EN

Polska Co trzeci magazyn dla e-commerce

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne
Na początku roku dało się zaobserwować spadek wolumenu projektów w budowie i mniej podpisanych umów, w porównaniu z rekordami przypadającymi na rok 2021 i 2022 - wynika z raportu BNP Paribas Real Estate Poland. W ocenie ekspertów rynek napędza w dużym stopniu e-commerce.

Jak wskazują eksperci BNP Paribas Real Estate Poland, I kwartał 2023 roku na rynku magazynowym przyniósł rekordowe wyniki po stronie podaży, przybliżając łączne zasoby do poziomu 30 mln mkw. Autorzy raportu zwracają uwagę na silną pozycję sektora e-commerce, który w ich ocenie jest i będzie paliwem dla rynku powierzchni logistycznych i magazynowych.

Od stycznia do końca marca 2023 roku krajowy rynek powierzchni przemysłowo-logistycznych urósł o 1,89 mln mkw. Rekordowa podaż na koniec I kwartału oznacza, że w ciągu zaledwie trzech miesięcy na rynku pojawiło się 40 proc. powierzchni, jaka została dostarczona na rynek przez cały ubiegły rok. Autorzy raportu zwracają uwagę na trend wzrostowy wskaźnika pustostanów. Od I kwartału 2022 roku do końca minionego kwartału odsetek niewynajętych powierzchni wzrósł o 3,1 pp., i na koniec marca wyniósł 6,4 proc. To najwyższa odnotowana wartość od początku 2021 roku. Zmianie uległa również struktura umów najmu. Większy udział zanotowały odnowienia kontraktów, które pod koniec marca stanowiły 45 proc., podczas gdy rok temu przypadło na nie 27 proc.

Nasze obserwacje pokazują wzrost niewynajętej powierzchni, który jest pokłosiem intensywnego rozwoju infrastruktury w ostatnich latach. Pomimo niskiego stopnia absorpcji tych nowych powierzchni, sytuacja nie powinna niepokoić. Wskaźnik pustostanów, choć rosnący, utrzymuje się na relatywnie umiarkowanym poziomie. Nasze prognozy na cały 2023 rok sugerują, że przyniesie on nieznacznie wyższy wskaźnik niewynajętych powierzchni niż obserwowaliśmy w 2022 roku - ocenia Tomasz Arent, dyrektor Działu Powierzchni Przemysłowych i Logistycznych, BNP Paribas Real Estate Poland.

W ocenie BNP Paribas Real Estate Poland rekordowa podaż nie zmienia faktu, że deweloperzy nadal z ostrożnością dobierają lokalizacje nowych obiektów, stawiając na te najbardziej atrakcyjne. Oczekiwane jest też to, że przed wbiciem pierwszej łopaty co najmniej połowa powierzchni będzie zabezpieczona umowami najmu. Autorzy opracowania zwracają uwagę, że Polska nadal utrzymuje wysoką pozycję na liście najbardziej atrakcyjnych miejsc dla inwestycji przemysłowych oraz logistycznych. Atutem są relatywnie niskie koszty operacyjne. Zarówno koszty najmu powierzchni, zużycia energii, jak i koszty pracy są w Polsce jednymi z najniższych w Europie.

Obecnie co trzeci magazyn w kraju realizuje operacje na potrzeby firm działających w sektorze e-handlu. W ostatnich latach największy wzrost wolumenu powierzchni przeznaczonej pod e-commerce obserwuje się w województwach: dolnośląskim, lubuskim, wielkopolskim oraz śląskim.

Widać wyraźnie, że długotrwały i stabilny trend w zakresie rozwoju logistyki magazynowej jest napędzany przez sektor e-commerce. Inwestycje dokonane wzdłuż trasy S3 w zachodniej Polsce doskonale to obrazują. Wśród najemców e-commerce zauważamy cztery główne kategorie: firmy działające wyłącznie online, te działające w kanale detalicznym rozwijające strategię omnichannel, operatorzy logistyczni współpracujący z e-commerce, oraz firmy z branży kurierskiej, ekspresowej i paczkowej - wymienia Martyna Kajka, MRICS, dyrektor w Dziale Powierzchni Przemysłowych i Logistycznych, BNP Paribas Real Estate Poland.

Pod koniec I kwartału, ponad 2,1 miliona mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej, logistycznej i przemysłowej znajdowało się w trakcie budowy. To oznacza spadek o około 1,25 miliona mkw. w porównaniu do IV kwartału 2022 roku. Najwięcej powierzchni w budowie w okresie od stycznia do końca marca 2023 roku można było zaobserwować w strefach Polski Centralnej, Górnego Śląska i Poznania. Średni poziom wynajęcia projektów w budowie wyniósł około 45 proc., co również pokazuje trend spadkowy kwartał do kwartału. Z kolei najwięcej nowych powierzchni magazynowych dostarczono w I kwartale w strefach Warszawa II, Górny Śląsk oraz Wrocław.

Eksperci z BNP Paribas Real Estate Poland sygnalizują, że w 2022 roku zaobserwowano trend wzrostu czynszów za powierzchnie magazynowe i był on widoczny nie tylko w Polsce, ale również na wielu rynkach europejskich. Wyższe czynsze w Polsce tłumaczy fakt, że przez długie lata stawki za nowoczesne projekty logistyczne utrzymywały się na stabilnym, znacząco niższym poziomie w porównaniu do innych krajów europejskich.

W 2022 roku stawki bazowe czynszów za projekty typu big-box zanotowały wzrost nawet o 20-30 proc. W I kwartale 2023 roku utrzymały się na stabilnym, ale wysokim poziomie - podaje Tomasz Arent.

W 2022 roku pomimo relatywnie wysokiego wolumenu powierzchni w budowie, eksperci BNP Paribas Real Estate zaobserwowali spadek liczby nowo rozpoczętych inwestycji. Ten trend był głównie spowodowany pogorszeniem nastrojów funduszy inwestycyjnych i rosnącymi kosztami finansowania.

Przewidujemy, że w 2023 roku rynek wejdzie w fazę stabilizacji. Co sygnalizuje choćby spadkowy trend cen stali, po rekordach z I i II kwartału 2022 roku. Niektórzy ekonomiści prognozują obniżkę stopy referencyjnej o 0,25-1,25 pp. do końca 2023 roku, z obecnego poziomu 6,75 proc. Spodziewamy się także zwiększonej aktywności inwestorów z Europy Zachodniej, USA i Azji, dla których Polska nadal jest jednym z najbardziej atrakcyjnych rynków w regionie - zapowiada Michał Rdzanek, zastępca dyrektora Działu Powierzchni Przemysłowych i Logistycznych, BNP Paribas Real Estate Poland.

W II kwartale 2023 roku Polska – z uwagi na swoje położenie, rynek pracy i koszty wynajmu – dołączy do czterech największych rynków magazynowych w Europie, znajdując się wśród krajów takich jak Wielka Brytania, Niemcy, Francja i Holandia, gdzie powierzchnia magazynowa przekracza poziom 30 mln mkw.

Ostatnie nowości

ESG

Polska Szóstka znowu certyfikowana

schedule 15 lipca 2024
Opr./edited by JC

Portfel sześciu budynków biurowych, należący do PineBridge Benson Elliot i Sharow Capital, uzyskał odnowienie oceny WELL Health and Safety Rating.

Infrastruktura

Polska Metroprojekt z najlepszą ofertą

schedule 15 lipca 2024
Opr./edited by MR

Prace przedprojektowe dla IV linii warszawskiego metra wykona firma Metroprojekt. Firma złożyła w przetargu ofertę na 52,2 mln zł.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Fiege wynajmuje pod Szczecinem

schedule 15 lipca 2024
Opr./edited by MR

Firma Fiege wynajęła ponad 16 tys. mkw. w Panattoni Park Goleniów I. Tym samym cały park o powierzchni 60 tys. mkw. został skomercjalizowany.

Rynek mieszkaniowy

Polska Collegia buduje nowy akademik w Gdańsku

schedule 15 lipca 2024
Opr./edited by MR

Grupa Collegia rusza z kolejną inwestycją w Trójmieście. Przy Alei Grunwaldzkiej w Gdańsku powstanie kompleks, który będzie łączył funkcje domu studenckiego, hotelu oraz przestrzeni usługowej.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Ericsson jest wierny Parkowi Rozwoju

schedule 15 lipca 2024
Opr./edited by JC

Park Rozwoju przedłużył współpracę z firmą Ericsson. Umowa dotyczy najmu biura o powierzchni niemal 1,5 tys. mkw., które zostanie zmodernizowane i oddane do dyspozycji pracowników we wrześniu tego roku.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska W stolicy dominują renegocjacje

schedule 15 lipca 2024
Opr./edited by MR

Na koniec czerwca 2024 roku zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w Warszawie wyniosły około 6 mln 256 tys. mkw. – wynika z opublikowanych przez PINK zagregowanych danych. 

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Kanapka bez wysiadania

schedule 15 lipca 2024
Opr./edited by MR

Master Management Group wybuduje restaurację Popeyes przy parku handlowym MMG w Szczecinie. Prace budowlane przy obiekcie z częścią drive thru rozpoczną się latem tego roku.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Rumunia Timisoara gotowa na przyjęcie opon

schedule 15 lipca 2024
Opr./edited by MR

VGP ukończyło budowę magazynu dla Continental Tires Timisoara i przekazało halę o powierzchni 20 tys. mkw. najemcy. Obiekt jest ósmym budynkiem w VGP Parku Timisoara.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Rumunia Przeprowadzka do America House

schedule 15 lipca 2024
Opr./edited by MR

TMF Romania przenosi się do biurowca America House w centralnym obszarze biznesowym w Bukareszcie. Firma podpisała umowę najmu 1,7 tys. mkw.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Rumunia Revetas żegna się z Landmarkiem

schedule 15 lipca 2024
Opr./edited by MR

Revetas Capital sprzedał park biurowy Landmark w Bukareszcie na rzecz Vectr Holdings. Kompleks oferuje oferuje 23,7 tys. mkw. powierzchni biurowej. Warunki transakcji nie zostały ujawnione.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Tak się sprzedaje Vis à Vis

schedule 15 lipca 2024
Opr./edited by MR

Należąca do Jerzego Motza Precordia Capital oraz spółka Septyma, której właścicielem jest Piotr Beaupre, nabyły 66 proc. udziałów w parku handlowym typu convenience Street Mall Vis à Vis Wilanów przy ul. Przyczółkowej w Warszawie. Sprzedającym udziały była firma Capital Park.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Zabytek biurowy za grube miliony

schedule 12 lipca 2024
Eurobuild CEE

Spółka z grupy TDJ sfinalizowała sprzedaż krakowskiego biurowca z lat 60. zlokalizowanego przy ul. Morawskiego 5 w dzielnicy Zwierzyniec. Budynek w stylu modernistycznym nabył nieujawniony podmiot, cena sprzedaży netto wyniosła 55 mln zł.

Budownictwo

Polska Cieplej w lubelskim akademiku

schedule 12 lipca 2024
Opr./edited by JC

Blisko 20 mln zł brutto otrzyma spółka z grupy Erbud za kompleksową modernizację termiczną Domu Studenckiego nr 4 Politechniki Lubelskiej. Prace zostaną przeprowadzone w formule "zaprojektuj i wybuduj".

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Sprytne zagranie we Wrocławiu

schedule 12 lipca 2024
Opr./edited by JC

W odrestaurowanej kamienicy Pod Głową św. Jana we Wrocławiu powstanie centrum rozrywki Arcade Bee. W lokalu o powierzchni niemal 700 mkw. zaprojektowano m.in. sale do gier, VIP-roomy, strefy barowe i zaplecze kuchenne.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Gorąco na Ogrodowej 8

schedule 12 lipca 2024
Opr./edited by MR

Ogrodowa 8 Office w Łodzi to kolejna lokalizacja, w której zaczęła działać sieć Gorąco Polecam. Smaki z piekarni. Lokal działa na parterze należącego do Warimpeksu biurowca.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Fitness, Suwak i zielony pawilon na Mokotowie

schedule 12 lipca 2024
Opr./edited by MR

Afi Europe, właściciel i zarządca T-Mobile Office Park, modernizuje przestrzeń biurowca na warszawskim Mokotowie. Pracownicy tutejszych firm bezpłatnie skorzystają z otwartej właśnie nowej strefy fitness.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Skład celny u Hillwooda

schedule 12 lipca 2024
Opr./edited by MR

Firma Hatrans Logistics, która działa w sektorze usług logistycznych i transportowych, wynajęła 5 tys. mkw. powierzchni magazynowej i biurowej w parku Hillwood Łódź Chocianowice.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Niemcy Garbe buduje po Zeusie

schedule 12 lipca 2024
Opr./edited by MR

Garbe Industrial Real Estate i Bremer Projektentwicklung świętują ceremonię zawieszenia wiechy na projekcie w Duisburgu. W ramach przedsiewzięcia joint venture obu spółek powstają tam trzy hale o łącznej powierzchni

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Factory Ursus na drogę

schedule 12 lipca 2024
Opr./edited by MR

Warszawski outlet Factory Ursus rozszerzył ofertę o dwie marki – Samsonite i Ryłko. 

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Podwójny salon w Homeparku Janki

schedule 12 lipca 2024
Opr./edited by MR

W parku handlowym Homepark Janki, należącym do Funduszu Pradera European Retail Parks otworzył się showroom marek IWC Home oraz Dion, zajmując około 680 mkw. powierzchni handlowej.

Najnowsze w Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

schedule 15 lipca 2024

Fiege wynajmuje pod Szczecinem

Firma Fiege wynajęła ponad 16 tys. mkw. w Panattoni Park Goleniów I. Tym samym cały park o powierzchni 60 tys. mkw. został skomercjalizowany.

schedule 15 lipca 2024

Timisoara gotowa na przyjęcie opon

VGP ukończyło budowę magazynu dla Continental Tires Timisoara i przekazało halę o powierzchni 20 tys. mkw. najemcy. Obiekt jest ósmym budynkiem w VGP Parku Timisoara.

schedule 12 lipca 2024

Skład celny u Hillwooda

Firma Hatrans Logistics, która działa w sektorze usług logistycznych i transportowych, wynajęła 5 tys. mkw. powierzchni magazynowej i biurowej w parku Hillwood Łódź Chocianowice.

schedule 12 lipca 2024

Garbe buduje po Zeusie

Garbe Industrial Real Estate i Bremer Projektentwicklung świętują ceremonię zawieszenia wiechy na projekcie w Duisburgu. W ramach przedsiewzięcia joint venture obu spółek powstają tam trzy hale o łącznej powierzchni

schedule 11 lipca 2024

AI rządzi w magazynie LPP

LPP Logistics uruchomiło nowy magazyn do obsługi zamówień internetowych. Obiekt o powierzchni ponad 100 tys. mkw. zlokalizowany jest w gminie Białe Błota w powiecie bydgoskim.

schedule 11 lipca 2024

Biżuteria i medycyna pod Hamburgiem

Duńska firma jubilerska Pandora i międzynarodowa grupa logistyczna Kühne+Nagel będą długoterminowymi najemcami centrum logistycznego w Hamburgu-Billbrook, zrealizowanego przez grupę ECE.

schedule 11 lipca 2024

TPL wynajmuje więcej

Firma TPL Logistic wynajęła blisko 3,7 tys. mkw. powierzchni magazynowo-biurowej w podwarszawskim parku P3 Błonie, tym samym powiększając dotychczas zajmowaną przestrzeń do 5 tys. mkw. w dwóch magazynach.

schedule 10 lipca 2024

E-commerce na sportowo w Bieruniu

Panattoni rozpoczyna budowę Panattoni Park Bieruń I. Pierwszym najemcą inwestycji o powierzchni prawie 20 tys. mkw. jest Sport-Shop.pl.

schedule 10 lipca 2024

Magazyny zamiast motocykli

Panattoni realizuje projekt magazynowy w Eltmann w Bawarii, na terenie, gdzie kiedyś testowano samochody i motocykle. Panattoni Park Unterfranken zaoferuje około 22 tys. mkw. powierzchni najmu.

schedule 09 lipca 2024

Książki zostają w Gliwicach

Firma H-Logistyka przedłużyła umowę najmu na prawie 3,3 tys. mkw. powierzchni magazynowo-biurowej w Segro Logistics Parku Gliwice. Spółka jest obecna w obiekcie od 2007 roku.

schedule 09 lipca 2024

Zostają w Pomorskim Centrum Logistycznym

Terramar Transport Forwarding Logistics przedłużył umowę najmu w należącym do GLP Pomorskim Centrum Logistycznym. Firma specjalizująca się w transporcie międzynarodowym zajmuje około 7,4 tys. mkw. 

schedule 08 lipca 2024

Crane zamieszka w Aradzie

Firma Crane ChemPharma & Energy, spółka zależna Crane Company, podpisała umowę najmu 3 tys. mkw. powierzchni produkcyjnej w Industra Parku Arad w Rumunii. Obiekt zrealizowany został przez Oresa Industra.

schedule 08 lipca 2024

Panattoni po raz pierwszy w Indiach

Panattoni oficjalnie rozpoczęło budowę Panattoni Park NH71 w Delhi NCR. Kompleks osiągnie powierzchnię 32 tys. mkw. i powstanie na działce o powierzchni 66 tys. mkw. 

schedule 08 lipca 2024

Krajobraz przemysłowo-magazynowy w regionie

Całkowita podaż nowoczesnych powierzchni przemysłowo-logistycznych w regionie 13 państw Europy Środkowo-Wschodniej wynosi ponad 67 mln mkw. – wynika z raportu firmy Colliers pt. „ExCEEding Borders: Navigating the Industrial Landscape and Workforce in CEE-13”.

schedule 03 lipca 2024

Rozbudują w Koluszkach

Panattoni ukończyło komercjalizację Panattoni Parku Koluszki i rozpoczęło rozbudowę obiektu o kolejne 14 tys. mkw. Dotychczasowi najemcy – Kamoka oraz Pet Republic – zdecydowali się objąć dodatkowe powierzchnie.

schedule 03 lipca 2024

CTPark Craiova jest pełen energii

Firma Cummins Generator Technologies przedłużyła umowę najmu 17 tys. mkw. w CTParku Craiova. Dostawca rozwiązań energetycznych, m.in. alternatorów, ma siedziby w Rumunii, Chinach, Indiach i Wielkiej Brytanii.

schedule 03 lipca 2024

P3 na dużych zakupach

P3 ogłosiło zakup w pełni wynajętego portfela nieruchomości logistycznych od VIB Vermögen. Łączna powierzchnia obiektów wynosi 269 tys. mkw., a wartość transakcji nie została ujawniona.

schedule 02 lipca 2024

Harden buduje w Jaworzynie Śląskiej

Harden Construction rozpoczyna budowę hali produkcyjnej z częścią biurowo-socjalną. Zakład produkcyjny wraz z placami składowymi powstanie w Jaworzynie Śląskiej i jest realizowany dla spółki Rector Polska, producenta prefabrykatów z betonu sprężonego.

schedule 01 lipca 2024

Rozrastają się w hubie pod Wrocławiem

W wyniku nowej umowy jeden z dotychczasowych najemców Wrocław South Logistics Hub, firma z branży e-commerce, zwiększy wynajmowaną powierzchnię o dodatkowe 125 tys. mkw. i po ekspansji będzie dysponował 180 tys. mkw.

schedule 28 czerwca 2024

Chorwacka fabryka robotaxi

Firma Verne wykorzysta 28,5 tys. mkw. w VGP Parku Zagreb do produkcji swoich miejskich autonomicznych pojazdów. Pierwsze wyprodukowane tu autonomiczne taksówki mają ruszyć na ulice Zagrzebia w 2026 roku.

Wydanie 6 (289) czerwiec 2024

Ostatnie komentarze

Kategorie