EN

Europa Strategie dla starzejących się biurowców

Biura i projekty wielofunkcyjne
Aż 76 proc. zasobów biurowych w Europie jest zagrożonych utratą wartości, głównie z powodu wchodzących standardów zrównoważonego rozwoju – wynika z najnowszego raportu firmy doradczej Cushman & Wakefield.

Jak podają autorzy raportu "Obsolescence = Opportunity: The next evolution of office space in Europe", ponad trzy czwarte budynków biurowych w Europie do 2030 roku może być przestarzała, o ile właściciele nie zainwestują w rozwiązania mające na celu podniesienie ich jakości lub nie znajdą dla nich alternatywnych zastosowań. Kluczowe czynniki wpływający na ryzyka, na które narażone są aktywa biurowe, to zmieniające się modele pracy, rosnące wymagania najemców, coraz intensywniejsze działania legislacyjne ze strony rządów europejskich w zakresie minimalnych standardów zrównoważonego rozwoju, jak również niepewna sytuacja gospodarcza.

Postępujące zmiany legislacyjne w Unii Europejskiej dotyczące szeroko pojętych aspektów zrównoważonego rozwoju oraz rosnące wymagania inwestorów i najemców związane z ESG są istotną przyczyną ewolucji na europejskich rynkach biurowych. Wynajmujący powinni podejmować konkretne działania w celu złagodzenia wpływu ich nieruchomości na środowisko. W Wielkiej Brytanii, na przykład, budynki komercyjne muszą do kwietnia 2023 roku uzyskać minimalną ocenę świadectwa energetycznego EPC (Energy Performance Certificates) na poziomie E, a w 2030 roku na poziomie B.

Ponadto, wdrożenie hybrydowego modelu pracy sprawia, że najemcy celują w biura o wyższej jakości, spełniające najnowsze standardy w zakresie ochrony środowiska, dobrego samopoczucia i cyfryzacji. To właśnie tego typu powierzchnie stanowiły ponad połowę (54 proc.) całkowitego popytu na biura w Europie w latach 2019-2022. Oczekuje się, że trend ten będzie się nasilał, zwłaszcza, że na największych rynkach, w tym w Pradze, Budapeszcie, Mediolanie, Warszawie, Madrycie, Barcelonie i Londynie, popyt przewyższa podaż.

Z kolei około połowa istniejących zasobów biurowych w Europie ma ponad 30 lat, a tylko 14 proc. zostało wybudowanych lub znacząco zmodernizowanych w ciągu ostatniej dekady, co powinno zmotywować właścicieli starszych obiektów do podniesienia standardu powierzchni lub w przeciwnym razie – narażenia jej na obniżenie klasy. Według analizy firmy Cushman & Wakefield, około 24 proc. istniejących zasobów powierzchni biurowych zostało wybudowanych w ostatniej dekadzie – te budynki biurowe odpowiadają potrzebom najemców i cieszą się dużym popytem. Z drugiej strony duża część powierzchni, bo aż 62 proc., wymaga repozycjonowania, aby uniknąć obniżenia standardu. Pozostałe 14 proc. to starzejące się, niemodernizowane budynki.

Sektor biurowy stoi przed strategicznym rozdziałem w swojej historii. W całej Europie istnieje silny popyt na biura, ale rynek napędzają ci najemcy, którzy coraz bardziej koncentrują się na obiektach o najwyższej jakości. Dlatego dla właścicieli starszych, aktywów o niższym standardzie brak działania na pewno nie jest odpowiednią strategią. Te firmy, które zainwestują w zrównoważony rozwój, udogodnienia, stworzenie odpowiedniej atmosfery i zaangażowanie społeczności lokalnej, aby przenieść swoje budynki na najwyższy poziom jakości, zyskają przewagę konkurencyjną. Ci właściciele, którzy nie podejmą takich kroków, staną w obliczu malejących zysków – komentuje James Young, head of Investor Services EMEA & APAC, Cushman & Wakefield.

Raport przewiduje rosnącą dysproporcję pomiędzy dostępną powierzchnią najwyższej klasy a wzrostem tych zasobów, które mogą być przestarzałe lub potencjalnie dołączą do tej grupy, jeśli nie zostaną podjęte natychmiastowe działania. Jak podkreślają eksperci, na rynku istnieje szeroki wachlarz rozwiązań, które mogą pomóc właścicielom nieruchomości sprostać wymogom zrównoważonego rozwoju i rosnącym potrzebom najemców.

Strategie modernizacji, które sprawdziły się pod względem zachowania dochodu i wzrostu wartości kapitału, mogą polegać na zmianie pozycjonowania obiektu w celu podniesienia jakości udogodnień i wdrożenia narzędzi zrównoważonego rozwoju, a także wprowadzenie oferty i wydarzeń zorientowanych na społeczność. Inną możliwością jest zmiana przeznaczenia całości lub części biura, które zostanie przystosowane na potrzeby mieszkaniowe, magazynowe czy związane z opieką zdrowotną.

Nawet ci, którzy stoją w obliczu najtrudniejszych wyzwań, mogą wiele zyskać. Podjęcie działań w sposób aktywny, kreatywny i strategiczny pomoże właścicielom i inwestorom odbudować wartość, a także wygenerować zyski. Ważne jest przy tym, aby oceniać każde biuro zarówno indywidualnie, jak również w kontekście szerszych portfeli. Nie ma "jednego rozwiązania dla wszystkich", ale doświadczenia z całego świata mogą pomóc w dokonaniu ewolucji w sposób wyważony i celowy – dodaje James Young.

Ostatnie nowości

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Kolejne otwarcia w Sudeckiej

schedule 26 maja 2023
Opr./edited by JC

Do grona najemców Galerii Sudeckiej w Jeleniej Górze dołączyła kolejna marka z portfolio Grupy CCC. Klienci mogą też zrobić zakupy w nowej drogerii Rossmann.

Materiał partnera

Świeradów-Zdrój Luksusowe Apartamenty Biały Kamień

schedule 08 maja 2023

Apartamenty Biały Kamień to kolejna inwestycja prestiżowego kompleksu hotelowego oraz wielokrotnie nagradzanego Hotelu & Medi-SPA Biały Kamień. Powstaną w odległości 50 m od istniejącego od 2008 r. Hotelu Biały Kamień, który oddalony jest zaledwie kilkaset metrów od centrum uzdrowiska Świeradów-Zdrój i od nowo wybudowanej wieży Sky Walk. Planowany obiekt położony będzie w otulinie góry Biały Kamień, co gwarantuje ciszę, spokój, a przede wszystkim malownicze widoki.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Galaxy za pół ceny

schedule 26 maja 2023
Opr./edited by JC

Należące do EPP centrum handlowo-rozrywkowe Galaxy wzmacnia swoją ofertę, rozwijając współpracę z HalfPrice. Uruchomiony ponownie salon ma teraz szerszy asortyment i większy metraż.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Elektryki w Jankach

schedule 26 maja 2023
Opr./edited by ANZ

Homepark Janki powiększa swoją ofertę o nowy sklep z rowerami elektrycznymi marki Engwe. Pierwszy polski salon tej marki zajął powierzchnię 108 mkw.

Architektura i urbanistyka

Polska Klimatyczny kampus we Wrocławiu

schedule 26 maja 2023
Opr./edited by MR

SRDK Architekci Studio Śródka opracowało konkursową koncepcję kampusu ASP we Wrocławiu odpowiadającą na kryzys klimatyczny. W swoim projekcie uwzględnili m.in. ochronę wnętrz przed przegrzewaniem i retencję wody deszczowej.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Po obuwie do Galardii

schedule 26 maja 2023
Opr./edited by ANZ

Niemiecka marka obuwnicza Deichmann dołącza do w grupy najemców centrum handlowego Galardia w Starachowicach.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Biedronka wybiera się do Ciechanowa

schedule 26 maja 2023
Opr./edited by MR

Market spożywczy Biedronka dołącza do najemców centrum MMG Ciechanów, którym zarządza Master Management Group. Sklep o powierzchni 890 mkw. zostanie otwarty w czerwcu tego roku.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Nowości w Porcie Łódź

schedule 26 maja 2023
Opr./edited by JC

Port Łódź wzbogacił swoją ofertę o nowe marki. Sklepy otworzyły sieci Sports Direct i Tedi, a nową odsłonę zaprezentowały koncepty modowe – Mohito i Sinsay.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Lidl znowu w Pruszczu

schedule 26 maja 2023
Opr./edited by MR

Lidl Polska otworzył drugi sklep w Pruszczu Gdańskim przy ul. Grunwaldzkiej. Powierzchnia sali sprzedaży to około 1,4 tys. mkw., przy obiekcie powstał też parking na około 90 miejsc parkingowych.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Od mody do burgera

schedule 26 maja 2023
Opr./edited by MR

W warszawskim centrum handlowym Blue City od początku roku otworzyły się dwa nowe sklepy – Molton i Flying Tiger Copenhagen. Klienci mogą też skorzystać z oferty nowej kawiarni Green Cafe Nero i pierwszej w Polsce restauracji sieci Master Burger.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Prologis zaprasza na bezobsługowe zakupy

schedule 26 maja 2023
Opr./edited by JC

W Prologis Park Chorzów uruchomiono bezobsługowy sklep Żabka Nano czynny całą dobę, siedem dni w tygodniu. To kolejny element inicjatywy PARKlife™ wdrażanej w parkach sieci.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Nowi najemcy w Magnolii

schedule 26 maja 2023
Opr./edited by ANZ

Marki Mango i Primark dołączają do grona najemców wrocławskiej galerii handlowej Magnolia Park.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Woolworth zdobył Fort

schedule 26 maja 2023
Opr./edited by MR

Sieć dyskontowa Woolworth otwiera swój pierwszy sklep w Warszawie – w centrum handlowym Fort Wola. Marka zadebiutowała w Polsce w tym roku, nowy sklep to trzecia lokalizacja sieci w Polsce.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Smacznie i międzynarodowo na Powiślu

schedule 26 maja 2023
Opr./edited by MR

W warszawskiej Elektrowni Powiśle otworzono nowe punkty gastronomiczne. Do oferty dołączyły koncepty kuchni amerykańskiej, francuskiej i gruzińskiej, a także kawiarnia połączona z cukiernią.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Niemcy Garbe przebuduje Starą Mleczarnię

schedule 26 maja 2023
Opr./edited by ANZ

Firma Garbe nabyła działkę o powierzchni około 48 tys. mkw. w Gerze, mieście położonym we wschodniej części Turyngii. Planowana jest tam budowa nieruchomości logistyczno-handlowej o łącznej powierzchni 28 tys. mkw.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Pełniej w Bawełniance

schedule 26 maja 2023
Opr./edited by ANZ

Do grona najemców centrum handlowego Galeria Bawełnianka dołączyły kolejne marki. Wkrótce swoje salony otworzą Douglas, Deichmann, Home&You, kaes. oraz Vive. Łącznie nowe salony zajmą ponad 2,3 tys. mkw. powierzchni.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Echo konsoliduje z Archicomem

schedule 26 maja 2023
Opr./edited by MR

Trwa konsolidacja biznesu mieszkaniowego Echo Investment i spółki Archicom. W zamian za wniesienie aportem biznesu mieszkaniowego Echo obejmie nowe akcje w kapitale zakładowym Archicomu. Wartość aportu, oszacowana przez niezależnego biegłego, to blisko 830 mln zł.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Rekordowa podaż na rynku magazynowym

schedule 25 maja 2023
Opr./edited by MR

Do końca marca 2023 roku do użytku oddano 1,9 mln mkw. nowej powierzchni magazynowej, co było najwyższą wartością w historii polskiego rynku. Zasoby sektora magazynowego osiągnęły 29,6 mln mkw. Eksperci firmy Colliers szacują, że w kolejnych kwartałach wolumen nowej podaży będzie niższy.

Architektura i urbanistyka

Polska Suwak wystartował

schedule 25 maja 2023
Opr./edited by JC

Rozpoczęła się budowa Parku Linearnego Suwak w Warszawie. Na niezagospodarowanym dotychczas obszarze między blokami, biurowcami, hotelami i linią kolejową na Służewcu powstanie bogaty w zieleń teren rekreacyjny o powierzchni 20 tys. mkw.

Rynek mieszkaniowy

Polska Granaria na surowo

schedule 25 maja 2023
Opr./edited by MR

Realizacja kolejnego etapu Granarii na Wyspie Spichrzów w Gdańsku osiągnęła stan surowy otwarty. Oddanie wielofunkcyjnej inwestycji do użytkowania planowane jest na połowę 2024 roku. Generalnym wykonawcą jest Doraco.

Najnowsze w Biura i projekty wielofunkcyjne

schedule 25 maja 2023

Bankierzy i technologie dla infrastruktury w .KTW II

Biurowiec .KTW II w Katowicach ma nowych najemców. Aebi Schmidt i PKO Bank Polski wynajęły powierzchnię na 26. piętrze, bank dodatkowo zajął też lokal na parterze.

schedule 25 maja 2023

Coworking i artyści w Red Tower

W łódzkim Red Tower otwarto kolejną przestrzeń coworkingową. Nowym coworkiem na pierwszym piętrze biurowca zarządza Memos, spółka powołana przez właściciela budynku, firmę Warimpex. We wnętrzach znalazły się prace łódzkich artystów.

schedule 24 maja 2023

Nowy Rynek, nowe technologie

Do grona najemców poznańskiego kompleksu Nowy Rynek dołącza GFT. Międzynarodowa firma zajmująca się tworzeniem rozwiązań cyfrowych zajmie 1 tys. mkw. powierzchni biurowej w budynku E.

schedule 24 maja 2023

Archer się relokuje

Firma Archer zdecydowała się na relokację w ramach kompleksu Alchemia w Gdańsku. W elastycznej przestrzeni Chilliflex w biurowcu Ferrum wynajmuje 50 stanowisk do pracy.

schedule 23 maja 2023

Alto zamieszka w Gdańskim

Firma doradcza Alto wynajęła ponad 1,2 tys. mkw. powierzchni w warszawskim kompleksie biurowym Gdański Business Center. Obiekt wchodzący w skład portfolio Savills IM oferuje łącznie 101 tys. mkw. 

schedule 23 maja 2023

Globalworth dla e-commerce w Bukareszcie

Globalworth podpisał umowę z eMag, firmą z sektora e-commerce na wynajem powierzchni w Globalworth Square w Bukareszcie. Nowa siedziba firmy zajmie 10 tys. mkw.

schedule 22 maja 2023

Wzrasta popyt w regionach

Firma Cushman & Wakefield podsumowała I kwartał i trendy kształtujące sytuację na rynku biur w Polsce – o ile aktywność deweloperów ciągle spada, o tyle zainteresowanie najemców zdaje się odbudowywać, co jest widoczne zwłaszcza w miastach regionalnych.

schedule 22 maja 2023

Centrum medyczne obok parku

Grupa Lux Med wynajęła ponad 3,3 tys. mkw. w kompleksie biurowym Trinity One, należącym do polskiego portfolio nieruchomości Revetas Capital. 

schedule 22 maja 2023

Page zamieszka w Varso

HB Reavis podpisał umowę najmu z firmą PageGroup, obejmującą marki Michael Page oraz Page Executive. Polskie biuro spółki zajmie blisko 1,4 tys. mkw. powierzchni na X piętrze Varso Tower.

schedule 19 maja 2023

Praca i chillout przy Wadowickiej

Firma Persistent Systems wprowadziła się do swojej nowej siedziby w krakowskim biurowcu Imperial Business Center przy ul. Wadowickiej. Zajęła przestrzeń na 56 stanowisk w biurach serwisowanych Chilliflex.

schedule 19 maja 2023

Przedłużają najmy w Bawarii

Grupa Silverton przedłużyła dwie umowy najmu na łącznie 2,3 tys. mkw. powierzchni biurowej w wielofunkcyjnej nieruchomości w miejscowości Ismaning w Bawarii.

schedule 19 maja 2023

Rowerem do biura

19 maja obchodzony jest Dzień Dojazdu Rowerem do Pracy. Jak wynika z obserwacji ekspertów firmy JLL, pracownicy, a w ślad za nimi pracodawcy, coraz częściej oczekują w przestrzeniach biurowych udogodnień dla rowerzystów.  

schedule 19 maja 2023

Bez nowej podaży w Poznaniu

Współczynnik pustostanów w Poznaniu po I kwartale 2023 roku należał do jednego z najniższych z ośmiu miast regionalnych. Może się to jednak zmienić, bo aktywność deweloperów jest  na wysokim poziomie – oceniają eksperci Knight Frank. 

schedule 18 maja 2023

Witajcie w The Shire

Działalność zainaugurowała sieć biur serwisowanych pod marką The Shire. Operator zapewni elastyczne powierzchnie biurowe, a także wsparcie dla właścicieli budynków, którzy myślą o własnych fleksach. Pierwsze lokalizacje mają zostać ogłoszone w III kwartale tego roku, za projektem stoi Devonshire Investment Group.

schedule 18 maja 2023

Sennder przeprowadza się do One Cotroceni

Niemiecka cyfrowa spółka spedycyjna Sennder przeniosła swoje biuro w Bukareszcie do kompleksu One Cotroceni Park, gdzie zajęła 1,4 tys. mkw. Firma ma jedenaście biur w całej Europie, w tym w Polsce i na Łotwie.

schedule 18 maja 2023

Luka i wysokie czynsze na rynkach regionalnych

Rekordowa inflacja podnosi czynsze za biura na rynkach regionalnych – podają eksperci BNP Paribas Real Estate Poland. Jednocześnie popyt brutto na biura przekroczył wartości notowane przed pandemią, a umowy najmu sukcesywnie się wydłużają.

schedule 18 maja 2023

Warszawa na podium z Paryżem i Londynem

Cushman & Wakefield podsumował I kwartał 2023 i trendy kształtujące sytuację na warszawskim rynku biur. Stolica uplasowała się na trzecim miejscu pod względem popytu wśród największych europejskich lokalizacji.

schedule 18 maja 2023

WNS zostaje w West Gate

Firma WNS Global Services przedłużyła umowę najmu 3,8 tys. mkw. powierzchni biurowej w budynku H5 kompleksu West Gate Business District w Bukareszcie.

schedule 17 maja 2023

Popyt i podaż w Katowicach

Brak nowej podaży w Katowicach w I kwartale 2023 roku nie oznacza słabnącej aktywności deweloperów – oceniają eksperci Knight Frank. Na koniec marca 2023 roku w budowie znajdowało się tam 99,3 tys. mkw. powierzchni biurowej.

schedule 17 maja 2023

Freightliner zostaje przy Polnej

Firma Freightliner PL przedłużyła umowę najmu 1,2 tys. mkw. powierzchni biurowej w kompleksie International Business Center w Warszawie. Biuro przewoźnika zajmuje całe piętro biurowca przy ul. Polnej.

Kategorie