EN

Polska Wrocław biurową potęgą

Biura i projekty wielofunkcyjne
Największym zainteresowaniem najemców biurowych w miastach regionalnych cieszył się Wrocław, który odpowiadał za 37 proc. popytu brutto. To także lider w ilości nowej podaży dostarczonej na rynek – podaje BNP Paribas Real Estate Poland w podsumowaniu III kwartału.

Rynki regionalne aktualnie podlegają tym samym procesom ewaluacyjnym, co rynek w stolicy, choć naturalnie na mniejszą skalę. Znajduje to swoje odzwierciedlenie w strukturze popytu, wskaźniku pustostanów czy wolumenie transakcji. W dłuższej perspektywie jednak, ośrodki regionalne, jak m.in. Kraków, Wrocław czy wyrosłe na czwartą potęgę regionalną Trójmiasto, które od strony biurowej wspierają rozwój sektora usług wspólnych, IT czy finansowego, nie stracą na swojej atrakcyjności. Trwająca pandemia spowodowała wprawdzie wstrzymanie ekonomicznego oddechu, a praca zdalna będąca naturalną konsekwencją, wywołała lawinę pytań o przyszłość biur, w naszej ocenie obecna sytuacja nie spowoduje jednak gwałtownego wyhamowania dalszego rozwoju rynków regionalnych, co najwyżej ich spowolnienia w następnych miesiącach. Liczne ośrodki akademickie, dobrze wykształcona kadra, rosnąca podaż nowoczesnej powierzchni biurowej, relatywnie niskie koszty najmu i pracy, a także postępujący trend near-shoring dla sektora usług będą czynnikami decydującymi o dużej atrakcyjności Polski na mapie Europy i miast regionalnych na mapie Polski – mówi Małgorzata Fibakiewicz, dyrektor ds. sektora biurowego & projektów strategicznych, BNP Paribas Real Estate Poland.

Na koniec września 2020 roku całkowite zasoby biurowe na ośmiu największych rynkach regionalnych (Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Katowice, Łódź, Poznań, Szczecin, Lublin) przekroczyły 5,7 mln mkw. Kraków, gdzie mieści się 1,52 mln mkw. powierzchni biurowej, co stanowi 26 proc. całkowitego wolumenu biur istniejących w regionach, niezmiennie pozostaje liderem pod tym względem. Poziomem ponad 1 mln mkw. może pochwalić się także Wrocław (około 1,2 mln mkw.), natomiast w pozostałych sześciu ośrodkach biurowych wielkość zasobów istniejącej powierzchni waha się od około 184 tys. mkw. w Szczecinie do okołó 900 tys. mkw. w Trójmieście.

W III kwartale oddano do użytkowania 14 nowych biurowców o łącznej powierzchni około 129,5 tys. mkw. Najwięcej nowej podaży – 48,5 tys. mkw. - przypadło na rynek wrocławski, gdzie najemców przyjęły trzy nowe inwestycje: Centrum Południe (23,7 tys. mkw.), I faza kompleksu West 4 Business Hub (14,4 tys. mkw.) oraz City 2 (10,9 tys. mkw.) w kompleksie City Forum. Obiekty te stanowią prawie 40 proc. wolumenu nowej podaży zrealizowanej na ośmiu rynkach regionalnych w ciągu ostatnich trzech miesięcy. Drugim rynkiem pod względem wielkości nowej podaży w III kwartake jest Kraków z 38,2 tys. mkw. powierzchni. Sektor biurowy w tym mieście powiększył się o cztery obiekty, m.in kolejną fazę kompleksu Podium Park (budynek B - 16,4 tys. mkw.), etap B (12,8 tys. mkw.) parku biurowego Zabłocie Business Park oraz Eastern Office Building (7,7 tys. mkw.) w kompleksie Unity Centre. Rynek w Trójmieście z 30,4 tys. mkw. nowej powierzchni uplasował się na trzeciej pozycji. Sfinalizowane zostały trzy projekty w Gdańsku, z których największy, Wave A, mieści 23,6 tys. mkw. nowej powierzchni biurowej. W ostatnim kwartale wzrost zasobów nowoczesnej powierzchni biurowej zanotował również rynek łódzki, gdzie w sumie oddano do użytkowania 12 tys. mkw. w trzech kameralnych biurowcach.

Chociaż w przeciągu ostatnich czterech lat rynki biurowe w regionach powiększyły się o 2 mln mkw. nowych zasobów, aktywność deweloperów wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie. Na koniec września na etapie budowy było 71 projektów o łącznej powierzchni biurowej około 800 tys. mkw., z terminem ukończenia do 2023 roku. Pod względem wielkości wolumenu nowej powierzchni w budowie prym wiodą: Kraków (około 24 proc. wolumenu budowanych obecnie nowych zasobów) i Katowice (również około 24 proc.).

W stolicy Małopolski największe z powstających obecnie biurowców to Kreo w strefie Południowy-Wschód oraz kolejny etap kompleksu Unity Centre - Unity Tower - w strefie Centrum. W Katowicach, które są wiodącym rynkiem Metropolii Górnośląsko-Zagłębiowskiej, powstaje 14 biurowców. Największym rozmachem mogą pochwalić się .Ktw II, I faza Silesia 4 Business, Global Office Park, który po zrealizowaniu całego projektu zaoferuje prawie 50 tys. mkw. biur oraz II faza kompleksu Face 2 Face, wszystkie usytuowane w największej w mieście i całym regionie strefie biurowej Korytarz DTŚ. We Wrocławiu, na który przypada około 13 proc. realizowanej obecnie powierzchni biurowej, na etapie budowy jest Mid Point 71, mieszczący się na południowym obrzeżu ścisłego centrum miasta.

Do końca przyszłego roku najbardziej dynamiczny rozwój spodziewany jest w Krakowie i Wrocławiu, natomiast Trójmiasto może dołączyć do grona rynków regionalnych o wolumenie istniejących zasobów przekraczającym pułap 1 mln mkw. powierzchni biurowej.

Chociaż rynek stara się zachować racjonalny optymizm, wielkość popytu brutto w III kwartale i jego struktura w podziale na typy zawieranych umów odzwierciedlają niepokój spowodowany trwającym koronakryzysem. W okresie lipiec – wrzesień na ośmiu rynkach regionalnych wynajęto łącznie 126,5 tys. mkw. powierzchni, czyli o 10 proc. więcej niż w poprzednim kwartale, ale aż o prawie 40 proc. mniej niż w analogicznym okresie 2019 roku. Kolejny kwartał z rzędu w strukturze najmu biur dominowały umowy odnowienia, na które przypadła ponad połowa wielkości popytu brutto. Wolumen umów podpisanych na nowe lokalizacje wyniósł około 36 proc., a około 17 proc. dotyczyło powiększenia zajmowanej już powierzchni.

W III kwartale 2020 roku największym zainteresowaniem najemców cieszył się Wrocław, gdzie wynajęto około 46 tys. mkw. powierzchni, czyli 37 proc. wolumenu całkowitego popytu. Na drugim i trzecim miejscu pod względem ilości wynajętej powierzchni w III kwartale znalazły się: Trójmiasto (30,4 tys. mkw.) i Kraków (25,4 tys. mkw.). We Wrocławiu największe zapotrzebowanie na powierzchnie biurowe pochodziło z sektora IT, który odpowiadał za ponad 60 proc. wolumenu zawartych transakcji. W Trójmieście prawie połowa wynajętej powierzchni przypadł na sektor handlowy, natomiast w Krakowie za prawie 60 proc. wolumenu podpisanych umów, mniej więcej w równych częściach, odpowiadały branża bankowa i handlowa.

Stopa pustostanów na ośmiu rynkach regionalnych osiągnęła poziom 11,9 proc., co w porównaniu z II kwartałem oznacza wzrost o 1,7 p.p., a w porównaniu do analogicznego okresu 2019 roku oznacza wzrost aż o 2,8 p.p. Duży wzrost powierzchni niewynajętej w III kwartale wynika między innymi z dostarczenia na rynek 129,5 tys. mkw. nowej powierzchni, z czego najwięcej przypada na Wrocław i Kraków (odpowiednio 38 i 30 proc.). Najwyższe współczynniki powierzchni niewynajętej, wynoszące po 14,3 proc. zarejestrowano we Wrocławiu i Łodzi (wzrost odpowiednio o 3,1 p.p i 1,1 p.p. w porównaniu do poprzedniego kwartału), najniższy natomiast, wynoszący 7 proc., odnotowano w Katowicach (wzrost o 0,9 p.p. w porównaniu do poprzedniego kwartału). Rynek łódzki zanotował wzrost poziomu pustostanów ze względu na oddanie do użytkowania 12 tys. mkw. powierzchni w trzech kameralnych biurowcach.

Ostatnie nowości

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska 14 nowych sklepów Aldi

schedule 30 listopada 2020
Opr./edited by AKL

Do końca grudnia sieć Aldi uruchomi kolejne 14 lokalizacji. Nowe sklepy zostaną otwarte w Gdańsku, Gdyni, Gorlicach, Jeleniej Górze, Kielcach, Krakowie, Nisku, Suchym Lesie, Toruniu, Warszawie, Wołominie i we Wrocławiu.

Artykuł sponsorowany

Kamery zabezpieczające Panasonic serii U

schedule 18 listopada 2020
Eurobuild CEE

W kwietniu firma Panasonic ogłosiła wprowadzenie na rynek nowej serii kamer monitoringowych i-Pro Extreme do zastosowań zewnętrznych i wewnętrznych. Jest to sprzęt klasy podstawowej i średniej, charakteryzujący się wysoką jakością obrazu oraz stosunkowo niską ceną.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska ELI buduje z Panattoni

schedule 30 listopada 2020
Opr./edited by AKL

European Logistics Investment BV (ELI) nabyło dwa obiekty magazynowe zlokalizowane we Wrocławiu. ELI, razem ze swoim strategicznym partnerem Panattoni, planuje dalszy rozwój inwestycji, w ramach której powstanie City Logistics Wrocław North, który zapewni 45 tys. mkw. powierzchni logistycznej.

Infrastruktura

Polska Dużo ciepła z odpadów

schedule 30 listopada 2020
Opr./edited by TC

Warszawska spółka komunalna MPO podpisała umowę na rozbudowę Zakładu Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych – na Targówku powstanie największa w kraju, nowoczesna spalarnia, która zasili w ciepło i energię elektryczną kilkanaście tysięcy gospodarstw.

Style i wnętrza

Polska Z lata 90. do nowoczesności

schedule 30 listopada 2020
Opr./edited by AKL

Cztery lata temu Evoltec przejął budynek przy ul. Bekasów w Warszawie. W tym roku przeprowadzono remont siedziby, mieszczącej się na 390 mkw. powierzchni.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Duża Stokrotka urośnie w Teresinie

schedule 30 listopada 2020
Opr./edited by TC

DL Invest Group sfinalizowała transakcję zakupu działki o powierzchni 26 ha w podwarszawskim Teresinie. Na gruncie o potencjale zabudowy ponad 100 tys. mkw. GLA powstanie między innymi centralny magazyn dla operatora spożywczego firmy Stokrotka.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Po biżuterię na Młociny

schedule 30 listopada 2020
Opr./edited by AKL

Należąca do EPP i Echo Investment Galeria Młociny poszerzyła grono najemców. Marka biżuteryjna Pandora zajmuje w warszawskim centrum 40 mkw. powierzchni.

Rynek mieszkaniowy

Polska Bohema coraz większa

schedule 30 listopada 2020
Opr./edited by TC

Okam uzyskał prawomocne pozwolenie na budowę następnej fazy warszawskiego projektu Bohema – Strefa Praga., realizacja kolejnych budynków części mieszkaniowej już się rozpoczęła.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Europa MLP Group zadowolone z wyników

schedule 30 listopada 2020
Opr./edited by AKL

MLP Group opublikowało skonsolidowane wyniki finansowe za pierwsze trzy kwartały 2020 roku. W tym okresie grupa osiągnęła zysk netto w wysokości 149,3 mln zł (+53 proc. rok do roku). W samym III kwartale wynik netto wyniósł 28,2 mln zł, względem 40,6 mln zł uzyskanych w analogicznym okresie rok wcześniej.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Zuliani Arredi debiutuje w Polsce

schedule 30 listopada 2020
Opr./edited by AKL

Grono najemców w warszawskim centrum wyposażenia wnętrz Domoteka powiększa się o włoską markę Zuliani Arredi. Salon o powierzchni 92 mkw. będzie pierwszą polską lokalizacją marki.

Rynek mieszkaniowy

Polska Przedszkole w lofcie

schedule 30 listopada 2020
Opr./edited by AKL

W I kwartale 2021 roku Kids&Co. uruchomi nową placówkę we Wrocławiu. Przedszkole mieścić się będzie na terenie Bulwaru Staromiejskiego w zrewitalizowanym budynku mieszkalnym Lofty przy Fosie.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Scallier kupuje w Ciechocinku

schedule 30 listopada 2020
Opr./edited by AKL

Firma Scallier powiększyła portfolio zarządzanych przez siebie nieruchomości, dokonując w imieniu klienta transakcji zakupu zlokalizowanego w Ciechocinku pawilonu handlowego, w którym mieści się sklep sieci Biedronka.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Świat Potrzeby najemców na pierwszym miejscu

schedule 30 listopada 2020
Opr./edited by AKL

W najbliższej przyszłości głównym priorytetem przedsiębiorstw, operujących w branży nieruchomości komercyjnych, będzie znalezienie właściwej odpowiedzi na potrzeby i oczekiwania najemców. Przyczynią się do tego przede wszystkim upowszechniające się innowacje technologiczne i zmieniające się preferencje klientów – analizują eksperci z Deloitte.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska BOŚ w gdańskiej Officynie

schedule 30 listopada 2020
Opr./edited by TC

Bank Ochrony Środowiska (BOŚ) otworzył nową placówkę w biurowcu Officyna w Gdańsku Wrzeszczu. Na powierzchni blisko 450 mkw. funkcjonuje oddział i centrum biznesowe banku. Umowa z deweloperem, firmą Torus, podpisana została na 5 lat.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Centrum pełne magazynów

schedule 30 listopada 2020
Opr./edited by AKL

Region Warszawy, mazowieckie i łódzkie dominują na krajowym rynku magazynowym. Obecnie znajduje się tam ponad 7,9 mln mkw. takiej przestrzeni i cały czas powstaje nowa. Od początku 2020 roku do użytku oddano prawie tyle samo nowych magazynów, co w tym samym okresie minionego roku – podliczają eksperci z CBRE.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Codewise na dłużej w Browarze

schedule 30 listopada 2020
Opr./edited by AKL

Firma Codewise, krakowski startup, przedłużyła umowę najmu 2,2 tys. mkw. w krakowskim Browarze Lubicz.

Rynek mieszkaniowy

Polska Wilgi Park po raz drugi

schedule 30 listopada 2020
Opr./edited by AKL

Novisa Development wprowadza do oferty kolejną inwestycję. Wilgi Park 2 stanowi kontynuację projektu osiedla w podwarszawskiej Zgorzale.

Rynek mieszkaniowy

Polska Wirgusin Park oddany

schedule 30 listopada 2020
Opr./edited by AKL

Firma Glid oddała do użytkowania osiedle domów szeregowych Wigusin Park w Brwinowie pod Warszawą.

Zielone budownictwo

Polska Hiperekologiczny Malta Office Park

schedule 30 listopada 2020
Opr./edited by AKL

Należący do Henderson Park (70 proc. udziałów) oraz EPP (30 proc.) poznański kompleks biurowy Malta Office Park jako pierwszy w Polsce uzyskał certyfikat BREEAM In-Use International V6.

Infrastruktura

Polska Mota-Engil w samo południe (Białegostoku)

schedule 27 listopada 2020
Opr./edited by AKL

Firma Mota-Engil Central Europe podpisała umowę z GDDKiA na zaprojektowanie i budowę drogi S19 na odcinku od węzła Białystok Południe (bez samego węzła) do Plosek. Prawie 13-kilometrowy odcinek nowej drogi powstanie w trzy lata, wartość kontraktu to prawie 400 mln zł.

Najnowsze w Biura i projekty wielofunkcyjne

schedule 30 listopada 2020

Potrzeby najemców na pierwszym miejscu

W najbliższej przyszłości głównym priorytetem przedsiębiorstw, operujących w branży nieruchomości komercyjnych, będzie znalezienie właściwej odpowiedzi na potrzeby i oczekiwania najemców. Przyczynią się do tego przede wszystkim upowszechniające się innowacje technologiczne i zmieniające się preferencje klientów – analizują eksperci z Deloitte.

schedule 30 listopada 2020

BOŚ w gdańskiej Officynie

Bank Ochrony Środowiska (BOŚ) otworzył nową placówkę w biurowcu Officyna w Gdańsku Wrzeszczu. Na powierzchni blisko 450 mkw. funkcjonuje oddział i centrum biznesowe banku. Umowa z deweloperem, firmą Torus, podpisana została na 5 lat.

schedule 30 listopada 2020

Codewise na dłużej w Browarze

Firma Codewise, krakowski startup, przedłużyła umowę najmu 2,2 tys. mkw. w krakowskim Browarze Lubicz.

schedule 27 listopada 2020

Chińska medycyna przy Daszyniaku

Firma medyczna Sol-Millennium wynajęła ponad 400 mkw. w budynku The Warsaw Hub przy rondzie Daszyńskiego w Warszawie.

schedule 27 listopada 2020

W Poznaniu coraz łatwiej o biuro

Biura w największych polskich miastach cieszą się dużym zainteresowaniem, dlatego cały czas powstają nowe obiekty. W Poznaniu od początku tego roku wynajęto 24,5 tys. mkw. powierzchni, a do użytku oddano około 15,3 tys. mkw. W budowie pozostaje ponad 79 tys. mkw. – podliczają eksperci z CBRE.

schedule 27 listopada 2020

Nowy najemca w DL Piano

Securitas, firma działająca na rynku ochrony w Polsce, to nowy najemca w DL Piano. Firma zajęła kilkaset mkw. powierzchni w katowickim biurowcu.

schedule 26 listopada 2020

Jest chemia w Atrium Centrum

Firma Ashland wynajmie prawie 1,1 tys. mkw. w warszawskim Atrium Centrum, właścicielem budynku jest CPI Property Group Poland.

schedule 26 listopada 2020

Quickwork wchodzi do Krakowa

W styczniu 2021 roku Cavatina otworzy Quickwork w krakowskim Ocean Office Parku, powierzchnie coworkingowe zajmą całe pierwsze piętro nowego obiektu.

schedule 26 listopada 2020

CBRE agentem na Powiślu

Firma doradcza CBRE została agentem wyłącznym biurowca Hortus, zlokalizowanego na stołecznym Powiślu. Budynek należący do spółki Nieruchomości Powiśle posiada łącznie ponad 10 tys. mkw. powierzchni biurowej.

schedule 26 listopada 2020

Książę Witold za rogiem

Inwestycja Księcia Witolda 46 w centrum Wrocławia wkracza w finalny etap realizacji. Na działce przy skrzyżowaniu ul. Księcia Witolda oraz ul. Mostowej powstaje apartamentowo-biurowy kompleks, który zostanie oddany do użytkowania w połowie 2021 roku.

schedule 26 listopada 2020

Drukują flexy w Łodzi

Chillispaces, przedstawiciel rynku flex office, otworzył w Łodzi pierwszą lokalizację w centralnej Polsce. Biuro w Starej Drukarni zajmuje 2,1 tys. mkw. powierzchni.

schedule 25 listopada 2020

Archicom w nowym biurze

Polska firma deweloperska Archicom wraz z pomocą studia projektowo-badawczego Workplace zmieniła siedzibę. Efektem współpracy jest nowe biuro. Nowa siedziba zajmuje ponad 3 tys. mkw. w biurowcu City One we Wrocławiu.

schedule 25 listopada 2020

JLL doradza doradcom

Nieujawniona firma doradcza wprowadzi się do krakowskiego biurowca Mogilska 43 Office, najemca zajmie zajmie 1,2 tys. mkw. na piątym piętrze budynku realizowanego przez Warimpex. Najemcę w procesie negocjacji reprezentował JLL.

schedule 25 listopada 2020

Prawnicy wchodzą do Varso 2

Firma prawnicza act BSWW, będąca częścią europejskiej grupy act legal, przeprowadziła się do kompleksu Varso Place. Najemca zajął 2 tys. mkw. powierzchni.

schedule 24 listopada 2020

Altkom zostaje w WTT

Grupa Altkom, polska firma z branży szkoleniowej, zostaje na kolejny okres w biurowcu Warsaw Trade Tower. Firma przedłużyła właśnie umowę najmu ponad 3 tys. mkw. brutto.

schedule 24 listopada 2020

Doradcy na dłużej w biurowcu Merlini

Firma KPT Doradcy Podatkowi przedłużyła umowę najmu w warszawskim biurowcu Merlini. Budynek mieści się przy ul. Puławskiej w Warszawie.

schedule 23 listopada 2020

Najbardziej pusto w Łodzi

Wolumen transakcji w pierwszych trzech kwartałach wyniósł w Łodzi 59,7 tys. mkw. i był zbliżony do średniej rocznej z lat 2015-2019. Największy udział w strukturze popytu miały nowe umowy (59 proc.), a w dalszej kolejności renegocjacje (25 proc.) i ekspansje (16 proc.) – wynika z raportu firmy Cresa Polska.

schedule 23 listopada 2020

15 tysięcy na Pomorzu

Nowy najemca podpisał umowę na wynajem 15 tys. mkw. powierzchni w Olivia Business Centre, nazwa firmy nie została ujawniona.

schedule 23 listopada 2020

Preludium dla fleksów

Pod koniec I kwartału 2021 roku Chillispaces udostępni najemcom elastyczne biura w budynku Preludium, będzie to pierwsza powierzchnia tego typu w Bydgoszczy.

schedule 23 listopada 2020

Plac miejski od Fuzji

W połowie przyszłego roku łodzianie będą mogli korzystać z nowego placu miejskiego, zlokalizowanego na terenie Fuzji, realizowanej przez Echo Investment. Plac umiejscowiony będzie w centralnym punkcie projektu, przed zabytkową Elektrownią.

Kategorie