Świat Architektoniczna Nagroda Pritzkera 2022
Architektura i urbanistyka

































Diébédo Francis Kéré urodził się w Burkina Faso, w wiosce Gando, w której nie było elektryczności, szkoły, ani dostępu do czystej wody pitnej. Dzięki stypendium ukończył studia architektoniczne w Niemczech. Obecnie mieszka w Berlinie; ma podwójne obywatelstwo. Pracuje przede wszystkim w krajach borykających się z ubóstwem, brakiem zasobów i innymi skrajnymi ograniczeniami. Jego specjalność to przekształcanie społeczności poprzez proces architektoniczny. Wśród jego projektów są instytucje szkolne, placówki służby zdrowia, mieszkania, budynki użyteczności publicznej i przestrzenie publiczne. Stosuje lokalne materiały naturalne rozwiązania, uwzględniając kwestie klimatyczne, jego architektura jest w najwyższym stopniu zrównoważona. Jego projekty są piękne, funkcjonalne i dostosowane do lokalnych potrzeb; komfortowe, mimo że materialna wartość tworzonych przez niego budynków jest często niewielka.
Mam nadzieję, że zmienię paradygmat, że zmusimy ludzi do marzeń i ryzyka. To, że jesteś bogaty, nie oznacza, że powinieneś marnować materiał. To, że jesteś biedny, nie oznacza, że nie powinieneś próbować tworzyć jakości. Każdy zasługuje na jakość, każdy zasługuje na luksus i każdy zasługuje na komfort. Jesteśmy ze sobą powiązani, a obawy związane z klimatem, demokracją i niedoborem dotyczą nas wszystkich - mówi Diébédo Francis Kéré.
Architekt pracował przede wszystkim w Afryce: w Republice Beninu, w Burkino Faso, Mali, Togo, Kenii, Mozambiku i Sudanie. Realizował projekty również w Danii, Niemczech, Włoszech, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Od 2005 roku prowadzi pracownię Kéré Architecture w Berlinie.W 1998 roku założył Fundację Kéré, która ma służyć mieszkańcom jego rodzinnej miejscowości Gando w Burkina Faso, pozwalając im rozwijać różnorodne projekty i pomagając w ich finansowaniu. To właśnie w Gando powstał jego pierwszy projekt, szkoła, na który zbierał fundusze jeszcze na studiach i który powstał przy zaangażowaniu całej lokalnej społeczności, przy wykorzystaniu lokalnych zasobów.