EN

Polska Magazyny się budują, czynsze rosną

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne
Rekordowe zapotrzebowanie na powierzchnie magazynowe, które notowane było w ubiegłym roku, utrzymuje się nadal. Jak wskazują eksperci Walter Herz, wolnych magazynów nie ma, mimo, że na terenie kraju powstaje największa ilość powierzchni logistycznych w historii naszego rynku.

W sektorze magazynowym mamy do czynienia z dużą aktywnością deweloperów już od kilku lat. Motywacją do działania dla inwestorów jest stale rosnąca chłonność polskiego rynku.

W ubiegłym roku do najemców trafiła rekordowa ilość - 7,4 mln mkw. powierzchni magazynowych. Popyt wzrósł o ponad 40 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Sektor rozwija się w tempie, jakiego nigdy dotąd nie obserwowaliśmy. Roczny wzrost rynku przekroczył 15 proc. Na terenie kraju pozostaje aż 4,7 mln mkw. powierzchni magazynowych. Tylko w Niemczech w obszarze UE budowanych jest więcej magazynów niż w Polsce – zauważa Bartłomiej Zagrodnik, managing partner /CEO w Walter Herz.

Brak magazynów dostępnych od ręki sprawia, że rośnie presja na podwyżki czynszu. Już pod koniec 2021 roku mogliśmy zauważyć niewielki wzrost w wyjściowych stawek czynszowych, generowany przez zwyżkujące koszty budowy projektów. Szanse na wzrost rentowności w segmencie magazynowym w Polsce stwarza również potrzeba uruchamiania nowych destynacji logistycznych w naszym regionie w związku z przenoszeniem biznesu z obszarów objętych konfliktem.

Popyt mogą generować też u nas inwestorzy opuszczający Rosję. Coraz większym zainteresowaniem cieszy się nasza usługa Land Development, w ramach której poszukujemy i kompleksowo przygotowujemy dla klientów grunty pod inwestycje magazynowe i produkcyjne – dodaje Bartłomiej Zagrodnik.

W ubiegłym roku w segmencie magazynowym odnotowanych zostało kilka dużych transakcji najmu na ponad 100 tys. mkw. powierzchni.

Sektor okazał się także gwiazdą rynku inwestycyjnego, notując również w tym przypadku rekordowy wynik. Nieruchomości magazynowe miały ponad połowę udziału w wolumenie transakcji inwestycyjnych o wartości 5,9 mld euro zarejestrowanych w Polsce. Na sektor magazynowy przypadło blisko 3 mld euro, co oznacza wzrost o 8 proc. w ujęciu rok do roku – informuje Piotr Szymoński, director Office Agency w Walter Herz.

Mimo światowych zawirowań Polska utrzymuje swoją pozycję dojrzałego rynku, który ma do zaoferowania dobrej klasy nieruchomości w relatywnie niższych cenach w porównaniu z Europą Zachodnią, zapewniające atrakcyjne zwroty z inwestycji na tle innych krajów.

Stopy kapitalizacji dla nieruchomości magazynowych na rynkach regionalnych w Polsce sięgają 5,0-5,5 proc., a w rejonie Warszawy około 4,0-4,3 proc. Potwierdzeniem utrzymującej się dobrej koniunktury mogą być natomiast m.in. kolejne spektakularne transakcje zawarte niedawno w sektorze komercyjnym, w tym zakup warszawskiego kompleksu The Warsaw Hub, wrocławskiej wieży Sky Tower czy działki przy ulicy Towarowej 22 w Warszawie, przeznaczonej pod inwestycję mixed-use – mówi Piotr Szymoński.

Krajowe zasoby magazynowe na koniec 2021 roku wynosiły 23,8 mln mkw. powierzchni. W minionym roku, jak podaje Walter Herz, deweloperzy dostarczyli na rynek przeszło 3 mln mkw. magazynów. Sytuacja w sektorze sprzyja budowie nowych obiektów, z których co najmniej połowa realizowana jest spekulacyjnie.

Ponad połowa powierzchni magazynowo-przemysłowych, tworzących zasoby magazynowe w Polsce wybudowana została w ciągu ostatnich pięciu latach. Największym rynkiem magazynowym pozostaje województwo mazowieckie, na terenie którego skupiona jest blisko jedna czwarta krajowej podaży. Na kolejnych miejscach plasuje się województwo śląskie, łódzkie, dolnośląskie i wielkopolskie. W pozostałych województwach zaplecze magazynowe nie przekracza 1 mln mkw. powierzchni.

W minionym roku najwięcej powierzchni przybyło w województwie śląskim (620 tys. mkw.), mazowieckim (425 tys. mkw.) oraz lubuskim (415 tys. mkw.). Najwięcej magazynów budowanych jest z kolei aktualnie w województwie łódzkim, dolnośląskim i śląskim. W trakcie realizacji pozostaje największa ilość powierzchni magazynowych od 2015 roku.

W 2021 roku do najemców trafiło o 2,2 mln mkw. powierzchni więcej niż w roku poprzednim. Najwięcej zakontraktowanych magazynów zostało na obszarze województwa mazowieckiego (1,3 mln mkw.), śląskiego (1,2 mln mkw.), wielkopolskiego (1,1 mln mkw.) oraz dolnośląskiego (1 mln mkw.).

Niezwykle duże zapotrzebowanie na magazyny zrównoważyło wysoki wolumen nowej podaży i dodatkowo wpłynęło na obniżenie współczynnika pustostanów do poziomu przeszło 3 proc. w skali kraju.

Czynsze wywoławcze w obiektach magazynowych typu big box mieszczą się obecnie w przedziale 2,75 a 4,5 euro za mkw. za miesiąc. Stawki czynszowe w magazynach miejskich typu last mile lub SBU pozostają na poziomie 4 euro za mkw. za miesiąc., a w przypadku niektórych dużych miast mogą dochodzić nawet do 6 euro za mkw. za miesiąc.

Ostatnie nowości

Architektura i urbanistyka

Polska Podhalańska osada dla rodzin

schedule 30 marca 2023
Opr./edited by AKL

W Zakopanem powstaje inwestycja Cyrhla Villas, tworzona przez koncept Zakolovers. Inwestycja, jak przekonują twórcy, ma być ukłonem dla podhalańskiej sztuki, architektury i lokalnej przyrody. I etap zostanie oddany w III kwartale 2023 roku.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Więcej miejsca na kosmetyki

schedule 30 marca 2023
Opr./edited by AKL

Centrum dystrybucji Rossmanna w Grudziądzu powiększyło się o ponad 11 tys. mkw. Po rozbudowie magazyn ma prawie 35,5 tys. powierzchni. Obiekt jest zapleczem logistycznym dla drogerii w Polsce północnej. Obiekt powstał w 2012 roku, w ubiegłym roku władze spółki podjęły decyzję o rozbudowie.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Zaczynają budować Smart Park w Sycowie

schedule 29 marca 2023
Opr./edited by MR

Projekt parku handlowego Smart Park w Sycowie uzyskał ostateczne pozwolenie na budowę. Powierzchnia najmu w kompleksie wyniesie łącznie około 10 tys. mkw. Inwestor planuje realizację inwestycji w dwóch etapach. Poziom komercjalizacji projektu przekroczył 80 proc.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Echo-Archicom z wynikami i strategią

schedule 29 marca 2023
Opr./edited by MR

Grupa Echo-Archicom zamknęła 2022 rok z silną pozycją gotówkową i zmniejszonym zadłużeniem netto spółki. Jest to rezultat m.in. sprzedaży siedmiu budynków biurowych o wartości blisko 320 mln euro.

Wydarzenia

Polska Eurobuild Awards 2023 – jakie będą?

schedule 29 marca 2023
Eurobuild CEE

Rozpoczęło się planowanie Eurobuild Awards 2023! O opinie i nowe pomysły dotyczące najważniejszych nagród rynku nieruchomości w regionie CEE poprosiliśmy znakomitych ekspertów, którzy spotkali się dziś w redakcji "Eurobuildu". Jakie były efekty tej burzy mózgów?

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Chilliflex po raz drugi w Alchemii

schedule 29 marca 2023
Opr./edited by MR

W drugiej połowie kwietnia w budynku Ferrum w kompleksie Alchemia otworzy się nowe biuro elastyczne Chilliflex. Na powierzchni 2,8 tys. mkw. na dwóch piętrach biurowca zaplanowano około 500 stanowisk pracy. To druga lokalizacja Chilliflex w Gdańsku, pierwsze biuro również znajduje się w Alchemii, w budynku Argon.

Style i wnętrza

Polska Biuro lepsze niż włoskie wakacje

schedule 29 marca 2023
Opr./edited by MR

Kancelaria Bird & Bird zajmuje trzy piętra w Central Point w Warszawie. Przestrzeń o łącznej powierzchni około 2,2 tys. mkw., z widokiem na centrum Warszawy, zaprojektowała pracownia Workplace.

Rynek mieszkaniowy

Polska Lokum skromnie, ale do przodu

schedule 29 marca 2023
Opr./edited by JC

Grupa Lokum Deweloper, działająca na dolnośląskim i małopolskim rynku nieruchomości, w 2022 roku przekazała klientom 727 lokali. Firma odnotowała marżę w wysokości 15,6 proc., a zysk netto w skali roku wzrósł o 3 proc.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Budują magazyn w dawnej kopalni gliny

schedule 29 marca 2023
Opr./edited by MR

W podwrocławskich Źródłach trwa budowa pierwszego z trzech modułów hali magazynowej, którą realizuje generalny wykonawca oraz projektant – firma WPIP. Inwestor, firma Hal-Mag, zdecydował się na rekultywację terenu poprzemysłowego, gdzie funkcjonowała kiedyś kopalnia gliny. 

Infrastruktura

Polska Kolejny dworzec systemowy na Mazowszu

schedule 29 marca 2023
Opr./edited by AKL

Polskie Koleje Państwowe otworzyły dla podróżnych nowy dworzec w Dobczynie. Został on wybudowany w ramach obecnego Programu Inwestycji Dworcowych z dofinansowaniem ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. To typowy Innowacyjny Dworzec Systemowy.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska W drodze do 30 milionów

schedule 29 marca 2023
Opr./edited by AKL

W 2022 roku rynek powierzchni przemysłowo-magazynowych w Polsce utrzymał solidne tempo wzrostu, pomimo wyzwań związanych m.in. z finansowaniem inwestycji oraz rosnącymi kosztami najmu. Według Savillsa, w ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy możemy stanąć w obliczu luki podażowej, która będzie konsekwencją spodziewanego ograniczenia nowej podaży i malejącej dostępności gruntów.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Reka Rubber dobiera w Poznaniu

schedule 29 marca 2023
Opr./edited by AKL

Reka Rubber Polska, firma specjalizująca się w produkcji wyrobów gumowych oraz węży gumowych i silikonowych, podwoi wynajmowaną powierzchnię w MLP Poznań West do blisko 4 tys. mkw. Do nowego obiektu wprowadzi się w II kwartale tego roku.

Budownictwo

Polska Skok kosztów i negocjacje z inwestorami

schedule 28 marca 2023
Opr./edited by MR

Zdecydowana większość firm budowlanych w Polsce nadal odczuwa skutki szoku cenowego związanego z konfliktem zbrojnym w Ukrainie – wynika z raportu przygotowanego przez kancelarię DLA Piper oraz firmę doradczo-inżynieryjną CCM.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Zostają z Panattoni w Sosnowcu

schedule 28 marca 2023
Opr./edited by MR

Działająca w branży oświetleniowej firma Wojnarowscy podpisała umowę przedłużenia najmu w Panattoni Park Sosnowiec II. W obiekcie do dyspozycji firmy pozostaje około 3,9 tys. mkw. powierzchni magazynowo-biurowej.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska W Iławie idą na zakupy

schedule 28 marca 2023
Opr./edited by AKL

W Iławie ruszył Era Park Handlowy. Na powierzchni ponad 7 tys. mkw. obecnych jest kilkanaście salonów. Zadebiutowały w mieście market spożywczy Aldi, Action, Deichmann oraz Verona - salon jubilerski należący do sieci Yes.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Panattoni buduje na wschodzie

schedule 28 marca 2023
Opr./edited by MR

Panattoni zakupiło ponad 10 ha gruntu w Świdniku i rusza z budową Panattoni Park Lublin IV. Inwestycja powstaje w ramach Strefy Aktywności Gospodarczej i zaoferuje 53,9 tys. mkw. w ramach dwóch budynków. 

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Naukowcy w Aeroparku

schedule 28 marca 2023
Opr./edited by AKL

Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa w II kwartale 2023 roku wprowadzi się do przygotowanych powierzchni biurowych w budynkach Zephirus i Nothus w warszawskim kompleksie Aeropark.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Niemcy Garbe zbuduje pod Lipskiem

schedule 28 marca 2023
Opr./edited by ANZ

Firma Garbe nabyła działkę o powierzchni ok. 100. tys. mkw. w Kabelsketal (Saksonia-Anhalt, Niemcy). Na terenie planowana jest budowa kompleksu logistycznego o łącznej powierzchni ok. 61,5 tys. mkw. Garbe zainwestuje w projekt ok. 76 mln euro. Rozpoczęcie prac planowane jest na październik.

ESG

Polska Norblin z zielonymi papierami

schedule 28 marca 2023
Opr./edited by JC

Warszawski kompleks Fabryka Norblina uzyskał finalne certyfikaty BREEAM dla części biurowej i retailowej. Dodatkowo w kompleksie pojawiła się instalacja fotowoltaiczna, a zarządzający sukcesywnie obniżają ślad węglowy nieruchomości.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Nestlé House do pełna

schedule 28 marca 2023
Opr./edited by AKL

Hines podpisał kontrakt z agencją marketingową Communisis Poland na wynajem przestrzeni biurowej w budynku Nestlé House przy ul. Domaniewskiej 32, w biznesowej części Mokotowa. Tym samym skomercjalizowana została cała dostępna tam powierzchnia.

Najnowsze w Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

schedule 30 marca 2023

Więcej miejsca na kosmetyki

Centrum dystrybucji Rossmanna w Grudziądzu powiększyło się o ponad 11 tys. mkw. Po rozbudowie magazyn ma prawie 35,5 tys. powierzchni. Obiekt jest zapleczem logistycznym dla drogerii w Polsce północnej. Obiekt powstał w 2012 roku, w ubiegłym roku władze spółki podjęły decyzję o rozbudowie.

schedule 29 marca 2023

Budują magazyn w dawnej kopalni gliny

W podwrocławskich Źródłach trwa budowa pierwszego z trzech modułów hali magazynowej, którą realizuje generalny wykonawca oraz projektant – firma WPIP. Inwestor, firma Hal-Mag, zdecydował się na rekultywację terenu poprzemysłowego, gdzie funkcjonowała kiedyś kopalnia gliny. 

schedule 29 marca 2023

W drodze do 30 milionów

W 2022 roku rynek powierzchni przemysłowo-magazynowych w Polsce utrzymał solidne tempo wzrostu, pomimo wyzwań związanych m.in. z finansowaniem inwestycji oraz rosnącymi kosztami najmu. Według Savillsa, w ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy możemy stanąć w obliczu luki podażowej, która będzie konsekwencją spodziewanego ograniczenia nowej podaży i malejącej dostępności gruntów.

schedule 29 marca 2023

Reka Rubber dobiera w Poznaniu

Reka Rubber Polska, firma specjalizująca się w produkcji wyrobów gumowych oraz węży gumowych i silikonowych, podwoi wynajmowaną powierzchnię w MLP Poznań West do blisko 4 tys. mkw. Do nowego obiektu wprowadzi się w II kwartale tego roku.

schedule 28 marca 2023

Zostają z Panattoni w Sosnowcu

Działająca w branży oświetleniowej firma Wojnarowscy podpisała umowę przedłużenia najmu w Panattoni Park Sosnowiec II. W obiekcie do dyspozycji firmy pozostaje około 3,9 tys. mkw. powierzchni magazynowo-biurowej.

schedule 28 marca 2023

Panattoni buduje na wschodzie

Panattoni zakupiło ponad 10 ha gruntu w Świdniku i rusza z budową Panattoni Park Lublin IV. Inwestycja powstaje w ramach Strefy Aktywności Gospodarczej i zaoferuje 53,9 tys. mkw. w ramach dwóch budynków. 

schedule 28 marca 2023

Garbe zbuduje pod Lipskiem

Firma Garbe nabyła działkę o powierzchni ok. 100. tys. mkw. w Kabelsketal (Saksonia-Anhalt, Niemcy). Na terenie planowana jest budowa kompleksu logistycznego o łącznej powierzchni ok. 61,5 tys. mkw. Garbe zainwestuje w projekt ok. 76 mln euro. Rozpoczęcie prac planowane jest na październik.

schedule 28 marca 2023

CTP wybiera się nad morze

Deweloper i inwestor CTP wchodzi na pomorski rynek magazynowy. CTPark Gdańsk Port będzie premierową inwestycją w portfolio firmy usytuowaną, w północnej Polsce. Zaoferuje najemcom dwa budynki o łącznej powierzchni prawie 119 tys. mkw. Oddanie do użytkowania I fazy projektu zaplanowano na IV kwartał tego roku.

schedule 27 marca 2023

Po raz szósty w Łodzi

Panattoni ruszył z realizacją 25 tys. mkw. powierzchni spekulacyjnej przy ul. Dostawczej w Łodzi. Będzie to inwestycja typu brownfield, która powstanie na terenie po rozlewni gazu. City Logistics Łódź VI uzyska certyfikację BREEAM na poziomie Excellent.

schedule 22 marca 2023

Suplementy diety z CTPark Bucharest South

CTP wynajęło firmie Sun Wave Pharma, producentowi suplementów diety, powierzchnię 2,8 tys. mkw. w parku przemysłowym CTPark Bucharest South, zlokalizowanym w rejonie Popești - Leordeni. Z tego miejsca produkty firmy będą dostarczane zarówno do Rumunii, jak i Bułgarii, a magazyn będzie pełnił rolę regionalnego hubu.

schedule 22 marca 2023

Ekspresowe sortowanie pod Poznaniem

DHL Parcel wprowadził się do obiektu cross-dockowego w Kostrzynie pod Poznaniem. Halę o powierzchni 9 tys. mkw. zrealizowało w formule build-to-own Panattoni.

schedule 21 marca 2023

Alaska Energies w VGP Park Bucharest North

VGP, europejski właściciel, zarządca i deweloper nieruchomości logistycznych i półprzemysłowych, wynajął ponad 8 tys. mkw. powierzchni w VGP Park Bucharest North firmie Alaska Energies. 

schedule 21 marca 2023

Spółdzielnia rolnicza powiększa park logistyczny

WPIP zakończyło prace związane z rozbudową parku logistycznego należącego do RSP Dąbrówka. Większą część nowej hali magazynowo-produkcyjnej i biurowca zajęła firma Dimark, pozostała część będzie użytkowana przez firmę Sapala.

schedule 21 marca 2023

Większy Logstor w DBP Gliwice

Duński producent rur preizolowanych Logstor wynajął dodatkowe 2 tys. mkw. powierzchni magazynowej w Diamond Business Park Gliwice, którego właścicielem jest White Star Real Estate.

schedule 21 marca 2023

Pełniej na Targówku

Peakside Capital podpisało umowę najmu z firmą kurierską DPD Polska na 7 tys. mkw. powierzchni typu cross-dock na terenie parku City Point Targówek w Warszawie. Kompleks jest aktualnie całościowo przebudowywany. Docelowo dostarczy blisko 100 tys. mkw. powierzchni komercyjnej. DPD Polska wprowadzi się do gotowego obiektu jeszcze w tym roku.

schedule 21 marca 2023

Holenderskie sery z Transylwanii

Holenderska spółdzielnia mleczarska FrieslandCampina konsoliduje swoje działania na terenie Rumunii w parku Mureș City Logistics, realizowanym przez Global Vision we współpracy z Globalworth.

schedule 20 marca 2023

Logistyk zostaje w Piotrkowie

Operator logistyczny, firma Rohlig Suus Logistics, zdecydował się przedłużyć umowę najmu 24 tys. mkw. w Prologis Park Piotrków.

schedule 20 marca 2023

GLP zbudowało pod lotniskiem

GLP zakończyła realizację trzeciego budynku w Poznań Airport Logistics Centre. To ostatni etap inwestycji, w której znajduje się łącznie ponad 81 tys. mkw. powierzchni magazynowo-produkcyjnej.

schedule 17 marca 2023

Dealz po raz pierwszy

Sieć Dealz, będąca częścią Pepco Group, właściciela m.in marek Pepco w Europie i Poundland w Wielkiej Brytanii, otworzyła w Łyszkowicach (powiat łowicki) swoje pierwsze Centrum Dystrybucyjne w Polsce. Magazyn ma 47 tys. mkw. powierzchni.

schedule 15 marca 2023

Suus z nowym magazynem w Szczecinie

Operator logistyczny, firma Rohlig Suus Logistics, otworzył nowy magazyn w stolicy woj. zachodniopomorskiego. Nowy magazyn, zlokalizowany przy ul. Lubczyńskiej 22A, dwukrotnie zwiększa dotychczasową powierzchnię magazynową oraz zdolność operacyjną operatora w regionie.

Kategorie