EN

Polska Zawirowania magazynom niestraszne

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne
Rynek powierzchni przemysłowo-logistycznych w Polsce, mimo kryzysu gospodarczego, wywołanego pandemią, dynamicznie się rozwija. III kwartał 2020 roku przyniósł zarówno wysoki poziom nowej podaży, jak i popytu. W okresie lipiec-wrzesień zasoby istniejącej powierzchni przyrosły o 676 tys. m kw., a w całym 2020 roku aż o 1,7 mln mkw. – podliczają eksperci BNP Paribas Real Estate Poland.

Jak wynika z raportu „At A Glance Rynek powierzchni przemysłowych i logistycznych w Polsce w III kwartale 2020 r.”, opublikowanego przez BNPPRE Poland, na koniec września całkowita podaż nowoczesnej powierzchni magazynowej w Polsce przekroczyła o około 300 tys. mkw. pułap 20 mln mkw. powierzchni. Największa część istniejących zasobów - 4,8 mln m kw. nowoczesnej powierzchni magazynowej, co odpowiada 24 proc. wolumenu krajowego, jest ulokowana w strefie Warszawa I i II. Dynamicznie rozwijają się także pozostałe wiodące regiony magazynowe, czyli Górny Śląsk, Polska Centralna, Poznań i Dolny Śląsk (Wrocław), które na koniec III kwartału 2020 roku wspólnie skupiały 55 proc. istniejących zasobów (prawie 11,3 mln mkw.). Na lokalizacje rozwojowe, do grona których zaliczane są Kraków, Trójmiasto, Wschód (Białystok / Rzeszów / Lublin), Toruń / Bydgoszcz, Szczecin, Zachód i Opole, obecnie przypada prawie 20 proc. ogółu zasobów co stanowi ponad 3,9 mln mkw. powierzchni przemysłowo-logistycznej.

Sektor przemysłowo-logistyczny w Polsce od kilku lat przeżywa rozkwit. Rozwój dróg szybkiego ruchu włączył nasz kraj w korytarze logistyczne Europy Zachodniej, co bardzo podniosło atrakcyjność lokalizacji w Polsce. Nowoczesne powierzchnie magazynowe o wysokiej jakości, wciąż dobra dostępność terenów w atrakcyjnych cenach, wykwalifikowani pracownicy, niższe koszty pracy, wiele udogodnień oferowanych przez strefy ekonomiczne czy w końcu spory, lokalny rynek zbytu, to najważniejsze z szeregu atutów, które pozwalają Polsce z sukcesem konkurować o inwestycje produkcyjne, dystrybucyjne czy o przeżywający rozkwit w ostatnich latach segment e-commerce. Obserwujemy, że koronakryzys może jeszcze wzmocnić ten trend – mówi Igor Roguski, dyrektor Działu Powierzchni Przemysłowych i Logistycznych, Europa Środkowo - Wschodnia, BNP Paribas Real Estate Poland.

W ciągu całego 2020 roku na polski rynek magazynowy dostarczono ponad 1,7 mln mkw. nowej powierzchni, z czego 676 tys. mkw. w III kwartale. W okresie lipiec-wrzesień największy przyrost nowej podaży odnotowano w regionach Górnego Śląska (232 tys. mkw.) oraz Dolnego Śląska (110 tys. mkw.). W tej drugiej strefie oddano do użytkowania m.in. duży kompleks magazynowy Hillwood (53 tys. mkw.) w Oleśnicy, która zyskała na atrakcyjności dzięki otwarciu kilka lat temu drogi ekspresowej S8 pomiędzy Wrocławiem a Łodzią. Natomiast wpływ na wzrost atrakcyjności terenów na północ od Wrocławia miało ukończenie w 2019 roku trasy S5 do Poznania.

Od początku roku najwięcej nowej powierzchni oddano do użytkowania w regionie Warszawa II. Bieżący rok przyniósł również znaczący wzrost zasobów magazynowych w tzw. strefach rozwojowych, zwłaszcza w Trójmieście, regionie Zachód rozciągającym się pomiędzy granicą polsko – niemiecką a trasą ekspresową S3 oraz w duo-strefie Bydgoszcz / Toruń.

Chociaż ostatnie kilka lat przyniosło podwojenie wolumenu powierzchni magazynowej w Polsce, aktywność deweloperów na rynku wciąż jest relatywnie wysoka. Na koniec III kwartału w budowie pozostawało 1,53 mln m kw. nowoczesnej powierzchni magazynowej, nieznacznie mniej (o około 15 proc.) niż w analogicznym okresie 2019 roku. Najwięcej rozpoczętych inwestycji zarejestrowano na Górnym Śląsku (352 tys. mkw.) oraz w strefach Warszawa I i II (322 tys. mkw.), przy czym aż 240 tys. mkw. znajduje się w strefie Warszawa II. Znaczna część powierzchni magazynowej (około 585 tys. mkw.) realizowana jest obecnie w strefach rozwojowych, a zwłaszcza w regionach Zachód (np. kolejne duże centrum dystrybucyjne z segmentu e-commerce), Trójmiasto i Wschód (okolice Rzeszowa i Lublina).

Wskaźnik pustostanów zanotował wzrost w odniesieniu do poprzedniego kwartału i na koniec września wyniósł 8,5 proc. (+1,5 p.p.). Najwięcej powierzchni niewynajętej pozostaje obecnie w strefie Warszawa I (14 proc.) i na Górnym Śląsku (11 proc.), najmniej natomiast w Szczecinie i Polsce Wschodniej (0,7 proc.). Stawki czynszów w III kwartale pozostały na stabilnym poziomie.

Mimo trwającego globalnego kryzysu ekonomicznego, wartość popytu brutto (bez kontraktów krótkoterminowych - do 12 miesięcy) w ciągu trzech pierwszych kwartałów 2020 roku była najwyższym wynikiem w historii rynku magazynowo-przemysłowego w Polsce (3,7 mln mkw.), analizując wyniki analogicznych okresów minionych lat. Tylko w III kwartale całkowity wolumen transakcji wyniósł 1,3 mln mkw. Przy założeniu, że w ostatnim kwartale 2020 roku tempo wzrostu wartości popytu brutto nie zmaleje, możemy być świadkami pobicia rocznego rekordu wielkości najmu. Rośnie także wolumen umów krótkoterminowych (do 12 miesięcy), które w warunkach trwającej pandemii cieszą się sporym zainteresowaniem wśród najemców. Od początku roku ich wielkość wyniosła prawie 380 tys. mkw. W strukturze popytu w III kwartale 2020 roku dominowały zdecydowanie umowy na nowe powierzchnie, które stanowiły 64 proc. popytu brutto. Na renegocjacje przypadło 33 proc. całkowitego wolumenu najmu.

Fundamenty sektora przemysłowo-logistycznego w Polsce są stabilne, a obecna sytuacja na rynkach europejskich może okazać się dodatkowym bodźcem rozwojowym.

Ostatnie miesiące, naznaczone pandemią i koniecznością izolacji społecznej, przyspieszyły przeniesienia części aktywności zakupowej do kanału online. Rozwój segmentu e-commerce kreuje dodatkowe zapotrzebowanie na powierzchnie magazynowe. W sprawnej obsłudze zamówień sprzedaży internetowej kluczowe stają się centra dystrybucyjne usytuowane jak najbliżej odbiorcy końcowego („last mile logistics”). Polski rynek magazynowy może stać się również beneficjentem zmian rozważanych przez europejskie firmy produkcyjne w celu skrócenia i zabezpieczenia łańcuchów dostaw. W perspektywie długoterminowej, „nearshoring” i dywersyfikacja źródeł dostaw mogą jeszcze umocnić pozycję Polski jako ważnego ogniwa łańcucha logistycznego w Europie – mówi Robert Pawłowski, zastępcy dyrektora Działu Powierzchni Przemysłowych i Logistycznych w BNP Paribas Real Estate Poland.

Ostatnie nowości

Rynek inwestycyjny i finansowy

Europa Tańsze grunty w Polsce

schedule 15 stycznia 2021
Opr./edited by AKL

W ostatnim roku pomimo pandemii Covid-19 popyt na grunty w sektorze utrzymał się na wysokim, stabilnym poziomie. Wzrosło zainteresowanie inwestorów działkami typu „brownfield”. Firma Axi Immo przygotowała analizę cen na rynku gruntów inwestycyjnych pod zabudowę magazynowo-produkcyjną.

Artykuł sponsorowany

Polska PGNiG sprzedaje biurowiec

schedule 12 stycznia 2021

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA z siedzibą w Warszawie ogłasza przetarg ustny na sprzedaż łódzkiego budynku biurowego przy ul. Uniwersyteckiej 2/4, cena wywoławcza netto wynosi 19,14 mln zł.

Rynek mieszkaniowy

Polska Poligonowa do usług

schedule 15 stycznia 2021
Opr./edited by AKL

W 2020 roku uruchomiono sprzedaż i budowę trzech etapów Apartamentów Poligonowa. W lubelskiej inwestycji firmy RWP Development udostępniono właśnie do sprzedaży lokale usługowe.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Rhenus Logistics zostaje w Szczecinie

schedule 15 stycznia 2021
Opr./edited by AKL

Rhenus Logistics przedłużył umowę, a także powiększył wynajmowaną powierzchnię magazynową w Mapletree Park Szczecin do około 52 tys. mkw.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Al dente w Nowych Czyżynach

schedule 15 stycznia 2021
Opr./edited by AKL

Z początkiem roku strefa gastronomiczna centrum handlowego Nowe Czyżyny zyska nową restaurację. W krakowskim obiekcie zadebiutuje Al dente by Makarun Premium.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska BioBazar wraca do Fabryki Norblina

schedule 15 stycznia 2021
Opr./edited by AKL

BioBazar w II połowie roku powróci do zrewitalizowanej Fabryki Norblina. Pierwszy w Polsce targ oferujący ekologiczne produkty zajmie jedną z zabytkowych, pofabrycznych hal o powierzchni 1,8 tys. mkw.

Rynek mieszkaniowy

Polska PHN zaczyna przy Instalatorów

schedule 15 stycznia 2021
Opr./edited by AKL

Polski Holding Nieruchomości rozpoczyna kolejną inwestycję mieszkaniową w Warszawie przy ul. Instalatorów 21. W styczniu ruszają prace budowalne, które potrwają 18 miesięcy.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Shell na dłużej w Bitwy Warszawskiej Business Center

schedule 15 stycznia 2021
Opr./edited by AKL

Shell Polska, część globalnej grupy spółek energetycznych i petrochemicznych, przedłużyła umowę najmu w biurowcu Bitwy Warszawskiej Business Center, należącym do CA Immo. To główna siedziba Shell w Polsce.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Biurowce Bumy już u Partnersów

schedule 15 stycznia 2021
Opr./edited by TC

Partners Group podpisała umowę nabycia 11 nieruchomości biurowych z portfela Grupy Buma w Krakowie i Wrocławiu, wartość obiektów o łącznej powierzchni najmu ok. 125 tys. mkw. przekroczyła 200 mln euro.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Czechy Deka kupuje Parkview

schedule 15 stycznia 2021
Opr./edited by AKL

Skanska sprzedała biurowiec Parkview w Pradze firmie Deka Immobilien. To druga transakcja pomiędzy stronami w ciągu ostatnich 12 miesięcy, cena zakupu wyniosła 77 mln euro.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Będzie nowa galeria w Zduńskiej Woli

schedule 15 stycznia 2021
Opr./edited by AKL

W Zduńskiej Woli Karuzela przygotowuje projekt o powierzchni GLA 10 tys. mkw. Obiekt powstanie przy ulicy Łódzkiej.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Oddział banku w Manufakturze

schedule 15 stycznia 2021
Opr./edited by AKL

Oferta usługowa łódzkiej Manufaktury poszerzyła się o nową placówkę banku Credit Agricole. Tym samym marka otworzyła swój pierwszy oddział w centrum handlowym w Polsce.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Nowy najemca przy Grzybowskiej

schedule 15 stycznia 2021
Opr./edited by AKL

Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej wynajęło ponad 2 tys. mkw. powierzchni biurowej w warszawskim budynku Kolmex.

Zielone budownictwo

Polska Kolejne zielone galerie NEPI

schedule 15 stycznia 2021
Opr./edited by AKL

Centrum Handlowe Bonarka w Krakowie, Galeria Warmińska w Olsztynie oraz CH Platan w Zabrzu dołączyły do grupy centrów NEPI Rockcastle wyróżnionych certyfikatem BREEAM In-Use.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Magazyny BIK pełne

schedule 15 stycznia 2021
Opr./edited by AKL

Biuro Inwestycji Kapitałowych w 2020 roku podpisało umowy najmu na ponad 22 tys. mkw. powierzchni magazynowej i biurowej. Posiadane obiekty pozostają praktycznie w całości skomercjalizowane. Aktualnie grupa BIK planuje rozbudowę centrów logistycznych pod Wrocławiem i Sosnowcem.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska ELI buduje pod Krakowem

schedule 15 stycznia 2021
Opr./edited by AKL

European Logistics Investment (ELI) wybuduje centrum logistyczne o powierzchni 18,3 tys. mkw. w Skawinie w powiecie krakowskim. Obiekt Kraków V będzie realizowany razem z partnerem – Panattoni. Prawie 20 proc. powierzchni zajmie firma RTV Euro AGD.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Terez przy rzeszowskim lotnisku

schedule 15 stycznia 2021
Opr./edited by AKL

Firma Terez Performance Polymers, zajmująca się produkcją tworzyw konstrukcyjnych, wynajęła ponad 5 tys. mkw. powierzchni magazynowej w obiekcie 7R City Flex Rzeszów Airport.

E-commerce

Niemcy Wildberries rusza w Niemczech

schedule 15 stycznia 2021
Opr./edited by AKL

Wildberries, międzynarodowy sklep internetowy, wchodzi na niemiecki rynek. Niemcy stały się dziesiątym krajem obecności firmy. Wildberries planuje wejść też na rynek francuski, włoski i hiszpański.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Nadal rekrutują w Placu Unii

schedule 15 stycznia 2021
Opr./edited by AKL

Marka Antal, specjalizująca się w rekrutacji, zostaje na dłużej w obiekcie wielofunkcyjnym Plac Unii w Warszawie. Firma zajmuje 1,4 tys. mkw. powierzchni.

Infrastruktura

Polska Przebudują kolejne dworce

schedule 15 stycznia 2021
Opr./edited by AKL

PKP na przełomie 2020 i 2021 roku ogłosiły przetargi na wybór wykonawców prac budowlanych kolejnych dworców kolejowych na Pomorzu, w pobliżu Radomia oraz na Śląsku.

Najnowsze w Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

schedule 15 stycznia 2021

Rhenus Logistics zostaje w Szczecinie

Rhenus Logistics przedłużył umowę, a także powiększył wynajmowaną powierzchnię magazynową w Mapletree Park Szczecin do około 52 tys. mkw.

schedule 15 stycznia 2021

Magazyny BIK pełne

Biuro Inwestycji Kapitałowych w 2020 roku podpisało umowy najmu na ponad 22 tys. mkw. powierzchni magazynowej i biurowej. Posiadane obiekty pozostają praktycznie w całości skomercjalizowane. Aktualnie grupa BIK planuje rozbudowę centrów logistycznych pod Wrocławiem i Sosnowcem.

schedule 15 stycznia 2021

ELI buduje pod Krakowem

European Logistics Investment (ELI) wybuduje centrum logistyczne o powierzchni 18,3 tys. mkw. w Skawinie w powiecie krakowskim. Obiekt Kraków V będzie realizowany razem z partnerem – Panattoni. Prawie 20 proc. powierzchni zajmie firma RTV Euro AGD.

schedule 15 stycznia 2021

Terez przy rzeszowskim lotnisku

Firma Terez Performance Polymers, zajmująca się produkcją tworzyw konstrukcyjnych, wynajęła ponad 5 tys. mkw. powierzchni magazynowej w obiekcie 7R City Flex Rzeszów Airport.

schedule 13 stycznia 2021

Niemiecka firma w czeskim magazynie

Niemiecki producent wynajął prawie 16 tys. mkw. powierzchni w parku magazynowym CTPark Bor.

schedule 13 stycznia 2021

VGL na dłużej w Mapletree Park Gdańsk

Firma VGL Distribution Services, specjalizująca się w logistyce magazynowej, przedłużyła umowę najmu prawie 12,3 tys. mkw. powierzchni magazynowej i biurowej w gdańskim Mapletree Park.

schedule 12 stycznia 2021

LUG rozbuduje fabrykę

Grupa kapitałowa LUG rozbuduje Centrum Badawczo-Rozwojowe, zlokalizowane w Nowym Kisielinie k. Zielonej Góry. Firma zainwestuje w ten projekt 7,1 mln zł. Umowa obejmuje rozbudowę hali magazynowej z zapleczem biurowo-socjalnym.

schedule 12 stycznia 2021

Rekordowy rok Panattoni

Przez dwanaście miesięcy 2020 roku Panattoni podpisało umowy najmu na ponad 2,1 mln mkw. powierzchni, o 800 tys. mkw. więcej niż rok wcześniej. Wśród klientów są Media Expert, 4f, Inpost, Allegro i Phoenix Contact.

schedule 11 stycznia 2021

Optymistyczny rynek magazynowy

Ponad 90 proc. deweloperów oczekuje, że sytuacja rynkowa w 2021 roku będzie pozytywna lub zdecydowanie pozytywna. Eksperci firmy Cushman & Wakefield, we współpracy z deweloperami magazynowymi, działającymi w Polsce, podsumowali miniony rok na rynku magazynowym i przedstawiają plany na rok 2021.

schedule 11 stycznia 2021

Cosentino wchodzi na Śląsk

Hiszpańska firma Cosentino, producent materiałów wykończeniowych, otwiera drugie centrum dystrybucyjne w Polsce. Od stycznia, poza podwarszawskim Parzniewem, firma będzie działać w Katowicach.

schedule 08 stycznia 2021

Magazyny na medal

Rynek magazynowy okazał się odporny na pandemię, a e-commerce pozostawał głównym motorem napędowym rynku w 2020 roku – podają eksperci Cushman & Wakefield w podsumowaniu minionego roku.

schedule 07 stycznia 2021

Można budować M7 Tárnok Business Park

Węgierski projekt magazynowy M7 Tárnok Business Park otrzymał pozwolenie na budowę. Za inwestycję odpowiada firma ConvergenCE.

schedule 04 stycznia 2021

Najemcy zostają z Tristarem

Projekt Tristar, czyli wspólne przedsięwzięcie Tristan Episo 4 i White Star Real Estate, na koniec 2020 roku może się zanotował prawie 98 proc. wskaźnik przedłużonych umów. Przedłużono i podpisano nowe umowy o łącznej powierzchni przekraczającej 74,6 tys. mkw.

schedule 30 grudnia 2020

Sprawne operowanie w Komornikach

Operator logistyczny Arvato Supply Chain Solutions wynajął 15,6 tys. mkw. w ukończonym Panattoni Parku Poznań IV w Komornikach. Kompleks po całkowitej rozbudowie osiągnął blisko 87 tys. mkw.

schedule 24 grudnia 2020

Panattoni wchodzi do Koszalina

Panattoni rozpoczyna kolejną inwestycję na Pomorzu Zachodnim – budowa Panattoni Parku Koszalin o łącznej powierzchni 65 tys. mkw. ruszy w przyszłym roku. Będzie to pierwszy obiekt typu multi-tenant w Koszalinie.

schedule 17 grudnia 2020

Mało pracowników i podaży

W sektorze nieruchomości logistycznych można zauważyć braki w dwóch kluczowych obszarach: jednym z nich jest niedobór wykwalifikowanych pracowników, a drugim niewystarczająca podaż powierzchni logistycznych w odpowiednich lokalizacjach – wynika z drugiej części raportu Prologis Research, poświęconego automatyzacji na rynku nieruchomości logistycznych.

schedule 17 grudnia 2020

Panattoni rusza w Kaliszu

Panattoni rozpoczął budowę Panattoni Park Kalisz w południowo-zachodniej części strefy przemysłowej miasta. Będzie to pierwszy kompleks klasy A w okolicy, a jego powierzchnia wyniesie docelowo ponad 35 tys. mkw. Inwestycja powstaje według formuły Small Business Units. Najemcy wprowadzą się w kwietniu 2021 roku.

schedule 17 grudnia 2020

Polska przyciąga atrakcyjnymi cenami

Międzynarodowe zrzeszenie firm doradczych Gerald Eve przygotowało przewodnik po głównych rynkach magazynowo-produkcyjnych w Europie. Publikacja prezentuje średnie stawki czynszów oraz stopy kapitalizacji. Ponadto eksperci przygotowali zestawienie cen gruntów pod inwestycje magazynowe. Polska pozostaje jednym z najbardziej atrakcyjnych pod względem cen rynków w Europie.

schedule 17 grudnia 2020

Telewizja z magazynem

Wydawca i nadawca kanałów dystrybucyjnych telewizji płatnej dołączył do grona najemców w centrum logistycznym MLP Pruszków II i otrzyma blisko około 2,7 tys. mkw.

schedule 16 grudnia 2020

Jest dobrze, będzie dobrze

Rynek magazynowy uchodzi za wielkiego wygranego w starciu z pandemią Covid-19. Eksperci Colliers International poddali analizie mijający rok i wybrali najważniejsze wydarzenia, jakie miały miejsce w sektorze magazynowym, a także przygotowali prognozy dla rynku na 2021 rok.

Kategorie