwucyfrowe wzrosty cen mieszkań

schedule 10 sierpnia 2020
Opr./edited by TC

O 11,7 proc. więcej niż przed rokiem – tyle płacono w dużych miastach za używane mieszkania w trzech pierwszych miesiącach epidemii – wynika z najnowszych danych opublikowanych przez NBP. Także deweloperzy żądają za mieszkania wyraźnie wyższych stawek niż rok wcześniej. Pocieszeniem dla kupujących może być fakt, że wzrosty cen hamują.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Będzie nowa dzielnica od Ceetrusa

schedule 10 sierpnia 2020
Opr./edited by TC

Ceetrus Polska rozpoczął prace nad realizacją nowego kwartału miejskiego w podwarszawskim Piasecznie. Na terenie dawnej zajezdni trolejbusowej powstanie projekt łączący funkcje mieszkaniowe, biurowe, rozrywkowe, gastronomiczne i handlowe. Zakończenie pierwszego etapu budowy inwestor zaplanował na koniec 2023 roku. 

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Klucze do The Warsaw Hub

schedule 10 sierpnia 2020
Opr./edited by TC

Bank Standard Chartered otworzył nowe biuro na najwyższych piętrach The Warsaw Hub przy rondzie Daszyńskiego, zespół liczący do 1 tys. osób zajmie docelowo prawie 7 tys. mkw. powierzchni na pięciu kondygnacjach.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Rumunia Pandemia to nie powód do rabatu

schedule 10 sierpnia 2020
Opr./edited by TC

AFI Europe sfinalizowało transakcję typu on-off dotyczącą nabycia portfolio czterech projektów biurowych w Rumunii od NEPI Rockcastle. Nieruchomości zostały sprzedane za 290 mln euro, cenę wynegocjowaną pierwotnie pod koniec ubiegłego roku.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Węgry Biura potrzebne jak H2Offices

schedule 10 sierpnia 2020
Opr./edited by TC

Skanska ogłosiła, że w tym kwartale rozpocznie prace nad parkiem biurowym H2Offices w centrum Budapesztu, pierwszy budynek ma być gotowy w trzecim kwartale 2022 roku.

Infrastruktura

Polska Szybciej w Beskidy

schedule 10 sierpnia 2020
Opr./edited by TC

Kosztem prawie pół miliarda zł PKP zmodernizuje odcinek linii kolejowej Bronów – Wisła Głębce, inwestycja skróci m.in. o pół godziny dojazd w rejon Beskidu Śląskiego.

Infrastruktura

Polska Kto zaprojektuje obejście Legnicy?

schedule 10 sierpnia 2020
Opr./edited by TC

Sześć firm złożyło oferty w przetargu na opracowanie dokumentacji obwodnicy Legnicy. Oferty wahają się od 1 mln 451 tys. do 3 mln 683 tys. zł, budżet inwestorski na to zadanie wynosi około 2 mln 449 tys. zł.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Ufaj, ale monitoruj

schedule 10 sierpnia 2020
Opr./edited by TC

Pandemia wpłynęła na upowszechnienie się elastycznych form pracy również w organizacjach, które nie miały w planach rezygnowania z obecności pracowników w biurze. Jak w obliczu tej zmiany zmieniły się oczekiwania pracowników i dla kogo praca zdalna jest największym wyzwaniem? – m.in. na te pytania odpowiada raport "Elastyczność specjalistów i menedżerów w dobie zmiany" przygotowany przez firmy Cushman & Wakefield i Antal.

Obiekty użyteczności publicznej

Polska Historia pod rękę z ekologią

schedule 10 sierpnia 2020
Opr./edited by TC

W Muzeum – Miejscu Pamięci Palmiry w podwarszawskim Czosnowie zainstalowano nowoczesne oświetlenie LED-owe zewnętrznej części budynku i parkingu. Modernizację przeprowadzono ze względów ekologicznych oraz dla poprawy bezpieczeństwa zwiedzających.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Galerie - póki co - ze spadkami

schedule 07 sierpnia 2020
Opr./edited by TC

Firmy handlowe i usługowe zrzeszone w Związku Polskich Pracodawców Handlu i Usług podsumowały dane dotyczące odwiedzalności sklepów w lipcu – spadki w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku wynoszą 30 proc.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Jak biegać to tylko w Krakowie

schedule 07 sierpnia 2020
Opr./edited by TC

W Galerii Krakowskiej został otwarty jedyny w Polsce salon marki Courir, wywodząca się z Francji sieć oferuje głównie obuwie sportowe typu sneakers.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Wielki Suus nad morze

schedule 07 sierpnia 2020
Opr./edited by TC

Rohlig Suus Logistics otworzył nowe centrum logistyczne na terenie parku 7R Gdańsk Kowale, obiekt o powierzchni 12 tys. mkw. będzie łączył funkcję magazynową i przeładunkową.  

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska / Ukraina 4F wyrusza na Ukrainę

schedule 07 sierpnia 2020
Opr./edited by AKL

Otwarto salon 4F w kijowskim centrum handlowym Retroville, pierwszy sklep typu monobrand tej marki na Ukrainie. Przed końcem roku firma zamierza otworzyć dwa nowe salony w tym kraju, planuje także uruchomić lokalną sprzedaż online.

Najnowsze w Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

schedule 10 sierpnia 2020

Co dzień nie niskie ceny

Cena w kasie wyższa niż umieszczona na półce lub brak informacji o cenie produktu – w ten sposób przez kilka lat Biedronka naruszała prawa konsumentów – czytamy w komunikacie UOKiK-u, którego prezes nałożył na właściciela sieci, spółkę Jeronimo Martins Polska, karę w wysokości 115 mln zł.

schedule 10 sierpnia 2020

Żabki mnożą się latem

Żabka uruchomiła w tym roku 52 placówki sezonowe, większość w nadbałtyckich kurortach. Letnie sklepy powstają w modułowych pawilonach oraz lokalach stacjonarnych.

schedule 07 sierpnia 2020

Galerie - póki co - ze spadkami

Firmy handlowe i usługowe zrzeszone w Związku Polskich Pracodawców Handlu i Usług podsumowały dane dotyczące odwiedzalności sklepów w lipcu – spadki w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku wynoszą 30 proc.

schedule 07 sierpnia 2020

Jak biegać to tylko w Krakowie

W Galerii Krakowskiej został otwarty jedyny w Polsce salon marki Courir, wywodząca się z Francji sieć oferuje głównie obuwie sportowe typu sneakers.

schedule 07 sierpnia 2020

4F wyrusza na Ukrainę

Otwarto salon 4F w kijowskim centrum handlowym Retroville, pierwszy sklep typu monobrand tej marki na Ukrainie. Przed końcem roku firma zamierza otworzyć dwa nowe salony w tym kraju, planuje także uruchomić lokalną sprzedaż online.

schedule 07 sierpnia 2020

Gemini Park Tychy rośnie

Rozpoczęta w marcu tego roku rozbudowa Gemini Parku Tychy postępuje – powoli wyłania się szkielet nowej części obiektu. W wyniku prowadzonych prac galeria dysponująca dziś powierzchnią 36,6 tys. mkw. zostanie powiększona do 44 tys. mkw.

schedule 07 sierpnia 2020

Adoptuj roślinkę

W krakowskiej Galerii Bronowice ponownie ruszył Punkt Adopcji Roślin. W razie wyjazdy czy braku miejsca można tam oddać rośliny, by miały szansę znaleźć nowy dom.

schedule 06 sierpnia 2020

Handel powoli się podnosi

Odwiedzalność centrów handlowych wynosi obecnie około 80 proc. ubiegłorocznych wyników, a udział sprzedaży przez Internet spadł z 9,1 proc. w maju do 7,7 proc. w czerwcu tego roku – podaje Cushman & Wakefield w podsumowaniu II kwartału na rynku powierzchni handlowych w Polsce.

schedule 06 sierpnia 2020

Pepco w CH Auchan Bielany

Klienci dolnośląskiego centrum handlowego Auchan Bielany mogą robić zakupy w Pepco. Sklep zajął 525 mkw. powierzchni.

schedule 06 sierpnia 2020

W Askanie poproszą do tańca

Kolejny nowy najemca pojawi się w murach Galerii Askana w Gorzowie Wielkopolskim – w październiku Centrum Tańca Champion Team poszerzy ofertę obiektu z zakresu sportu i rozrywki.

schedule 05 sierpnia 2020

Klient w masce jest mniej awanturujący się

Powinniśmy mieć prawo zakazania wstępu lub odmowy obsłużenia klientów, którzy nie chcą założyć maseczki ochronnej lub nie zachowują zasad społecznego dystansu – uważają najemcy i właściciele skupieni wokół Retail Institute.

schedule 05 sierpnia 2020

Action z rozmachem

Sieć dyskontów niespożywczych Action w ciągu 1,5 miesiąca zamierza otworzyć 12 nowych sklepów w Polsce, firma upodobała sobie szczególnie województwo łódzkie.

schedule 05 sierpnia 2020

Kapitalnie w Galerii Wisła

W Galerii Wisła w Płocku ruszy we wrześniu Kapitalny Sklep. Będzie to druga lokalizacja sklepu charytatywnego, który zadebiutował na płockim rynku wiosną 2018 roku. Sklep rozpoczął już zbiórkę asortymentu.

schedule 04 sierpnia 2020

Marcell prosto z Berlina do Europejskiego

Niemiecka marka odzieżowa Marcell von Berlin dołączyła do HE Concept Store w Europejski Boutiques w Warszawie. Marka oferuje wyroby typu „progressive high-end”.

schedule 04 sierpnia 2020

Vendo Park wchodzi w Świętokrzyskie

Deweloper Trei Real Estate Poland kupił działkę o powierzchni 4,43 ha w Skarżysku-Kamiennej, gdzie powstanie pierwszy obiekt sieci Vendo Park w województwie świętokrzyskim. Początek prac budowlanych zaplanowano na drugi kwartał 2021 roku.

schedule 04 sierpnia 2020

Vis à Vis z Lidlem

Nowy najemca galerii Vis à Vis Łódź, Lidl Polska, wybrał generalnego wykonawcę lokalu sieci, który powstanie w ramach łódzkiego kompleksu. Wyłoniona w przetargu firma rozpocznie prace budowlane na początku sierpnia.

schedule 04 sierpnia 2020

Nareszcie Primark

Marka odzieżowa Primark otworzy 20 sierpnia swój pierwszy sklep w Polsce, salon zajmie prawie 3,7 tys. mkw. powierzchni handlowej na dwóch piętrach warszawskiej Galerii Młociny.

schedule 03 sierpnia 2020

Auchan na dłużej razy sześć

Zarządzana przez Griffin Real Estate spółka Chariot podpisała z Auchan Polska umowę przedłużającą najem sześciu obiektów handlowych o łącznej powierzchni ponad 83 tys. mkw. Umowa została zawarta na ponad 12 lat.

schedule 31 lipca 2020

A jednak może być lepiej

Lepsze niż przed rokiem obroty przypadające na jednego klienta Newbridge zanotował w Nowych Czyżynach w Krakowie i Nowych Bielawach w Toruniu.

schedule 31 lipca 2020

Bricomarché w nowym miejscu w Nowej Soli

Po kilkunastu latach Bricomarché w Nowej Soli zmienił swoją lokalizację. Teraz sklep mieści się przy ulicy Północnej 1.

Kategorie