EN

Polska Zakupy online wracają do łask

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe
Cushman & Wakefield podsumował trzeci kwartał 2020 roku na rynku powierzchni handlowych. Do użytku oddano w tym okresie 34 tys. mkw. nowej powierzchni handlowej. Ponadto, wraz z jesienną falą Covid-19, odwiedzalność centrów handlowych zaczęła spadać, a udział sprzedaży internetowej na nowo wzrósł.

W III kwartale 2020 roku zasoby powierzchni handlowej powiększyły się w ramach wszystkich formatów o 34 tys. mkw. Na nową podaż składają się łącznie trzy nowe obiekty: Vendo Park w Częstochowie (8,2 tys. mkw.), Atut Express w Wieliczce (5 tys. mkw.) i Castorama w Nowym Sączu (10,2 tys. mkw.). Dodatkowo rozbudowały się dwa istniejące obiekty: Park Handlowy w Babicach Nowych (o 6,5 tys. mkw.), a także Galeria Portius w Krośnie (o 4 tys. mkw.).

Małe parki handlowe i centra typu „convenience” rozwijają się w Polsce bardzo dynamicznie, a ostatnie, pandemiczne miesiące jeszcze wyraźniej ukazały zalety tego typu obiektów – mówi Katarzyna Lipka, Cushman & Wakefield.

W III kwartale bieżącego roku zamknięto dwa kolejne obiekty Tesco (w Łodzi i Mielcu), a także cztery centra handlowe Auchan (w Dąbrowie Górniczej, Grudziądzu, Lubinie i Mysłowicach).

W związku z ewolucją rynku handlowego i wyzwaniami, jakie stoją przed wielkoformatowymi marketami spożywczymi, od kilkunastu miesięcy obserwujemy duże zmiany w centrach handlowych, opierających swoją ofertę na hipermarketach spożywczych – mówi Małgorzata Dziubińska, Cushman & Wakefield.

Około 360 tys. mkw. powierzchni handlowej jest obecnie w trakcie budowy z terminem otwarcia zaplanowanym na lata 2020-2021. Największe budowane obiekty to: wielofunkcyjna Fabryka Norblina w Warszawie (26 tys. mkw. powierzchni handlowej), centrum handlowe Karuzela w Kołobrzegu (25 tys. mkw.) oraz centrum handlowe Galeria Wiślanka w Żorach (20 tys. mkw.; Wiślanka wystartowała w październiku - przyp. red.).

Ponad połowa budowanej obecnie powierzchni handlowej zostanie dostarczona na rynki mniejszych miast o populacji poniżej 100 tys. mieszkańców. W dalszym ciągu będziemy więc obserwować proces uzupełniania istniejącej podaży mniejszymi obiektami typu „convenience” oraz małymi parkami handlowymi.

Wielu najemców jeszcze przed jesiennym wzrostem liczby zachorowań renegocjowało warunki umów najmu, oczekując średnio 20 proc. obniżek. Najemcy wykazują też bardzo dużą ostrożność przy podpisywaniu długoterminowych umów najmu, preferując krótkoterminowe zobowiązania na zasadzie pop-upów.

Na koniec sierpnia 2020 roku średni wskaźnik powierzchni niewynajętej w centrach handlowych ośmiu największych rynków w Polsce wyniósł 4,8 proc. (wzrost o 0,7 pp. w stosunku do drugiego półrocza 2019 roku).

W trudnych dla branży handlowej czasach pandemii wielu najemców optymalizuje swoje sieci zamykając nierentowne placówki. Choć badanie poziomu pustostanów przeprowadzone na koniec sierpnia 2020 roku nie wykazuje na razie dużego wzrostu powierzchni niewynajętej w największych aglomeracjach, obecna sytuacja pandemiczna nie napawa optymizmem – mówi Beata Kokeli, Cushman & Wakefield.

Najwięcej powierzchni niewynajętej odnotowano w Poznaniu (6,8 proc.), Krakowie (5,9 proc.) i konurbacji Katowic (5,3 proc.). W pięciu z ośmiu analizowanych miast poziom pustostanów wzrósł w ciągu ośmiu miesięcy od ostatniego badania, przy czym najwyższy wzrost odnotowano w Szczecinie (o 2,5 pp.) i w Katowicach (o 1,7 pp.). W najbardziej stabilnej sytuacji pozostała aglomeracja Trójmiasta, gdzie wzrost poziomu powierzchni niewynajętej wyniósł jedynie 0,1 pp., a ostateczny wynik 3,9 proc. uplasował Trójmiasto na drugim miejscu wśród ośmiu największych rynków.

Zgodnie z danymi PRCH odwiedzalność w centrach handlowych po wiosennym lockdownie systematycznie rosła, osiągając rekordowe 90 proc. ubiegłorocznych wartości w ostatnim tygodniu sierpnia. O ile wrześniowe wyniki również przedstawiały się jeszcze bardzo optymistycznie, to od początku października, wraz ze wzrostem liczby nowych zachorowań w Polsce, odwiedzalność centrów handlowych zaczęła spadać i w tygodniach 5-11 i 12-18 października wyniosła 74-78 proc. Badania pokazują, że klienci nieco chętniej odwiedzają średnie i małe obiekty, natomiast w dużych i bardzo dużych centrach handlowych obserwuje się tendencję do wykonywania szybkich i planowanych zakupów z krótszym czasem przebywania na terenie danego obiektu.

Dane o obrotach w centrach handlowych (PRCH Turnover Index) pokazują, że poziom sprzedaży w sierpniu 2020 roku był niższy o 10,3 proc. rok do roku w przypadku obiektów dużych (powyżej 40 tys. mkw.) i o 7,3% w przypadku obiektów mniejszych (do 40 tys. mkw.). W sierpniu największe spadki obrotów zanotowano w przypadku najemców z kategorii „usługi” -69,7 proc. i „rozrywka” -69,0 proc. w stosunku do ubiegłego roku. Wśród najemców „food & beverage” utrata obrotów ukształtowała się na poziomie -15 proc. Mniejsze spadki zanotowali najemcy z kategorii „zdrowie i uroda” -7,8 proc., „fashion” -3,4 proc., i „żywność” -1,4 proc. Najemcy z kategorii „dom i wnętrze” zanotowali 12,1 proc. wzrost obrotów w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku.

Od ponownego otwarcia centrów handlowych po wiosennym lockdownie obserwowaliśmy systematyczny spadek udziału sprzedaży przez Internet, który w sierpniu 2020 roku wyniósł już tylko 6,1 proc., podczas gdy w kwietniu wynosił rekordowe 11,9 proc. Przed pandemią udział e-commerce w sprzedaży detalicznej ogółem oscylował w granicach 5-6 proc. Wraz z jesiennym nasilaniem się pandemii obserwujemy powrót konsumentów do zakupów internetowych. We wrześniu 2020 roku udział sprzedaży online wyniósł już 6,8 proc., czyli o 0.7 pp. więcej niż miesiąc wcześniej. W kolejnych miesiącach spodziewamy się dalszych wzrostów, których wysokość będzie uzależniona od rozwoju sytuacji epidemicznej – mówi Małgorzata Dziubińska, Cushman & Wakefield.

Sprzedaż detaliczna ogółem we wrześniu 2020 roku była wyższa niż przed rokiem o 2,5 proc. (wobec wzrostu o 4,3 proc. we wrześniu 2019 roku). Jednak w porównaniu z sierpniem 2020 roku miał miejsce spadek sprzedaży detalicznej o 2,2 proc.

Ostatnie nowości

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Nowi najemcy w Galerii Tomaszów

schedule 23 listopada 2020
Opr./edited by AKL

W grudniu działalność w Galerii Tomaszów rozpocznie Biedronka, która zostanie nowym operatorem spożywczym centrum. W tym samym czasie planowane jest także otwarcie pierwszego w Tomaszowie Mazowieckim dyskontu niespożywczego Action. Nowe sklepy dołączą do grona największych najemców galerii, zajmując łączną powierzchnię około 2,1 tys. mkw.

Artykuł sponsorowany

Kamery zabezpieczające Panasonic serii U – wysoka jakość w ekonomicznym wydaniu

schedule 18 listopada 2020
Eurobuild CEE

Jednym z koników Panasonic, japońskiego producenta profesjonalnego sprzętu, są rozwiązania służące bezpieczeństwu. W ofercie można znaleźć zaawansowane technologicznie kamery zabezpieczające i systemy rejestrowania obrazu. W kwietniu firma ogłosiła wprowadzenie na rynek nowej serii kamer monitoringowych i-Pro Extreme do zastosowań zewnętrznych i wewnętrznych. Jest to sprzęt klasy podstawowej i średniej, charakteryzujący się wysoką jakością obrazu oraz stosunkowo niską ceną.

Społeczna odpowiedzialność biznesu

Polska Erbud pomaga obiadem

schedule 23 listopada 2020
Opr./edited by AKL

W każdą środę pracownicy grupy Erbud zamawiają na koszt swojej firmy obiad z restauracji. W ten sposób spółka chce wesprzeć branżę gastronomiczną, która jest jedną z najbardziej dotkniętych przez pandemię Covid-19.

Rynek mieszkaniowy

Polska Totalbud zbuduje osiedle Habitat Wilanów

schedule 23 listopada 2020
Opr./edited by AKL

Stołeczna spółka generalnego wykonawstwa Totalbud rusza z budową osiedla Habitat Wilanów w stołecznym Wilanowie. Złożone z dziewięciu budynków osiedle zaprojektowała pracownia Plus3 Architekci, a deweloperem obiektu jest spółka City Homes.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Najbardziej pusto w Łodzi

schedule 23 listopada 2020
Opr./edited by AKL

Wolumen transakcji w pierwszych trzech kwartałach wyniósł w Łodzi 59,7 tys. mkw. i był zbliżony do średniej rocznej z lat 2015-2019. Największy udział w strukturze popytu miały nowe umowy (59 proc.), a w dalszej kolejności renegocjacje (25 proc.) i ekspansje (16 proc.) – wynika z raportu firmy Cresa Polska.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska 15 tysięcy na Pomorzu

schedule 23 listopada 2020
Opr./edited by AKL

Nowy najemca podpisał umowę na wynajem 15 tys. mkw. powierzchni w Olivia Business Centre, nazwa firmy nie została ujawniona.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Preludium dla fleksów

schedule 23 listopada 2020
Opr./edited by AKL

Pod koniec I kwartału 2021 roku Chillispaces udostępni najemcom elastyczne biura w budynku Preludium, będzie to pierwsza powierzchnia tego typu w Bydgoszczy.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Europa Palmira zainwestuje w logistykę

schedule 23 listopada 2020
Opr./edited by AKL

Firma Palmira Capital Partners uruchomiła Palmira European Core Logistics Fund, ogólnoeuropejski fundusz skierowany do inwestorów instytucjonalnych.

Rynek mieszkaniowy

Polska Klucze do Ursa Home

schedule 23 listopada 2020
Opr./edited by AKL

Dobiegła końca budowa osiedla Ursa Home, realizowanego w warszawskim Ursusie przez Unidevelopment i CPD, właściciele mieszkań mogą odbierać klucze.

Infrastruktura

Polska FBSerwis poprawi oświetlenie

schedule 23 listopada 2020
Opr./edited by AKL

FBSerwis zoptymalizuje oświetlenie uliczne na terenie Gminy Starachowice. Planowany termin zakończenia prac to koniec kwietnia 2021 roku.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Plac miejski od Fuzji

schedule 23 listopada 2020
Opr./edited by AKL

W połowie przyszłego roku łodzianie będą mogli korzystać z nowego placu miejskiego, zlokalizowanego na terenie Fuzji, realizowanej przez Echo Investment. Plac umiejscowiony będzie w centralnym punkcie projektu, przed zabytkową Elektrownią.

Zielone budownictwo

Polska Całkiem zielona Żabka

schedule 23 listopada 2020
Opr./edited by AKL

W uruchomionym własnie sklepie Żabka, zlokalizowanym przy ul. Lewandów 46h w Warszawie, zastosowano szereg proekologicznych rozwiązań. Sieć wykorzystała m.in. fotowoltaikę, podłogę kinetyczną czy kostkę antysmogową. Przed sklepem znajduje się także EKOmat oraz stacja ładowania aut elektrycznych.

Rynek mieszkaniowy

Polska Można mieszkać w Przystani

schedule 23 listopada 2020
Opr./edited by AKL

Atal zakończył realizację pierwszej części gdańskiej inwestycji. Pozwolenie na użytkowanie uzyskał pierwszy etap osiedla Przystań Letnica, a do klientów trafiły klucze do mieszkań i lokali usługowych.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Kolejkowo wystartuje w 2021

schedule 23 listopada 2020
Opr./edited by AKL

Kolejkowo, największa w Polsce makieta kolejowa, zostanie otwarta we wrocławskim Sky Tower na początku II kwartału 2021 roku. Tym samym strefa rozrywki obiektu zyska prawie 1,7 tys. mkw. nowej powierzchni.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Atrakcyjny kawałek tortu

schedule 23 listopada 2020
Opr./edited by AKL

Pandemia zmienia sektor biurowy na całym świecie, a globalna niepewność sprawia, że więcej uwagi poświęca się teraz elastycznym miejscom do pracy. Dotyczy to także Europy Środkowo-Wschodniej. W samej Polsce mamy sześć razy więcej elastycznych biur niż jeszcze pięć lat temu – wynika z raportu firm JLL i Skanska.

Infrastruktura

Polska Cztery i pół kilometra A1

schedule 23 listopada 2020
Opr./edited by AKL

GDDKiA udostępniła 4,5-kilometrowy odcinek jezdni przyszłej autostrady A1. Tym samym kierowcy mogą korzystać z ponad 10-kilometrowego fragmentu jednej jezdni od granicy woj. łódzkiego i śląskiego do Grabowej w woj. śląskim.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Węgry Resolution debiutuje nad Dunajem

schedule 23 listopada 2020
Opr./edited by AKL

Firma Resolution Property z siedzibą w Londynie kupiła dwa biurowce w Budapeszcie od węgierskiego funduszu Adventum. Transakcja dotyczy budynków Margit Palace i Buda Square, kwota transakcji nie została ujawniona.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska HopStop Siedlce w nowych rękach

schedule 23 listopada 2020
Opr./edited by AKL

HopStop, park handlowy typu convenience w Siedlcach, został sprzedany przez Katharsis Development, polskiego dewelopera. Nowym właścicielem jest LCP Properties, brytyjski inwestor z oddziałem w Polsce.

Koronawirus

Polska I znowu można na zakupy

schedule 21 listopada 2020
Opr./edited by AKL

Od soboty 28 listopada ruszają placówki handlowe, w tym sklepy meblowe. Mają działać w najwyższym reżimie sanitarnym – poinformował podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Nowe zasady mają obowiązywać do 27 grudnia.

Rynek mieszkaniowy

Polska Zielono na Zabłociu

schedule 20 listopada 2020
Opr./edited by AKL

Rozpoczęła się przedsprzedaż mieszkań w nowej wielorodzinnej inwestycji Greendustry Zabłocie, zlokalizowanej przy ulicy Romanowicza w Krakowie. Oddanie do użytku I etapu zaplanowano na koniec 2022 roku.

Najnowsze w Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

schedule 23 listopada 2020

Nowi najemcy w Galerii Tomaszów

W grudniu działalność w Galerii Tomaszów rozpocznie Biedronka, która zostanie nowym operatorem spożywczym centrum. W tym samym czasie planowane jest także otwarcie pierwszego w Tomaszowie Mazowieckim dyskontu niespożywczego Action. Nowe sklepy dołączą do grona największych najemców galerii, zajmując łączną powierzchnię około 2,1 tys. mkw.

schedule 23 listopada 2020

Kolejkowo wystartuje w 2021

Kolejkowo, największa w Polsce makieta kolejowa, zostanie otwarta we wrocławskim Sky Tower na początku II kwartału 2021 roku. Tym samym strefa rozrywki obiektu zyska prawie 1,7 tys. mkw. nowej powierzchni.

schedule 20 listopada 2020

W Międzylesiu do pełna

Zakończono komercjalizację budynku handlowo-biurowego Stacja Międzylesie przy ul. Żegańskiej w Warszawie.

schedule 19 listopada 2020

Auchan również w niedziele

Na stacji bp Reduta w Warszawie zostanie otwarty pierwszy, pilotażowy sklep Easy Auchan. Otwarcia dwóch kolejnych punktów planowane są na grudzień tego roku. Sklepy będą czynne również w niedziele.

schedule 18 listopada 2020

Eko Natura w Pasażu Grunwaldzkim

W należącym do EPP Pasażu Grunwaldzkim we Wrocławiu sieć Drogerie Natura otworzyła swój flagowy sklep po modernizacji wnętrza. Lokal o powierzchni 203 mkw. jako pierwszy został dostosowany do nowego konceptu marki.

schedule 17 listopada 2020

Dekada Nysa rusza (z pomocą)

Spółka Dekada kończy budowę największego obiektu handlowego w swoim dotychczasowym portfolio. Galeria Dekada Nysa rozpocznie działalność 1 grudnia.

schedule 13 listopada 2020

Empik po raz pierwszy w Strzelcach Opolskich

Strzelce Opolskie to kolejne miasto, które w tym roku zyskało pierwszy salon Empiku. Marka otworzyła nowy sklep o powierzchni 150 mkw. na rogu ulic Moniuszki i Budowlanych, w parku handlowym A Centrum.

schedule 13 listopada 2020

Nowa drogeria Hebe

Ruszył najnowszy sklep Hebe, zlokalizowany w przy ul. Lanciego 12 w Warszawie. Jest to trzydziesta czwarta drogeria Hebe w stolicy i czwarta w dzielnicy Ursynów.

schedule 10 listopada 2020

Jysk rośnie w raju

Jysk, sieć detaliczna z Danii, zwiększyła swoją powierzchnię sprzedaży o 30 proc. w Eden Retail Park w Zgorzelcu. Po podpisaniu umowy sklep zajmie powierzchnię 1,4 tys. mkw. i zostanie otwarty w nowej koncepcji w 2021 roku.

schedule 09 listopada 2020

DL City czekają zmiany

Centrum handlowe DL City, zlokalizowane w przygranicznym Zgorzelcu, zyska nową elewację, a powierzchnie wspólne obiektu przejdą metamorfozę. Zmieni się także otoczenie centrum. Przebudowie towarzyszyć także będą otwarcia nowych sklepów i punktów gastronomicznych. Zakończenie prac modernizacyjnych planowane jest na I kwartał 2021 roku.

schedule 06 listopada 2020

Szansa dla ulic handlowych

Pandemia Covid-19 przyniosła niespodziewany impuls dla zmian na rynku handlowym. Konsumenci szukają bezpiecznych miejsc na zakupy i spotkania, a sieci handlowe i gastronomiczne chcą być „blisko klienta” i dywersyfikować swoje portfolia lokali. W dłuższej perspektywie czasowej może to wpłynąć na wzrost zainteresowania ulicami handlowymi – wynika z raportu Colliersa.

schedule 05 listopada 2020

Połowę niższe obroty

Trzeci kwartał 2020 upłynął sieciom handlowym na odbudowie sprzedaży. W najgorszej sytuacji są usługi i rozrywka, których straty od początku roku są szacowane na 50 proc. Pandemia przyspiesza za to rozwój segmentu convenience i parków handlowych. Kolejny lockdown galerii handlowych wpłynie tym razem jeszcze bardziej negatywnie na branżę – przewidują eksperci CBRE.

schedule 05 listopada 2020

Więcej telewizorów i lodówek w Reducie

W warszawskiej galerii Atrium Reduta ruszył sklep RTV Euro AGD. Sklep zajął prawie 1,2 tys. mkw. powierzchni na pierwszym piętrze obiektu.

schedule 04 listopada 2020

Coś na ząb w Giełdzie Zbożowej

W budynku dawnej gliwickiej giełdy zbożowej firma DL Invest Group przygotowuje miejsce na koncepty gastronomiczne – budynek o powierzchni blisko 800 mkw. zostanie otwarty dla klientów w II kwartale 2021 roku.

schedule 03 listopada 2020

Nowe marki w Galerii Jastrzębie

Jak poinformował właściciel Galerii Jastrzębie, Upside Property, swoje dwa sklepy w obiekcie otworzyły sklepy wielobranżowe Pepco i Dealz. Zajmują sąsiadujące powierzchnie na poziomie +1 galerii.

schedule 03 listopada 2020

CCC wchodzi do Colosseum Mall

CCC, polska marka obuwnicza, otworzy pod koniec przyszłego roku sklep o powierzchni 800 mkw. w Colosseum Mall w Bukareszcie.

schedule 03 listopada 2020

KiK na Maxa

Sieć dyskontów tekstylnych KiK otworzy sklep w tarnowskim Centrum Handlowym Max, zarządzanym przez Cream Property Advisors. Nowy lokal powstanie na pierwszym piętrze, które jest w trakcie przebudowy i reorganizacji przestrzeni.

schedule 02 listopada 2020

Galerijа Belgrad wystartowała

W miniony weekend ruszyła Galerijа Belgrad, która według inwestora, firmy Eagle Hills, jest największym centrum handlowo-rozrywkowym w regionie.

schedule 29 października 2020

RI: Nie ograniczajcie handlu przed świętami!

Wprowadzenie dalszych ograniczeń dla branży centrów handlowych skutecznie zniweczy szansę na częściowe odrobienie utraconych przychodów w okresie przedświątecznym, najważniejszym dla branży handlowej w całym roku – zwracają uwagę przedsiębiorcy skupieni wokół Retail Institute.

schedule 29 października 2020

Action rusza w Kielcach

Sieć dyskontów niespożywczych Action otworzyła swój pierwszy sklep w województwie świętokrzyskim, market znajduje się w kieleckiej Galerii Korona.

Kategorie