EN

HB Reavis myśli o kolejnych inwestycjach

Biura i projekty wielofunkcyjne
POLSKA Słowacki deweloper podsumował 2019 rok na budowie warszawskich wieżowców i zapowiedział, że rozgląda się za nowymi projektami. Firma nie wyklucza budowy kolejnych wież.

W latach 2020-2021 HB Reavis planuje oddać do użytku w Warszawie ponad 220 tys. mkw. powierzchni biurowej w ramach dwóch inwestycji wieżowych Varso Place i Forest. Deweloper nie ogranicza się jednak tylko do realizowanych już projektów i zapowiada kolejne. – Analizujemy zakup działek pozwalających na realizacje inwestycji biurowych o powierzchni od 30 do 70 tys. mkw. – mówi Peter Pecnik, prezes HB Reavis Poland. Na pytanie, czy firma planuje kolejne wieżowce odpowiada: mamy doświadczenie w budowaniu budynków niskich i wysokich, analizowane przez nas parcele pozwalają na zabudowę wysokościowe – dodaje szef dewelopera. Według jego zapowiedzi, budowa nowych inwestycji mogłaby wystartować w latach 2022-2023. Do tego czasy HB Reavis w Polsce ma się skupić na realizacji Varso i Foresta.

Varso otwiera podwoje
Ponad połowa Varso Place jest prawie gotowa. W dwóch z trzech budynków, tj. Varso 1 i Varso 2, trwają prace aranżacyjne i testy instalacji, kończy się też remont ulicy Chmielnej. Uzyskanie pozwolenia na użytkowanie dla Varso 1 planowane jest na luty, a dla Varso 2 na maj tego roku. W dwóch budynkach znajduje się 75 tys. mkw. przestrzeni, która jest już niemal w pełni wynajęta.


Budowa Varso

W 2019 roku we wszystkich warszawskich projektach HB Reavis zawarto umowy najmu na ponad 30 tys. mkw. powierzchni, głównie w Varso Place, gdzie najważniejsze klienci pozyskani w zeszłym roku to: Bank Gospodarstwa Krajowego, który zajmie około 13,6 tys. mkw. (niedawno najemca dobrał dodatkowe 1,2 tys. mkw.), duński koncern energetyczny Orsted (3,8 tys. mkw.), firmy Nvidia, Yves Rocher i Workday Poland – wynajęły biura o łącznej powierzchni ponad 4,5 tys. mkw. Wraz z pierwszymi przeprowadzkami firm, które wynajęły w Varso swoje biura, działalność w gotowych budynkach rozpocznie część ogólnodostępnych usług: w lutym otwarty zostanie dwupoziomowy klub fitness Zdrofit i przychodnia PZU Zdrowie, a na maj planowane jest otwarcie pierwszego w Polsce czterogwiazdkowego hotelu NYX z 330 pokojami. Przez cały 2020 rok natomiast stopniowo działalność rozpoczną punkty gastronomiczne (Nutrimind Group, Menya Musashi, Karmello, Salad Story, Vincent, Wrap Me, Stół i Wół oraz Quattro Formaggi) oraz inne usługi dostępne na pasażu na parterze (w tym salon kosmetyczny Nail Spa, biuro podróży Sun Way Travel oraz kantor).

Na oddanie do użytku najwyższego wieżowca w Polsce – Varso Tower (230 m wysokości i 310 z iglicami) trzeba będzie poczekać do końca 2021 roku. Wcześniej, bo jesienią tego roku, zaplanowana jest wiecha na budynku. Na razie konstrukcja wieży mierzy około 150 metrów. W międzyczasie na Varso Tower trwa montaż szklanej elewacji z 7 tys. modułów o wymiarach 3,9 na 2,7 metra każdy. Zamontowano już kilkaset takich elementów.

Forest wychodzi z ziemi
Na pograniczu Woli, Śródmieścia i Żoliborza trwa też budowa kampusu biurowego Forest, (78 tys. mkw. przestrzeni do wynajęcia), w ramach którego powstanie wieżowiec o wysokości 120 metrów. Pierwsze budynki (od strony ul. Burakowskiej) zbliżają się do poziomu „zero”, a harmonogram zakłada ich ukończenie pod koniec 2020 roku. Zakończenie realizacji najwyższej części Foresta, najbliżej ronda Zgrupowania AK „Radosław”, za planowane jest do końca 2021 roku. – Negocjujemy z firmami zainteresowanymi najmem powierzchni w Foreście – mówi Karol Wyka, członek zarządu i dyrektor ds. wynajmu w HB Reavis Poland.

Aby usprawnić proces najmu deweloper wdrożył rozwiązanie workspace-as-a-service, w ramach którego wprowadził kilka linii usługowych: Origameo – czyli planowanie nowego biura oraz procesu relokacji na podstawie badań i obserwacji pracowników w ich naturalnym środowisku; Symbiosy – czyli mierzenie sposobów korzystania z biura za pomocą specjalnych czujników. Analiza przestrzeni na podstawie takich badań umożliwia np. wprowadzanie zmian w istniejącym biurze, Qubes – elastycznego wynajmu przestrzeni biurowej (np. na krótszy okres); More – zarządzania biurowcami w sposób aktywny, z uwględnieniem faktycznych potrzeb społeczności użytkowników. To linia biznesowa HB Reavis skoncentrowana na usługach w zakresie property i facility management poszerzonych o eventy oraz dodatkowe udogognienia dla najemców. Deweloper oferuje również przestrzenie coworkingowe HubHub, które zadebiutowały w Polsce jesienią 2017 roku w budynku Postępu 14. Rok później otwarta została druga lokalizacja w budynku Nowogrodzka Square.

Wizualizacje Foresta


Makieta Foresta

Ostatnie nowości

Nagrody Eurobuild Awards

Polska Wybieramy Deweloperów Roku!

schedule 14 października 2020
Eurobuild Conferences

Jak co roku Eurobuild zamierza uhonorować najlepszych deweloperów działających w Polsce i krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Szukamy prawdziwych diamentów!

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Więcej biur, więcej pustostanów

schedule 19 października 2020
Opr./edited by TC

W III kwartale tego roku na stołeczny rynek dostarczono około 131,5 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej w sześciu projektach. Na koniec września wskaźnik pustostanów w Warszawie osiągnął wartość 9,6 proc. co oznacza wzrost o 1,7 p.p. w porównaniu z poprzednim kwartałem i wzrost o 1,4 p.p. w odniesieniu do porównywalnego okresu 2019 roku – podaje Polska Izba Nieruchomości Komercyjnych (PINK).

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Retail pod lupą

schedule 19 października 2020
Opr./edited by TC

Pod koniec wakacji odwiedzalność centrów handlowych była na poziomie 87 proc. frekwencji notowanej na początku roku – wynika z raportu EY „Czy w pandemii centra są handlowe? Analiza obrotów, odwiedzalności i ich wzajemnych zależności w centrach handlowych w Polsce”, przygotowanego we współpracy z Mastercard i Top-Key.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Więcej gastronomii w Piasecznie

schedule 19 października 2020
Opr./edited by TC

Do grona najemców Centrum Handlowego Auchan Piaseczno dołączyła restauracja KFC oraz cukiernia Cheesecake Corner. Za komercjalizację galerii odpowiada Ceetrus Polska. 

Rynek mieszkaniowy

Polska Okam dla Ślązaków

schedule 19 października 2020
Opr./edited by TC

Okam kupił działkę o powierzchni 2,13 ha przy ulicy Rzepakowej w Katowicach. Teren jest przeznaczony pod zabudowę mieszkaniową z lokalami usługowymi, docelowo powstanie tu osiedle na ok. 700 mieszkań. 

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska AMiO zaparkowało w Zabrzu

schedule 19 października 2020
Opr./edited by TC

Firma AMiO, importer i dystrybutor akcesoriów samochodowych oraz części lotniczych, wynajął 2,8 tys. mkw. powierzchni magazynowej w kompleksie Panattoni Park Zabrze.

Rynek mieszkaniowy

Polska Wiecha, która pomaga

schedule 19 października 2020
Opr./edited by TC

Acciona Nieruchomości wraz z generalnym wykonawcą, spółką F.B.I. Tasbud, zorganizowali niestandardową wiechę na placu budowy osiedla U-City Residence w Warszawskim Ursusie – uroczystość została połączona z akcją charytatywną oraz promocją BHP na budowie.

Rynek mieszkaniowy

Polska Kolejne metry od Inpro

schedule 19 października 2020
Opr./edited by TC

Inpro poszerzyło ofertę o 283 lokali w dwóch gdańskich inwestycjach – w czwartym etapie osiedla Optima oraz drugiej fazie osiedla Start.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Wielkie magazynowanie w Jankach

schedule 19 października 2020
Opr./edited by TC

Panattoni zakupiło dodatkowe 3,14 ha gruntu w podwarszawskich Jankach, tuż przy trasie S8. Deweloper dysponuje obecnie 176 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni przemysłowej w tej miejscowości i zapowiada kolejne inwestycje.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Katowice na przyszłość

schedule 19 października 2020
Opr./edited by TC

Doskonała lokalizacja, dostęp do wykwalifikowanej kadry pracowniczej oraz duża podaż nowoczesnej powierzchni biurowej przyciągają do Katowic wiele zagranicznych firm – wynika z najnowszego raportu „Przyszłość zaczyna się tu… Katowice” przygotowanego przez Colliers International we współpracy z Urzędem Miasta Katowice.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Kapitał za mgłą

schedule 19 października 2020
Opr./edited by TC

Pewne już jest, że w 2020 roku nie pobijemy rekordu z 2019 roku, gdy transakcje na rynku inwestycyjnym Polski przekroczyły 7,7 mld euro. Rok 2021 rok jest jeszcze dużą niewiadomą, ale spodziewamy się, że nieruchomości w Polsce będą cieszyć się dużym zainteresowaniem funduszy z Europy, Chin i Singapuru – piszą eksperci z Knight Frank.

Nagrody Eurobuild Awards

Polska Metry jak spod igły

schedule 16 października 2020
Eurobuild Conferences

Oddaliście Państwo do użytku budynek komercyjny w ciągu ostatnich 12 miesięcy? Poddajcie go ocenie rynkowych ekspertów i zdobądźcie tytuł Budynku Roku w jednej z sześciu kategorii z czterech branż!

Rynek mieszkaniowy

Polska Drewnowska od Atala gotowa

schedule 16 października 2020
Opr./edited by AKL

Atal zakończył w Łodzi budowę drugiego etapu inwestycji Apartamenty Drewnowska 43. Klienci odbiorą niedługo klucze do 199 mieszkań i 13 lokali usługowych.

Infrastruktura

Polska Czterech chętnych na krajową 18

schedule 16 października 2020
Opr./edited by AKL

Wpłynęły cztery oferty od wykonawców zainteresowanych przebudową i dostosowaniem ponad 21 km drogi krajowej nr 18 do parametrów autostrady na odcinku od granicy województwa lubuskiego i dolnośląskiego do węzła Golnice.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Produkcja potrzebuje powierzchni

schedule 16 października 2020
Opr./edited by AKL

Z najnowszego raportu międzynarodowej firmy Savills oraz prognoz Capital Economics wynika, że popyt na powierzchnię magazynową ze strony sektora produkcyjnego w Europie wzrośnie do końca 2022 roku o 11,6 mln mkw.

Materiał partnera

Polska Dni pełne BIM-u

schedule 16 października 2020
Eurobuild CEE

Pięć intensywnych dni, 35 sesji tematycznych, 44 prelegentów, blisko 1000 uczestników – tak w statystykach prezentuje się zakończona 9 października wirtualna konferencja BIM Days 2020 | Cyfrowa Budowa 4.0.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Ćwierć miliona w 2020 roku

schedule 16 października 2020
Opr./edited by AKL

W III kwartale 2020 roku na polski rynek dostarczono 25 tys. mkw. – podaje Colliers International. W budowie znajduje się wciąż 305 tys. mkw. GLA, z czego około 100 tys. mkw. ma zostać ukończonych w IV kwartale. Tym samym rok 2020 zamknie się podażą na poziomie 250 tys. mkw. GLA - to o około 10 proc. mniej niż w roku ubiegłym.

Zarządzanie nieruchomościami

Polska Cushman zarządza przy Chmielnej

schedule 16 października 2020
Opr./edited by AKL

Firma Cushman & Wakefield objęła zarządzanie warszawskim biurowcem Chmielna 89, należącym do Cavatiny i funduszu zarządzanego przez Madison International Realty.

Materiał partnera

Polska Zapraszamy na Galę PRCH Retail Awards

schedule 16 października 2020
Eurobuild CEE

Święto branży nieruchomości komercyjnych już 5 listopada! Zapraszamy na Galę PRCH Retail Awards! Eurobuild CEE został patronem medialnym wydarzenia.

Rynek mieszkaniowy

Polska Murują pod Poznaniem

schedule 16 października 2020
Opr./edited by AKL

Do oferty weszły właśnie mieszkania z inwestycji Nowa Murowana 2. Osiedle powstaje w podpoznańskiej Murowanej Goślinie, blisko ul. Tartacznej i Kolejowej.

Najnowsze w Biura i projekty wielofunkcyjne

schedule 19 października 2020

Więcej biur, więcej pustostanów

W III kwartale tego roku na stołeczny rynek dostarczono około 131,5 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej w sześciu projektach. Na koniec września wskaźnik pustostanów w Warszawie osiągnął wartość 9,6 proc. co oznacza wzrost o 1,7 p.p. w porównaniu z poprzednim kwartałem i wzrost o 1,4 p.p. w odniesieniu do porównywalnego okresu 2019 roku – podaje Polska Izba Nieruchomości Komercyjnych (PINK).

schedule 15 października 2020

IT rośnie w siłę w Katowicach

Katowice z każdym rokiem stają się coraz bardziej atrakcyjnym partnerem dla centrów usług biznesowych. Już teraz na tym rynku funkcjonuje 110 takich organizacji, z czego 45 proc. pracowników jest zatrudnionych w sektorze IT. Śląski rynek pracy w coraz większej mierze opiera się na nowych technologiach.

schedule 15 października 2020

Młodzi chcą nie tylko do centrum

Z raportu firmy Cushman & Wakefield „Generacja Z: Miejsce pracy liderów jutra” wynika, że nie wszyscy przedstawiciele pokolenia Z marzą o pracy w ścisłym centrum.

schedule 15 października 2020

Na dłużej przy Prostej

Czterej najemcy warszawskiego biurowca Prosta Office Centre, którego właścicielem jest niemiecka spółka Amasi, przedłużyli najem około 2 tys. mkw. powierzchni biurowo-usługowej.

schedule 15 października 2020

Nowi w Ambassadorze

Umowy najmu powierzchni w warszawskim Ambassador Office Building podpisały dwie spółki: wydawnictwo HarperCollins Polska oraz LDI Polska z Groupe Le Duff, przedstawiciela Bridor, producenta wyrobów piekarniczych.

schedule 15 października 2020

Amerykanie w Orhideea Towers

MassMutual wybrał Orhideea Towers w Bukareszcie na swoje globalne centrum biznesowe, które zajmie 1,3 tys. mkw. powierzchni. Uwzględniając nową umowę, biurowiec należący do CA Immo jest wynajęty w 91 proc.

schedule 14 października 2020

Altkom Akademia skoszarowana

Firma Atkom Akademia podpisała umowę najmu powierzchni biurowej w budynku Gamma gdańskiego kompleksu Garnizon.

schedule 14 października 2020

Biurowe less waste

Branża nieruchomości, podobnie jak inne sektory, nieustannie poszukuje rozwiązań, które pomogą ograniczyć emisję gazów cieplarnianych. Knight Frank przeprowadził ankietę, której wyniki i rekomendacje zawarł w publikacji „Less waste w biurze”.

schedule 14 października 2020

Savills rusza w Katowicach

Firma doradcza Savills otworzyła swoje biuro w Katowicach. Nowy oddział regionalny posłuży do obsługi klientów poszukujących na Śląsku powierzchni biurowych i magazynowych oraz świadczenia usług dla właścicieli nieruchomości.

schedule 14 października 2020

Play w Neoparku

Nowa siedziba centrali firmy Play zajmie prawie całą przestrzeń (11 tys. mkw. powierzchni) jednego z dwóch biurowców Neoparku wybudowanego przez Yareal na Mokotowie. Operator wprowadzi się w listopadzie.

schedule 14 października 2020

Coraz bardziej elastycznie w regionie EMEA

W pierwszej połowie 2020 roku rynki w regionie EMEA o najniższym poziomie dostępności elastycznych przestrzeni biurowych zanotowały największe tempo ich wzrostu. Tu bowiem powstała większość nowych coworków - wynika z raportu „Flex Forward”, przygotowanego przez Colliers International.

schedule 14 października 2020

Immofinanz: 33 tysiące w trzy kwartały

W trzech kwartałach tego roku Immofinanz podpisał umowy w ramach sektora biurowego na łącznie ponad 33 tys. mkw. Zawarte kontrakty dotyczą budynków pod marką myhive z uwzględnieniem wieży Warsaw Spire, czy też kompleksu Empark Mokotów Business Park.

schedule 13 października 2020

Skyliner w pełnej krasie

Warbud zakończył prace elewacyjne na warszawskim Skylinerze, który przy rondzie Daszyńskiego generalny wykonawca realizuje dla Karimpolu. Zniknęły rusztowania odsłaniając całkowicie przeszkloną fasadę budynku.

schedule 13 października 2020

Nadal wydają książki w Equatorze

CPI Property Group (CPIPG) przedłużyła na pięć lat umowę najmu z Wydawnictwami Szkolnymi i Pedagogicznymi w biurowcu Equator II. WSIP zajmuje prawie 2,5 tys. mkw. powierzchni.

schedule 12 października 2020

Showroom w Grzybowska Parku

Budynek biurowy Grzybowska Park przechodzi modernizację. Pod koniec roku zaprezentowane zostaną odnowione powierzchnie wspólne oraz nowe lobby recepcyjne. Zainteresowanym zostały udostępnione przykładowe aranżacje w nowo otwartym showroomie.

schedule 12 października 2020

BNI Polska wybiera WTT

Organizacja biznesowa BNI Polska przenosi się ze Spektrum Tower do biura na 38 piętrze budynku Warsaw Trade Tower, również należącego do Globalworth. W biurowcu na Woli firma zajmie prawie 1 tys. mkw.

schedule 08 października 2020

Biura serwisowe w wieżowcu

Do grona najemców The Warsaw Hub dołączył OmniOffice, operator biur serwisowanych. Firma wynajęła w wieżowcu prawie 1,6 tys. mkw. powierzchni biurowej, na której znajdą się gabinety, sale konferencyjne i biura wirtualne.

schedule 08 października 2020

Nadal leczą w Equatorze

CPI Property Group (CPIPG) przedłużył umowę najmu z Medicover Polska, w należącym do portfolio grupy biurowcu Equator II. Placówka medyczna zajmuje w budynku 6,2 tys. mkw. powierzchni.

schedule 07 października 2020

Nowy najemca w gdańskim Garnizonie

Hitachi ABB Power Grids wprowadzi się do biur w gdańskim kompleksie Garnizon. Firma podpisała właśnie umowę najmu powierzchni biurowej.

schedule 06 października 2020

Becton Dickinson dobiera metry

Firma Becton Dickinson dobrała dodatkową powierzchnię biurową w Business Garden we Wrocławiu oraz przedłużyła umowę najmu w Poleczki Business Park w Warszawie, gdzie także zdecydowała się na wynajęcie dodatkowej przestrzeni.

Kategorie