EN

Polska Ma być niedrogo, ale nie "po babci"

Rynek mieszkaniowy
Firma Cushman & Wakefield przeanalizowała wyniki ankiety przeprowadzonej przez firmę badawczą SW Research na reprezentatywnej próbie mieszkańców największych polskich miast. Najważniejsze dla najemców są wysokość czynszu oraz standard lokalu.

Kwestionariusz badawczy został przygotowany na podstawie zagadnień dostarczonych przez ekspertów rynku mieszkaniowego Cushman & Wakefield, a badanie zostało przeprowadzone metodą wywiadów on-line (CAWI - Computer-Assisted Web Interview) wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w marcu i kwietniu. Analizą objęto grupę 3078 Polaków powyżej 18 roku życia, z sześciu miast (Warszawa, Kraków, Poznań, Łódź, Trójmiasto, Wrocław). Szczegółowe pytania zadano 1031 ankietowanym, którzy wynajmują albo planują wynająć mieszkanie, próba ma strukturę demograficzną zgodną z taką, jaka jest wśród wynajmujących w wielkich miastach.

Rynek najmu mieszkań jest obecnie rynkiem najemcy. Odnotowano spadek wysokości czynszów na niemal wszystkich rynkach, a w ogłoszeniach można trafić na prawdziwe okazje.

Rynek najmu przeżywa prawdziwą rewolucję. W czasie pierwszych obostrzeń w marcu 2020 roku na rynek trafiło wiele mieszkań, przeznaczonych do tej pory na wynajem krótkoterminowy, co wpłynęło na zwiększenie konkurencji oraz na spadek średnich czynszów. Należy także zaznaczyć, że duża część tych mieszkań charakteryzuje się wysokim standardem, zbliżonym do hotelowego – mówi Karolina Furmańska, starszy analityk mieszkaniowy w Dziale Doradztwa i Analiz Rynkowych oraz Rynków Kapitałowych w Cushman & Wakefield.

Ponadto, na rynku pojawia się coraz więcej mieszkań na wynajem oferowanych przez inwestorów instytucjonalnych – takie mieszkania w nomenklaturze inwestycyjnej nazywa się PRS (Private Rental Sector). Jest to segment, który w Polsce stale się rozwija. Mieszkania od instytucjonalnego inwestora mają wysoki standard wykończenia, a do tego najczęściej wynajmowane są po rynkowych stawkach. Można zatem uznać, że standard mieszkań na wynajem „po babci” przechodzi zupełnie do lamusa.

Niemal połowa ankietowanych uznała, że pandemia wpłynęła na zmianę ich potrzeb mieszkaniowych.

Posiadanie tarasu, ogrodu lub balkonu, a także bliskość parków, lasów i innych terenów zielonych to dwie bezkonkurencyjne cechy, które wysunęły się na pierwsze miejsca w odpowiedziach najemców. Kolejno także: dostęp do światłowodowego internetu, a także większy metraż mieszkania i dodatkowy pokój do pracy.

Przy problemach na rynku pracy i kłopotach z płynnością w wielu branżach, dla najemców istotne stały się także możliwości renegocjacji wysokości czynszu i terminów płatności oraz elastyczność umowy i możliwość jej rozwiązania. W sytuacji pandemii i spędzania większości czasu w domu szczególnie ważny, poza powierzchnią, stał się także standard lokalu, ale posiadanie siłowni czy basenu w budynku, nie było najważniejsze dla najemców. Dla niespełna 10 proc. respondentów klimatyzacja stała się w czasie pandemii szczególnie istotna - dodaje Karolina Furmańska.

Interesujący jest fakt, że stosunkowo niewielu respondentów zdecydowałoby się na tańsze mieszkanie w lokalizacji dalej od centrum lub dom poza miastem.

Ponad 80 proc. najemców chciałoby się wprowadzić do całkowicie lub częściowo umeblowanego mieszkania, najlepiej z oddzielną kuchnią (50 proc. odpowiedzi), wbrew trendom na rynku deweloperskim. Niemal 30 proc. respondentów, którzy chcą nająć mieszkanie, ceni przede wszystkim elastyczność i mobilność, z tego samego powodu może być ważne dla nich to, żeby nie musieć kupować własnych mebli.

Co wyjątkowo ciekawe, najemcy szczególnie cenią sobie mieszkania z oddzielną kuchnią. Latami rynek mieszkań zasypywany był przez deweloperów mieszkaniami z aneksem kuchennym. Okazuje się, że 48 proc. najemców preferuje oddzielną kuchnię, a jedynie ¼ ankietowanych zdecydowanie woli mieszkania z aneksem kuchennym połączonym z pokojem dziennym.

Najważniejsza jest wysokość czynszu. Dla 91 proc. badanych bardzo istotnym czynnikiem wyboru mieszkania jest oczywiście wysokość czynszu. Niemal tak samo jednak istotnym jest standard lokalu (87 proc.), posiadanie balkonu lub loggi (77 proc.) i dużego tarasu lub ogródka (52 proc.).

Niezwykle ważna jest dobra dostępność komunikacji miejskiej (85 proc.) i lokalizacja blisko miejsca pracy i nauki (74 proc.). Dla połowy ankietowanych atutem jest mieszkanie w centrum lub blisko centrum. Jeśli weźmiemy pod uwagę sąsiedztwo, ważna jest bliskość sklepów, restauracji (dla 82 proc.), a także bliskość parków lasów i innych terenów zielonych (78 proc.).

Jednocześnie jedynie dla 36 proc. ankietowanych ważne jest to, by w sąsiedztwie był plac zabaw, a dla 42 proc. istotne są szkoły, przedszkola i żłobki w okolicy, co bezpośrednio wiąże się z profilem potencjalnego najemcy.

Bardzo interesujące jest to, że dla ponad 60 proc. ankietowanych bardzo ważna jest zgoda właściciela na możliwość posiadania zwierzęcia. W trakcie pandemii niezwykle wzrosło zainteresowanie zarówno adopcją, jak i kupnem czworonogów, co także przełożyło się na wzrost ich cen (o niemal 30 proc. YoY). Zgoda na mieszkanie ze zwierzakiem może być kluczowym argumentem za wyborem konkretnego lokum przez najemcę.

Ostatnie nowości

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Rusza dziesiąty magazyn w Kokotowie

schedule 23 lipca 2021
Opr./edited by MR

Deweloper 7R oddał do użytkowania dziesiąty obiekt magazynowy w ramach 7R Park Kraków w Kokotowie. Na powierzchni ponad 33,3 tys. mkw. działalność będą prowadzić: ESA logistika, Styler, a także spółki Answear.com i BrandBQ, właściciel marki Medicine.

Materiał partnera

Polska Twój nowy flex, Twoi nowi najemcy

schedule 21 lipca 2021
Eurobuild CEE

Popyt na coworking nieustająco rośnie, bo w niepewnych czasach najemcy doceniają krótkie umowy i gotowe rozwiązania. Wielu właściciele powierzchni dostrzegło na tym rynku szansę dla siebie. I właśnie do nich skierowana jest usługa tworzenia, komercjalizacji i zarządzania elastycznymi biurami, którą oferuje firma Własne B.

Hotele

Polska Pierwszy Holiday Inn Resort w Polsce

schedule 23 lipca 2021
Opr./edited by MR

Grupa IHG Hotels & Resorts ogłosiła podpisanie umowy franczyzowej na Holiday Inn Resort Szklarska Poręba z firmą Akme Wiśniewski Szklarska Poręba. Otwarcie hotelu położonego w Dolinie Szczęścia planowane jest na rok 2022.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Kraków z milionami na inwestycje

schedule 23 lipca 2021
Opr./edited by MR

Kraków podpisał umowę z PKO Bankiem Polskim na emisję obligacji w wysokości 620 mln złotych. Środki mają być przeznaczone m.in. na budowę linii tramwajowej z Krowodrzy Górki do Górki Narodowej, skrzyżowania na ul. Opolskiej i przebudowy stacji kolejowej SKA Kraków-Swoszowice.

Style i wnętrza

Polska Loft i neony, czyli biuro dla branży farmaceutycznej

schedule 23 lipca 2021
Opr./edited by MR

Przy przeprowadzce do nowego biura w Warszawie firma z branży farmaceutycznej zaprosiła do współpracy Massive Design. Architekci stworzyli wyjątkową przestrzeń do pracy, przyjazną i funkcjonalną, odchodzącą od koncepcji biura nine-to-five.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Puro kupuje od Strabaga

schedule 23 lipca 2021
Opr./edited by MR

W Warszawie powstanie kolejny hotel Puro. Polska marka z norwesko-polskim kapitałem kupiła od Strabag Real Estate nieruchomość przy ul. Canaletta 4 na warszawskim Śródmieściu. Nieruchomość została nabyta wraz z ostatecznym pozwoleniem na budowę.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Sprzedali Krakowskie Przedmieście

schedule 23 lipca 2021
Opr./edited by MR

Real Management sprzedał prywatnemu przedsiębiorcy z Lublina zabytkową kamienicę zlokalizowaną przy ul. Krakowskie Przedmieście 34 w Lublinie. Budynek, który był w portfolio spółki od 2012 roku, oferuje około 1 tys. 750 mkw. powierzchni biurowej i handlowej. Jest skomercjalizowany w 100 proc.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Debiuty, dyskonty i obroty w centrach handlowych

schedule 23 lipca 2021
Opr./edited by MR

Wysokie wyniki odwiedzalności większości centrów handlowych w maju, otwarcia sklepów marki Primark i mocny debiut HalfPrice - to zdaniem ekspertów BNP Paribas Real Estate jedne z najważniejszych wydarzeń w sektorze handlowym w II kwartale 2021 roku.

Style i wnętrza

Polska Spektakularny apartament na 50. piętrze

schedule 23 lipca 2021
Opr./edited by MR

Złota 44 wprowadziła do sprzedaży apartament pokazowy o powierzchni 480 mkw. Lokal z numerem 504 znajduje się na 50. piętrze wieżowca i zajmuje całą wschodnią ścianę budynku.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Cavatina wystartowała na Głównym Rynku GPW

schedule 23 lipca 2021
Opr./edited by MR

Deweloper Cavatina Holding zadebiutował na Głównym Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Wartość oferty wyniosła 187,5 mln złotych. Pozyskane z emisji środki będą przeznaczone na dalszy rozwój działalności, zwłaszcza na zakup nieruchomości gruntowych we Wrocławiu i realizację inwestycji biurowych.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Nowy House i większe Mohito

schedule 23 lipca 2021
Opr./edited by MR

Pod koniec sierpnia do Focus Mall po dłuższej nieobecności wraca salon House. Z kolei inna należąca do LPP marka, Mohito wraz z przedłużeniem umowy przeniesie się do dwukrotnie większego lokalu. Umowy zostały podpisane na pięć lat.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Europa Środkowo-Wschodnia Inwestorzy ożywieni i wymagający

schedule 23 lipca 2021
Opr./edited by MR

Wolumen transakcji inwestycyjnych na rynku komercyjnym w Europie Środkowo-Wschodniej wyniósł na koniec pierwszego półrocza 3,7 mld euro. Oznacza to wyniki o prawie 25 proc. niższy niż w analogicznym okresie w roku 2020. W II kwartale 2021 roku widać już było ożywienie inwestorów.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Reorganizacja z HalfPrice

schedule 23 lipca 2021
Opr./edited by MR

Jesienią w Nowej Stacji w Pruszkowie zostanie otwarty salon HalfPrice. W centrum trwa obecnie reorganizacja - część najemców zmienia lokalizacje sklepów.

Infrastruktura

Polska Przebudują Rondo Dmowskiego

schedule 22 lipca 2021
Opr./edited by MR

Podpisano umowę na przebudowę ronda Dmowskiego. Za realizację odpowiadać będzie firma Balzola. Finalizacja prac planowana jest na przełomie 2021 i 2022 roku. Koszt inwestycji wyniesie 11 mln 42 tys. złotych brutto.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Pierwsze magazyny od White Star Logistics

schedule 22 lipca 2021
Opr./edited by MR

White Star Logistics uruchomiło realizację dwóch centrów logistycznych. Łączna powierzchnia nieruchomości zlokalizowanych na przedmieściach Nowego Konika i Raszyna wyniesie około 120 tys. mkw.

Rynek mieszkaniowy

Polska Gorączka na rynku mieszkaniowym

schedule 22 lipca 2021
Opr./edited by MR

Ceny mieszkań rosną kolejny kwartał z rzędu, a wzrostom towarzyszy rekordowo wysokie zainteresowanie kredytami hipotecznymi. Najnowsze informacje dotyczące rynku mieszkaniowego prezentuje Barometr Metrohouse i Gold Finance za II kwartał 2021 roku.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Rumunia Będzie kolejny FunShop Park w Rumunii

schedule 22 lipca 2021
Opr./edited by MR

Polski deweloper Scallier kupił park handlowy w Timişoarze od Oasis Retail & Development Consulting za nieujawnioną kwotę.

Rynek mieszkaniowy

Polska Marinus koło parku i przy plaży

schedule 22 lipca 2021
Opr./edited by MR

Develia rozpoczęła sprzedaż mieszkań w osiedlu Marinus w Gdańsku. W czterech budynkach powstanie w sumie 81 mieszkań i dwa lokale usługowe. Osiedle ma zostać oddane do użytku w II kwartale 2023 roku.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Colliers komercjalizuje dla GTC

schedule 22 lipca 2021
Opr./edited by MR

Firma Colliers została wyłącznym doradcą odpowiedzialnym za komercjalizację kompleksu biurowego University Business Park w Łodzi.  Obiekt oferuje łącznie 40,4 tys. mkw. powierzchni do wynajęcia,

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Elastyczność w cenie

schedule 22 lipca 2021
Opr./edited by MR

Zainteresowanie klientów elastycznymi biurami utrzymuje się na wysokim poziomie, co sprawia, że takie przestrzenie nadal powstają. Najwięcej elastycznych biur w regionie CEE buduje się obecnie w Warszawie. Na drugim miejscu jest Wrocław, a podium zamyka Łódź. 

Najnowsze w Rynek mieszkaniowy

schedule 22 lipca 2021

Gorączka na rynku mieszkaniowym

Ceny mieszkań rosną kolejny kwartał z rzędu, a wzrostom towarzyszy rekordowo wysokie zainteresowanie kredytami hipotecznymi. Najnowsze informacje dotyczące rynku mieszkaniowego prezentuje Barometr Metrohouse i Gold Finance za II kwartał 2021 roku.

schedule 22 lipca 2021

Marinus koło parku i przy plaży

Develia rozpoczęła sprzedaż mieszkań w osiedlu Marinus w Gdańsku. W czterech budynkach powstanie w sumie 81 mieszkań i dwa lokale usługowe. Osiedle ma zostać oddane do użytku w II kwartale 2023 roku.

schedule 21 lipca 2021

Więcej prestiżu przy Tagore

Spółka Vinci Immobilier Polska nabyła nieruchomość z prawomocnym pozwoleniem na budowę położoną na warszawskim Górnym Mokotowie. Na zakupionym terenie powstanie inwestycja mieszkaniowa w standardzie premium.

schedule 21 lipca 2021

Ostatnie mieszkania w Młynie Maria

Młyn Maria we Wrocławiu rewitalizowany przez RealCo Property Investment and Development uzyskał pozwolenie na użytkowanie. W odrestaurowanym, zabytkowym budynku powstało 119 mieszkań.

schedule 21 lipca 2021

Kolejny etap osiedla Next Ursus

Nexity rozpoczyna sprzedaż nowego etapu na osiedlu Next Ursus w Warszawie. W dwóch nowych budynkach: Harmony oraz Adventure dostępnych będzie łącznie 238 mieszkań.

schedule 21 lipca 2021

Nowe i zielone Orłowo

Rozpoczęły się prace przy budowie kolejnych budynków na osiedlu Nowe Orłowo w Gdyni. Kolejny etap inwestycji realizowanej przez Invest Komfort wymaga wycięcia drzew. Zieleń zostanie odtworzona wspólnymi siłami Miasta Gdyni i inwestora. 

schedule 21 lipca 2021

Rekordowe półrocze dla deweloperów

Pierwsze sześć miesięcy 2021 roku było dla deweloperów najlepszym półroczem w historii. Firmy notują rekordową sprzedaż i zaczęły budowę 88 tys. mieszkań. Potężny popyt powoduje, że chociaż deweloperzy budują najwięcej w historii, to i tak ceny mieszkań idą w górę.

schedule 19 lipca 2021

Osiedle skąpane w złocie

Firma Profbud rozpoczęła przedsprzedaż nowej inwestycji mieszkaniowej, zlokalizowanej przy ul. Zagłoby w warszawskim Ursusie. Osiedle Złota Oksza będzie oferować łącznie 280 mieszkań. Start budowy przewidziany jest na IV kwartał 2021 roku.

schedule 19 lipca 2021

Nowe Warzymice rosną

Ronson Development zakończył budowę I etapu projektu Nowe Warzymice w gminie Kołbaskowo pod Szczecinem, a prace budowlane trwają na kolejnych etapach – II oraz III.

schedule 16 lipca 2021

Sprzedają trzeci Przystanek Tarchomin

Rusza sprzedaż III etapu Przystanku Tarchomin. Wprowadzona do sprzedaży faza realizowanej przez Victorię Dom warszawskiej inwestycji to 103 lokale o metrażach od 26 do 88 mkw., zlokalizowane w dziewięciokondygnacyjnym budynku.

schedule 16 lipca 2021

Pół tysiąca mieszkań i wrocławskie zabytki

Ruszyła realizacja osiedla Nowa Kolejowa we Wrocławiu. Generalnym wykonawcą inwestycji, w której zaplanowano 469 mieszkań na wynajem, jest firma Porr. Osiedle powstaje w ramach rynkowej części rządowego programu mieszkaniowego.

schedule 16 lipca 2021

Szopienice na plus

Rynek nieruchomości mieszkaniowych zostanie powiększony o realizację przy ul. Korczaka w Katowicach. Powstanie tam ponad pół tysiąca mieszkań w ramach programu Mieszkanie Plus. Autorem projektu jest pracownia Kuryłowicz & Associates.

schedule 15 lipca 2021

DEN Living nie tylko dla studenta

Spółka DEN Developments rozpoczyna budowę pierwszego w Krakowie obiektu łączącego funkcje domu studenckiego z hotelem. W ramach inwestycji zostanie zaadaptowany historyczny Dom Medyków przy ul. Grzegórzeckiej 20, który zyska także nowe skrzydło.

schedule 15 lipca 2021

Fundusz Mieszkań na Wynajem wchodzi do Łodzi

Łódź dołącza do grona miast, w których obecne są mieszkania na wynajem oferowane przez Fundusz. Do dyspozycji najemców jest 80 lokali w inwestycji położonej na łódzkich Bałutach. Kolejne powstaną w centrum miasta.

schedule 15 lipca 2021

Develia wchodzi w PRS

Firma Develia zapowiedziała, że w najbliższych latach zamierza budować co najmniej 300-400 mieszkań rocznie w formule PRS. Deweloper wytypował cztery inwestycje, w których mieszkania mogą zostać zaoferowane do najmu instytucjonalnego.

schedule 15 lipca 2021

Wikana buduje w Zamościu

Wikana rozpoczęła realizację inwestycji Factory Park w Zamościu. W I etapie projektu realizowanego na działce przy ul. Fabrycznej powstanie 68 mieszkań, które są już dostępne w sprzedaży.

schedule 15 lipca 2021

Olimpijczyk pod wiechą

Niecałe 10 miesięcy od rozpoczęcia budowy nad Osiedlem Olimpijczyk, powstającym przy ul. Kusocińskiego 115 i 117 w Łodzi, zawisła symboliczna wiecha. Nabywców znalazło ponad 90 proc. mieszkań.

schedule 14 lipca 2021

Dzielnica z pałacem na zapleczu

Deweloper VFM Real Estate ruszył z budową I etapu nowej inwestycji w Sochaczewie. W projekcie 7. Dzielnica nowoczesne osiedle ma być połączone ze zrewitalizowanymi zabytkowymi budynkami dawnego zespołu pałacowego.

schedule 14 lipca 2021

VistaMar zaraz pod dachem

VistaMar, drugi apartamentowiec inwestycji Marina Royale, osiągnął najwyższy punkt. Budowa przebiega zgodnie z planem, co oznacza, że do końca wakacji prace związane z pokryciem dachu będą na półmetku. Za inwestycję odpowiedzialni są deweloper POC Polska i generalny wykonawca CFE Polska.

schedule 13 lipca 2021

Budują mieszkania w Mielnie

Wmurowano kamień węgielny pod Villa Verona Mielno, kompleks wielorodzinnych budynków mieszkalnych. Inwestor odda je właścicielom do użytku w lutym 2023 roku. Prawie połowa apartamentów znalazła już swoich właścicieli.

Kategorie