EN

Polska Co trzeci magazyn dla e-commerce

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne
Na początku roku dało się zaobserwować spadek wolumenu projektów w budowie i mniej podpisanych umów, w porównaniu z rekordami przypadającymi na rok 2021 i 2022 - wynika z raportu BNP Paribas Real Estate Poland. W ocenie ekspertów rynek napędza w dużym stopniu e-commerce.

Jak wskazują eksperci BNP Paribas Real Estate Poland, I kwartał 2023 roku na rynku magazynowym przyniósł rekordowe wyniki po stronie podaży, przybliżając łączne zasoby do poziomu 30 mln mkw. Autorzy raportu zwracają uwagę na silną pozycję sektora e-commerce, który w ich ocenie jest i będzie paliwem dla rynku powierzchni logistycznych i magazynowych.

Od stycznia do końca marca 2023 roku krajowy rynek powierzchni przemysłowo-logistycznych urósł o 1,89 mln mkw. Rekordowa podaż na koniec I kwartału oznacza, że w ciągu zaledwie trzech miesięcy na rynku pojawiło się 40 proc. powierzchni, jaka została dostarczona na rynek przez cały ubiegły rok. Autorzy raportu zwracają uwagę na trend wzrostowy wskaźnika pustostanów. Od I kwartału 2022 roku do końca minionego kwartału odsetek niewynajętych powierzchni wzrósł o 3,1 pp., i na koniec marca wyniósł 6,4 proc. To najwyższa odnotowana wartość od początku 2021 roku. Zmianie uległa również struktura umów najmu. Większy udział zanotowały odnowienia kontraktów, które pod koniec marca stanowiły 45 proc., podczas gdy rok temu przypadło na nie 27 proc.

Nasze obserwacje pokazują wzrost niewynajętej powierzchni, który jest pokłosiem intensywnego rozwoju infrastruktury w ostatnich latach. Pomimo niskiego stopnia absorpcji tych nowych powierzchni, sytuacja nie powinna niepokoić. Wskaźnik pustostanów, choć rosnący, utrzymuje się na relatywnie umiarkowanym poziomie. Nasze prognozy na cały 2023 rok sugerują, że przyniesie on nieznacznie wyższy wskaźnik niewynajętych powierzchni niż obserwowaliśmy w 2022 roku - ocenia Tomasz Arent, dyrektor Działu Powierzchni Przemysłowych i Logistycznych, BNP Paribas Real Estate Poland.

W ocenie BNP Paribas Real Estate Poland rekordowa podaż nie zmienia faktu, że deweloperzy nadal z ostrożnością dobierają lokalizacje nowych obiektów, stawiając na te najbardziej atrakcyjne. Oczekiwane jest też to, że przed wbiciem pierwszej łopaty co najmniej połowa powierzchni będzie zabezpieczona umowami najmu. Autorzy opracowania zwracają uwagę, że Polska nadal utrzymuje wysoką pozycję na liście najbardziej atrakcyjnych miejsc dla inwestycji przemysłowych oraz logistycznych. Atutem są relatywnie niskie koszty operacyjne. Zarówno koszty najmu powierzchni, zużycia energii, jak i koszty pracy są w Polsce jednymi z najniższych w Europie.

Obecnie co trzeci magazyn w kraju realizuje operacje na potrzeby firm działających w sektorze e-handlu. W ostatnich latach największy wzrost wolumenu powierzchni przeznaczonej pod e-commerce obserwuje się w województwach: dolnośląskim, lubuskim, wielkopolskim oraz śląskim.

Widać wyraźnie, że długotrwały i stabilny trend w zakresie rozwoju logistyki magazynowej jest napędzany przez sektor e-commerce. Inwestycje dokonane wzdłuż trasy S3 w zachodniej Polsce doskonale to obrazują. Wśród najemców e-commerce zauważamy cztery główne kategorie: firmy działające wyłącznie online, te działające w kanale detalicznym rozwijające strategię omnichannel, operatorzy logistyczni współpracujący z e-commerce, oraz firmy z branży kurierskiej, ekspresowej i paczkowej - wymienia Martyna Kajka, MRICS, dyrektor w Dziale Powierzchni Przemysłowych i Logistycznych, BNP Paribas Real Estate Poland.

Pod koniec I kwartału, ponad 2,1 miliona mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej, logistycznej i przemysłowej znajdowało się w trakcie budowy. To oznacza spadek o około 1,25 miliona mkw. w porównaniu do IV kwartału 2022 roku. Najwięcej powierzchni w budowie w okresie od stycznia do końca marca 2023 roku można było zaobserwować w strefach Polski Centralnej, Górnego Śląska i Poznania. Średni poziom wynajęcia projektów w budowie wyniósł około 45 proc., co również pokazuje trend spadkowy kwartał do kwartału. Z kolei najwięcej nowych powierzchni magazynowych dostarczono w I kwartale w strefach Warszawa II, Górny Śląsk oraz Wrocław.

Eksperci z BNP Paribas Real Estate Poland sygnalizują, że w 2022 roku zaobserwowano trend wzrostu czynszów za powierzchnie magazynowe i był on widoczny nie tylko w Polsce, ale również na wielu rynkach europejskich. Wyższe czynsze w Polsce tłumaczy fakt, że przez długie lata stawki za nowoczesne projekty logistyczne utrzymywały się na stabilnym, znacząco niższym poziomie w porównaniu do innych krajów europejskich.

W 2022 roku stawki bazowe czynszów za projekty typu big-box zanotowały wzrost nawet o 20-30 proc. W I kwartale 2023 roku utrzymały się na stabilnym, ale wysokim poziomie - podaje Tomasz Arent.

W 2022 roku pomimo relatywnie wysokiego wolumenu powierzchni w budowie, eksperci BNP Paribas Real Estate zaobserwowali spadek liczby nowo rozpoczętych inwestycji. Ten trend był głównie spowodowany pogorszeniem nastrojów funduszy inwestycyjnych i rosnącymi kosztami finansowania.

Przewidujemy, że w 2023 roku rynek wejdzie w fazę stabilizacji. Co sygnalizuje choćby spadkowy trend cen stali, po rekordach z I i II kwartału 2022 roku. Niektórzy ekonomiści prognozują obniżkę stopy referencyjnej o 0,25-1,25 pp. do końca 2023 roku, z obecnego poziomu 6,75 proc. Spodziewamy się także zwiększonej aktywności inwestorów z Europy Zachodniej, USA i Azji, dla których Polska nadal jest jednym z najbardziej atrakcyjnych rynków w regionie - zapowiada Michał Rdzanek, zastępca dyrektora Działu Powierzchni Przemysłowych i Logistycznych, BNP Paribas Real Estate Poland.

W II kwartale 2023 roku Polska – z uwagi na swoje położenie, rynek pracy i koszty wynajmu – dołączy do czterech największych rynków magazynowych w Europie, znajdując się wśród krajów takich jak Wielka Brytania, Niemcy, Francja i Holandia, gdzie powierzchnia magazynowa przekracza poziom 30 mln mkw.

Ostatnie nowości

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Agora Bytom powiększa ofertę

schedule 29 września 2023
Opr./edited by MR

W galerii handlowej Agora Bytom otworzył się Empik. Po rearanżacji zaczęły też ponownie działać salony dwóch marek należących do polskiej grupy LPP.

Materiał partnera

Polska Grunt to  doświadczenie

schedule 25 września 2023

W ekskluzywnym wywiadzie dla „Eurobuildu” managerowie firmy doradczej Greenfields, Justyna Cymerman, dyrektorka działu urbanistyki, i Michał Różycki, dyrektor pionu nieruchomości gruntowych – sektor living, opowiadają o największych sukcesach firmy ostatnich lat, rosnącej roli idei ESG oraz coraz bardziej pożądanych terenach typu brownfield, ponadto zapowiadają jeszcze większą gorączkę na rynku inwestycji mieszkaniowych.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Fale Loki Koki po raz trzeci w Toruniu

schedule 29 września 2023
Opr./edited by MR

W toruńskiej Galerii Copernicus debiutuje placówka sieci sklepów fryzjerskich Fale Loki Koki. Lokal o powierzchni 30 mkw. zlokalizowany jest w sąsiedztwie sklepów Smyk i Media Markt, blisko strefy gastronomicznej.

ESG

Polska Ekologia liczy się w branży budowlanej

schedule 29 września 2023
Opr./edited by MR

Ekologiczny aspekt działalności ważny dla ponad trzech czwartych firm z branży budowlanej – wynika z badania „Inwestycje w branży budowlanej” zrealizowanego przez Siemens Financial Services w Polsce.

Rynek mieszkaniowy

Polska Czternastka w Słonecznym Miasteczku

schedule 29 września 2023
Opr./edited by MR

Develia zakończyła budowę XIV etapu Słonecznego Miasteczka, które powstaje w krakowskiej dzielnicy Bieżanów-Prokocim. W ramach tej fazy inwestycji powstało około 140 mieszkań. Przekazywanie kluczy nabywcom planowane jest na IV kwartał tego roku, po uzyskaniu zgody na użytkowanie.

Materiał partnera

Polska / Niemcy Łódź zaprasza do Monachium!

schedule 29 września 2023
Eurobuild CEE

Serdecznie zapraszamy wszystkich gości tegorocznego Expo Real na wydarzenia organizowane na stoisku Urzędu Miasta Łódź. "Eurobuild" będzie także na miejscu jako patron medialny łódzkich eventów. 

Rynek mieszkaniowy

Polska Victoria sprzedaje i czeka na metro

schedule 29 września 2023
Opr./edited by MR

Victoria Dom rozpoczęła sprzedaż mieszkań w inwestycji Metro Art 10 na warszawskiej Pradze. W ofercie X etapu osiedla jest prawie 200 lokali. Zakończenie budowy planowane jest na IV kwartał 2024 roku.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska iSpot po raz czwarty w Poznaniu

schedule 29 września 2023
Opr./edited by MR

W Galerii MM w Poznaniu został otwarty nowy salon iSpot Apple Premium Reseller. To czwarta lokalizacja iSpot w Poznaniu. W Polsce działa około 30 sklepów sieci.

Style i wnętrza

Polska Lunch i kolacja w kesonie

schedule 29 września 2023
Opr./edited by MR

Pracownia Boris Kudlicka with Partners zaprojektowała wnętrza restauracji Dock19. Restauracja należy do Mateusza Gesslera i została otwarta w warszawskiej Elektrowni Powiśle.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Najwięcej długów? W budowlance

schedule 29 września 2023
Opr./edited by MR

W Krajowym Rejestrze Długów znalazło się osiem spółek budowlanych notowanych na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Ich łączny dług wynosi 5,84 mln zł, czyli prawie 70 proc. wszystkich przeterminowanych zobowiązań zgłoszonych przez wierzycieli do rejestru.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Przetestują AGD na Podkarpaciu

schedule 29 września 2023
Opr./edited by MR

Strabag wybuduje w Rzeszowie dla BSH Centrum Badań i Rozwoju małego AGD. Budynek będzie mieć powierzchnię około 2 tys. mkw. Kontrakt wykonawcy ma wartość 24 mln zł.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Zrobili Dealz w Galerii Solnej

schedule 29 września 2023
Opr./edited by MR

W Galerii Solnej w Inowrocławiu otworzył się sklep Dealz. Salon w odświeżonym koncepcie wizualnym zajął powierzchnię ponad 500 mkw. 

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Na sportowo w Mazovii

schedule 29 września 2023
Opr./edited by MR

Do najemców Galerii Mazovia w Płocku dołączyła brytyjska marka Sports Direct, a także ponownie otworzyły się salon marki Pandora i punkt Crazy Bubble.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Wszystko na wynajem w Symbio City

schedule 29 września 2023
Opr./edited by MR

Biuro na Miarę wraz z zespołem Profbudu będzie odpowiedzialne za komercjalizację Symbio City na warszawskiej Pradze. Budynek będzie oddany do użytku do końca tego roku.

Style i wnętrza

Polska Barceló z Powiśla

schedule 28 września 2023
Opr./edited by MR

Wnętrza hotelu Barceló Warsaw Powiśle to połączenie industrialnego stylu charakterystycznego dla Elektrowni Powiśle oraz atmosfery hoteli hiszpańskiej marki. Nad koncepcją projektu pracowali eksperci z APA Wojciechowski Architekci, a także zespół White Star Real Estate.

Nosem w nos

Polska Nosem w nos… z Pawłem Sapkiem

schedule 28 września 2023
Eurobuild CEE

Posłuchaj kolejnego odcinka podkastu "Nosem w nos"! Gościem "Eurobuildu" jest tym razem Paweł Sapek, szef Prologis na Polskę i region CEE.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Skwer ma swojego Rossmanna

schedule 28 września 2023
Opr./edited by MR

Centrum Skwer Handlowy w Inowrocławiu po otwarciu nowej drogerii Rossmann i rozbudowanego sklepu Pepco jest w pełni wynajęty. Rossmann zajął 465 mkw.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Więcej smaków w Karuzeli

schedule 28 września 2023
Opr./edited by ANZ

Galeria Karuzela Kołobrzeg poszerza ofertę gastronomiczną. W strefie food court pojawią się trzy nowe punkty – Hanoi Express, Berlin Döner Kebap oraz Pizzeria 105.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Europa MEREP 3 zebrał 168 mln euro

schedule 28 września 2023
Opr./edited by ANZ

Mitiska REIM, fundusz inwestujący w europejskie nieruchomości typu convenience, ogłosił, że wartość środków zebranych przez jego trzeci flagowy fundusz, Mitiska European Real Estate Partners 3, osiągnęła 168 mln euro. Od początku tego roku fundusz sfinalizował już trzy inwestycje, co odpowiada jednej trzeciej zebranego do tej pory kapitału.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Mniej inwestycji, stabilizacja czynszów

schedule 28 września 2023
Opr./edited by MR

W I połowie 2023 roku na rynku powierzchni przemysłowo-magazynowych w Polsce deweloperzy oddali rekordową powierzchnię 2,6 mln mkw., przy jednoczesnym wyraźnym wyhamowaniu tempa uruchamiania nowych inwestycji – podaje Savills.

Najnowsze w Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

schedule 29 września 2023

Przetestują AGD na Podkarpaciu

Strabag wybuduje w Rzeszowie dla BSH Centrum Badań i Rozwoju małego AGD. Budynek będzie mieć powierzchnię około 2 tys. mkw. Kontrakt wykonawcy ma wartość 24 mln zł.

schedule 28 września 2023

Mniej inwestycji, stabilizacja czynszów

W I połowie 2023 roku na rynku powierzchni przemysłowo-magazynowych w Polsce deweloperzy oddali rekordową powierzchnię 2,6 mln mkw., przy jednoczesnym wyraźnym wyhamowaniu tempa uruchamiania nowych inwestycji – podaje Savills.

schedule 28 września 2023

Produkcja u Segro w Komornikach

Segro podpisało umowę pre-let z IBP Instalfittings, spółką będąca częścią IBP Group. Firma zajmie około 8,8 tys mkw. powierzchni produkcyjnej i magazynowej w Segro Logistics Park Poznań w Komornikach.

schedule 28 września 2023

Dr Irena wprowadzi się do Good Point V

Spółka Real Management podpisała umowę z firmą Dr Irena Eris na wynajem 9 tys. mkw. powierzchni magazynowo-biurowej w Good Point V w Łubnej pod Warszawą. 

schedule 27 września 2023

Napełnią w Dortmundzie

Garbe Industrial Real Estate zawarło transakcję najmu około 20 tys. mkw. powierzchni halowej na terenie dawnej huty Westfalenhütte w Dortmundzie. LFP, spółka zależna KHS – producenta urządzeń do napełniania i pakowania – wprowadzi się do obiektu z początkiem 2024 roku.

schedule 27 września 2023

Druga hala w Łodzi Górnej

Hillwood Polska rozpoczął rozbudowę parku logistycznego Łódź Górna. Druga hala dostarczy najemcom prawie 42 tys. mkw., a jej zakończenie planowane jest już na I kwartał 2024 roku.

schedule 25 września 2023

W Pruszkowie do pełna

Firma Dimax Int. Poland przenosi się do nowego centrum dystrybucyjnego Panattoni Park Pruszków V. Najemca zajmie ostatni wolny moduł w podwarszawskiej inwestycji – 3,4 tys. mkw. powierzchni magazynowej i biurowej.

schedule 25 września 2023

Ochłodzenie w Wielkopolsce

Firma WPIP rozpoczęła w Tarnowie Podgórnym budowę hali magazynowej z chłodnią do przechowywania produktów spożywczych oraz budynku socjalno-biurowego. Inwestorem jest spółka Index Food & Wine.

schedule 25 września 2023

Spożywcza ekspansja u GLP pod Poznaniem

Firma Mastermedia powiększyła swoją powierzchnię w parku magazynowym GLP przy poznańskim lotnisku o dodatkowe 11,8 tys. mkw. Spółka jest obecnie największym klientem GLP Poznań Airport Logistics Centre, gdzie zajmie łącznie 28,8 tys. mkw. powierzchni.

schedule 22 września 2023

ECE zaczyna w magazynach

Grupa ECE debiutuje na polskim rynku logistycznym – obiekt o powierzchni ponad 78 tys. mkw. powstaje niedaleko Kątów Wrocławskich zgodnie z wymogami certyfikacji BREEAM na poziomie Excellent.

schedule 20 września 2023

Kontrola jazdy w Gliwicach

Panattoni zrealizowało w Gliwicach obiekt BTS dla grupy Tenneco. Europejskie Centrum Inżynieryjne Monroe będzie obsługiwać firmy w zakresie konwencjonalnych systemów kontroli jazdy i zaawansowanych systemów zawieszenia. Firma zajmie łącznie 10 tys. mkw.

schedule 19 września 2023

Petrochemia w Płocku

Konsorcjum firm Hyundai Engineering i Tecnicas Reunidas wynajęło 2,5 tys. mkw. powierzchni magazynowej w kompleksie DL Invest Park Płock.

schedule 19 września 2023

Showroom i magazyn pod Poznaniem

Marka Cosentino otworzyła w MLP Poznań West II swoje trzecie w Polsce centrum magazynowo-dystrybucyjne połączone z showroomem. Łącznie firma z branży kamieniarskiej zajęła powierzchnię około 4 tys. mkw. 

schedule 19 września 2023

Ruszył SmartZone Mikulov

Czeski deweloper Renfield zbuduje park logistyczny w Mikulovie, kilka kilometrów od granicy z Austrią. Prace na terenie inwestycji już się rozpoczęły.

schedule 18 września 2023

Trzy razy więcej silników elektrycznych

Firma Nord DriveSystems prawie trzykrotnie powiększy swoją fabrykę w Wiechlicach w zachodniej Polsce. Zakład po powiększeniu będzie mieć 32 tys. mkw. W planach jest również uruchomienie nowej instalacji geotermalnej.

schedule 18 września 2023

CTP z rekordową umową

Firma z sektora logistycznego wynajęła 110 tys. mkw. w kompleksie CTPark Warsaw West, zlokalizowanym w podwarszawskich Wiskitkach. Nowy najemca zajmie dwa budynki.

schedule 18 września 2023

Do wagonów z Prologis Parku Chorzów

Firma Antra wynajęła niemal 4 tys. mkw. powierzchni magazynowej w budynku DC4B na terenie Prologis Park Chorzów. Umowę najmu zawarto na trzy lata, z możliwością jej przedłużenia. 

schedule 18 września 2023

Wynajęli pół parku w Będzinie

Firma ILS, która w grupie Inter Cars odpowiada za usługi magazynowe, dystrybucyjne oraz transportowe, wynajęła 22,5 tys. mkw. powierzchni magazynowej w inwestycji Mapletree Park Będzin.

schedule 15 września 2023

Terminal pod Bukaresztem

Operator logistyczny SLS Cargo otworzył terminal intermodalny w P3 Bucharest A1. W ciągu ostatnich trzech lat firma zwiększała stopniowo zajmowaną w projekcie powierzchnię. Obecnie wynajmuje łącznie 55 tys. mkw. i jest drugim najważniejszym najemcą parku.

schedule 15 września 2023

Hillwood buduje podwójnie

Hillwood rozpoczyna budowę centrum logistycznego w Dąbrówce Wielkiej koło Zgierza. Hillwood Zgierz II będzie się składać z dwóch hal magazynowych wysokiego składowania o łącznej powierzchni około 77 tys. mkw. Generalnym wykonawcą jest firma Rex-Bud Budownictwo.

Wydanie 10 (282) październik 2023

Ostatnie komentarze

Kategorie