EN

Polska Pandemia przyspieszyła zmiany

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe
Pandemia Covid-19 przyspieszyła tempo zmian behawioralnych w stylu życia ludzi na całym świecie, w sposobie w jaki: pracują, jedzą, komunikują się, bawią, uczą, spędzają czas wolny czy robią zakupy. Nowa rzeczywistość wpłynęła w dużym stopniu na handel i zwyczaje zakupowe konsumentów. Polacy coraz chętniej robią zakupy w małych parkach handlowych i lokalnych centrach typu convenience, bliżej domu, gdzie czas zakupów można ograniczyć do minimum – analizują eksperci BNP Paribas Real Estate Poland.

Duże centra handlowe z rozbudowaną strefą gastronomiczną i rozrywkową są obecnie rzadziej odwiedzane przez klientów. Szeroko pojęta branża rozrywkowa w obiektach handlowych działająca w surowym reżimie sanitarnym, cieszy się zdecydowaniem mniejszym zainteresowaniem odwiedzających i czeka ją wyboista droga powrotu do normalności.

W trzecim kwartale 2020 roku podaż nowej powierzchni wyniosła zaledwie 21,5 tys. mkw. Do użytku oddano jedynie dwa nowe obiekty: Atut Express Wieliczka oraz market budowlany Castorama w Nowym Sączu. W tym samym czasie klientom udostępniono również rozbudowaną część parku handlowego w Nowych Babicach. Do końca roku można spodziewać się dodatkowych 196 tys. mkw., o ile tempo i ciągłość prac deweloperów zostaną zachowane, a druga fala epidemii nie spowoduje znaczących opóźnień. Na koniec września na etapie budowy było około 465 tys. mkw. powierzchni najmu. Dominującym formatem budowanej obecnie powierzchni handlowej w Polsce pozostają centra handlowe (53 proc.), natomiast udział parków handlowych, mimo znacznego zainteresowania inwestorów, wynosi obecnie 37 proc. Wśród centrów handlowych w budowie przeważają obiekty małe i średniej wielkości, a tylko cztery z nich mają mieć powierzchnię przekraczającą 20 tys. mkw. W formacie parków handlowych w budowie także dominują projekty małe, o powierzchni najmu 5-10 tys. mkw., ulokowane w miastach o liczbie mieszkańców poniżej 100 tys. Autorzy raportu zwracają uwagę, że nadal należy podkreślić rosnącą rolę małych obiektów handlowych o charakterze tzw. „convenience”, ulokowanych w mniejszych miastach. Jest to trend, który będzie się utrzymywał w kolejnych kwartałach.

Kryzys spowodowany pandemią Covid-19 przyspieszył proces zmian zapoczątkowanych na rynku handlowym w Polsce już od kilkunastu kwartałów. W trzecim kwartale 2020 roku sieć Auchan zdecydowała się na zamknięcie części swoich nierentownych sklepów, a hipermarkety Tesco są sukcesywnie zastępowane przez innych operatorów branżowych, jak np. Kaufland, bądź zmieniają format handlowy. Na rynku coraz częściej będziemy obserwować również modernizacje i przebudowy starszych obiektów handlowych, tak by mogły lepiej dostosować swoja ofertę do zmieniających się potrzeb klientów.

- Rok 2020 jest czasem bardzo wymagającego testu dla całej branży handlowej. Wybuch Covid-19 i wszystkie jego konsekwencje spowodowały zdecydowane przyspieszenie trendów, które obserwowaliśmy od dłuższego czasu. Klienci zmienili swoje przyzwyczajenia zakupowe, chętniej korzystają z lokalizacji blisko domu, z mniejszą częstotliwością odwiedzają obiekty handlowe i starają się spędzać tam mniej czasu. Zakupy przez internet zyskały na popularności, nawet w grupie starszych konsumentów, a także w branżach, w których wcześniej dominował handel stacjonarny, czego najlepszym przykładem jest branża spożywcza. Operatorzy handlowi, którzy szybko rozpoznali wagę kanału internetowego w strategii sprzedaży i szybko zareagowali na wyzwania technologiczne, są obecnie bardziej odporni na ograniczenia w działalności handlu stacjonarnego, które są wynikiem rozwoju kolejnej fazy epidemii – mówi Patrycja Dzikowska, dyrektor Działu Analiz Rynkowych i Doradztwa, Europa Środkowo-Wschodnia.

W trzecim kwartale nastąpił długo oczekiwany debiut sieci Primark w Polsce. Po ponad roku od informacji o oficjalnym wejściu sieci do Polski, gigant otworzył swój pierwszy sklep w Galerii Młociny w Warszawie. Równocześnie sieć zapowiedziała plan otwarcia kolejnego sklepu w przyszłym roku w Poznaniu, jednakże dalsza ekspansja uzależniona jest od sytuacji epidemiologicznej oraz od tego, jak Polacy przyjmą nową markę. W lipcu z kolei, po ponad dwóch latach od pierwszych zapowiedzi, ruszył w Częstochowie pierwszy „hard dyskontowy” sklep rosyjskiej sieci dyskontów Mere. Jest to koncept sklepowy, w którym liczy się wyłącznie niska cena, a towary sprzedawane są bezpośrednio z palet i kartonów, jak za czasów pierwszych dyskontów w Polsce.

Obraz handlu w Polsce na przestrzeni ostatnich 20 lat diametralnie się zmienił. Szybsze tempo życia, zapotrzebowanie na wysokiej jakości produkty, wyższa świadomość, a także rosnące znaczenie technologii, cyfryzacji i sprzedaży internetowej powodują, że starsze formaty handlowe (centra handlowe I generacji, z dominującym hipermarketem) powoli zaczynają się wyczerpywać. Małe parki handlowe i centra convenience (o powierzchni <= 15 tys. mkw.) są największym beneficjentem zmian strukturalnych i behawioralnych ostatnich lat. Udział takich obiektów w sektorze nowoczesnej powierzchni handlowej w Polsce wynosi obecnie około 15 proc., i wartość ta z roku na rok systematycznie wzrasta, a popularność wśród klientów rośnie. Według danych monitorowanych przez Polską Radę Centrów Handlowych, w ostatnim tygodniu września klienci chętniej wracali do zakupów w małych parkach handlowych i centrach convenience niż w dużych obiektach handlowo-rozrywkowych. Obiekty małe i średnie szybciej wracają do poziomów odwiedzalności z 2019 roku, a średnia liczba klientów osiągnęła ponad 80 proc. wartości ubiegłorocznych. Pod względem położenia geograficznego, najtrudniejsza sytuacja jest nadal w regionie wschodnim, gdzie wyniki odwiedzalności są o kilka punktów procentowych poniżej średniej, co w dużej mierze jest wynikiem ograniczonej liczby klientów zza naszej wschodniej granicy, którzy wcześniej chętnie przyjeżdżali do Polski na zakupy.

Ostatnie nowości

Obiekty użyteczności publicznej

Polska Nowocześnie dla kultury w Łodzi

schedule 11 czerwca 2021
Opr./edited by AKL

W tym roku zakończy się budowa Mediateki, czyli filii Biblioteki Miejskiej. W ramach inwestycji powstają też pracownie artystyczne i pomieszczenia na warsztaty i szkolenia. Zakończenie prac zaplanowano w IV kwartale 2021 roku.

Wydarzenia

Rynek deweloperów biurowych na naszej konferencji

schedule 11 czerwca 2021

12. Konferencja „Polski Rynek Biurowy. Trendy i Prognozy.” zbliża się wielkimi krokami! Już w najbliższy czwartek o godz. 9:30 otworzy ją panel poświęcony rynkowi deweloperskiemu powierzchni biurowych oraz rewolucji, która dokonała się na nim podczas pandemii.

Materiał partnera

Polska Pół wieku trendsettingu

schedule 18 maja 2021
Eurobuild CEE

Po 20 latach budowania pozycji wiodącego gracza na polskim rynku producentów drzwi i ponad 6 tys. zrealizowanych projektów w prestiżowych inwestycjach mieszkaniowych, biurowych oraz użyteczności publicznej – wciąż mamy apetyt na więcej! – deklaruje w wywiadzie dla „Eurobuildu” Anna Gałązka, CFO Dierre Polska

Technologie

Polska Superfolia nad Łazarskim

schedule 11 czerwca 2021
Opr./edited by AKL

Zakończono montaż dachu z superfolii ETFE nad Rynkiem Łazarskim w Poznaniu. Konstrukcja jest już gotowa, a stolica Wielkopolski może się tym samym pochwalić jednym z największych dachów z tego typu folii na świecie.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska JLL skomercjalizuje nad jeziorem

schedule 11 czerwca 2021
Opr./edited by AKL

Firma JLL została wybrana na agenta wyłącznego odpowiadającego za proces wynajmu warszawskiego budynku biurowego Lakeside. Inwestycja należy do belgijskiej firmy Atenor.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Cushman doradza Atrium 2

schedule 11 czerwca 2021
Opr./edited by AKL

Firma doradcza Cushman & Wakefield została doradcą ds. wynajmu warszawskiego biurowca Atrium 2. Obiekt należy do portfela niemieckiego funduszu Hansainvest Hanseatische Investment, reprezentowanego w Polsce przez firmę zarządzającą aktywami MFC Real Estate.

Rynek mieszkaniowy

Polska Nowe Miasto Polesie po raz kolejny

schedule 11 czerwca 2021
Opr./edited by AKL

Deweloper Atal uruchomił sprzedaż kolejnej części realizowanego w Łodzi wieloetapowego osiedla Nowe Miasto Polesie. Rozpoczęła się budowa dwóch budynków ze 140 mieszkaniami i 40 lokalami usługowymi. Ceny za mkw. zaczynają się od 6 100 zł brutto.

Infrastruktura

Polska Najkorzystniej dla Bobrowników i Słupska

schedule 11 czerwca 2021
Opr./edited by AKL

GDDKiA wybrała ofertę w przetargu na projekt i budowę odcinka drogi ekspresowej S6 między obwodnicą Słupska a Bobrownikami. Z pięciu ofert, które wpłynęły w postępowaniu przetargowym na wyłonienie wykonawcy, za najkorzystniejszą uznano ofertę konsorcjum firm NDI (lider), NDI Sopot oraz Limited Liability Partnership „Todini Central Asia” (partnerzy).

Architektura i urbanistyka

Polska Będą edukować przy lesie Młocińskim

schedule 11 czerwca 2021
Opr./edited by AKL

Warszawa pozyskała prawie 10 mln zł dofinansowania dla projektu budowy Centrum Edukacji Ekologicznej przy lesie Młocińskim. Dotacja pochodzi ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Centrum powstanie przy ul. Papirusów 1/3.

Architektura i urbanistyka

Polska Konkurs na nową Chmielną rozstrzygnięty

schedule 11 czerwca 2021
Opr./edited by AKL

Rozstrzygnięto konkurs na przekształcenie ulicy Chmielnej położonej w centrum stolicy. To kolejny projekt w ramach programu budowy Nowego Centrum Warszawy. Jury konkursowe za najlepszą uznało pracę autorstwa RS Architektura Krajobrazu.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Lokalność w sektorze usług dla biznesu

schedule 11 czerwca 2021
Opr./edited by AKL

Niepewność wywołana pandemią kieruje uwagę inwestorów na strategie oparte na nearshoringu. Beneficjentem tego trendu, podobnie jak dekadę temu, może być Polska.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska MultiBox z nowym najemcą

schedule 11 czerwca 2021
Opr./edited by AKL

Firma Mallson Polska pozyskała do Parku Handlowego MultiBox w Tczewie kolejnego sieciowego najemcę – sieć Dealz, będącą częścią Pepco Group. To debiut tej marki w mieście. Sklep zajmie 410 mkw. powierzchni najmu.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Ciężarówki przywiozą pół miliarda zł

schedule 10 czerwca 2021
Opr./edited by TC

Firma Man Truck & Bus rozbuduje swój zakład produkujący samochody ciężarowe w Niepołomicach, w sprawie inwestycji za 95 mln euro (około 450 mln zł) podpisano list intencyjny. Po ukończeniu prac będzie to największy zakład tej firmy na świecie.

Rynek mieszkaniowy

Polska Trzecia Jutrzenka w budowie

schedule 10 czerwca 2021
Opr./edited by MR

Rusza budowa dwóch budynków w ramach II etap Miasteczka Jutrzenki. Inwestycję w warszawskiej dzielnicy Włochy realizuje Aurec Home. W II etapie Miasteczka sprzedano już 100 ze 140 dostępnych lokali.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Ciech z centrum usług wspólnych w Bydgoszczy

schedule 10 czerwca 2021
Opr./edited by MR

Grupa Ciech uruchamia centrum usług wspólnych w Bydgoszczy. Spółka Ciech Services zajmie biuro w budynku Arkada Business Park. Nowa inwestycja jest realizowana we współpracy z miastem Bydgoszcz i Bydgoską Agencją Rozwoju Regionalnego.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Z youtuberem na gokarty

schedule 10 czerwca 2021
Opr./edited by AKL

Na dachu Galerii Bronowice działa tor kartingowy - Illegal Karting by Budda. Miejsce powstało we współpracy z youtuberem Buddą, czyli Kamilem Labuddą. Tor zajął 3 tys. mkw. powierzchni.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Nowe restauracje w biurowcach Globalworth

schedule 10 czerwca 2021
Opr./edited by AKL

Grupa Nutri Mind, świadcząca usługi gastronomiczne, uruchomi kolejne restauracje w następnych obiektach, należących do Globalworth.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Trzy razy Netto 3.0 na Mazowszu

schedule 10 czerwca 2021
Opr./edited by MR

Netto otworzyło kolejne sklepy w miejscu marketów Tesco: w Błoniu, Józefowie i Warszawie. Wszystkie działają w formacie Netto 3.0.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Ammega rozgości się w .Ktw I

schedule 10 czerwca 2021
Opr./edited by AKL

Firma specjalizująca się w dziedzinie przenoszenia napędu, systemów transportowych i dystrybucji materiałów płynnych - grupa Ammega - uruchomi swoje pierwsze na świecie Centrum Usług Biznesowych w .Ktw I. Nowy najemca zajmie elastyczną powierzchnię biurową o powierzchni około 700 mkw. na czwartym piętrze katowickiego kompleksu, należącego do firmy TDJ Estate.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Prologis szyje na miarę w Poznaniu

schedule 10 czerwca 2021
Opr./edited by MR

Arvato Supply Chain Solutions w Polsce otworzy kolejne centrum realizacji zamówień. W Prologis Park Poznań III powstanie szyty na miarę budynek przeznaczony do obsługi zamówień jednej z międzynarodowych marek odzieżowych.

Najnowsze w Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

schedule 11 czerwca 2021

MultiBox z nowym najemcą

Firma Mallson Polska pozyskała do Parku Handlowego MultiBox w Tczewie kolejnego sieciowego najemcę – sieć Dealz, będącą częścią Pepco Group. To debiut tej marki w mieście. Sklep zajmie 410 mkw. powierzchni najmu.

schedule 10 czerwca 2021

Z youtuberem na gokarty

Na dachu Galerii Bronowice działa tor kartingowy - Illegal Karting by Budda. Miejsce powstało we współpracy z youtuberem Buddą, czyli Kamilem Labuddą. Tor zajął 3 tys. mkw. powierzchni.

schedule 10 czerwca 2021

Trzy razy Netto 3.0 na Mazowszu

Netto otworzyło kolejne sklepy w miejscu marketów Tesco: w Błoniu, Józefowie i Warszawie. Wszystkie działają w formacie Netto 3.0.

schedule 09 czerwca 2021

Coraz więcej Netto w Krakowie

Netto otwiera kolejną placówkę w Krakowie. Sklep przy ul. Wybickiego 10 znajduje się w miejscu dawnego Tesco.

schedule 09 czerwca 2021

Mini w Częstochowie

Sieć Spar otworzyła kolejny sklep - tym razem w formacie Spar Mini. Mieści się on w Częstochowie – w centrum miasta, przy Al. Najświętszej Marii Panny 49.

schedule 09 czerwca 2021

Nowy park handlowy w Gdańsku

Grupa RWS Investment rozpoczęła budowę nowego parku handlowego typu convenience w gdańskiej dzielnicy Zaspa. Jeszcze przed rozpoczęciem budowy obiekt został skomercjalizowany w 100 proc. Planowany termin zakończenia prac ma nastąpić w II kwartale 2022 roku.

schedule 09 czerwca 2021

Muszkieterowie podwójnie w Miliczu

Muszkieterowie w Miliczu uruchomili równocześnie dwa nowe sklepy – jeden sieci Intermarché, drugi Bricomarché. Sklepy zlokalizowane są przy ul. Makowej 11 i 13, ich łączna powierzchnia handlowa to prawie 4 tys. mkw., a pojemność parkingu wynosi 140 miejsc.

schedule 09 czerwca 2021

Karuzela montuje się na Śląsku

Kolejnym miejscem, w którym Karuzela Holding wybuduje park handlowy, jest Jastrzębie Zdrój. W mieście leżącym na Górnym Śląsku powstanie obiekt o powierzchni ponad 11 tys. mkw.

schedule 09 czerwca 2021

Zabawa z Euro Liderem

Centrum handlowe Atrium Reduta na warszawskiej Ochocie wzbogaciło swoją ofertę o plac zabaw Euro Lider. Nowe miejsce rozrywki dla dzieci zajmuje 550 mkw.

schedule 08 czerwca 2021

Lidl lubi Homeparki

Ruszył supermarket sieci w Homepark Targówek, a fundusz Pradera European Retail Parks podpisał kolejną umowę na otwarcie sklepu w Homepark Janki.

schedule 08 czerwca 2021

Okulary w kolorze Blue

Nowy salon optyczny z największą w Warszawie strefą Ray-Ban i Oakley otworzył się w warszawskim Blue City. Butik Optique zajmuje 79 mkw. i znajduje się na poziomie -1.

schedule 07 czerwca 2021

Więcej mody w Żorach

Centrum Handlowe Auchan Żory poszerza portfolio najemców w segmencie mody. Ruszył salon Carry, który zajął lokal o powierzchni ponad 300 mkw. Właścicielem obiektu jest Ceetrus Polska, a za komercjalizację obiektu odpowiada zespół Nhood Polska.

schedule 07 czerwca 2021

Lego z oficjalnym debiutem

Ruszył pierwszy oficjalny sklep Lego w Polsce. Lokal mieści się na parterze centrum handlowego Westfield Arkadia przy al. Jana Pawła II 82.

schedule 04 czerwca 2021

Kolejne marki w Pasażu Łódzkim

Właściciel Pasażu Łódzkiego podpisał kolejne umowy z nowymi najemcami. Do grona sklepów dołączą trzy nowe marki: Media Expert, 4F oraz Sokołów.

schedule 02 czerwca 2021

New Yorker w Colosseum

Marka New Yorker pojawi się w Colosseum Mall w Bukareszcie. Sklep zajmie około 1,3 tys. mkw. i zostanie otwarty po zakończeniu rozbudowy centrum. Prace są zaawansowane, a nowe powierzchnie handlowe będą dostępne do końca 2021 roku.

schedule 02 czerwca 2021

Po oprawki do Klifu

W zarządzanym przez Cushman & Wakefield warszawskim Domu Mody Klif swój salon optyczny otworzyła marka Trzaska Luxury&Optics, specjalizująca się w segmencie oprawek luksusowych.

schedule 02 czerwca 2021

Puma wkracza do tarnowskiego Gemini

Gemini Park Tarnów rozwija i umacnia ofertę w segmencie sportowym. Dział leasingu podpisał właśnie umowę najmu z marką Puma. Otwarcie zaplanowano w okresie zbliżających się wakacji.

schedule 01 czerwca 2021

Galeria Krakowska bardziej premium

Galeria Krakowska rozwija segment premium. Oferta centrum handlowego została wzbogacona o salony marek premium: Pinko, Hexeline oraz słynącej z personalizowanej biżuterii Lilou.  

schedule 01 czerwca 2021

Kolejne Netto na miejscu Tesco

Netto otwiera kolejne sklepy w miejscu marketów Tesco. Duńska sieć dyskontów pojawi się w kolejnych lokalizacjach w Krakowie, Warszawie i Szczecinie. Wszystkie placówki będą działać w formacie Netto 3.0.

schedule 01 czerwca 2021

Studio fotograficzne z widokiem

W krakowskiej Galerii Kazimierz do grona najemców galerii dołączył Answear.com, który wynajął ponad 1,7 tys. mkw. w części biurowej na dachu budynku. Powstało tam studio fotograficzne, w którym przygotowywane są katalogi i kampanie najnowszych kolekcji marki.

Kategorie