EN

Polska Prace przygotowawcze dla linii Łętownia - Rzeszów

Infrastruktura
Spółka Centralny Port Komunikacyjny wybrała najkorzystniejszą ofertę na wykonanie prac przygotowawczych dla nowych linii kolejowych na odcinku Łętownia – Rzeszów. Jest to oferta konsorcjum firm BBF, Ingerop Polska i Safege S.A.S. za kwotę 9,73 mln zł netto.

42-kilometrowy odcinek nowej linii kolejowej Łętownia – Rzeszów to pierwsza inwestycja CPK w woj. podkarpackim w ramach tzw. szprychy nr 6, czyli nowej trasy kolejowej, która docelowo połączy Warszawę i CPK z Radomiem, Ostrowcem Świętokrzyskim, Stalową Wolą, Rzeszowem i Sanokiem. Dzięki realizacji nowej linii kolejowej znacząco skróci się czas dojazdu z Rzeszowa do Stalowej Woli i Lublina. Poprawi się również dojazd z centrum Rzeszowa do Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka. Docelowo, po realizacji wszystkich planowanych inwestycji, pociągi relacji Warszawa – Rzeszów pojadą w zaledwie 2 godz. 15 min zamiast dotychczasowych 4 godz.

Przedmiotem zamówienia jest tzw. STEŚ, czyli studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe dla planowanej nowej linii kolejowej nr 58 Łętownia – Rzeszów i nr 632 do Lotniska Rzeszów-Jasionka.

Pozostałe oferty zostały złożone przez: Databout (12,27 mln zł), konsorcjum IDOM Inżynieria, Architektura i Doradztwo, IDOM Consulting, Engineering, Architecture – Hiszpania (13,31 mln zł), konsorcjum Egis Poland, Egis Rail – Francja i Jaf-Geotechnika (14,86 mln zł), konsorcjum Multiconsult Polska, Arcadis i Transprojekt Gdański (19,8 mln zł), konsorcjum Voessing Polska i Infra Centrum Doradztwa (36,99 mln zł) oraz TPF (37,0 mln zł). O wyborze zdecydowały cena (w 70 proc.) i doświadczenie personelu (pozostałych 30 proc.).

Na przygotowanie STEŚ wybrany w przetargu wykonawca będzie miał około 19 miesięcy. W ramach STEŚ wykonawca dostarczy spółce CPK m.in. prognozy ruchu, a także analizy – np. ruchowo-eksploatacyjne, techniczne, środowiskowe i wielokryterialne – oraz przygotuje dokumentację geologiczno-inżynierską, mapy do celów projektowych. Celem STEŚ jest opracowanie dla linii kolejowej specjalistycznej dokumentacji na potrzeby projektowe wraz ze wskazaniem jej rekomendowanego przebiegu.

Na linii nr 58 Łętownia – Rzeszów pociągi będą rozpędzać się do prędkości od 160 do 250 km/h, a na linii nr 632 do Lotniska Rzeszów-Jasionka do 120 km/h. W trakcie prac nad STEŚ zostanie podjęta decyzja o zastosowaniu zasilania 25 kV AC lub 3 kV DC.

Według harmonogramu pierwsze roboty budowlane mają ruszyć w 2023 roku. CPK zakłada, że odcinek linii łączący Łętownię z Rzeszowem zostanie oddany do użytku przed końcem 2027 roku.

Następnym etapem prac przygotowawczych – po wykonaniu STEŚ – będzie opracowanie dokumentacji projektowej, czyli m.in. projektu koncepcyjnego, materiałów do decyzji środowiskowej i projektu budowlanego.

Ostatnie nowości

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Nowi biorą tysiąc metrów

schedule 27 lipca 2021
Opr./edited by AKL

Immofinanz wprowadza kolejne marki do parku handlowego Stop Shop w Zielonej Górze. Są nimi Martes Sport oraz Kakadu. Łącznie ta dwójka najemców zajmie ponad 1 tys. mkw. powierzchni. Otwarcie obiektu planowane jest na I kwartał 2022 roku.

Materiał partnera

Polska Twój nowy flex, Twoi nowi najemcy

schedule 21 lipca 2021
Eurobuild CEE

Popyt na coworking nieustająco rośnie, bo w niepewnych czasach najemcy doceniają krótkie umowy i gotowe rozwiązania. Wielu właściciele powierzchni dostrzegło na tym rynku szansę dla siebie. I właśnie do nich skierowana jest usługa tworzenia, komercjalizacji i zarządzania elastycznymi biurami, którą oferuje firma Własne B.

Rynek mieszkaniowy

Polska Nowe osiedle od Atala

schedule 26 lipca 2021
Opr./edited by AKL

W gdańskiej dzielnicy Jasień Atal buduje osiedle mieszkaniowe Przystań Jasień. Do oferty trafiły 154 mieszkania o metrażach 34-94 mkw. i zróżnicowanych układach od dwóch do czterech pokoi. Inwestycja powstaje przy ul. Życzliwej. Cena za mkw. zaczyna się od 7,4 tys. zł brutto.

Infrastruktura

Polska Pięciu chętnych na kładkę

schedule 26 lipca 2021
Opr./edited by AKL

Między 89,9 mln zł a 228,3 mln zł wynosi przedział cenowy ofert w przetargu na budowę mostu pieszo-rowerowego, który połączy dwa brzegi Wisły w Warszawie. Zainteresowanych realizacją zadania jest pięć firm. Właśnie otwarto oferty w przetargu.

Infrastruktura

Polska Podziemna droga i nowy woonerf w Łodzi

schedule 26 lipca 2021
Opr./edited by MR

Podziemna droga w Łodzi będzie miała 10 m szerokości i ponad 4 m wysokości. Budowa trasy powstającej w ramach Nowego Centrum Łodzi zostanie zakończona do końca tego roku. Nad podziemną drogą powstanie pełna zieleni przestrzeń publiczna.

Obiekty użyteczności publicznej

Polska Będzie można kozłować i rzucać

schedule 26 lipca 2021
Opr./edited by AKL

Inpro w ramach współpracy z Gminą Miasta Gdańska sfinansuje i wybuduje ogólnodostępne boisko wielofunkcyjne. Inwestycja przy ulicy Osiedlowej w gdańskiej dzielnicy Kokoszki zostanie zrealizowana w ciągu najbliższych 12 tygodni.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Więcej logistyki w MLP Poznań West

schedule 26 lipca 2021
Opr./edited by MR

MLP Group wybuduje dla polskiej spółki logistyczno-transportowej Hart Logistics obiekt w formule BTS. Budowa inwestycji w ramach MLP Poznań West właśnie ruszyła. Przekazanie gotowego obiektu zaplanowane jest na I kwartał 2022 roku.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Rekordowo niska aktywność deweloperów

schedule 26 lipca 2021
Opr./edited by AKL

Najemcy ostrożnie planują swoje strategie biurowe. W budowie jest najmniej powierzchni od 2010 roku, co zapowiada lukę podażową w 2023 roku. Firma JLL podsumowała sytuację na warszawskim rynku biurowym na koniec I półrocza 2021.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska NEPI z zielonym finansowaniem

schedule 26 lipca 2021
Opr./edited by MR

Międzynarodowa Korporacja Finansowa (International Finance Corporation, IFC) udzieliła firmie NE Property BV kredytu w wysokości 73 mln euro na rozwój zrównoważonych nieruchomości w Rumunii. Spółka w całości należy do NEPI Rockcastle.

Rynek mieszkaniowy

Polska Lato z połową Neo Jasieni

schedule 26 lipca 2021
Opr./edited by AKL

Dekpol Deweloper sprzedał ponad połowę mieszkań w nowej gdańskiej inwestycji. W ramach osiedla Neo Jasień powstaną łącznie 104 mieszkania o metrażach od 34 do 71 mkw. Zakończenie inwestycji planowane jest na IV kwartał 2022 roku.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Warszawski Koneser na sprzedaż

schedule 26 lipca 2021
Opr./edited by MR

BBI Development i Liebrecht & Wood rozpoczęły proces sprzedaży projektu Centrum Praskie Koneser na warszawskiej Pradze. Obie firmy przygotowują strategię sprzedaży budynków i identyfikacji potencjalnych nabywców.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Przybywa małych obiektów

schedule 26 lipca 2021
Opr./edited by AKL

Po pandemicznych zawirowaniach odwiedzalność obiektów handlowych rośnie, a inwestorzy chętnie realizują nowe projekty. W I połowie 2021 roku przybyło 110 tys. mkw. przestrzeni. Pojawiło się też kilka nowych marek sklepów. Obecnie w budowie jest 250 tys. mkw. nowej powierzchni handlowej, z czego 200 tys. mkw. ma zostać oddanych do użytku jeszcze w tym roku. Większość z nich to obiekty małego formatu – wynika z najnowszego raportu CBRE.

Infrastruktura

Rumunia Strabag połączy miasto z autostradą

schedule 26 lipca 2021
Opr./edited by MR

Strabag wybuduje w Rumunii połączenie autostradowe między Oradeą a autostradą A3. Kontrakt dotyczy odcinka o długości około 19 km, a jego wartość to około 111 mln euro. Wykonawca ma na realizację 24 miesiące.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Skanska wybudowała laboratorium

schedule 26 lipca 2021
Opr./edited by MR

Po trzech i pół roku prac Skanska zakończyła realizację Centrum Badawczo-Rozwojowego Celon Pharma w Kazuniu Nowym. W  nowoczesnych laboratoriach będą prowadzone badania nad nowymi lekami.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Niemcy Wieżowiec One z kolejnym najemcą

schedule 26 lipca 2021
Opr./edited by MR

CA Immo podpisało z Baker Tilly 12-letnią umowę najmu w wieżowcu One we Frankfurcie. Firma doradcza zajmie w wieżowcu trzy kondygnacje o łącznej powierzchni około 4,5 tys. mkw. Budynek jest już wynajęty w 55 proc. Jego ukończenie jest zaplanowane na 2022 rok.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Stopniowe powroty do biur

schedule 26 lipca 2021
Opr./edited by AKL

W I półroczu 2021 roku zawarto w stolicy umowy na prawie 249,3 tys. mkw. powierzchni, co stanowiło 32,1 proc. średniej rocznej z lat 2015-2020, wynika z raportu firmy Cresa Polska „Office Occupier: Rynek biurowy w Warszawie”.

Rynek mieszkaniowy

Polska Kooperatywy mieszkaniowe do konsultacji

schedule 26 lipca 2021
Opr./edited by MR

Ruszyły publiczne konsultacje społeczne projektu ustawy o kooperatywach mieszkaniowych. Rozwiązania, które przygotowało Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii, pozwolą na uregulowanie sytuacji prawnej kooperatyw i stworzą mechanizmy współpracy z gminami.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Rusza dziesiąty magazyn w Kokotowie

schedule 23 lipca 2021
Opr./edited by MR

Deweloper 7R oddał do użytkowania dziesiąty obiekt magazynowy w ramach 7R Park Kraków w Kokotowie. Na powierzchni ponad 33,3 tys. mkw. działalność będą prowadzić: ESA logistika, Styler, a także spółki Answear.com i BrandBQ, właściciel marki Medicine.

Hotele

Polska Pierwszy Holiday Inn Resort w Polsce

schedule 23 lipca 2021
Opr./edited by MR

Grupa IHG Hotels & Resorts ogłosiła podpisanie umowy franczyzowej na Holiday Inn Resort Szklarska Poręba z firmą Akme Wiśniewski Szklarska Poręba. Otwarcie hotelu położonego w Dolinie Szczęścia planowane jest na rok 2022.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Kraków z milionami na inwestycje

schedule 23 lipca 2021
Opr./edited by MR

Kraków podpisał umowę z PKO Bankiem Polskim na emisję obligacji w wysokości 620 mln złotych. Środki mają być przeznaczone m.in. na budowę linii tramwajowej z Krowodrzy Górki do Górki Narodowej, skrzyżowania na ul. Opolskiej i przebudowy stacji kolejowej SKA Kraków-Swoszowice.

Najnowsze w Infrastruktura

schedule 26 lipca 2021

Pięciu chętnych na kładkę

Między 89,9 mln zł a 228,3 mln zł wynosi przedział cenowy ofert w przetargu na budowę mostu pieszo-rowerowego, który połączy dwa brzegi Wisły w Warszawie. Zainteresowanych realizacją zadania jest pięć firm. Właśnie otwarto oferty w przetargu.

schedule 26 lipca 2021

Podziemna droga i nowy woonerf w Łodzi

Podziemna droga w Łodzi będzie miała 10 m szerokości i ponad 4 m wysokości. Budowa trasy powstającej w ramach Nowego Centrum Łodzi zostanie zakończona do końca tego roku. Nad podziemną drogą powstanie pełna zieleni przestrzeń publiczna.

schedule 26 lipca 2021

Strabag połączy miasto z autostradą

Strabag wybuduje w Rumunii połączenie autostradowe między Oradeą a autostradą A3. Kontrakt dotyczy odcinka o długości około 19 km, a jego wartość to około 111 mln euro. Wykonawca ma na realizację 24 miesiące.

schedule 22 lipca 2021

Przebudują Rondo Dmowskiego

Podpisano umowę na przebudowę ronda Dmowskiego. Za realizację odpowiadać będzie firma Balzola. Finalizacja prac planowana jest na przełomie 2021 i 2022 roku. Koszt inwestycji wyniesie 11 mln 42 tys. złotych brutto.

schedule 21 lipca 2021

Inżynierowie z mostobudowy

Inżynierowie z Warbudu przebudują most drogowy na Warcie w Kostrzynie nad Odrą. Inwestycję realizuje Państwowe Gospodarstwo Wody Polskie, przy wsparciu Sweco Polska jako inżyniera-konsultanta. Zadanie realizowane w formule wybuduj ma zostać ukończone w 2023 roku.

schedule 21 lipca 2021

Start przebudowy dworca w Siedlcach

Ruszyła przebudowa dworca w Siedlcach. Spółka PKP przekazała plac budowy wykonawcy, czyli firmie Texom z Krakowa. Zmodernizowany budynek zostanie udostępniony pasażerom jesienią 2022 roku.

schedule 21 lipca 2021

Budują trasę nad morze

Budimex wspólnie z pozostałymi wykonawcami zainaugurował budowę trasy S11 od Koszalina do Bobolic. Realizowany odcinek ma ponad 40 km, a Budimex jest odpowiedzialny za jego fragment o długości 16,8 km. Pozostali wykonawcy to Mostostal oraz Kobylarnia i Mirbud. Całkowita wartość inwestycji to około 1,76 mld złotych.

schedule 21 lipca 2021

Pociągiem do Jastrzębia-Zdroju

Spółka CPK zawarła kontrakt na studium wykonalności dotyczące budowy polskiego odcinka nowej linii kolejowej między Katowicami a Ostrawą. Nową trasą pociągi dojadą m.in. do Jastrzębia-Zdroju, które jest dziś największym miastem w Polsce bez dostępu do kolei.

schedule 16 lipca 2021

Na Jerozolimskich będzie światowo

Cztery firmy zgłosiły się do przetargu na zaprojektowanie nowego wyglądu Alej Jerozolimskich, usługę wyceniono na przedział między od 3,6 do 5,8 mln zł brutto. Wykonawca przygotuje dokumentację do kompletnej przebudowy arterii między Dworcem Centralnym i wjazdem na Most Poniatowskiego.

schedule 16 lipca 2021

Gülermak i Mosty Łódź zbudują pod Krakowem

GDDKiA podpisała umowę na kontynuację projektowania i budowy drogi ekspresowej S7 na odcinku węzeł Widoma - Kraków (węzeł Kraków Nowa Huta). Wykonawcą prac o wartości ponad 1,5 mld zł będzie konsorcjum firm Gülermak i Mosty Łódź.

schedule 16 lipca 2021

Unia Europejska dołoży się do Kolei Dużych Prędkości

Komisja Europejska przyznała spółce CPK ponad 108 mln zł dofinansowania z instrumentu CEF Reflow. Pieniądze zostaną wykorzystane na inwestycje związane z Koleją Dużych Prędkości. Wysokość dofinansowania to ponad połowa dotacji CEF Reflow dla projektów z Polski.

schedule 16 lipca 2021

Nowy dworzec w Bydgoszczy coraz bliżej

Polskie Koleje Państwowe zakończyły prace projektowe i ogłosiły przetarg na wybór wykonawcy prac budowlanych dla przebudowy dworca kolejowego Bydgoszcz Zachód.

schedule 13 lipca 2021

Jabłoń z nowym dworcem

Zakończyła się przebudowa dworca kolejowego w Jabłoni Kościelnej w woj. podlaskim. Za realizację prac budowlanych odpowiadała firma PB Pożarski Budownictwo. Koszt inwestycji wyniósł około 4 mln zł brutto.

schedule 12 lipca 2021

Beskidzka Via Carpatia od Strabaga

GDDKiA podpisałaz firmą Strabag umowę na projekt i budowę drogi ekspresowej S19 między Miejscem Piastowym a Duklą. To ósmy odcinek trasy Via Carpatia w realizacji w województwie podkarpackim.

schedule 08 lipca 2021

A2 będzie szersza

Jest decyzja środowiskowa na poszerzenie autostrady A2 o dodatkowy pas ruchu w woj. mazowieckim. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie wydał decyzję środowiskową, umożliwiającą kontynuację prac związanych z przygotowaniem rozbudowy autostrady A2 o dodatkowy pas ruchu na odcinku od granicy woj. mazowieckiego i łódzkiego do węzła Konotopa.

schedule 08 lipca 2021

Pruszcz Gdański czeka na nowy dworzec

PKP podpisały umowę z wykonawcą prac budowlanych przy budowie dworca w Pruszczu Gdańskim. Nowy dworzec wybuduje firma PBE Elbud Gdańsk. Inwestycja ma być gotowa w I połowie 2023 roku.

schedule 07 lipca 2021

Czeski łącznik w przygotowaniu

Spółka Centralny Port Komunikacyjny wybrała wykonawców prac przygotowawczych na nowych odcinkach linii kolejowych: Łódź–Sieradz–Wrocław oraz Wrocław–Świdnica–Wałbrzych–granica z Czechami o łącznej długości ponad 260 km. Koszt przygotowania dokumentacji wyniesie łącznie 53,2 mln zł netto.

schedule 06 lipca 2021

Kto zbuduje S19 na Podkarpaciu

Do publikacji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej GDDKiA skierowała ogłoszenie o przetargu na zaprojektowanie i budowę odcinka drogi ekspresowej S19 Babica - Jawornik.

schedule 05 lipca 2021

Wszystkie światła na Warszawę

Firma FBSerwis wygrała dwa przetargi na modernizację oświetlenia w Warszawie: na pl. Inwalidów oraz przy ul. Ratuszowej. Będzie to kolejny etap wielkiej wymiany oświetlenia w stolicy.

schedule 05 lipca 2021

Szukają chętnych na trzeci odcinek S10 Bydgoszcz - Toruń

Do publikacji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej GDDKiA skierowała ogłoszenie o przetargu na kolejny odcinek drogi ekspresowej S10. Tym razem ogłoszenie dotyczy wyłonienia wykonawcy projektu i budowy drogi ekspresowej S10 na odcinku Emilianowo - Solec. Postępowanie będzie prowadzone w trybie przetargu nieograniczonego.

Kategorie