EN

Polska I stacjonarnie, i online

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe
Pomimo post-pandemicznego triumfu e-commerce, klienci nie rezygnują z zakupów w sklepach stacjonarnych. Marki chcąc korzystać z synergii tych kanałów wdrażają innowacyjne formaty i konkurują o uwagę klientów technologią i dbałością o środowisko. Niezmiennie popularnością wśród inwestorów i deweloperów cieszą się parki handlowe i centra zakupów codziennych, analizują eksperci JLL.

Dzięki utrzymaniu nieprzerwanej działalności centrów handlowych w II połowie 2021 roku oraz silnemu odbiciu polskiej gospodarki obserwowaliśmy zdecydowane ożywienie w sektorze sprzedaży detalicznej. Realny wzrost wyniósł w listopadzie 12 proc. w porównaniu do wyników sprzed roku.

Powrót klientów do sklepów stacjonarnych nie zmniejszył ich zainteresowania zakupami online. Utrwalenie zachowań konsumenckich spopularyzowanych w okresie lockdownów w połączeniu z promocjami przygotowanymi z okazji tzw. „Black Friday” sprawiło, że udział e-commerce w całkowitym wolumenie sprzedaży detalicznej sięgnął w listopadzie 11,4 proc.

Rynek handlowy w 2021 roku charakteryzowała przede wszystkim widoczna ewolucja formatów handlowych w kierunku omnichannel. Nowe strategie największych firm skoncentrowały się na równoległym rozwijaniu kanałów online i offline. Zwiększyła się też elastyczność i deweloperów i sieci handlowych dążących do jak najszybszego dostosowywania oferty do nowych nawyków i ewoluujących oczekiwań klientów - komentuje Anna Wysocka, dyrektor Działu Wynajmu Powierzchni Handlowych, JLL.

Ciekawymi propozycjami może pochwalić się w tym kontekście np. Żabka, która uruchomiła w Poznaniu pierwszy sklep bezobsługowy o nazwie Żappka Store i rozwija koncept Żabka Nano. Całkowicie bezobsługowe zakupy były już wprowadzane przez inne sieci na polskim rynku, ale skala projektu i jego zaawansowanie technologiczne mogą przyczynić się do popularyzacji tego typu rozwiązań.

Ważnym zjawiskiem, które nieodwracalnie zmieniło handel detaliczny był również wzrost świadomości ekologicznej klientów. Dziś strategie większości marek zakładają włączanie działań zgodnych ze strategią ESG. Przejawia się to na różne sposoby, np.: wprowadzaniem ekologicznych kolekcji modowych, upowszechnianiem działań i zachowań związanych z gospodarką obiegu zamkniętego, promowaniem powtórnego wykorzystania produktów czy tworzeniem specjalnych platform zakupowych takich jak coraz popularniejsza aplikacja Vinted. Widzimy to w kampaniach taki znanych marek jak Ikea, Zalando, H&M czy 4F - dodaje Anna Wysocka.

W 2021 roku deweloperzy oddali do użytku 546 tys. mkw. powierzchni handlowych, z czego aż 40 proc. stanowiły parki handlowe, a 29 proc. – wolnostojące magazyny handlowe.

Największe projekty ukończone w minionym roku to m.in.: Ikea w Szczecinie (29 tys. mkw. GLA), Mozaika w Krakowie (25,4 tys. mkw. GLA) czy Galeria Andrychów (24 tys. mkw. GLA). Ostatecznie, całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni handlowej w Polsce (formaty powyżej 2 tys. mkw.) wyniosły łącznie 16,4 mln mkw. GLA - wylicza Joanna Tomczyk, starszy analityk rynku, JLL.

Na koniec 2021 roku w realizacji było zaledwie około 420 tys. mkw. powierzchni najmu, z czego ponad połowę stanowiły parki handlowe. Wśród największych, aktualnie realizowanych, projektów handlowych ekspertka JLL wymienia m.in. centra handlowe Karuzela w Kołobrzegu (30 tys. mkw. GLA), Nowy Fort Wola w Warszawie (28 tys. mkw. GLA) czy drugą fazę Atut Ruczaj w Krakowie (25 tys. mkw. GLA).

Koncentracja kapitału na rozwijających się mniejszych formatach sprawia, że kolejny rok z rzędu wolumen inwestycyjny utrzymał poniżej średniej z lat 2015-2019 wynoszącej 2,2 mld euro.

W 2021 roku w segmencie handlowym wolumen transakcji wyniósł blisko 1 mld euro, czyli o ponad 40 proc. więcej niż w 2020 roku, kiedy rok zamknął się wolumenem 704 mln euro. Oprócz mniejszych formatów, które cieszą się niezmienną popularnością wśród inwestorów pojawiły się również pierwsze od wybuchu pandemii sprzedaże dużych centrów handlowych. Przede wszystkim dotyczyły one nieruchomości, które pozwalają na wygenerowanie wyższych zwrotów poprzez dodanie wartości, lub były to transakcje oportunistyczne w centra o wysokiej wartości rezydualnej. Pod koniec roku miała miejsce największa transakcja 2021 roku, czyli sprzedaż M1 Marki w Warszawie przez Chariot Top Group spółce Redefine, oraz transakcje portfelowe, takie jak sprzedaż przez Pradera Central European Fund trzech centrów handlowych (Pasaż Łódzki, Galeria nad Jeziorem i CH Osowa) oraz sprzedaż do WP Carey portfela 7 sklepów OBI - komentuje Agnieszka Kołat, dyrektor Działu Rynków Kapitałowych Nieruchomości Handlowych, JLL.

Eksperci JLL szacują stopy kapitalizacji za najlepsze centra handlowe w Polsce na poziomie 5,25 proc. Stopy kapitalizacji dla najlepszych parków handlowych na poziomie około 6,80 proc., jednak ich zdaniem wysokie zainteresowanie i ograniczona dostępność podstawowego produktu mogą powodować kompresję w krótkim okresie.

Ostatnie nowości

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Programiści elastyczni

schedule 16 maja 2022
Opr./edited by AKL

Reprezentująca sektor IT firma Devbridge dołączyła do grona najemców Immofinanz w Polsce. Organizacja zdecydowała się na myoffice – jeden z dwóch elastycznych produktów biurowych inwestora na stołecznym rynku. Wynajęta powierzchnia to łącznie prawie 370 mkw. z 37 biurkami, które zlokalizowane jest w położonym bezpośrednio przy stacji metra Wilanowska, myhive IO-1.

Rynek mieszkaniowy

Polska Tytoniowa przyciąga najemców

schedule 13 maja 2022
Opr./edited by MR

Wspólna inwestycja radomskiego samorządu i  spółki PFR Nieruchomości na ul. Tytoniowej w Radomiu została oddana do użytku. Na przyjęcie najemców gotowe są 124 mieszkania. 

Style i wnętrza

Polska Maczfit w zielonej przestrzeni

schedule 13 maja 2022
Opr./edited by AKL

Interbiuro zrealizowało w formule design & build biuro dla firmy Maczfit. Nowa siedziba firmy mieści się w biurowcu Office Park w warszawskim Wilanowie przy ul. Branickiego 17.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Poznań szykuje duże projekty

schedule 13 maja 2022
Opr./edited by MR

Poznań plasuje się na piątym miejscu według wielkości wśród biurowych rynków regionalnych. Brak nowej podaży zrekompensują w 2023 roku realizowane obecnie duże projekty.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Więcej mocy w Intermarché

schedule 13 maja 2022
Opr./edited by JC

Intermarché w Goleniowie zostało ponownie otwarte, tym razem w koncepcie Power. Celem sieci jest jego wdrożenie we wszystkich obiektach, co zakłada m.in. poszerzenie oferty czy zmianę wystroju i układu przestrzennego sklepu. Supermarket mieści się przy ul. Zielona Droga.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Kolejna seria od Echo Investment

schedule 13 maja 2022
Opr./edited by JC

W styczniu i lutym 2022 roku Echo Investment uplasowało wśród inwestorów indywidualnych obligacje serii K i L o łącznej wartości 100 mln zł. Trzecia seria – M – została uplasowana z 34-procentową stopą redukcji. Jej oprocentowanie wynosi 4 proc. powyżej WIBOR 6M.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Ruszył N-Park w Łanach

schedule 13 maja 2022
Opr./edited by AKL

Firma Napollo uruchomiła w miejscowości Łany, na granicy z Wrocławiem nowy park handlowy. W N-Parku na powierzchni 5 tys. mkw. znajdują się m.in. sklepy Rossmann, Pepco czy Biedronka.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Do sądu rejonowego na Podolską

schedule 13 maja 2022
Opr./edited by MR

First Property Group informuje, że podpisała umowy najmu na łącznie około 2,7 tys. mkw. powierzchni biurowej w swoim budynku Podolska 21 w Gdyni. Wynajęta powierzchnia stanowi 20 proc. GLA  biurowca. W marcu 2021 roku, w okresie pandemii, poziom pustostanów w obiekcie wynosił 98 proc.

Hotele

Polska Hala Jaworowa na nowo

schedule 13 maja 2022
Opr./edited by AKL

Spółka Green Mountain Investments zrealizuje inwestycję w Brennej. Projekt zakłada powstanie bazy hotelowej. Inwestycja, która leży u podstaw zmiany planu zagospodarowania terenu na Hali Jaworowej, obejmuje 34 ha

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Alpha gotowa

schedule 12 maja 2022
Opr./edited by AKL

Biurowiec Alpha Airport City Gdańsk został otwarty. Jesienią wprowadzą się pierwsi najemcy. Budynek ma sześć pięter i 8,5 tys. mkw. powierzchni najmu.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Homepark plus elektromarket

schedule 12 maja 2022
Opr./edited by MR

W Homeparku Rawa w Katowicach otworzono elektromarket Media Expert. Sklep z AGD i elektroniką użytkową zajął 850 mkw. na parterze parku handlowego.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Węgry Biurowy Budapeszt z nowym liderem

schedule 12 maja 2022
Opr./edited by JC

W 2021 roku w Peszcie centralnym (dzielnice VI, VII, VIII i IX w pobliżu obwodnicy Hungária) nie oddano do użytku żadnego nowego budynku biurowego, a mimo tego był to najbardziej aktywny podrynek pod względem absorpcji netto. Firmy podpisały nowe umowy najmu, ekspansji lub kontrakty pre-let na ponad 50 tys. mkw.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Kraków: więcej nowych umów

schedule 12 maja 2022
Opr./edited by AKL

Stosunkowo nieduży wolumen nowej podaży w I kwartale 2022 roku na krakowskim rynku biurowym oraz wysoka, w porównaniu do analogicznego okresu w roku poprzednim, aktywność najemców wpłynęła na spadek wskaźnika pustostanów. Z zasobami na poziomie blisko 1,64 mln mkw. Kraków niezmiennie utrzymuje pozycję lidera wśród rynków regionalnych.

Rynek mieszkaniowy

Polska Ronson nie próżnuje

schedule 12 maja 2022
Opr./edited by JC

Ronson Development opublikował raport finansowy za I kwartał 2022. Całkowite przychody spółki za ten okres wyniosły 112,4 mln zł (wobec 92,8 mln zł w roku ubiegłym). Na przychody wpłynęło tempo realizacji projektów: w omawianym okresie przekazano 283 lokale, czyli o prawie setkę więcej niż w I kwartale 2021.

Rynek mieszkaniowy

Polska Finowie z wiechą przy Wyścigach

schedule 12 maja 2022
Opr./edited by MR

III etap osiedla Parkur Residence w Warszawie osiągnął swoją docelową wysokość. Deweloper, fińska firma YIT planuje zakończenie prac przy inwestycji w IV kwartale 2022 roku.

Rynek mieszkaniowy

Polska Natura po raz trzeci

schedule 12 maja 2022
Opr./edited by AKL

Firma Aria Development rozpoczyna sprzedaż i realizację III etapu nowego Osiedla Natura 2 w Wieliszewie. W ramach tej fazy do oferty zostanie wprowadzonych 80 mieszkań o powierzchni od 29 do 76 mkw.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska TK Maxx już w Gemini

schedule 12 maja 2022
Opr./edited by JC

Do grona najemców Gemini Park Tarnów dołączył TK Maxx. To pierwszy lokal należący do sieci w mieście, a 50. w Polsce. Podobnie jak pozostałe sklepy marki w kraju, salon działa w modelu off price.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Litwiniuk skomercjalizuje Sky Garden

schedule 12 maja 2022
Opr./edited by JC

Firma doradcza Litwiniuk Property została agentem wiodącym odpowiedzialnym za najem oraz komercjalizację powierzchni biurowych i usługowych w szczecińskim Sky Garden. Inwestycja powstała w wyniku przebudowy byłej siedziby TVP Szczecin.

Rynek mieszkaniowy

Polska Witaj w stanie surowym

schedule 12 maja 2022
Opr./edited by JC

Zawieszono symboliczną wiechę na I etapie Osiedla Witaj w Poznaniu. To projekt firmy Rednet Investment, którego inwestorem zastępczym jest APP-Projekt. Inwestycja osiągnęła stan surowy, a teraz prowadzone będą prace wykończeniowe wewnątrz budynków.

Rynek mieszkaniowy

Polska Źródlana się sprzedaje

schedule 12 maja 2022
Opr./edited by MR

Atal wprowadził do sprzedaży 87 mieszkań w budynku B w inwestycji Źródlana 31 Residence w Piotrkowie Trybunalskim. W marcu 2022 roku deweloper rozpoczął sprzedaż 54 lokali w pierwszym z dwóch budynków, składających się na ten kompleks mieszkaniowy.

Najnowsze w Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

schedule 13 maja 2022

Więcej mocy w Intermarché

Intermarché w Goleniowie zostało ponownie otwarte, tym razem w koncepcie Power. Celem sieci jest jego wdrożenie we wszystkich obiektach, co zakłada m.in. poszerzenie oferty czy zmianę wystroju i układu przestrzennego sklepu. Supermarket mieści się przy ul. Zielona Droga.

schedule 13 maja 2022

Ruszył N-Park w Łanach

Firma Napollo uruchomiła w miejscowości Łany, na granicy z Wrocławiem nowy park handlowy. W N-Parku na powierzchni 5 tys. mkw. znajdują się m.in. sklepy Rossmann, Pepco czy Biedronka.

schedule 12 maja 2022

Homepark plus elektromarket

W Homeparku Rawa w Katowicach otworzono elektromarket Media Expert. Sklep z AGD i elektroniką użytkową zajął 850 mkw. na parterze parku handlowego.

schedule 12 maja 2022

TK Maxx już w Gemini

Do grona najemców Gemini Park Tarnów dołączył TK Maxx. To pierwszy lokal należący do sieci w mieście, a 50. w Polsce. Podobnie jak pozostałe sklepy marki w kraju, salon działa w modelu off price.

schedule 11 maja 2022

Bronowice dla dużych i małych

Do grona najemców krakowskiej Galerii Bronowice dołączyły trzy nowe marki, które łącznie zajmą powierzchnię prawie 900 mkw. W każdy weekend czynne będzie również stoisko z watą cukrową dla najmłodszych. 

schedule 11 maja 2022

66 nowych sklepów Dino

W I kwartale 2022 roku sieć spożywcza Dino otworzyła 66 nowych marketów we wszystkich rejonach Polski. Nakłady inwestycyjne przeznaczone na ten cel wyniosły 336 mln zł.

schedule 11 maja 2022

Przed wyprawą zajrzyj na Marszałkowską

W neogotyckiej kamienicy Taubenhausa przy ulicy Marszałkowskiej 72 w Warszawie swój pierwszy stacjonarny sklep otwiera Montiko. Lokal zajmie powierzchnię około 200 mkw.

schedule 11 maja 2022

Twierdza sportu, mody i suplementów

Do najemców zamojskiej Galerii Twierdza dołączyła marka odzieżowa Kubenz oraz Olimp Store, sklep z odżywkami i suplementami diety. Natomiast sklep sportowy Martes Sport przeniósł się do nowej lokalizacji, gdzie zajmuje ponad dwukrotnie większą powierzchnię. 

schedule 10 maja 2022

DOS jest na tak

Kolejny najemca otworzył swój salon w Designer Outlet Sosnowiec. Ofertę centrum poszerzyła polska marka biżuteryjna Yes. Nowo otwarty salon zajął lokal o powierzchni ponad 90 mkw.

schedule 10 maja 2022

Wszyscy Święci balują... w Krakowie

Najnowszy lokal Tutti Santi powstał w Krakowie, przy ul. Medweckiego 7. Za opracowanie koncepcji wystroju wnętrz pizzerii, a także projektów wykonawczych odpowiada krakowska pracownia LSD.Studio.

schedule 10 maja 2022

Action idzie do Rumi

W czwartek 12 maja w Galerii Rumia przy ul. Sabata 1 ruszy sklep sieci Action. Będzie to pierwszy sklep tej sieci nie tylko w Rumi, ale w całym powiecie wejherowskim.

schedule 09 maja 2022

Blue City dla młodych

W Blue City w Warszawie został otwarty sklep marki Cropp. Salon zajmuje około 760 mkw. i znajduje się na poziomie +2 centrum. Jest to trzecia należąca do polskiej grupy LPP marka, która otworzyła salon w tym centrum handlowym. W Blue City działają już sklepy House oraz Sinsay. 

schedule 09 maja 2022

Sinsay ma więcej miejsca

Grupa LPP inwestuje w najem w Gemini Park Bielsko-Biała. Nowy lokal, do którego właśnie wprowadziła się marka Sinsay, jest czterokrotnie większy od dotychczasowego.

schedule 09 maja 2022

Słodko razem z Napollo

N-Park w dawnym Centrum Promienista w Poznaniu powiększa grono najemców o Cukiernię Kandulski. Obiekt zlokalizowany jest przy ul. Promienistej 160, w południowo-zachodniej części Poznania, w dzielnicy Grunwald.

schedule 09 maja 2022

Po kosmetyki do Ery

Mallson Polska wprowadził do powstającego w Iławie parku handlowego sieć drogeryjną – Rossmann. Salon zajmie w Era Parku Iława powierzchnię blisko 460 mkw.

schedule 06 maja 2022

Włosi podwójnie w Domotece

W warszawskim Centrum Wyposażenia Wnętrz Domoteka został otwarty salon Natuzzi Editions. Włoska marka należy do grupy Natuzzi, a w Domotece działa również salon Natuzzi Italia.

schedule 06 maja 2022

Na zakupy, kawę i do pracy

Do najemców warszawskiej Galerii Północnej dołączyła CoWork Cafe. Przestrzeń coworkingowa utrzymana w klimacie kawiarni zlokalizowana została na I piętrze obok sklepu Media Expert. 

schedule 05 maja 2022

Spar razy trzy

Do sieci Spar dołączyły trzy nowe sklepy. Wszystkie placówki są wyposażone w parking dla klientów i prowadzone przez polskich partnerów detalicznych. W kraju pod szyldem marki działa obecnie ponad 200 obiektów.

schedule 05 maja 2022

Moc nauki w Bielsku-Białej

Gemini Park Bielsko-Biała łączy siły z Akademią Techniczno-Humanistyczną. Efektem współpracy jest otwarty właśnie w galerii „Science Point. Minicentrum Nauki”– przedsięwzięcie łączące edukację i zabawę.

schedule 05 maja 2022

Handlowy optymizm

Handel internetowy rozwinął się w pandemii, ale jednocześnie z prognoz Euromonitor International wynika, że sprzedaż stacjonarna zwiększy się o 10,5 proc. do 2026 roku. Sieci handlowe testują nowe formaty sprzedaży, zyskują ulice handlowe, za to buduje się mniej centrów - wynika z raportu CBRE.

Kategorie