EN

Polska Silna Wola deweloperów

Biura i projekty wielofunkcyjne
Prawie 60 proc. powierzchni biurowej w stolicy powstaje w strefie biurowej Zachodnie Centrum, w granicach administracyjnych Woli. Jak podkreślają eksperci Newmarka, ponad 85 proc. istniejących w tym obszarze zasobów posiada certyfikaty BREEAM albo LEED.

Zachodnie Centrum przyciąga najemców i deweloperów. Ogromnym atutem tych terenów jest bezpośrednie sąsiedztwo centrum oraz świetne skomunikowanie dzielnicy dzięki linii metra, liniom tramwajowym i licznym połączeniom autobusowym. Ponadto, po okresie pracy na home office, chcąc zachęcić do pracy w biurze, organizacje wybierają atrakcyjne budynki. Chcą, żeby ich siedziby były przyjazne, różnorodne i ciekawe.

Tego między innymi szukają i to znajdują na Woli, która rozwija się w sposób zrównoważony oraz bliski koncepcji 15-minutowego miasta, gdzie biurowce są częścią całości, a nie budowlami zamkniętymi za strzeżoną bramą. Niektóre z tych projektów, jak Fabryka Norblina czy Browary Warszawskie, funkcjonują podobnie do małych niezależnych miasteczek. W Fabryce Norblina, obok 40 tys. mkw. powierzchni biurowej klasy A, znajdują się sklepy, restauracje, kawiarnie, butikowe kino i ekologiczny bazar, a nawet muzeum. W ofercie Browarów Warszawskich są również apartamenty, mieszkania, mieszkania typu PRS oraz penthouse'y – wylicza Joanna Bartosiewicz.

Jednym z ważniejszych momentów dla rozwoju biurowej Woli było oddanie do użytku pierwszego etapu II linii metra (2015 rok) oraz jego rozbudowa o kolejne stacje. Jak wynika z analiz firmy Newmark Polska, od 2014 roku zasoby biurowe w strefie Zachodnie Centrum (definiowanej jako przestrzeń między Al. Jana Pawła II/ul. Chałubińskiego, Al. Solidarności oraz ulicami Koszykową i Karolkową) powiększyły się o 145 proc. Najwięcej, bo prawie 230 tys. metrów biurowych powstało tutaj w roku 2020. Wtedy właśnie na rynku pojawiły się: Mennica Legacy Tower (wieża), The Warsaw Hub, Chmielna 89 czy Browary Warszawskie (dwa z trzech budynków biurowych).

Obecnie na Woli znajduje się 1 mln 110 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej, z czego najwięcej, bo prawie 477 tys. mkw., w okolicy Ronda Daszyńskiego. Zachodnie Centrum, podobnie, jak cała stolica, w ostatnim roku również odnotowało mniejszą aktywność deweloperów. Od stycznia w dzielnicy nie został oddany żaden nowy biurowiec. Bardzo dużo powierzchni, bo aż 163,8 tys. mkw. znajduje się za to w trakcie realizacji.

To prawie 60 proc. wszystkich biur powstających aktualnie w stolicy. Wola jest jednym z najszybciej rozwijających się centrów biznesowych w Warszawie, gdzie obecni są wszyscy najwięksi deweloperzy. Jako pierwszy, jeszcze w tym roku na rynek trafi biurowiec Studio B (16,2 tys. mkw.), budowany przez Skanskę, natomiast większość powstającej powierzchni planowana jest do oddania na przełomie 2024 i 2025 roku – wyjaśnia Joanna Bartosiewicz.

Jedną z bardziej wyczekiwanych inwestycji w dzielnicy, jest biurowiec The Bridge, budowany u zbiegu ulic Towarowej i Grzybowskiej, w pobliżu Placu Europejskiego. Na 42 piętrach powstaje tam 47 tys. mkw. powierzchni biurowej. Deweloper Ghelamco planuje oddanie budynku w pierwszym kwartale 2025 roku. Najemców interesuje również kompleks Towarowa 22, realizowany przez AFI Europe oraz Echo Investment. To projekt biurowo-mieszkaniowo-usługowy, powstający w kwartale pomiędzy ul. Towarową, Pańską i Miedzianą. Będzie budowany etapami, a pierwsze budynki – jeden mieszkalny i jeden biurowy – również planowane są na rok 2025. Wśród pozostałych realizowanych obecnie warto wymienić też: kolejne biurowce (D i E) w ramach kompleksu Lixa (łącznie 28,5 tys. mkw.), The Form (26 tys. mkw.) oraz Vibe 1 (15 tys. mkw.). Natomiast tuż przy strefie biurowej Zachodnie Centrum Strabag Real Estate buduje swój flagowy projekt biurowy: Upper One (36 tys. mkw.), który powstaje w miejscu wyburzonego Atrium International.

Kolejne drapacze chmur rosną przy rondzie Daszyńskiego i dalej na zachód, a mieszkańcy stolicy pytają, czy nie powtórzy się sytuacja ze Służewca, gdzie w ciągu dnia nie można było przejechać przez korki, a po godz. 18 i w weekendy dzielnica zamierała i gasły światła.
Analitycy z Newmark Polska zapewniają jednak, że i samorząd, i deweloperzy już jakiś czas temu odrobili tę lekcję.

Budynki powstające w Zachodnim Centrum są nie tylko wielofunkcyjne, ale również projektowane w taki sposób, żeby ludzie chcieli tam przychodzić, korzystać z kawiarni, restauracji, usług czy po prostu miejsc do wypoczynku. Równolegle z biurami, kulturą i handlem, rozwija się tutaj też część mieszkaniowa – opowiada Joanna Bartosiewicz.

W nowoczesnym mieście trudno mówić o zabudowie komercyjnej w oderwaniu od otoczenia. Myślenie tylko o jednym rodzaju zabudowy sprawia, że nawet najlepszy projekt może być szkodliwy, właśnie poprzez jego osobność. Dlatego tak wielką uwagę przywiązujemy do tego, żeby Wola zabudowywana była w sposób zróżnicowany, a korzystający z wielkiego potencjału dzielnicy inwestorzy, przyczyniali się do jej rozwoju – dodaje Krzysztof Strzałkowski, burmistrz Woli.

Bliskość centrum oraz wysokiej jakości budynki powstające w okolicy sprawiają, że cały czas rośnie również prestiż biurowej Woli. Dzielnica nie jest już tańszą alternatywą, jak jeszcze osiem czy 10 lat temu. Stawki wywoławcze w strefie Zachodnie Centrum wynoszą do około 27 euro za mkw. miesięcznie. Najdrożej trzeba zapłacić w okolicach Ronda Daszyńskiego. Najemców to jednak nie zniechęca. Wiele firm relokuje się tutaj z innych dzielnic, np. Służewca Przemysłowego. Największym zainteresowaniem cieszą się biura przy Rondzie Daszyńskiego, gdzie pustostany utrzymują się na bardzo niskim poziomie – 4 proc. Dla porównania w całej dzielnicy wakat wynosi 7,7 proc., a średnio w Warszawie 11,4 proc.

Organizacje, wbrew pozorom, wcale nie szukają biura tam, gdzie jest najtaniej. Firmy oczywiście liczą pieniądze i optymalizują koszty, czego konsekwencją bardzo często jest zmniejszenie powierzchni najmu oraz zadbanie o odpowiednie zapisy dotyczące opłat eksploatacyjnych, ale nie tańsza lokalizacja. Firmy chcą rozwijać się w ciekawych miejscach i nowoczesnych budynkach, spełniających wymogi ESG. Pod tym względem Wola też wyróżnia się na tle miasta. Ponad 85 proc. istniejących w tej strefie zasobów posiada ekologiczne certyfikaty BREEAM albo LEED, na różnych poziomach, co przekłada się na prawie 950 tys. mkw. powierzchni. Tym samym dzielnica posiada największy udział procentowy powierzchni, jak i liczbę zielonych biurowych metrów w Warszawie – informuje Joanna Bartosiewicz.

Analitycy z Newmarka spodziewają się kolejnych relokacji na Wolę.

Wybór biura to strategiczna decyzja dla rozwoju firmy. W pierwszych sześciu miesiącach tego roku organizacje wynajęły na Woli w sumie 69,4 tys. mkw., z czego około 40 proc. to relokacje (zarówno wewnątrz, jak i do strefy). Kontrakty podpisały firmy reprezentujące różne sektory, m.in. farmaceutyczny, finansowy, bankowy, IT, nowoczesnych usług dla biznesu, duże kancelarie prawne i towarzystwa ubezpieczeniowe. W dzielnicy chcą rozwijać się także biura serwisowane, których powierzchnie cieszą się tutaj ogromną popularnością – wylicza Joanna Bartosiewicz.

Od początku tego roku największe umowy najmu w nowych istniejących i budowanych budynkach podpisały firmy: Unum Życie w Studio B (5,2 tys. mkw.), Sanofi Aventis w budynku Lixa E (3,2 tys. mkw.) czy operator biur coworkingowych Omni Office w Warsaw Unit (3,2 tys. mkw.). Organizacje, które wybrały Wolę już wiele lat temu, zwykle zostają – wybierając nowszy budynek w sąsiedztwie albo renegocjując kontrakt w dotychczasowej lokalizacji. W tym roku największe renegocjacje należą do firm Accenture (8,8 tys. mkw.) oraz Six Global Services (2,6 tys. mkw.) – obydwie odnowiły swoje umowy w Proximo II – i poufnego najemcy z sektora usług dla biznesu w budynku Warsaw Spire A (5950 mkw.).

Dostarczając nową jakość, dopasowaną do potrzeb pracowników i wymagań najemców, Wola ma szansę na dalszy rozwój i wzrosty na rynku powierzchni biurowych. Kierunek, w którym rozwija się dzielnica, wpisuje się w najnowsze trendy, takie jak: ekologia, współdzielenie, łączenie oraz dbanie o różnorodność. Analizując dostępność działek oraz planowane projekty, widzimy, że biurowo dzielnica będzie rozbudowywała się w stronę Ronda Zawiszy oraz ulicy Kasprzaka – podsumowuje Joanna Bartosiewicz.

Ostatnie nowości

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Karuzela i Mitiska REIM mają plany

schedule 08 grudnia 2023
Opr./edited by MR

Karuzela Holding razem z belgijskim partnerem Mitiska REIM planuje w latach 2024/25 otwarcie sześciu kolejnych wspólnych inwestycji. Dzięki nowym projektom wspólne portfolio wzrośnie do 160 tys. mkw. powierzchni handlowej.

Materiał partnera

Polska Lepsza jakość sprzątania to większa satysfakcja pracowników

schedule 05 grudnia 2023
Eurobuild CEE

Nowe badanie pokazuje jak czyste, dobrze funkcjonujące miejsce pracy wpływa na satysfakcję pracowników

Rynek mieszkaniowy

Polska Można się wprowadzać do Korkowni

schedule 08 grudnia 2023
Opr./edited by MR

Archicom przekazuje klucze do nowego budynku Browarów Wrocławskich. W Korkowni, znajdującej się w sąsiedztwie nadrzecznego bulwaru, przygotowano około 190 mieszkań.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Razy trzy w outlecie

schedule 08 grudnia 2023
Opr./edited by BL

W Outlecie Lublin otwarto sklepy marek Bytom, Wólczanka i Vistula. Nowe sklepy oferujące artykuły w obniżonych cenach łącznie zajmują powierzchnię 430 mkw.

ESG

Polska EPP dla ESG

schedule 08 grudnia 2023
Opr./edited by BL

EPP w ramach strategii ESG kontynuuje swoje działania na rzecz lokalnych społeczności żyjących w sąsiedztwie nieruchomości zarządzanych przez firmę. W roku finansowym 2022/2023 pracownicy EPP zrealizowali łącznie 199 projektów.

Rynek mieszkaniowy

Polska Flora w Nowym Centrum Łodzi

schedule 08 grudnia 2023
Opr./edited by MR

Inwestycja Flora Śródmieście uzyskała pozwolenie na budowę. Apartamentowiec domknie pierzeję w Nowym Centrum Łodzi przy skrzyżowaniu ulic Nawrot i Kilińskiego. Inwestorem jest King Cross, a generalnym wykonawcą Budimex.

ESG

Polska Excellent dla Invesco w Łodzi

schedule 08 grudnia 2023
Opr./edited by ANZ

Centrum logistyczne BSH należące do portfolio Invesco Real Estate otrzymało certyfikat BREEAM International In-Use na poziomie Excellent w najnowszym standardzie oceny International Commercial V6.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Większy Sinsay z większą ofertą

schedule 08 grudnia 2023
Opr./edited by MR

W CH Korona we Wrocławiu otworzono nowy, większy salon marki Sinsay. Sklep o powierzchni 1,2 tys. mkw. jest zlokalizowany obok salonu CCC przy wejściu Uniwersyteckim do centrum.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Biżuteria na Bielanach

schedule 08 grudnia 2023
Opr./edited by BL

Do grona najemców dolnośląskiego centrum handlowego Auchan Bielany dołączyła marka Verona Jewellery z salonem o powierzchni prawie 50 mkw.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Stara piekarnia w nowym biurowcu

schedule 08 grudnia 2023
Opr./edited by ANZ

Piekarnia Natura wynajmie niemal 200 mkw. powierzchni na parterze poznańskiego biurowca Nowy Rynek E, zrealizowanego przez firmę Skanska. Otwarcie lokalu zaplanowano na wiosnę 2024 roku.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Otwarcia w Galerii Różanej

schedule 08 grudnia 2023
Opr./edited by BL

W Galerii Różanej w Kutnie otwarto wybudowaną od podstaw restaurację  KFC oraz marki Reserved, House i Cropp, które powiększyły powierzchnie swoich sklepów.

ESG

Polska Dziesiątki megawatów na dachach

schedule 08 grudnia 2023
Opr./edited by ANZ

ČEZ Esco i CTP rozpoczęły strategiczną współpracę w zakresie energii odnawialnej. CTP zamierza w najbliższych latach wyposażyć dachy wybranych parków w elektrownie fotowoltaiczne.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Pierwszy Pitbull w Olsztynie

schedule 08 grudnia 2023
Opr./edited by BL

Marka Pitbull poszerzyła grono najemców z ofertą odzieżową w Galerii Warmińskiej. Sklep zajmuje powierzchnię około 72 mkw. i znajduje się na poziomie +1 olsztyńskiego centrum handlowego.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Hebe liczy do trzech

schedule 08 grudnia 2023
Opr./edited by JC

Sieć drogerii Hebe zadebiutowała w Kwidzynie w woj. pomorskim. Nowe drogerie otwarto też w Piasecznie i Ostródzie.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Polski design według Nobonobo i Miloni

schedule 08 grudnia 2023
Opr./edited by MR

Dwie polskie marki wnętrzarskie, Nobonobo i Miloni otworzyły pierwszy wspólny salon sprzedaży w Warszawie. Showroom przy ul. Dziekońskiego na Mokotowie oferuje klientom dzieła polskiego designu.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Bemowo z drugiej ręki

schedule 08 grudnia 2023
Opr./edited by JC

Do grona najemców warszawskiej Galerii Bemowo dołączył salon Vive Profit. Marka oferuje odzież cyrkularną.

Rynek mieszkaniowy

Polska Rusza sprzedaż w Trójmieście

schedule 08 grudnia 2023
Opr./edited by JC

W gdańskich Kowalach ruszyła sprzedaż I etapu inwestycji mieszkaniowej Apollina. Atal przygotował w jej ramach 60 mieszkań.

Rynek mieszkaniowy

Polska Wiecha przy Parku Szczytnickim

schedule 08 grudnia 2023
Opr./edited by MR

RealCo Property Investment and Development zakończyło prace konstrukcyjne w swojej flagowej wrocławskiej inwestycji. Apartamenty przy Parku Szczytnickim mają być gotowe w IV kwartale 2024 roku.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Wąbrzeźno jest Smart

schedule 08 grudnia 2023
Opr./edited by MR

Smart Park Poland uruchomił kolejną lokalizację – Smart Park Wąbrzeźno w woj. kujawsko-pomorskim. Nowy park handlowy ma prawie 10 tys. mkw. powierzchni najmu.

Eurobuild FM

Polska Natalia Paszkowska i Nicklas Lindberg o nowej szkole budowanej przez Echo Investment

schedule 07 grudnia 2023
Bartosz Lubaszka

Witamy w kolejnym odcinku Eurobuild FM! Natalia Paszkowska z pracowni WWAA Architekci i Nicklas Linberg z Echo Investment opowiadają o niezwykłej inwestycji – pierwszej w Polsce publicznej szkole podstawowej budowanej przez dewelopera na warszawskim Służewcu.

Najnowsze w Biura i projekty wielofunkcyjne

schedule 08 grudnia 2023

Stara piekarnia w nowym biurowcu

Piekarnia Natura wynajmie niemal 200 mkw. powierzchni na parterze poznańskiego biurowca Nowy Rynek E, zrealizowanego przez firmę Skanska. Otwarcie lokalu zaplanowano na wiosnę 2024 roku.

schedule 07 grudnia 2023

Długodystansowy Philips

Globalworth przedłużyło o kolejne siedem lat umowę najmu z firmą Philips w budynku Company House I w Warszawie. To jedna z najdłuższych umów najmu powierzchni biurowych w Warszawie.

schedule 06 grudnia 2023

Benefit Systems zostaje w Bonarce

Benefit Systems przedłużyło umowę najmu w kompleksie biurowym Bonarka for Business. Firma wynajmuje prawie 1,9 tys. mkw. na parterze i na pierwszym piętrze w budynku B. Przestrzeń zajmuje klub My Fitness Place, w którym użytkownicy mogą również skorzystać z basenu i sauny.

schedule 05 grudnia 2023

Nowi lokatorzy w Equilibrium 2

Eximprod, grupa firm dostarczająca sprzęt, rozwiązania i usługi w sektorze energetycznym, przenosi swoje biuro do budynku Equilibrium 2 w Bukareszcie.

schedule 05 grudnia 2023

Brain Embassy na fali

Brain Embassy otwiera nową lokalizację w budynku Adgar Wave przy ul. Rzymowskiego na warszawskim Mokotowie. Otwarcie coworkingu  na ósmym piętrze biurowca planowane jest na luty 2024 roku.

schedule 04 grudnia 2023

Lux Med zostaje w O3 Business Campus

Grupa Lux Med przedłużyła umowę najmu w zarządzanym przez EPP O3 Business Campusie w Krakowie. Najemca zajmuje w budynku prawie 2,2 tys. mkw.

schedule 04 grudnia 2023

Cargo wybiera Skalara

Spółka PKP Cargo wynajęła około 550 mkw. powierzchni biurowej w budynku Skalar Office Center w Poznaniu.

schedule 01 grudnia 2023

Zdecydowali się na ReadyFlex

Vastint Poland w ciągu ostatnich sześciu miesięcy wynajął ponad 2,6 tys. mkw. powierzchni ReadyFlex w Business Garden Wrocław. Nowe umowy najmu krótkoterminowego zostały podpisane z sześcioma firmami, jeden najemca przedłużył kontrakt.

schedule 30 listopada 2023

Mają duże biuro u Cavatiny

Concentrix, dostawca rozwiązań i technologii z zakresu customer experience, wynajmie prawie 5,2 tys. mkw. brutto powierzchni w należącym do Cavatiny katowickim biurowcu Global Office Park. Umowa jest największą transakcją w Katowicach w 2023 roku.

schedule 30 listopada 2023

Poznań z największą podażą w budowie

Eksperci Knight Franka podsumowali aktywność na poznańskim rynku biurowym. Zasoby biurowe w Poznaniu od początku roku powiększyły się o 32,4 tys. mkw. W budowie znajduje się nieco ponad 69 tys. mkw. powierzchni, co jest najwyższym wynikiem spośród rynków regionalnych.

schedule 29 listopada 2023

Wrocław z największą kwartalną podażą

W III kwartale 2023 roku deweloperzy we Wrocławiu oddali do użytku projekty o powierzchni 43,1 tys. mkw., co było najwyższym wynikiem na rynkach regionalnych. Wrocław jest również na pierwszym miejscu pod względem powierzchni obecnie realizowanych inwestycji biurowych.

schedule 28 listopada 2023

Przeprowadzka do Maestro

Firma Principal33 przeniosła swoją główną siedzibę do budynku Maestro Business Center w Kluż-Napoce. Nowe biuro spółki ma 515 mkw. powierzchni.

schedule 28 listopada 2023

Hi Piotrkowska z nowymi najemcami

Firmy Blue Brick i IndieBI, a także Klinika Medycyny Estetycznej Miracki i oddział Alior Banku – to nowi najemcy biurowca Hi Piotrkowska w Łodzi. Obiektem zarządza Master Management Group.

schedule 27 listopada 2023

Łódź czeka na deweloperów

W pierwszych trzech kwartałach 2023 roku łódzki rynek biurowy powiększył się o zaledwie jeden obiekt. Deweloperzy pozostają jednak stosunkowo aktywni – podają eksperci Knight Franka.

schedule 24 listopada 2023

Cowork by Memos po raz czwarty

W Polsce otwarto czwartą przestrzeń coworkingową zarządzaną przez spółkę Memos. Biura powstały w nowo otwartym biurowcu Mogilska 35 Office. Oferują prawie 800 mkw. elastycznej przestrzeni na parterze i pierwszym piętrze budynku.

schedule 24 listopada 2023

Lineage nad Wisłą

Firma Lineage otworzyła nową siedzibę regionalną w Warszawie. Globalny fundusz REIT specjalizujący się w magazynowaniu w temperaturze kontrolowanej i zintegrowanych rozwiązaniach logistycznych ma biuro w jednym z budynków kompleksu Riverside na Solcu.

schedule 24 listopada 2023

Najwyżej w Szczecinie

Grupa J.W. Construction podpisała umowy z kolejnymi najemcami Hanza Tower w Szczecinie. Łącznie w ramach projektu skomercjalizowane zostało już 9 tys. z ogólnie dostępnych 12 tys. mkw. 

schedule 23 listopada 2023

Inżynierowie w Koronie

Firma Danieli Wean United Engineering Polska wynajęła ponad 800 mkw. powierzchni w budynku biurowym Edison, wchodzącym w skład Korona Office Complex, krakowskiej inwestycji firmy GTC. Przeprowadzka zaplanowana jest na przełom roku.    

schedule 23 listopada 2023

Duże firmy bardziej elastyczne

Z najnowszego raportu Flexmark opracowanego przez platformę Workthere.pl wynika, że większe firmy zatrudniające ponad 101 osób oraz scaleupy (21-100 pracowników) stanowią już 54 proc. klientów korzystających z elastycznych biur na świecie. W 2022 roku ich udział stanowił 42 proc.

schedule 23 listopada 2023

Nie odpuszczamy lunchu

Jak wynika z raportu Colliersa „Zakupy w biurowcu”, oczekiwania pracowników obiektów biurowych względem infrastruktury uzupełniającej, m.in. gastronomii, w czasach pracy hybrydowej nie zmalały, a wręcz wzrosły.

Wydanie 11 (283) listopad 2023

Ostatnie komentarze

Kategorie